karabin

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

karabin

Post autor: Michał »

Cześć
Noszę się z zamiarem zakupu nowego karabinu. Strzelałem kilka lat z savage 12 ftr 308 win z którego byłem zadowolony aczkolwiek miał on swoje wady które chciałbym wyeliminować w nowym karabinie.
Co bym chciał:
- kaliber 308 win
- lufa typowo sportowa- gruba, długość w granicach 30 cali
- jednostrzałowy (magazynek mi nie przeszkadza, ale też go nie potrzebuję)
- chwyt pistoletowy
- regulowana stopka
- regulowana baka
- bez kompensatora
- cena do 20 000 zł



To by była tak mniej więcej. Poprosiłbym o jakieś propozycje sprzętu, które można u nas kupić/ sprowadzić ( i u kogo). Ciekawie wygląda Fortmeier i Doplhin ale nie mam pojęcia jak z cena i dostępnością.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Skoro tylko Ty z niego masz strzelać to po co ma być regulowana stopka i baka? To akcesoria broni fabrycznej za pomocą których każdy potencjalny strzelec może "pod siebie" dopasować.
Skoro piszesz o budżecie 20 kPLN to rozmawiamy o customie. Jak sama nazwa wskazuje robionego dokładnie pod klienta.
Goostav
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Broń może być jak najbardziej ,,fabryczna" nie koniecznie musi być to custom dlatego chciałem mieć te elementy regulowane.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

za 20kPLN to możesz wybierać i przebierać, możesz sam sobie złożyć. To bardzo duży budżet jak sam wiesz. Kupować fabryczny karabin za takie pieniądze to chyba szkoda kasy.
Goostav
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Problem w tym, że nie wiem jak się za to zabrać....bo to chyba inaczej, niż idę do sklepu i kupuję
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

goostav pisze:Skoro tylko Ty z niego masz strzelać to po co ma być regulowana stopka i baka? To akcesoria broni fabrycznej za pomocą których każdy potencjalny strzelec może "pod siebie" dopasować.
Skoro piszesz o budżecie 20 kPLN to rozmawiamy o customie. Jak sama nazwa wskazuje robionego dokładnie pod klienta.
Jak do tej pory zamowilem jednego customa ( wiecej jak na razie nie planuje ) i wbrew temu co piszesz

- producent nie zrobi Ci osady takiej aby byla pod Ciebie - co najwyzej dlugosc kolby miedzy chwytem a stopka. Dlugosc osady pozostawia duuuuuzo do zyczenia.


Co niektorzy producenci oferuja kilka roznych osad. Ci lepsiejsi oferuja nastawna backe.

STL. bo o nim mowie, dostarczyl osade z ktorej juz na poczatku nie bylem zadowolony, boi wiedzialem, ze nie spelni moiuch oczekiwan, wlasnie ze wzgledu na backe.

Bez osady, sam System odmowil, chcial nie chcial, musialem wziasc i dac do przerobienia, w efekcie koncowym wyrzucilem przerobiona backe i dorobilem sam taka jaka mi pasuje.

@Michal,

osobiscie najlepszy stosunek ceny do jakosci oferuje NC RADO, jezeli cokolwiek bede w przyszlosci z jakakolwiek bronia robic, to tylko i wylacznie u niego.

enjoy

https://www.nc-rado.de/



:wink:
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 marca 2018, 14:41 przez andy7, łącznie zmieniany 1 raz.
alta32
Posty: 133
Rejestracja: środa, 30 listopada 2016, 21:57
Lokalizacja: Norge

Post autor: alta32 »

Witam, czytam i tak sobie mysle a dlaczego nie cos takiego jak Sako TRG 308 z osada Whiskey-3 Buttstock for TRG-22/42 i zostanie jeszcze na 1/4 lunety . :idea: Mam ten karabin ,pewnie jak wielu kolegow na forum -super bron warta karzdej zlotowki.A i potem jesli chodzi o modyfikacje jest w czym wybierac.Sam karabin inny niz savage ale naprawde warty uwagi :)
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Sako TRG w przeciwieństwie do Savage FTR o którym wspomina autor tematu jest karabinem taktycznym a nie sportowym. Do strzelań sportowych-precyzyjnych- nadaje się średnio, a za cenę TRG można kupić customa. Uważam, że TRG to fajny karabinek ale na wojnę nie strzelnicę.
Goostav
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

alta32 pisze:Witam, czytam i tak sobie mysle a dlaczego nie cos takiego jak Sako TRG 308 z osada Whiskey-3 Buttstock for TRG-22/42 i zostanie jeszcze na 1/4 lunety . :idea: Mam ten karabin ,pewnie jak wielu kolegow na forum -super bron warta karzdej zlotowki.A i potem jesli chodzi o modyfikacje jest w czym wybierac.Sam karabin inny niz savage ale naprawde warty uwagi :)
Ile stzralow oddajes na treningu z TRG ?

Tak jak napisal Goostav lufa o srednicy np. 30 mm nijak ma sie do lufy 20 mm czy mniej.,

:wink:
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

Jeśli custom to mogę takiego złożyć, zapraszam na priv
alta32
Posty: 133
Rejestracja: środa, 30 listopada 2016, 21:57
Lokalizacja: Norge

Post autor: alta32 »

Zupelnie sie nie zgodze z kolegami na co mam pewien filmik www.youtube.com/watch?v=vuBU5TCSuzw pewnie wielu znany , tu sako TRG 338 lm ,ale wiem ze TRG w 308 robi bardzo dobre wyniki jak na mozliwosci tego kalibru,Ja mam(w 338lm) i kocham wspaniala bron .I na wojnie sie sprawdza a tam kustoma nie spotkasz :lol:

A na strzelnicy, na treningu strzelam tak okolo 50 szt raz wiecej raz mniej (teren gorski niskie temperatury -swoim tempem) co uzalezniam od postawionych zadan ,benchrest to nie jest ale nosa niedowiarkom potrafi utrzec .
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: karabin

Post autor: goostav »

Michał pisze: To by była tak mniej więcej. Poprosiłbym o jakieś propozycje sprzętu, które można u nas kupić/ sprowadzić ( i u kogo). Ciekawie wygląda Fortmeier i Doplhin ale nie mam pojęcia jak z cena i dostępnością.
Do dolphina najlepiej napisać, kontakt z nim-Niki jest doskonały.
Goostav
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 551
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Gdybym obecnie wymieniał karabin i zamierzał wydać na niego w granicach 20 k zł to :
- najpierw określiłbym jaką odległość będę strzelać
- potem określiłbym kaliber - jeśli kolega chce koniecznie 308 to przechodzimy do kolejnego punktu
- rozważyłbym co można zrobić z 308 w odległości jaką chce strzelać. Jeśli ma to być coś koło 1000 m to idziemy dalej
- na tym etapie rozważałbym na razie teoretycznie jakie parametry naboju sa mi niezbędne. Być może ma to być OAL 73-74 mm by zmieściła się spora naważka prochu która zapewni mi odpowiednią energię na tym dystansie. W gre wchodzi spora prędkość więc musi to być konkretny pocisk. Sprawdzam BC, energię, prędkość pocisku, stabilizacje i określam jaki nabój muszę zrobić. - kolejny krok to zamówienie lufy i wykonanie komory pod konkretny pocisk
- osada to już pikuś ale na pewno musi być bedding i wiem też że kilku fachowców w Polsce robi również szkielet metalowy do laminatu.
- system (czyli zamek to już kwestie dopasowania do lufy)

Powiem Ci jedno. Ja jestem za cienki jeszcze żeby "rozkminić" takie rzeczy sam ale wiem że najlepsi nie kupują najpierw karabinu a później dopasowują pod niego nabój tylko najpierw określają jaki potrzebują nabój w danym kalibrze a później pod niego robią karabin.
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Karabin jak i poprzedni będzie wykorzystywany do strzelań od 100 do 1000m. Czyli nie jest to broń przeznaczony tylko i wyłącznie do np. benchrest ale może być w niej używana. Jeśli chodzi o amunicję to 99% będzie to amunicja elaborowana a 1% fabryczna czyli komora też musi być uniwersalna. Na pewno gdyby stworzyć broń pod dana konkurencję ty była by ona lepsza od uniwersalnej ale miała by tez duże ograniczenia co wymagało by kilku egzemplarzy co z punktu finansowego jest niemożliwe. Jako, że do najlepszych mi bardzo daleko to raczej wybiorę drogę ,,najpierw karabin który ma określone, pożądane parametry a potem dobiorę elaboracje"
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Michał pisze:Karabin jak i poprzedni będzie wykorzystywany do strzelań od 100 do 1000m. ...komora też musi być uniwersalna. Na pewno gdyby stworzyć broń pod dana konkurencję ty była by ona lepsza od uniwersalnej ale miała by tez duże ograniczenia
Michal, Gerhard dobrze prawi. Jezeli ma byc na 1000 m to zastanowil bym sie na jakich strzelnicach bedzie uzywany - o boczny wiatr chodzi. W takim przypadku rozpatrzyl bym rowniez albo 6,5 creedmoor albo 6,5 x 47 Lapua.

:wink:
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Nie ośmieliłbym się podważyć autorytetu endy7, nieśmiało zaproponowałbym coś w kalibrze 7mm.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

W niektórych kategoriach nie ma zbyt dużego wyboru kalibru.
Leopard
Posty: 65
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2016, 19:57

Post autor: Leopard »

Czesc doradzalbym ci zrobić customa i to na bazie savage
Ja tak zrobiłem i strzelam dystanse od 300 do 1200 m
A karabin sprawuje się znakomicie
Wystartowalem z niego dwa razy w dlugodystansowce i od razu 1 i 2 miejsce na 1200m ,2 na 1000m ,1 na 300m i 3 w wieloboju. Wesołych świąt i mokrego dyngusa.
Ostatnio zmieniony niedziela, 01 kwietnia 2018, 20:34 przez Leopard, łącznie zmieniany 1 raz.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Leopard pisze:Czesc doradzalbym ci zrobić castoma i to na bazie savage
Ja tak zrobiłem ....
A karabin sprawuje się znakomicie
Kto Ci go skladal i na jakiej lufie ?

:wink:
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Karabin będzie ,,custom" , już wszystko dobrane i pozostało oczekiwać. Zostałem przy kalibrze 308 win ale z komorą nabojową pod 208 gr ELD.
Jak odbiorę i przetestuję to się pochwalę

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Leopard
Posty: 65
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2016, 19:57

Post autor: Leopard »

Lufa 31 cali , a składał mi go kolega DamianC.
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

No to zgodnie z obietnicą się pochwalę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Karabin autorstwa rusznikarza Damiana C.
- 308 win
- lufa 31 cali Bartlein, 1 cal grubości na końcu, ryflowana
- komora pod 208 gr A max
- system Barnard P
- osada Dolphin
- luneta NF Competition
- montaż Recknagel Era Tac regulowany

Wstępna ocena po zamontowaniu optyki, wyregulowaniu osady i treningu bezstrzałowym:
- karabin jest bardzo ładny, dobrze wykonany i wygląda solidnie
- lufa przy tej długości i grubości robi wrażenie
- bardzo podoba mi się osada z dużą możliwością regulacji, po wyregulowaniu karabin jest bardzo wygodny, powtarzalne złożenie się do strzału nie stanowi żadnego problemu niezależnie czy z worka czy z ręki ( budowa kolby sprzyja bardzo strzelaniu z ręki)
- spust jest delikatny z wstępnym luzem

A efekty ze strzelania i elaboracji to już w innym dziale.
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Gratuluję.
Oglądałem Twoje żelazo, jak byłem u Damiana.
Wygląda super..
alta32
Posty: 133
Rejestracja: środa, 30 listopada 2016, 21:57
Lokalizacja: Norge

Post autor: alta32 »

=D> super karabin jestem bardzo ciekaw jak to strzeli i jakie skupienie da.Nie trzymaj nas dlugo w niepewnosci.
ODPOWIEDZ