Prośba o ocenę tarcz...

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Prośba o ocenę tarcz...

Post autor: Myśliwy »

Witam kolegów

Dziś troche postrzelałem i prosze o ocene.

Kaliber 6,5x47 Lapua
Pocisk ELD-X 143 grs
Proch VV N550
Naważki co 0,02grama (ok 0,3grs)
Załączniki
IMG_20180218_202304.jpg
IMG_20180218_202304.jpg (269.95 KiB) Przejrzano 2016 razy
IMG_20180218_202258.jpg
IMG_20180218_202258.jpg (293.97 KiB) Przejrzano 2016 razy
IMG_20180218_202248.jpg
IMG_20180218_202248.jpg (286.1 KiB) Przejrzano 2016 razy
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Szukaj w okolicy naważek z tarcz 3-4. Na tej czwórce, wygląda na adskok z Twojej winy.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

P_iter pisze:Szukaj w okolicy naważek z tarcz 3-4. Na tej czwórce, wygląda na adskok z Twojej winy.


Jakie naważki sugerujesz??

Rozbić co 0,01g po 5 szt. od 2,47 do 2,51 włacznie


A może drobniej co 0,005g do 2,48 do 2,50 ???
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Ja strzelam co 0,2 grs.
Dobrze jakbyś poszedł trochę w górę od tarczy czwartej.
Zacznij od naważki z tarczy trzeciej plus 0,2 grs.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Fajnie opisujesz ale jak możesz pare rzeczy wyjaśnić.
Nie jestem pewny jaka to odległość - na jednym zdjęciu jest wartość chyba napisana 100mm.
Wartość 288&#8221; - taki bushing zastosowałeś ? A jaka grubość szyjki ?
Czemu pociski ELD-X a nie ELD-M?
Jakie prędkości uzyskujesz?
Stosujesz tarcze accurateshooter a one służą między innymi aby analizować różnice prędkości pomiędzy poszczególnymi grupami i oceniać nie strzały w grupie a porównywać pomiędzy sobą sąsiadujące grupy.
Podpowiem ci jeszcze jedno wymiar ogive jest różny i zależny czym się mierzy, aby analizować różne elementy nawet w późniejszym okresie zawsze piszę sobie cztery wymiary - długość pocisku, ogive pocisku, długość naboju, ogive naboju, - jak podasz długość całkowitą to mogę się przynajmniej domyślać o jakie osadzenie chodzi. Dalej jak możesz max osadzić w swojej komorze ten konkretny pocisk i na jakie osadzenie zrobiłeś tą konkretną amo z której strzelałeś. Napisz co to za broń - coś o lufie.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Komplikatory się włączyły. :D
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

:D mogę skasować komplikatora
a tak to człowiek sam się czegoś przy okazji nauczy :lol:
Dodam tylko że jak ma to być do celów myśliwskich to osobiście już bym był zadowolony z każdej podanej przez ciebie naważki.
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

piotrjub pisze::D mogę skasować komplikatora
a tak to człowiek sam się czegoś przy okazji nauczy :lol:
Dodam tylko że jak ma to być do celów myśliwskich to osobiście już bym był zadowolony z każdej podanej przez ciebie naważki.
Witaj Piotrze

Ta zabawke z ktorej strzelam stac na wiecej.

Mam juz opracowana nawazke dla normy 130 grs i mieszcze sie w 0,25 MOA na 100 m. przy gropach 5 szt.

Strzelam pociskami ELD-X z zamiarem sporadycznego wykorzystania mysliwskiego.

Predkosci pociskow moge podac pozniej.

Pocisk jest odsuniety od gwintu o 0,3 mm. Jak znajde odpowiednia grope to na koniec sprawdze zaleznosci odleglpsci od gwintu.

Probowalem wczesniej oswoic ten pocisk na RS 60 ale najleprza gropa miala 1,2MOA. Z tego powodu probuje na VVN550.

Wrzucilem fotki na forum aby bardziej doswiadczone osoby wypowiedzialy sie na ich temat.

Korzystam z tych tatcz bo sa bardzo czytelne dla mojej lunety, opadu juz nie korygowalem na bebnach aby miec podglad jak gropy wedruja po tarczy i jak to sie ma do moich pozostalych ustawien lunety.

Kaliber to 6,5x47 Lapua
Lufa dl. 26'
Srednica koncowa 1'
Skok gwintu 1/8'

PS. Wybaczcie za literowki bo pisze z tel :D
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

piotrjub pisze::D mogę skasować komplikatory.
Nie, no co Ty. :D
Tylko była prośba o ocenę tarcz, a Ty zapomniałeś tylko spytać o siłę z jaką dociągniete są śruby osady. :lol:
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Co to za broń?
2,48-2,52 grama (38,3-38,9 gr) co 0,1 greina a dalej pobaw się osadzeniem. Jak nie masz nadciśnienia to poszedł bym w górę - prędkość 850m/s - 880m/s bo wydaje mnie się że masz mniejszą.
Gratuluje wyniku z normy - wspaniały. Jak tak piszesz to możemy się uczyć od ciebie a nie doradzać :D
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Wziąłbym naważkę z 3-ki, i popracował z głębokością osadzenia pocisku.
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

piotrjub pisze:Co to za broń?
2,48-2,52 grama (38,3-38,9 gr) co 0,1 greina a dalej pobaw się osadzeniem. Jak nie masz nadciśnienia to poszedł bym w górę - prędkość 850m/s - 880m/s bo wydaje mnie się że masz mniejszą.
Gratuluje wyniku z normy - wspaniały. Jak tak piszesz to możemy się uczyć od ciebie a nie doradzać :D

Moja wiatrówka jest oparta na Szwajcarze SIG98 (pózniej produkowanym jako SHR 970). Zamek SIGa trzy-ryglowy. Lufa KUNY dopieszczona przez Damiana a osada Adima


Wybierałem naważki na pograniczu żółtego z fioletem ( tarcza 3 i 4 mieści się jeszcze w żółtym 800-810m/s ) Na czerwone wejde przy naważce 2.65 grama i ok 865m/s.

Operuje w gramach bo do dokładnego odmierzania wykorzystuje stara wagę analityczna. Przygotuje naważki co 0,01 grama,( a jak będzie trzeba to zagęszczę do 0.005 grama :D )



Dla Piotra dokładam karton po tarczach zamieszczonych powyrzej. W prawym dolnym rogu byla tarcza do rozgrzewania lufy 1-3 strzał to "odpady" 4-8 strzał dopracowana norma 130grs 5 szt. 0,24MOA :D

PS:Tarcze papierowe przyklejam do kartonu, przy ciasnych grupach tarcza czesto peka i utrudnia dokładny pomiar (trawardy karton jest czytelniejszy) :D
Załączniki
Karton.jpg
Karton.jpg (262.43 KiB) Przejrzano 1775 razy
kreon13
Posty: 50
Rejestracja: wtorek, 18 kwietnia 2017, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: kreon13 »

według mnie naważka między tarcza 3 a 4 ( bliżej 3) Masz tendencje do strzelania w lewo (tak jak ja ) popraw skład.
Życie jest szkołą negocjacji
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Gratuluję grup.
Czy mógłbyś napisać, jakiej metody testowania używałeś? Klasyczne strzelanie grup, z czyszczeniem pomiędzy każdą grupą? Czy może OCW?
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

matthius pisze:Gratuluję grup.
Czy mógłbyś napisać, jakiej metody testowania używałeś? Klasyczne strzelanie grup, z czyszczeniem pomiędzy każdą grupą? Czy może OCW?


Na wstępie powiem, że strzelam pociskami pokrytymi dwusiarczkiem wolframu (WS2), najpierw muszę trochę wetrzeć tego wolframu w lufę :D.

Strzelanie zaczynam od czystej i odtłuszczonej lufy.

Do rozgrzania i zabrudzenia lufy potrzebuje min 3 do 5 szt. Prędkość pocisku stabilizuje się już po 2 pociskach.
Dla przykładu podam prędkości pierwszych strzałów z ostatniej wizyty na strzelnicy:

1. 817 m/s ( zimny strzał )
2. 831 m/s
3. 834 m/s
4. 836 m/s
5. 835 m/s


Naważki do pierwszych testów dobieram na przejściu ciśnień żółtego i fioletu z QL. (Przeważnie 4 z żółtego i 4 z fioletu)
Dane do QL podstawiam bardzo szczegłowo, pojemność i dł łuski, długość i masa pocisku.


Strzelanie grup zaczynam od najniższej naważki i przemieszczam się w górę po 1 strzale do każdej tarczy. ( nie muszę dodawać, ze każdy kolejny strzał jest oddany po oględzinach łuski i braku oznak nadciśnienia)
Jak dojdę do najwyższej naważki to znów wracam do pierwszej tarczy i zaczynam piąć sie w górę.



Przerwy jakie robiłem miedzy strzałami to 2 min. Ustalona przerwę stosuje od pierwszego do ostatniego strzału. ( Mam lufę 1' o dużej pojemności cieplnej )
Przerwy dostosowuję do prędkości nagrzewania się lufy.

W przerwach miedzy strzałami robię szczegłowe notatki: prędkość, zepsuty strzał z mojej winy, ciasne zamkniecie zamka, peknieta szyjka, itd.

Po powrocie ze strzelnicy jestem w stanie podporządkować każdą przestrzelinę do łuski, prędkości pocisku i ewentualnych spostrzeżeń do każdego strzału.



Nie czyszczę lufy w trakcie strzelania.
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Testuj 2,50+
kombinuj z długością naboju :eeg/:
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Pięknie dziękuję za szczegółowy opis.
Też mam ochotę przetestować ELD, tylko w innym kalibrze (mam Tikkę T3x CTR .308 Win).
Zastanawiałem się, jakiej metody użyć. Twoja wygląda na podobną do OCW.
Ciekaw jestem tylko, czy 7x4 + "rozgrzewka" bez czyszczenia po drodze, to nie za dużo dla fabrycznej lufy.
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

matthius pisze:Pięknie dziękuję za szczegółowy opis.
Też mam ochotę przetestować ELD, tylko w innym kalibrze (mam Tikkę T3x CTR .308 Win).
Zastanawiałem się, jakiej metody użyć. Twoja wygląda na podobną do OCW.
Ciekaw jestem tylko, czy 7x4 + "rozgrzewka" bez czyszczenia po drodze, to nie za dużo dla fabrycznej lufy.


Jak nie jestes pewien czy Twoja lufa trzyma skupienie po tych ~40 strzalach to na koniec strzel 3-5 szt sprawdzonej i powtarzalnej amunicji.

Jesli ta sprawdzona amunicja strzelajac z czystej lufy ma np.0,4 MOA a po tych 40,strzalach nadal utrzyma te parametry to masz pewnosc, ze zabrudzenie nie wplywa na zafalszowanie grup podzszas poszukiwan.

Jak ta ostatnia grupa sie rozjedzie to bedziesz wiedzial, ze warto czyscic lufe na strzelnicy bo ostatnie strzaly moga falszowac wyniki Twoich poszukiwan.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Myśliwy pisze: Jak nie jestes pewien czy Twoja lufa trzyma skupienie po tych ~40 strzalach to na koniec strzel 3-5 szt sprawdzonej i powtarzalnej amunicji.
Dobry pomysł - dziękuję!
ODPOWIEDZ