Obrobka szyjnki łuski po trymowaniu.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Obrobka szyjnki łuski po trymowaniu.

Post autor: TomaszMk »

Powiedzmy trymuje luske 223rem.
Wszystko ladnie i pieknie bo jest dobra dlugosc zgodnie z przymiarem.

Ale... co z powierzchniami wewnetrznymi i zewnetrznymi łuski?
O ile wewnetrzna pomoze w osadzeniu i nie uszkodzi pocisku, to zewnetrzna jest do czegos potrzebna zeby ja zaokraglac/zcinac??

I jeszcze jedna rzecz - teoretycznie matryca crimpujaca/osadzajaco moze mi zaokraglic sam kant zewnetrzny luski? Czy uszkodze sobie matryce?

Pytam powaznie.
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Do wygładzania szyjki wewnątrz i na zewnątrz po trymowaniu służy taki przyrząd: http://parabellum.pl/lyman-uniwersalny- ... luski.html
TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: TomaszMk »

Tak, przyrzady sa w handlu, ale czy to naprawde jest potrzebne?? Chodzi mi o obrobke zewnetrznej czesci.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Tak potrzebne, ale nie musisz lecieć w jakieś duże koszta ja używam tego:
http://parabellum.pl/lee-przyrzad-do-wy ... luski.html
W zupełności wystarczy.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Lee quick trim we wkrętarce. Skraca i obrabia krawędzie jednocześnie.

https://youtu.be/jM7AwaPkwGg

Można też wyjąc z matrycy i obrobić tylko krawędzie trzymając łuske w ręce. Robie tak na tych, które obcinam na 300 blk. Bardzo szybko i bez wysiłku :-)
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Można i tak. Używam i chwale sobie. Można kupic juz za 5zł
http://allegro.pl/gratownik-gradownik-d ... 69306.html
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

TomaszMk pisze:Tak, przyrzady sa w handlu, ale czy to naprawde jest potrzebne?? Chodzi mi o obrobke zewnetrznej czesci.
Wygładzanie na zewnątrz zamyka samą obróbkę krawędzi szyjki, niejako zamykając sam proces obróbki szyjki. Nabój swobodniej wślizguje się do komory jeśli frez wewnętrzny wywinie nieco materiału na zewnątrz. Natomiast jeśli użyłeś frezu ostrożnie tylko lekko fazując wewnętrzną cześć rantu, to nie ma potrzeby frezować na zewnątrz.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Nie rozumiem "wywijania" materiału podczas fazowania wewnętrznej części. Ale zewnetrzna pow krawedzi szyjki powinno sie "zlagodzic" po każdym jej skracaniu. Ponieważ podczas skracania frez , szczególnie nienajostrzejszy powoduje pojawienie się na krawędziach "naddatku" który powinniśmy usunąć.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Robert, jeśli przesadzasz z frezem i zdejmiesz zbyt dużo, to pozostała bardzo cienka cześć szyjki wywinie się na zewnątrz. Analogiczną sytuację masz przy ostrzeniu noża kiedy po stronie nie ostrzonej odkłada się zadzior.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Rozumiem, ale ten naddatek pojawi się na zewnatrz szyjki po jej skracaniu a nie po frezowaniu wewnętrznym. Nie wiem , ale tak zrozumiałem Twoje slowa. Moim zdaniem fazujemy na zewnątrz zawsze po skracaniu . Chyba że trzeba było skrócić tak niewiele , że poprzednio zrobione fazki pozostaly bądź sama krawędź jest " lagodna".
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Dobra załapałem, ale w takiej sytuacji to tylko lekkie skrócenie (nawet jeśli niepotrzebne) pomoże odzyskać " plaski" koniec.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Wróćmy zatem do pierwszego pytania. Czy konieczne jest użycie frezu do zewnętrznej części szyjki i dlaczego?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Moje przemyślenia - fazowanie wewnętrznej krawędzi trzeba zrobić, natomiast zewnętrzna krawędź już nie koniecznie. Jak zewnętrzna krawędź jest ostra ( po skracaniu) ale nie za duża to zlikwidujemy ją bushingiem przy kolejnej operacji. Jak naddatek jest większy możemy bardzo lekko krawędź sfazować - dopisek jeśli do celów myśliwskich, fazuje obie krawędzie mocniej.
TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: TomaszMk »

Suma sumarum zakupilem gratownik do rur ktory polecal Joon. Niestety w obi to koszt 35zł. Przez allegro bylo by taniej - od 8zł, ale bylem akurat w sklepie.

Jak pojade do Warszawy na zakupy to pewnie zakupie zewnetrzny frez lymana za 60zł/szt i zamontuje w wiertarce. A wewnetrzny z obi za 13zł.

W kazdym badz razie prawie 1000 sztuk 223 juz obrobione tym gratownikiem. Reka odmowila posluszenstwa - ale dalo rade w czasie wieczornego filmu to zrobic :roll: . A czeka jeszcze 1500sztuk - i chyba jeszcze poczeka na te lymany i wiertarke.

Zastanawialem sie jeszcze nad hornady case prep duo - ale u nas to prawie 300zł a za wielka woda niecale 150zł.
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Jeśli ktoś planuje trymować za miesiąc, to polecam zakupic teraz na aliexxxxxx "deburring tool" , koszt 5,60zł z wysyłką, akurat za miesiąc przyjdzie :)

https://pl.aliexpress.com/item/3mm-38mm ... Title=true
Tomasz64
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2012, 12:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: Tomasz64 »

Może coś takiego?
Z boku tego nie widocznego jest potencjometr do regulacji obrotów a z tyłu na osi silnika uchwyt pod frez do obrabiania gniazda spłonki.
Obrazek
Pozdrawiam Tomek
ODPOWIEDZ