Jak zacząć?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
kuchartek
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 20:38
Lokalizacja: Borne Sulinowo

???

Post autor: kuchartek »

P iter wytłumacz dla ''uczniaka'' o co chodzi w Twoim wpisie. W wolnym czasie oczywiście.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Cyrograf15 pisze:Waga Lee jest równie dokładna jak inne. Natomiast jej stabilizacji nikt nie wytrzyma. Można przy pomocy takiej ustawić dozownik objętościowy, ale nie ważyć kolejne naważki.
Wojtek
Stabilizacja to pol biedy ,sprawdzanie zera i ponowne ustawienie nawazki po wyzerowaniu to dopiero wyzwanie dla cierpliwosci.
Praktycznie bez zdjecia ramienia jest to niewykonalne ,a po ponownym polozeniu ramienia wypadalo by ponownie wyzerowac :D
A sproboj ja przestawic o 0.1 gr na plus lub minus w trakcie wazenia.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

P_iter pisze:Chyba masz ramiona łusek do zbicia. Tak jakoś mi to ze zdjęcia wychodzi.
Jeśli masz na myśli formatowanie, to robię je dopiero po umyciu. Razem z innymi czynnościami, na prasie progresywnej. Nie mam więc zdjęć umytych i sformatowanych łusek.
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Stabilizacja to pol biedy ,sprawdzanie zera i ponowne ustawienie nawazki po wyzerowaniu to dopiero wyzwanie dla cierpliwosci.
Praktycznie bez zdjecia ramienia jest to niewykonalne ,a po ponownym polozeniu ramienia wypadalo by ponownie wyzerowac :D
A sproboj ja przestawic o 0.1 gr na plus lub minus w trakcie wazenia.

Miałem dwie takie wagi, została jedna. Widać trafiłem na bardziej udane egzemplarze. Natomiast tą którą posiadam właśnie z uwagi na stabilizację trzymam jako rezerwę rezerwy, jak na razie nie miałem konieczności powrotu do jej używania :D
Wojtek
Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Post autor: Garfield »

Chyba mnie przekonaliście - jeżeli chodzi o wagę. Czyli szalkowa to Lyman, Redding lub Hornady - tu chyba wybór raczej dowolny ( mam nadzieję )?
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Ja bym wbiegł między rcbs a reddingiem
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Czy najtańsza prasa Lee Breech Lock Realoader http://parabellum.pl/lee-breech-lock-re ... prasa.html , nadaje się do elaboracji 9 para i 45 acp dla początkującego. Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tej prasy odnosnie wydajności czy ergonomi ale czy jej precyzja jest wystarczająca do jednostkowych elaboracji pistoletowych czy jednak nadaje się to tylko do czynności pomocniczych jak np. usuwanie spłonek.
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

Mamy taką do spłonkowania, przyrządem Lee http://parabellum.pl/przyrzad-na-prase- ... lonek.html
I do robienia taper crimp ammo 9X19 - do tego sprawdza się świetnie.
Do robienia ammo pistoletowego tez się nada, tylko odspłonkowanie na tej prasie to kiepski pomysł, bo musi być zamocowana z prześwitem, żeby spłonki mogły wypadać, wygodniej jest to rozwiązane na droższych prasach Lee.
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

@Młynek,
dzięki za uwagi. A czy jest jakiś gotowy element pozwalający tak skonfigurować tę prasę (wspomniany przez ciebie prześwit) by można było wygodnie usuwać spłonki?
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

Na YT masz filmiki jak ta prasa działa np. https://www.youtube.com/watch?v=bAFrOPQ16AY
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Najlepsza byłaby dziura w stole pasująca do kanału na spłonki w prasie, i zawieszony pod spodem pojemnik. Albo prześwit w postaci montażu przez podkładkę 1 - 2cm grubą, wyciętą tak żeby usuwanie spłonek było najwygodniejsze (dla konkretnego użytkownika - kanał skierowany na prawo przykładowo jeżeli cała robota jest z lewej), jednak bez poświęcenia solidności mocowania.
Młynek pisze:Na YT masz filmiki jak ta prasa działa np. https://www.youtube.com/watch?v=bAFrOPQ16AY
Filmik bardzo dobry, jednak należy pamiętać że w prasach Lee tłok nie przechodzi przez maximum wychylenia na drugą stronę (tzw. over-camming). Dlatego dokręcenie matrycy formatującej do końca dla wajchy w dół na max. jest kiepskim pomysłem kiedy mamy prasę innego producenta - lepiej wtedy wykręcić matrycę formatującą o niewielki kąt.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Ja zrobiłem taką prowizorkę, która jak to prowizorka trwa....

Obrazek

Odprowadzenie usuniętych spłonek rurką igelitową na dół do wiaderka - w pokrywce wywiercony otwór.

Ściski - bo nie wiedziałem gdzie ją umieszczę, praska służy tylko do odspłonkowywania.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Dzięki Chłopaki za wyjasnienia
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Mam kolejne pytania.

Na czym zamontować prasę, używając ogólnie dostępnych elementów wyposażenia domu a nie warsztatu, tak by pierwsza elaboracja nie zakończyła się totalną destrukcją mebla na której spoczywa prasa. Wiem, że to nie filozofia inżynierska ale nie chce mi się wyważać otwartych wielokrotnie drzwi więc pytam.

a. czy typowa stojąca szafka kuchenna będzie wystarczająco sztywna i mocna by zastosować ją jako podstawę prasy?
b. czy blat kuchenny jest wystarczająco "mocny" by wykonać w nim trwałe otwory na prasę, zakładając, że musza one być bardzo blisko krawędzi blatu. Innymi słowy czy ten pozostały materiał blatu nie wykruszy się w trakcie używania?
ewentualne wskazówki jaki rodzaj blatów dobrze się sprawdza.
c. czy biurko z płyt wiórowych ( nie myślę o tekturowych meblach z IKEA) wystarczy jako podstawa?

Chodzi mi raczej o rozwiązania budżetowe. Stół warsztatowy który z nawiązką spełnia moje potrzeby kosztuje ca. 2 tys. i nie uśmiecha mi się ładować tyle szmalu w taki mebel.
Wszelkie pomysły budżetowych i bardzo prostych rozwiązań mile widziane.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Możesz zrobić jak wyżej, przykręcić prasę do kawałka płyty / deski odwróconymi śrubami, wpuszczając łby śrub z dołu w materiał. Później ściski.
Płyta wiórowa wytrzyma, chyba, że kupisz jakąś dużą prasę i będziesz robił półcalówkę....
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Nie , no jasne w końcu .45 to prawie półcalówka.
Tak na poważnie to chodzi wyłącznie o amunicje pistoletową a najpotęzniejsza prasa jaka mi w tej chwili grozi to tem mniejszy turret z Lee.
Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Post autor: Garfield »

Mam taka koncepcję - porządna płyta za sklejki lub czegoś podobnego z otworami na śruby do mocowania prasy. Płytę przykręcam ściskami stolarskimi do parapetu - porządna sztuka z lastryko. Mam nadzieję że zadziała. I nie będzie nic nieodwracalnego w postaci otworów w meblach - no chyba ze odłupię kawał parapetu. Ale jak się ma mieszkanie tylko...
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

Podjedz do stolarza, lub marketu budowlanego i kup ścinek blatu, albo grubej płyty wiórowej, umocuj prasę do tego na śrubach zamkowych i dokup 2 ściski stolarskie i możesz pracować.
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Proponuję zmienić tytuł wątku na: Jak utrzeć dupę szkłem!
Blat musi być solidny a lepiej pancerny. Jak ktoś nie ma warunków to musi kupić LEE LOADER i tłuc w lesie młotkiem na pniaku. Znajomy kupił LEE RELOADING STAND, i już po miesiącu miał kawałek blatu kuchennego grubości 60 mm zakotwiony w rogu pokoju, nad nim półkę na wagę :D , bo tak to się kończy aby uzyskać oczekiwany efekt. Sam mam mało miejsca na blacie (kombajn i prasa). Kombinowałem z szybkim montażem aby łatwo zmieniać prasy. Skończyło się płytą stalową przykręconą do blatu, w płycie otwory pod różne prasy.
Wojtek
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

zoom2 pisze:Nie , no jasne w końcu .45 to prawie półcalówka.
Tak na poważnie to chodzi wyłącznie o amunicje pistoletową a najpotęzniejsza prasa jaka mi w tej chwili grozi to tem mniejszy turret z Lee.
Siły na lewarze są znacznie większe przy formatowaniu 9 para niż .45 ACP. Być może dlatego, że łuska 9mm jest lekko stożkowa a mosiądz grubszy.

Ja zrobiłem sobie cały stół z płyt MDF 18mm. Wymiarowo wzorowany na IKEA Jokkmok, blat z dwóch warstw 18mm plus oklejenie laminowanym HDF-em na górze, a pod prasą jeszcze dwa kawałki sklejki 15cm szerokie, na całą głębokość, jeden od dołu, drugi od góry, tak że razem mam 80mm drewna pod samą prasą. Do tego struktura skrzyniowa, wszystko dociskane na kofirmaty przy klejeniu na wikol, a potem wykręciłem wkręty, rozwierciłem ich otwory i zastąpiłem kołkami wbijanymi na wikol. Burtę od przodu wyciąłem w pół-elipsę żeby można było przy tym siedzieć a jednocześnie żeby było strukturalnie mocne. Całość ciężka i pancerna, prędzej się wajcha urwie od prasy niż ten stół się ruszy. Jeden weekend roboty mi to zajęło, ale warto było.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

@likker_runner
fajna konstrukcja. A nogi drewniane czy gotowce rurowo-metalowe z IKEi?
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Nogi stanowią boczne panele z MDF, sięgające do samej podłogi. Panel tylny kończy się jakieś 10cm nad podłogą, a przedni miał 40cm, tylko wyciąłem w nim tę pół-elipsę, tak że w najcieńszym miejscu zostało 10cm. Wszystko sklejone na fest naokoło.

PS. Z Jokkmoka wziąłem tylko wysokość blatu i jego rozmiary.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

czyli tak jak zrozumiałem jest to rodzaj skrzyni z mocnym blatem , a ta elipsa jest wycięta w przednim (czołowym) panelu.
A co powodowało , że tylny panel zostawiłeś 10 cm nad podlogą a nie oparłeś go tak jak bocznych paneli czyli "nóg" o podłogę?
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

10cm wolnego MDF bocznych paneli powinno być już w miare mocne, zwłaszcza że wszelkie momenty sił będą raczej działały wzdłuż tych paneli a nie wpoprzek. Przestrzeń zostawiłem żebym nie musiał odsuwać całej bandury jak mi coś wpadnie za nią.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

PS. Błędy jakie zrobiłem przy tym stole są takie - prasa na środku zamiast przesunięta w prawo, przez co ledwo mieszczą mi się kolana w ćwiartce elipsy. Jakoś jeszcze nie chciało mi się zamawiać i podklejać drugiej deski od dołu, przenosić prasę i zaszpuntowywać otwory montażowe w blacie.

Po drugie - można pomyśleć o systemie szybkiej wymiany pras w postaci dwóch prowadnic w blacie tworzących koryto 15cm szerokie, a prasy montować na belkach 15x10x70 (ostatni wymiar taki jak głębokość stołu) pod koniec koryta (przy ścianie) gniazdo do wsuwania belek, a tuż za prasą (albo na boki względem niej) jeden lub dwa otwory na śruby, z pasującymi gniazdami z gwintem w blacie. Prasy z ich belkami można by przechowywać na ścianie nad stołem na odpowiednich wieszakach.
Evito
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 22 października 2017, 22:05

Post autor: Evito »

Żeby nie mnożyć tematów byłbym wdzięczny za poradę co do "sprzętu na początek"
Potrzebuję:
1) literatury fachowej z której ogarnę temat.
2) zestaw akcesoriów dzięki któremu będę mógł podjąć się elaboracji .223 do strzelania dynamicznego oraz .32 SW Long ew. w przyszłości 9mm para.
ODPOWIEDZ