9x19 CMJ 124gr i Vectan Ba9

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Sekal
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 25 września 2017, 17:33
Lokalizacja: Warszawa

9x19 CMJ 124gr i Vectan Ba9

Post autor: Sekal »

Witam
Muszę się pochwalić, że złożyłem swoją pierwszą 9 (dzięki za pomoc przy wyborze sprzętu). Zgodnie z tabelą Vactana naważka 4.2 do 5.2 ja wybrałem na start 4.3 oraz COL na 29.4 i mam następujące problemy.
- czasami nie przeładowywuje i pusta łuska zostaje w komorze
- czasami widzę niespalony proch

W którą stronę iść bezpieczniej ?
- zwiększać naważkę
- zmniejszać COL.
Ostatnio zmieniony środa, 11 października 2017, 09:33 przez Sekal, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcin
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Ja bym zwiększył naważkę. Zmniejszenie COL da tak jakby efekt trochę szybszego prochu - większe ciśnienie max. ale szybciej zanikające. Do tego za duży odstęp pocisku od gwintu może pogorszyć celność.

Sam z Vectanem Ba9 mam takie doświadczenia, że jest anemiczny, i dopiero naważki z góry tabel dają sensowny PF. Tym niemniej weryfikacja na chrono jest ze wszech miar wskazana.
Awatar użytkownika
Sekal
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 25 września 2017, 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sekal »

Czyli dosypać do 4.8 i zobaczyć jak będzie się zachowywał. W porównaniu ze sklepową mam wrażenie, że mój nabój nie ma "kopa".
Marcin
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Na FMJ 124 Alsa/Limit sypie 5.0 Ba9 z COL 29.00 także spoko możesz i dosypać i skrócić :-)
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Tylko po co skracać? Jeżeli pocisk nie siedzi na gwincie, i zrobimy dwa ładowania, oba na taki sam PF równy 125, tylko że jedno skrócone, wtedy to z krótszym COL będzie miało większe ciśnienie max., choć naważka będzie mniejsza, podobnie jak odrzut. Tym niemniej PF na szybkich prochach (i Ba9) trudno dostać bez jazdy po górnym zakresie naważek, więc każda okazja do zmniejszenia ciśnienia przy zachowaniu PF jest dobra.

Do tego pocisk wbijający się w gwinty na większej prędkości zwykle daje gorsza celność.
Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: stah »

ten CMJ 124gr to Frontier, LOS, czy coś innego? Jak Frontier to optymalny COL (w/g mnie - po sporych testach) = 28,4
Awatar użytkownika
Sekal
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 25 września 2017, 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sekal »

stah pisze:ten CMJ 124gr to Frontier, LOS, czy coś innego? Jak Frontier to optymalny COL (w/g mnie - po sporych testach) = 28,4
Frontier
Marcin
Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: stah »

No to masz COL. Dlaczego taki? Pocisk jest dosyć krótki (+- 14,65mm w porównaniu np. do S&B 15,7). Zatem jak pisał Kolega wyżej żeby zachować podobną komorę należy go osadzić głębiej (lub opcjonalnie zwiększyć naważkę). Co do prochu - z Vectanów składałem tylko na Ba9 1/2 więc naważki nie znam dla Ba9.

Wykonałem oba ćwiczenia (po ok 150 szt.) i wyraźnie lepiej jest na krótszym.

Generalnie Frontiery są takie sobie - do ćwiczeń (precyzja) się nadają da się wycisnąć z 90pkt, choć zdarzają się odskoki (zdarzają się nierówne sztuki - coś jakby nadlew na boku). Na zawody - nie.

Wersja Match jest niby lepsza, ale na tarczy nie zauważyłem istotnej poprawy...
Awatar użytkownika
Sekal
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 25 września 2017, 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sekal »

stah pisze:No to masz COL. Dlaczego taki? Pocisk jest dosyć krótki (+- 14,65mm w porównaniu np. do S&B 15,7). Zatem jak pisał Kolega wyżej żeby zachować podobną komorę należy go osadzić głębiej (lub opcjonalnie zwiększyć naważkę). Co do prochu - z Vectanów składałem tylko na Ba9 1/2 więc naważki nie znam dla Ba9.

Wykonałem oba ćwiczenia (po ok 150 szt.) i wyraźnie lepiej jest na krótszym.

Generalnie Frontiery są takie sobie - do ćwiczeń (precyzja) się nadają da się wycisnąć z 90pkt, choć zdarzają się odskoki (zdarzają się nierówne sztuki - coś jakby nadlew na boku). Na zawody - nie.

Wersja Match jest niby lepsza, ale na tarczy nie zauważyłem istotnej poprawy...
Wczoraj zmajstrowałem kulkę na 4.8 pozostając na 29.4
We wszystkich 50 przypadkach przeładował natomiast po łuskach widzę, że jest problem z uszczelnianiem komory (osmolone łuski) więc pozostaje mi tylko skrócić i zrobić partię 29.2 / 29.0 / 28.8

Czy mój kierunek jest właściwy ?
Marcin
Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: stah »

IMHO nie jest. Złóż jak pisałem. Zaoszczędzisz trochę kulek i będziesz miał na piwo dla siebie i mnie :)
Tylko zacznij od dołu naważek.

Popełnij nowe błędy a nie takie same jak moje...
ander67
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 22 sierpnia 2017, 18:19

Post autor: ander67 »

stah pisze:No to masz COL. Dlaczego taki? Pocisk jest dosyć krótki (+- 14,65mm w porównaniu np. do S&B 15,7). Zatem jak pisał Kolega wyżej żeby zachować podobną komorę należy go osadzić głębiej (lub opcjonalnie zwiększyć naważkę). Co do prochu - z Vectanów składałem tylko na Ba9 1/2 więc naważki nie znam dla Ba9.

Wykonałem oba ćwiczenia (po ok 150 szt.) i wyraźnie lepiej jest na krótszym.

Generalnie Frontiery są takie sobie - do ćwiczeń (precyzja) się nadają da się wycisnąć z 90pkt, choć zdarzają się odskoki (zdarzają się nierówne sztuki - coś jakby nadlew na boku). Na zawody - nie.

Wersja Match jest niby lepsza, ale na tarczy nie zauważyłem istotnej poprawy...

Ile sypałes ba 9.5, jaki col i pocisk jak to nie tajemnica? Ja testuje teraz 19,30 limity i sypie 4.3 a to już górna granica zgodnie z tabelą.
Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: stah »

ander67 pisze:Ile sypałes ba 9.5, jaki col i pocisk jak to nie tajemnica?
Jaka tajemnica? Na tym forum? 8-)

Dla Frontiera 124 RN COL 28,4 Ba 9 1/2 4,16gr. - max wynik 25m 90

Limitów nie testowałem. Natomiast jestem zachwycony DMA - latają prawie jak H&N

Dla DMA 124 RN COL 29,1 Ba 9 1/2 4,2gr.- max wynik 25m 94


Mój ranking od najgorszych po najlepsze (tylko tyle próbowałem :oops:) :

Ares
LOS, Frontier
DMA
H&N TC HS
Hornady HAP

a, testowane na głównie Expert, potem Orange i SH2
ODPOWIEDZ