6,5 Grendel

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

6,5 Grendel

Post autor: @mil »

Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w elaboracji tego kalibru?
Mnie intetesuje głównie z podobnej balistyki do .308 w podobnej wadze pocisku, a mniejszych kosztów komponentów. Osiągalne jest z niego osiagnięcie 1000 m z platformy AR15? Głównie dla własnej zabawy niż rywalizacji sportowej.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Właśnie po przeczytaniu tych artykułów chciałem się dowiedzieć jak to w polskich warunkach wygląda. Na jakich komponentachi z jakimi rezultatami. Z czego strzelacie.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Re: 6,5 Grendel

Post autor: joon »

@mil pisze:Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w elaboracji tego kalibru?
Mnie intetesuje głównie z podobnej balistyki do .308 w podobnej wadze pocisku, a mniejszych kosztów komponentów. Osiągalne jest z niego osiagnięcie 1000 m z platformy AR15? Głównie dla własnej zabawy niż rywalizacji sportowej.
Z całym szacunkiem ... ten kaliber to raczej jak na Polskie warunki to trochę abstrakcja. 6PCC to juz mniej, albo 6,5 x47 Lapua bardziej popularny .A jesli mówisz o strzelaniu rekreacyjnym ,to ... albo masz dużo many albo dużo wolnego czasu. Na pewno nie mniejsze koszty komponentów . Trochę za młody i nie typowy" kaliber" (nabój). Ale...Jak będziesz miał to proszę o własne sugestie.
Pozdrawiam .
Pozdrawiam Janusz
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Łuski dostępne, można nawet używać tych od AK mosiężnych, pociski standardowe .264 123 grain, ładunek prochu podobny jak w 223. Balistyka jak w .308 168 grain. I najważniejsze kupuje tylko lufe i nic wiecej nie musze zmieniać w karabinku a wyjdzie i tak taniej niż najtańszy AR10. Chyba ma to ręce i nogi?
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

No tak . Łuski dostępne ale tylko nowe(PPU) ...wiec koszty na początek. Balistyka podobna do 308Win. (przy ciężkiej elaboracij ok 780 m/s )Więc nie wiadomo jak to sie zachowuje np na 1000y no i uboga wiedza jesli chodzi o elaboracje w Polsce . Przerabiałem ten temat z bardziej popularnym kal. (300WSM )i wierz mi to też jak na nasze warunki dość abstrakcyjny kal.
Pozdrawiam
J.S.
Pozdrawiam Janusz
poetam
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2017, 14:43

Post autor: poetam »

A zamek zostaje ten sam? W 300AAC to rozumię że tylko lufa ale w 6,5G to już chyba inny zamek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Czy balistyka aby na pewno podobna do .308 win? Ja jakbym miał zgadywać, to typowałbym na to, ze podobna do 6,5x55se. Jest to jakby nie było wolno lecący pocisk 6,5 mm... ;)
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

poetam pisze:A zamek zostaje ten sam? W 300AAC to rozumię że tylko lufa ale w 6,5G to już chyba inny zamek
Zamek jest odrazu w komplecie z lufą.
Wozzi zajrzyj do pierwszego linku od husky jest tam porównanie .308 i Grendel. Widziałem na naszym forum karabin JP w tym kalibrze.
Joon są osoby które strzelają s&b z ak i to może być źródło. Wstępnie szykuje się na ok rok zbierania części i komponentów żeby zbyt nie obciążać kieszeni.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

wozzi pisze:Czy balistyka aby na pewno podobna do .308 win? Ja jakbym miał zgadywać, to typowałbym na to, ze podobna do 6,5x55se. Jest to jakby nie było wolno lecący pocisk 6,5 mm... ;)
Moje zdanie jest takie same..To troche za wolna kulka na 1000m . I jaki montaż z jakim skosem musiał byś założyć żeby kulka doleciała na tą metę ..a i tak prawdopodobnie będzie poniżej 330 m/s przy tarczy
Pozdrawiam Janusz
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Za kałużą jakoś dają rade na 1000 jardów, a dla mnie to i tak tańsze rozwiązanie niż kupno AR10.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Każdy ma prawo mieć swoje zdanie..Nie mam i i nie miałem tego kal. więc moje trzy grosze to tylko teoria i trochę (malutko)doświadczenia.
pozdrawiam
J.S.
Pozdrawiam Janusz
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Rzeczywiście masz racje na 1000 m ma 300 m/s przy 800 jest w naddzwięku jeszcze. Opad na 800 m jest 5 cm wiekszy niz w 308 wiec skos 20 MOA powinien wystarczyć.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Ale.. spadek prędkości pocisku poniżej naddźwiękowej (330..340 m/s) kolosalnie zmniejsza skupienie..
Pozdrawiam Janusz
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Dlatego bezproblemu ogarnie 800m. Musze pogrzebać po ich forach(USA) jak z celnościa powyżej tych 800 m . Dam znać co oni tam osiagają.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

wozzi pisze:Czy balistyka aby na pewno podobna do .308 win? Ja jakbym miał zgadywać, to typowałbym na to, ze podobna do 6,5x55se. Jest to jakby nie było wolno lecący pocisk 6,5 mm... ;)
Porównanie do .308 ma głęboki sens - prędkość pocisku jest podobna, a niektórzy uważają że 6.5mm ma magiczne własności po stronie oporu powietrza i współczynników balistycznych, więc nie będzie szybciej tracił prędkości niż większy pocisk .308. Dlatego można spodziewać się podobnego opadu itd.
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

No to powiedz mi jak oszukać fizykę.Mniejsza waga pocisku ...większa prędkość przy lufie ,cięższy pocisk mniejsza prędkość...a dalej to tylko ...lżejsza szybciej traci prędkość i odwrotnie przy ciężkiej.
Mi się nigdy nie udało.(oszukać fizyki) z kal 6.5 x47 można już bawić się na 1000y /metrów. Ale to tylko moje zdanie, nie obrażę się jak ktoś będzie sugerował inaczej.
Pozdrawiam J.S.
ps. z 300wsm przestrzelany na 250 m w punkt 945m/s przy lufie ,kulka 170 gn. opad na 600m to ponad 170cm
Pozdrawiam Janusz
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Ale po mimo tego dla obu kalibrów opad na 800 m jest rozny tylko o 5 cm. Dane biore z amerykanskich porównań.
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Dla tego napisałem ze to są tylko moje domniemania ,z autopsji tego nie wiem..Osobiście jestem ciekaw twoich doświadczeń .. byłbym zadowolony jak bym nie miał racji.
pozdrawiam.
J.S.
Pozdrawiam Janusz
@mil
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 08 listopada 2015, 14:19
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: @mil »

Troche poczytałem w temacie. Jako system do AR15 świetnie wygląda, lepszy zasięg z małej platformy ale.. większe zużycie części ruchomych już po 700 strzałach czyli suwadło i klucz gazowy. A do czterotaktowych są jednak lepsze kalibry. Chyba kupię używaną Tikke :)
"Jestem Panem swego losu,Kapitanem swojej duszy"
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Gratulacje że doszłeś do właściwych wniosków samodzielnie,weż też pod uwagę że prędkość bierze sie z długości lufy,celność z dobrze wykonanego profilu,zastosowanie cięższych pocisków dalej lecących z możliwie krótkiego skoku gwintu.
:D
Awatar użytkownika
JaguaR
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 23:49
Lokalizacja: WWA

Post autor: JaguaR »

@mil pisze:Troche poczytałem w temacie. Jako system do AR15 świetnie wygląda, lepszy zasięg z małej platformy ale.. większe zużycie części ruchomych już po 700 strzałach czyli suwadło i klucz gazowy. A do czterotaktowych są jednak lepsze kalibry. Chyba kupię używaną Tikke :)
Tylko jednego jeszcze nie uwzględniłeś. W AR’ze to wszystko wymieniasz od ręki i bez problemu. Coś mi się nie chce wierzyć, że po 700kulkach on się rozsypie. Moja .223 ma już w okolicach 6000kulek i dalej śmiga z zadawalającymi wynikami.

Samemu się teraz zastanawiam nad nim bo ma to ręce i nogi jak chcesz wystatować w klasie semi. Jak dla mnie jest to najtańsza opcja aby wskoczyć w tą klasę nie kupując AR-10’ki.

Lufa 24” jeszcze tylko nie wiem jaki tam jest skok gwintu.


Na marginesie dla mnie egzotykiem jest .458 socom to jeszcze chciałbym kiedyś zamontować ale problem z łuskani większy niż z moim 9,3x57 :p
ODPOWIEDZ