Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku LEE CLASSIC TURRET PRESS czy LEE PRO 1000
LEE CLASSIC TURRET PRESS czy LEE PRO 1000
Krzysztof L
Odpowiedz z cytatem
Witam szanownych forumowiczów Smile

Jestem nowy ale formu czytam już od jakiegoś czasu i dojrzałem do decyzji zakupu prasy. Interesuje mnie tylko obrotówka z założeniem elaboracji w 90% wyłącznie amunicji 9x19 oraz 357 Magnum i 38 spec. Amunicja karabinowa ewentualnie w dalszej kolejności ale nie nic bardziej mocarnego jak 308.

W związku z tym chciałbym się zwrócić o poradę co z tych dwóch pras wybrać? Turret wydaje się bardziej uniwersalna. Można ją stosować jako prasę jednostanowiskową i ma możliwość stosowania czterech matryc. Wada to cena całego zestawu. W porównaniu do PRO 1000 jest droższa. Natomiast PRO 1000 zdaje się że bardziej nadaje się do "wielkoseryjnej produkcji" ;) No i ma tylko trzy uchwyty na matryce. Rozumiem że to w pewien sposób upośledza, upraszcza proces elaborowania (3 matryce za miast 4-rech) za to jest tańsze w zakupie. Tańsze są również komplety dodatkowych matryc.
Nie zależny mi na szybkości elaboracji jaką dej PRO 1000 w porównaniu do Turreta. Bardziej liczył bym na powtarzalność/jakość produkcji i niezawodność prasy.

Co waszym zdaniem powinienem wybrać?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Krzysztof LWyślij prywatną wiadomość
xxxam
Odpowiedz z cytatem
Kup Turreta. Apropos matryc to wcale nie musisz używać 4, aczkolwiek Factory Crimp ma sens
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty xxxamWyślij prywatną wiadomość
Re: LEE CLASSIC TURRET PRESS czy LEE PRO 1000
Bready
Odpowiedz z cytatem
Krzysztof L napisał:
Witam szanownych forumowiczów Smile
Rozumiem że to w pewien sposób upośledza, upraszcza proces elaborowania (3 matryce za miast 4-rech) za to jest tańsze w zakupie.

Zalezy jak elaborujesz.
Ja najpierw odsplonkowuje na prasie jednostanowiskowej matryca FL carbide i myje luski ,wiec wiec pierwsza dziura matryca robiaca kielich i zasyp ,druga osadzarka ,i trzecia crimp.
Czwarta dziura w turrecie do jeden zbyteczny ruch dzwigni dla kazdego naboju.
Zebym to wiedzial jak kupowalem turreta to bym kupil z 3 dziurami ,a nie z czteroma.

Odpowiedz z cytatem
Jednak mycie przed formatowaniem wydaje mi się sensowniejsze. Turret : 1-FL odspłonkowanie i nowa spłonka przy ruchu w dół, 2-kielich i proch, 3-osadzanie, 4-crimp
Krzysztof L
Odpowiedz z cytatem
Czyli jednak Turret. Smile
Wolałbym odspłonkowywać na jednej prasie. Mniej roboty i odpada wydatek na kolejne narzędzie.
A co wybrać jeżeli chodzi o dozownik. Są dwie opcje przewidziane do tej prasy. Nie wiem czy warto kupować Auto Disc Pro czy może wystarczy tańszy Auto Disc?
Bready
Odpowiedz z cytatem
xxxam napisał:
Jednak mycie przed formatowaniem wydaje mi się sensowniejsze. Turret : 1-FL odspłonkowanie i nowa spłonka przy ruchu w dół, 2-kielich i proch, 3-osadzanie, 4-crimp

Tak samo jak odsplonkowanie przed myciem ,a jak juz odsplonkowywac to i format mozna za jedna operacja zrobic Very Happy
A jak czyscisz gniazdo splonki ,bo w tym procesie nie widze ?
Nawet jak umyjesz ze splonkami to po pierwsze trudno te luski wysuszyc ,a po drugie dla mnie wazniejsze jest aby gniazdo splonki bylo czyste niz aby luska sie blyszczala.

Odpowiedz z cytatem
Mam jednostanowiskową i turreta.
Odspłonkowywuję na jednostanowiskowej przed myciem a reszta jak xxxam
Uważam to za wskazane, z kilku powodów:
- odspłonkowywując "czuję" siłę potrzebną i mogę reagować przy złym włożeniu łuski, czy złej łusce - nie dopuszczając do uszkodzenia pinu (przy np. berdanach czy nontoxach S&B)
- tym samym lepiej czuję łuskę przy formatowaniu - mogę reagować jak trafię na coś niezwykłego (pęknięta, makarov etc. Smile
- to dosyć brudna operacja, nie brudzę sprzętu "głównego"
- robi się to stosunkowo szybko i nie wkładając dużo siły
- przy czyszczeniu czyści się od razu gniazdo spłonki
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty TommyTWyślij prywatną wiadomość
Krzysztof L
Odpowiedz z cytatem
Ok. Dzięki za sugestie. Mam jeszcze pytanie o matryce, do 9mm zakupiłem komplet 4 matryc LEE CARBIDE DELUXE natomiast zastanawiam się czy do 357 Magnum wystarczą trzy, czyli bez crimpu. Zakładam że będę elaborował 357 z małymi naważkami tak by można było strzelać tarczowo. Czy warto zaoszczędzić na tym crimpie czy raczej brać podobny zestaw 4 matryc jak do 9-tki?
lechu
Odpowiedz z cytatem
Z crimpem lepiej. Jak Cię kiedyś najdzie ochota na mocniejszą elaborację to się nie będziesz zastanawiał czy w pozostałych komorach pociski się nie wysunęły ;)
btw, z .357 do niektórych zawodów mogą Cię nie dopuścić. Lepiej .38 Spec, a jeszcze lepiej z pociskiem WC...
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty lechuWyślij prywatną wiadomość
Krzysztof L
Odpowiedz z cytatem
lechu napisał:
w, z .357 do niektórych zawodów mogą Cię nie dopuścić. Lepiej .38 Spec, a jeszcze lepiej z pociskiem WC...

Wiem ale jak strzelam z 38 spec WC to stożek przejściowy cały w ołowiu i już nie mam siły czyścić. Będę robił słabe 357 na FMJ tak żeby latały do tarczy ewentualnie WC w łusce od 357.
xxxam
Odpowiedz z cytatem
Bready napisał:
xxxam napisał:

Tak samo jak odsplonkowanie przed myciem ,a jak juz odsplonkowywac to i format mozna za jedna operacja zrobic Very Happy
A jak czyscisz gniazdo splonki ,bo w tym procesie nie widze ?
Nawet jak umyjesz ze splonkami to po pierwsze trudno te luski wysuszyc ,a po drugie dla mnie wazniejsze jest aby gniazdo splonki bylo czyste niz aby luska sie blyszczala.

Mam opory przy formatowaniu brudnych łusek - uszkodziłem sobie tak matrycę do 300blk. Wcześniej myłem odspłonkowane ale nie widze różnicy w działaniu więc ...
Gniazda nie czyszczę - amunicja bardziej do dynamiki niż precyzji, jeszcze nie miałem problemów
Suszenie załatwia mi suszarka do grzybów za 40 pln - 20-30 min i są suche jak pieprz - jak jest ciepło to dzień na słońcu
Bready
Odpowiedz z cytatem
xxxam napisał:

Mam opory przy formatowaniu brudnych łusek - uszkodziłem sobie tak matrycę do 300blk.

Formatuje przed myciem tylko luski do broni krotkiej do ktorych nie uzywa sie expandera w matrycy ,i robie to zaleznie od kalibru matrycami Lee Carbide badz Hornady carbide.
Kalibry karabinowe odsplonkowuje matryca Lee decaping die przed myciem ,a formatuje po myciu.
Pozostalosci splonki moga zatrzymywac wilgoc w gniezdzie splonki ,co moze prowadzic do niewypalow.

Odpowiedz z cytatem
Bready napisał:
xxxam napisał:

Mam opory przy formatowaniu brudnych łusek - uszkodziłem sobie tak matrycę do 300blk.

Formatuje przed myciem tylko luski do broni krotkiej do ktorych nie uzywa sie expandera w matrycy ,i robie to zaleznie od kalibru matrycami Lee Carbide badz Hornady carbide.
Kalibry karabinowe odsplonkowuje matryca Lee decaping die przed myciem ,a formatuje po myciu.
Pozostalosci splonki moga zatrzymywac wilgoc w gniezdzie splonki ,co moze prowadzic do niewypalow.

Wiem o wilgoci, dlatego dosyc dokladnie suszę z dużym wyprzedzeniem
Bready
Odpowiedz z cytatem
xxxam napisał:

Wiem o wilgoci, dlatego dosyc dokladnie suszę z dużym wyprzedzeniem

Raczej trzeba by suszyc bezposrednio przed elaboracja ,bo moga chlonac wilgoc z powietrza.
Dlatego czyszcze gniazda.

Odpowiedz z cytatem
Jak na razie zero problemów zarówno na pistoletowej jak i karabinowej. Jak nauczę córki obsługiwać prasę to będą myte odspłonkowane :-)
Krzysztof L
Odpowiedz z cytatem
Jeżeli chodzi o Turreta to co proponujecie w kwestii dozownika? Nie wiem czy warto kupować Auto Disc Pro czy może wystarczy tańszy Auto Disc?
xxxam
Odpowiedz z cytatem
Krzysztof L napisał:
Jeżeli chodzi o Turreta to co proponujecie w kwestii dozownika? Nie wiem czy warto kupować Auto Disc Pro czy może wystarczy tańszy Auto Disc?

Pro z mikrodozownikiem. Z tego co pamietam to ten niePro nie jest bardzo tanszy
likker_runner
Odpowiedz z cytatem
Ja jednak wolę odspłonkowywać przed myciem. Zwłaszcza w kontekście ew. trzymania amunicji dłużej - nie wiadomo co jest w osadzie ze spłonki i jak dobrze wysechł.

Nawet zastanawiałem się nad niekonwencjonalnym użyciem Pro 1000 z matrycami: kielich+dozownik - osadzanie - FC. Co prawda nie da się wtedy użyć łańcuszka bezpieczeństwa do dozownika prochu, ale Turreta ten problem też dotyczy, skoro wszystko się kręci na górze. Do tego pocisk należałoby umieszczać w łusce na "nieodpowiedniej" stacji, w kolizji z prętem łączącym dół i górę prasy.

Rzecz jasna spłonkowanie musiałoby być ręczne - co dla mnie nie jest żadnym problemem, a nawet daje możliwość sprawdzenia czy wszystko jest OK. Do tego ja mam jednak pewne opory przed spłonkowaniem na prasie na której jest proch - zwłaszcza w kontekście wynalazków typu D032. Słyszałem o przypadkach eksplozji spłonek przy osadzaniu, a także o prasach obsypanych materiałem inicjującym ze źle osadzonych spłonek. Dlatego jednak zasada z prasy jednostanowiskowej, że jak spłonki są w robocie, to proch siedzi w sejfie, jest mentalnie trudna do zarzucenia.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
@mil
Odpowiedz z cytatem
Też sie zastanawiałem nad dozownikiem i wziąłem auto-drum,( tym bardziej po dobrych doświadczeniach z powder mesure)masz dwie wkładki regulowane i sam dozujesz ile sypiesz oraz wychodzi taniej niż auto disk.