Pojemności różnych łusek 223 i inne.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

guzik
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 04 sierpnia 2013, 13:08
Lokalizacja: k. Płocka

Pojemności różnych łusek 223 i inne.

Post autor: guzik »

Witam.
Mam prośbę do osób, które mierzyły pojemności łusek różnych producentów, może zechcą podpowiedzieć jakie maja wyniki??
Zdaję sobię sprawę z różnic miedzy seriami, ale w pewnym stopniu takie info dało by pewnie jakieś ogólne pojęcie, jak to się układa u roznych producentów.

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Niezbyt to ma sens ,poniewarz pojemnosc lusek mierzymy w lusce odstrzelonej z broni dla ktorej chcemy elaborowac ,i nie formatowanej ,wiec wyniki beda sie roznily zaleznie kto ma jaka komore.
Pozatym pojemnosc luski podaje sie w parze z dlugoscia luski.
Pozdrawiam Bready
guzik
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 04 sierpnia 2013, 13:08
Lokalizacja: k. Płocka

Post autor: guzik »

:oops: pewnie głupie pytanie, ale przeglądając forum trafilem na wypowiedź, że luski s&b mają najmniejszą pojemność, a ggg największą.
Zawsze myślałem, że poj. luski dotyczy luski gotowej do ładowania tj po formatowaniu i trymowaniu :bh|:


Pozdrawiam
Tomek
Agent 007
Posty: 642
Rejestracja: piątek, 30 maja 2008, 10:28

Post autor: Agent 007 »

Po formatowanu FL czy NS ??
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

guzik pisze: Zawsze myślałem, że poj. luski dotyczy luski gotowej do ładowania tj po formatowaniu i trymowaniu :bh|:
Cisnienie potrzebne do docisniecia scianek luski do scianek komory jast ulamkiem cisnienia krtore wystepuje w czasie strzalu.
Wiec luska do pomiaru ma byc trymowana ,ale nie formatowana w zaden sposob.
Tez mialem watpliwosci jak mi to powiedziano kilka lat temu.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

guzik pisze::oops: pewnie głupie pytanie, ale przeglądając forum trafilem na wypowiedź, że luski s&b mają najmniejszą pojemność, a ggg największą.
Zawsze myślałem, że poj. luski dotyczy luski gotowej do ładowania tj po formatowaniu i trymowaniu :bh|:


Pozdrawiam
Tomek
Akurat to pisalem dla lusek po formatowaniu FL i trymowaniu
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Bready pisze:
guzik pisze: Zawsze myślałem, że poj. luski dotyczy luski gotowej do ładowania tj po formatowaniu i trymowaniu :bh|:
Cisnienie potrzebne do docisniecia scianek luski do scianek komory jast ulamkiem cisnienia krtore wystepuje w czasie strzalu.
Wiec luska do pomiaru ma byc trymowana ,ale nie formatowana w zaden sposob.
Tez mialem watpliwosci jak mi to powiedziano kilka lat temu.
Ja zrobiłem mały test. Łuski 7.5x55 Swiss, formatowane firmowo na K11, strzelane w karabinie K31 o dużo luźniejszej komorze. Taki sobie umiarkowanie ekstremalny przypadek mocno za silnego formatu. Co ciekawe po pierwszym strzale łuski uległy skróceniu o około 0.3mm. Przy tej samej naważce (Tubal 5000), pocisku i OAL, po 5 strzałów na łuskach fabrycznych i na strzelonych, umytych i tylko potraktowanych matrycą Lee Collet. Różnica prędkości była 35fps - ciaśniejsze łuski dawały większą prędkość. Odchylenia standardowe poszczególnych grup były o wiele mniejsze niż różnica wartości średnich.

To są jednak zjawiska w typie dodatniego sprzężenia zwrotnego - im większe ciśnienie, tym szybsze spalanie, im szybsze spalanie, tym większe ciśnienie. Dlatego lekko ciaśniejsza łuska może dać minimalnie większego kopa tak jakby w pierwszej iteracji, i potem to się przeniesie na kolejne.
ODPOWIEDZ