ustalanie naważek

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

macek69f
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 25 listopada 2016, 21:49

ustalanie naważek

Post autor: macek69f »

W temacie elaboracji raczkuję. Nie chcę kogoś obciążać żeby mi sprawdzał jakie naważki startowe itd. stąd pytania pewnie banalne dla obecnych tu:
1. Działam na prochu Vectan Tubal 5000, szukam skąd brać naważki startową i max dla danych pocisków w 8x57JS? na stronie vectana i w katalogu są tylko 4 wagi pocisków/4 typy kul. Zresztą na stronach innych producentów też często nie ma danych dla interesujących mnie pocisków. czy wystarczy że producent podaję naważki dla danej wagi pocisku i można je stosować dla wszystkich rodzajów pocisków o tej wadze??? chce sobie sprawdzić naważki dla hornady RN 170gr - vectan tubal 5000. tak jak w katalogu dla 170 SP 41,7 - 47,8?
2. Czy jeśli vectan tubal 5000 jest odpowiednikiem vihtavuori N150 to można naważki startową i max sprawdzać ze strony vihtavuori dla N150 i zastosować je na prochu vectana? (spokojnie nie próbowałem tego jeszcze ;)

W przyszłości chce spróbować hornady SP 195 i normy vulkan 196 gr a takich wag pocisków nawet nie ma w katalogu.. skąd to brać?? :)
uprzedam w QL nie ma vectana tubala (podobno).


Pozdrawiam Maciek.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Są jeszcze tabele od niemieckiego dystrybutora Vectana, na tej stronie:

http://www.lhs-germany.de/en/service/lo ... or-rifles/

Oczywiście odpowiedzialności za nie nie biorę. Tym niemniej w porównaniu z oficjalnym manualem Vectan, podają chociaż OAL dla każdego pocisku.

Po drugie - bez chrono bym do Tubala 5000 nawet nie podchodził. Mi dawał manko na 200fps albo i lepiej względem naważek z tabel j.w. Ma też bardzo niską gęstość ok. 800g/l (przynajmniej partia z którą miałem do czynienia) - dobrze wypełnia łuskę, ale w niektórych kalibrach były doniesienia o niemożności zmieszczenia zalecanej naważki w łusce. Wg. wikipedii (pojemność łuski 4.09ccm) sypiąc pełną łuskę dostaniemy 50.5gn, więc niektóre naważki max z tabel mają szansę się przesypać (z dokładnością do mojego pomiaru gęstości i podanej objętości łuski). Nawet jeżeli nie, może wyjść silna kompresja - dla niektórych może za silna, w obawie przed kruszeniem ziaren.

To jest generalnie bardzo dobry proch do zabytkowych kalibrów z dużą objętością łuski, dobrze się spala przy relatywnie niskich ciśnieniach. Jednak jeżeli zależy nam na solidnym podejściu do naważek z tabel i jako takiej potwierdzalności tychże, żeby może nawet dało się obejść bez chrono, tylko np. strzelić drabinkę i obserwować spłonki pod kątem ciśnienia oraz ew. okopcenie łusek, chyba szukałbym gdzie indziej.

Naważek dla N150 brać nie wolno.
ODPOWIEDZ