Barnes TSX 180gr

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
grzegorzsikorski
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 29 lipca 2008, 13:50
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Barnes TSX 180gr

Post autor: grzegorzsikorski »

Obrazek

Barnes TSX 180gr
cal 30-06
oal 84.30
cci 200
N 150 45.7gr
Vo 755.1m/s wskazania chronometru

Pocisk wyjęty z dzika 98kg po wypatroszeniu do którego strzelałem w odległości 16 kroków.
Ten pocisk wielkiej krzywdy mu nie zrobił dopiero Mega 185gr zrobiła swoje.
I to nie jest mój pierwszy przypadek z Barnesem.
Koledzy proszę napiszcie coś na temat elaboracji Barnesa.
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Moim zdaniem jest za ciezki/za wolny.
Nie mam zbyt duzych doswiadczen z barnesem (dwa byki, 3 dziki) - po rozpedzeniu pocisku do 850-900m/s bylo niezle - dwa dziki w ogniu po komorowych strzalach. Wczesniej malo farby i dalsze odejscia.
Proponuje, zeby wyslac zapytanie do Barnesa, chetnie sluza pomoca.
Prosisz, zeby napisac cos na temat elaboracji tych pociskow - skopiuje rozmowe z Ty'em Herringiem, konsultantem tej firmy, z czasow, kiedy mialem 300WBY i mialem sporo pytan :)
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Hello,
I have lately had many questions concerning terminal performance of
TSX bullets. The most important is what is the difference in
performance between two bullets of the same construction but other
weight – for example TSX .30 cal 130 and 180gr, assuming the same
impact velocity? I can imagine, the heavier bullet will deliver better
penetration, but what about other matters such as bullet expansion,
cavity volume, shock, tissue destruction, energy transfer, etc.?
Thanks in advance!
Regards,
Lukasz Dzierzanowski
Hi Lukasz,

Yes you are correct, the heavier bullet will provide more penetration.
Bullet expansion will be very similar as we have the same requirements for
both bullets - near double diameter expansion. Cavity volume is also going
to be very similar as the nose design is very similar. Assuming the impact
velocity is the same the lighter bullet won't create as much shock, tissue
destruction and energy transfer simply because it doesn't have the mass to
retain its velocity once it has entered the tissue.

I hope this helps.

Thanks, Ty
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

I have one more question.
I own a Sauer 90 in 300WbyMag, with a twist rate 1:12".
I hunt in Poland - the legal distances are up to 200m (220yr).
I love this rifle and want to use it on deer and boar boar hunting (prey is normaly weighting 100-200lbs).
This is probably to fast caliber, but I like the rifle so much, that I want to use it anyway and to handload my rounds in order to get the best ammo for this case.
Which bullet would you recommend and what muzzle velocity should I reach with my handloads in order to achieve best stopping power
but with moderate tissue distruction?
Best regards,
Lukasz
Hi Lukasz,

My personal favorite as a good all around deer and elk bullet is the 168gr
TSX. That would be my first choice.

Thanks, Ty
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Moje doświadczenia ( i nie tylko, bo też teścia i szwagra ) z Barnesami są dobre. Niewiele ich zostało wyjętych ze zwierza, a te co zostały były rozłożone prawidłowo. Kalibry różne. Moje: 223Rem, 6,5x57, 30-06, 338Win Mag, 9,3x62, rodzinne to 300Win Mag i 243 Win. Najwięcej barnesami strzelałem z 223 i 338 Win Mag, mniej z 30-06 i 9,3x62.
Generalnie po barnesach zwierzaki szły dużo bliżej niż po innych pociskach. Uważam, że jest on jednym z lepszych pocisków. Praktycznie do polowania stawiam go na pierwszym miejscu, razem z Noslerem Partition. Potem dopiero reszta pocisków ( mało strzelałem ze Swifta A-Frame - efekty były bardzo dobre, chyba porównywalne z dwoma powyzszymi ).
Barnesa staram się ładować tak by uzyskał maksymalne prędkości ( ale bez przesady ). Byłem trochę zawiedziony z 9,3x62 fabrycznej Sako - niektóre partie produkcyjne dawały gorsze efekty od innych.

Co do Twojego przypadku, to zastanawiam się czy masz dobrą stabilizację. Nie uderzył przypadkiem skośnie? Barnes może mieć problemy ze stabilizacją przy stosowaniu pocisków "ciężkich" dla kalibru. Jest sporo dłuższy w porównaniu z pociskiem półpłaszczowym o tej samej masie. Przez to może wymagać krótszego skoku gwintu. ( Im pocisk dłuższy tym jest trudniejszy do ustabilizowania ).
Spróbuj ewentualnie barnesów 150-168 grs.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sobota, 25 grudnia 2010, 23:38 przez Maciej Krawczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Hello Ty,
I have some further questions. I made my loads for the 300Wby on TSX
168gr. I get about 1MOA with these and thats OK with me. I have shot a
young european elk yesterday (about 200lbs). He made about 50-60
meters before he dropped. The penetration was OK, but the blood trail
was very poor. Is the muzzle velocity 2750fps enough or should I make
those bullets faster for the best terminal performance? I don't want
to spoil to much meat, but on the other hand it would be great to stop
the bull in it's tracks or get a good bloodtrail.
Lukasz
Hi Lukasz,

Congratulations on a fine hunt!

Even a good heart shot won't always put the animal down in their tracks.
Because the TSX design doesn't fragment, it tends to leave a smaller
entrance hole. However they almost always leave an exit hole to bleed from
unlike other bullets that don't provide complete penetration.

A higher velocity impact will deliver more hydrostatic shock and you will
have more go down at the shot.

If you really want to put the animal in its tracks, I suggest a shoulder
shot. This will anchor them most every time and you'll be surprised at the
minimal meat loss.

Thanks, Ty
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Mam nadzieje, ze nie przynudzilem... :)
Ogolnie - Barnes poleca, by barac pociski lzejsze niz gdyby mialo sie wziac o typowej konstrukcji dla danengo kalibru/zwierzyny. W kalibrach .30" polecaja dla zwierzakow sredniej wielkosci nawet 130gr i ladowac je szybko.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Wyważając otwarte drzwi: Sako rozpędza ten pocisk(POWERHEAD) do 825m/s (dane producenta). Korzystałem z tej amunicji po raz pierwszy w roku 1998 w ramach poznawania nowych wynalazków na rynku amunicji. tak się składa, że do tego pocisku mam bardzo duże zaufanie: ma doskonałą trajektorię lotu dla 30-06 Spr., przy wystrzelonych dwóch opakowaniach Sako nie miałem żadnych postrzałków, nawet przy "naciąganych" odległosciach. Raz jeden znalazłem pocisku w tuszy po "dalekim strzale", kanał dawał bardzo mocna farbę o ile zwierz nie padł w ogniu. Oceniam jako bardzo dobra kula. Właśnie oglądam takie...
"Uwielbiam chorał ruski..."
pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

tsx-a w 180 gr robię na N140, 45-45,9 gr, długość 3,190 cala, rozpędzać się powinien do około 770m/s (wg. tabel). Musiałbym poszperać dokładnie w notatkach. Zwierza z niego nie strzeiłem, jest mało. Na tarczy jest nieźle (jeszcze nie doskonale - poszukiwania dokładnej naważki trwają, ok. 2cm). Koledze zrobiłem kilka do 7x64, na N160, 140 gr pocisk. Trafił lisa, to została tylko skórka i kręgosłup.Reszta była rozrzucona na śniegu.
Ja strzeliłem dzika ponad 100 z megi 200gr, N160 55,5 gr z odległości około 60m, pocisk zawadził koniec płuc, a dzik zrobił około 100m. Nie ma reguły. Może złe trafienie w moim przypadku, dzik był w ruchu, ale generalnie to tsx-a mi polecano, nawet na zbiorowe (wolniejsze naważki). Niemcy też zachwycają się nim, uważając za najlepszy bezołowiowy, o konkurencji tylko z noslerem partitionem
Awatar użytkownika
grzegorzsikorski
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 29 lipca 2008, 13:50
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Post autor: grzegorzsikorski »

Obrazek
Jak widać na tarczy układa się , ale tarcza to nie polowanie.
Z Barnesem to nie mam żadnego doświadczenia pierwszy raz strzelałem do dzika a przez rogacze też przelatywały.
Na zbiorowych strzelam z Megi czasami z Hornady 180gr SST i jestem zadowolony.
A co do barnesa to jeszcze poczytam posty i podejmę decyzje.Co do Twojego przypadku, to zastanawiam się czy masz dobrą stabilizację.

(Nie uderzył przypadkiem skośnie? Barnes może mieć problemy ze stabilizacją przy stosowaniu pocisków "ciężkich" dla kalibru. Jest sporo dłuższy w porównaniu z pociskiem półpłaszczowym o tej samej masie. Przez to może wymagać krótszego skoku gwintu. ( Im pocisk dłuższy tym jest trudniejszy do ustabilizowania ).
Spróbuj ewentualnie barnesów 150-168 grs.)

Strzelałem skośnie na tzw.kulawego sztycha.
A co lżejszych pocisków to mój sauer uch nie lubi, z tego co zauważyłem po tarczach to od 180gr zaczynają się układać.
KubaG
Posty: 218
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: KubaG »

Znajomy strzela teraz w .300wby TSX 165gr bodajże i jest bardzo zadowolony - V0 w granicach 850ms.
Sam używam w 9,3x62 pocisku 250gr V0 ok. 760ms i jestem również bardzo zadowolony - parę dzików z niego padło i nie reklamowały ;).
Co do Twojego przypadku - uważam, że trochę za wolno, do .30-06 brałbym kulkę 150gr - albo próbuj bardziej rozpędzić 180gr.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Na stronie Sako jest dokłądny "opis", co i jak z ta kula w tym kalibrze......
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
grzegorzsikorski
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 29 lipca 2008, 13:50
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Post autor: grzegorzsikorski »

Obrazek

Chciałbym rozpędzić do tej prędkości ale ten ładunek mnie trochę przeraża!!!!!!
toms
Posty: 218
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 23:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: toms »

Ja elaboruję 300wm pociskiem TSX 150gr. Vo - 915m/s . Przestrzał na wylot . Huk potężny , ale wszystko kładzie . U Ciebie max ok 825m/s . Dasz radę .
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

A niby dlaczego ma być N150? Tylko dlatego, że taki proch masz? Zajrzyj do tabeli Sako i wykorzystaj dane stamtąd, nie wyważaj otwartych drzwi....
"Uwielbiam chorał ruski..."
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

A dlaczego nie N150? z kalkulacji QL wszystko pasuje, wiec jezeli nie będzie cech nadciśnienia i dobrze będzie latać więc jaki problem?
Osobiscie zrażony jestem do TSX - robiłem w 338WM 225 grs na szybkości 840m/s - i prawidłowo zabite dwa dziki bez sygnalizacji trafienia poszły ponad 100m. Oczywiscie dwa to za mało zeby pokusić sie o uogólnienia - ale jakoś nie mam ochoty dalej sprawdzać. Przy okazji - w tym kalibrze idealnie sprawuja sie Fail Safe Winchestera....
Piotr
Awatar użytkownika
grzegorzsikorski
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 29 lipca 2008, 13:50
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Post autor: grzegorzsikorski »

Obrazek

Obrazek

QL swoje naważki Sako swoje a prędkość ta sama.
Kolego tak na marginesie to 550tki nie mam, a różnica między tymi proszkami do celów łowieckich jest nie wielka;
N 150 3750 J/g
N 550 3900 J/g
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

grzegorzsikorski pisze:N 150 3750 J/g
N 550 3900 J/g
Co to za dane?
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Może liczba oktanowa :-k
forester
Awatar użytkownika
grzegorzsikorski
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 29 lipca 2008, 13:50
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Post autor: grzegorzsikorski »

Wiadomo dżul to energia,podałem dane energetyczne tych proszków.
http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCul


Obrazek

Dla mnie różnica między tymi proszkami jest nie wielka, chciałbym tylko żeby moje barnesy zaczęły kwitnąć w tuszy.
Kiedyś dostałem od kolegi z forum tabele od jakich prędkości barnes zaczyna kwitnąć i zrobiłem optymalną dla mnie prędkość.
I to nie jest mój pierwszy przypadek który mnie nie rozkwitł.
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

joule / gramy - wygląda to na kaloryczność prochu, ale czemu ma służyć taki parametr? Może jakby chcieć tym ogrzewać dom to wtedy można sobie ocenić ile kupić na zimę :) swoją drogą dziwne bo węgiel kamienny ma ok 28 kJ/g
Tak sobie żartuję bez obrazy, jak pisałem posta to nie było jeszcze Twojej odpowiedzi.
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

grzegorzsikorski pisze:.. chciałbym tylko żeby moje barnesy zaczęły kwitnąć w tuszy.
Po pierwsze sprawdż skok gwintu ( czy nie za wolny ). Jeżeli 11-12" to weż Barnesy 150-168grs.
Po drugie. Może faktycznie rozpędż troszkę szybciej ( aczkolwiek w moim przypadku 180grs TSX dobrze się sprawował na prędkości ok. 770m/s - też w 30-06, gwint 10" ).

Co do proszków VV, to na N550 uzyskasz prędkość ok. 25-30m/s większą niż na N150, przy tym samym ciśnieniu.
Jeżeli masz możliwość to spróbuj N160.
Pozdrawiam.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

"Kolego tak na marginesie to 550tki nie mam, a różnica między tymi proszkami do celów łowieckich jest nie wielka;
N 150 3750 J/g
N 550 3900 J/g"

w podobnym duchu jak Lu:
a co ma piernik do wiatraka? Skoro oczekujesz, by TSX zaczął Ci w tuszy ekspandować , to poczytaj sobie, przy jakich prędkościach efekt "eksplozji" rozpoczyna się a najlepiej zajrzyj, jak ten efekt osiągnięto w laboratoriach producenta amunicji... Nie chcesz, to szukaj sobie rozwiązania zadania, dawno rozwiązanego sam.... Powodzonka....

Dla mnie różnica w proszkach jest zasadnicza: raz - rodzaj prochu, dwa - charakterystyka pracy, trzy - sposób rozpędzania się i osiągana prędkość. Przy tych pociskach różnica prędkości pocisku w obszarze Vo:780 - 810 m/s to "cholernie dużo" - przy predkościach Vo powyżej 805m/s pocisk w obszarze do około 180m "rozkwita", podobna sytuacja do badań nad "Naturalisem".

Pozwolę sobie podkreślić jeszcze raz: sprawdź dane Sako a zaoszczędzisz sobie "niepotrzebnej zabawy".... Sam kiedyś "zmarnowałem" akurat kilkanascie pocisków z partii od "Pitera", stad taka postawa a nie inna.....
Ja akurat, tak się składa, na gorąco znam wynik testu tych pocisków u Kolegów: akurat te dwa rodzaje pocisków TSX w kal. ,308" ( zarówno 168grainsowy jak i 180 grainsowy ) w kalibrze 308 Win i 30-06 Spr. Tak się ciekawie złożyło, że akurat dzięki uprzejmości Kolegi z forum i PP pociski dotarły do mnie w porę i na wczorajszej zbiorówce 180grainsowe, wg. Sako były odpalone: łania z 308 Win zrobiła skok po komorowym strzale a wieczorem z zasiadki dzik 86kg tuszy na skupie "legł w ogniu". Elaboracja była robiona wg. danych Sako i mogliśmy sobie wieczorem tylko wymienić uwagi co i jak: kanał w obu przypadkach był porównywalny z kanałem po Oryksie, przestrzał pełny... .
"Uwielbiam chorał ruski..."
ODPOWIEDZ