Udoskonalanie matryc fabrycznych

Moderatorzy: wierzba, P_iter

specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Udoskonalanie matryc fabrycznych

Post autor: specmisiek »

Chciałbym się dowiedzieć, co sądzą o tym bardziej doświadczeni koledzy w elaboracji.. Zmusiła mnie do tego sytuacja na rynku. Posiadam np kaliber 8x57 IS do którego nie mogłem znaleźć expandera z węglików spiekanych. Umyśliłem sobie, że standardowy expander pokryję węgloazotkiem tytanu, którego twardość wynosi (wg zapewnień producenta) 92 HRc.. I tak NIEJAKO PRZY OKAZJI pokryłem wszystkie swoje expandery (w matrycach w których dało się je wymontować) węgloazotkiem tytanu. Efekt-lepiej niż dobry!!!. jestem zadowolony gdyż praktycznie nie muszę smarować niczym łusek od wewnątrz. Naprawdę praktyczna rzecz.Sprawdza się zwłaszcza w matrycach Hornady. O znacznie niższych kosztach tego zabiegu aniżeli zakup elementów z węglików do wszystkich moich matryc (a mam ich ponad 20) nawet nie wspominam..
Druga rzecz- to lubię stosować matryce Lee Collet.. W tym sęk, że producent (Lee) nie przewidział tych matryc w kalibrach 7x64 i 7,62x53R..Korzystając z umiejętności i parku maszynowego Mojego Kolegi w elaboracji powstały takie matryce. Efekt- naprawdę doskonały bo matryce działają nie gorzej niż orginalne w kalibrach 8x57 IS i 3006 a moim zdaniem nawet lepiej... O tym, że są zrobione z lepszej gatunkowo stali niż orginalne LEE to chyba nie muszę pisać.
TAK TO DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO.. ORAZ POTRZEBA MATKĄ WYNALAZKÓW.
POLECAM :D
Ostatnio zmieniony sobota, 12 sierpnia 2017, 08:49 przez specmisiek, łącznie zmieniany 1 raz.
eustachy
Posty: 327
Rejestracja: niedziela, 03 lipca 2016, 15:09

Post autor: eustachy »

I to jest słuszna koncepcja :0

Jak przebiega utwardzanie matryc i jaki jest przybliżony koszt przerobienia kompletu ?
7,5x55;7,5x54,5; 7,5x53,5 swiss;7,5ord. 7,65 para
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Koszt jest naprawdę niski. Nawet nie przeliczałem na pojedynczy expander (oliwka expandera). Może to być około kilkanaście zł za szt.Wysyłałem do firmy DECOSAN. Jedynym problemem jest dosyć długi czas oczekiwania, gdyż zawsze czekają na kompletny "wsad". Utwardzanie matryc od wewnątrz (całych) nie bardzo jest możliwe gdyż profile wewnętrzne mogą być utwardzane na długość równą średnicy otworu ale z tego co mi wiadomo matryce carbide przede wszystkim różnią się twardością oliwki expandera.
Z rozmowy z przedstawicielem wiem że matryce pokrywała węgloazotkiem tytanu u nich np firma PIONKI.
Dla wykorzystujących bushingi to dobra wiadomość bo pokrycie stalowego bushingu węgloazotkiem tytanu może być tańsze niż różnica w zakupie tych pokrytych azotkiem tytanu a węgloazotek ma znacznie lepsze parametry niż azotek który ma tylko ładniejszą (złotą) barwę...
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Pokaz zdjęcia twoich dorobionych matryc
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Matryce Collet 7x64 i7,62x53R
Jak to zrobić? nie załączałem tu fotek..
Obrazek
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Muszę się też pochwalić że mam jeszcze "dorobioną" matrycę NAPRAWDĘ UNIWERSALNĄ do usuwania spłonek. Usuwa wszystkie spłonki we wszystkich popularnych kalibrach. Od 223 poprzez pistoletowe i karabinowe.
Teraz "na warsztacie" jest projekt matryc Custom. Coś podobnego wykonuje firma Hornady-trzeba im tylko wysłać kilka odstrzelonych z własnej broni łusek.. Pytanie na ile to da lepsze wyniki niż formatowanie NK (samych szyjek) o ile w ogóle...
Ale Kolega ma dostęp do bardzo precyzyjnych maszyn więc o ile czas i moce przerobowe Mu pozwolą może uda się coś osiągnąć..?
Równolegle będę wysyłał łuski do Hornady-ego..Zobaczymy co z tego wyjdzie...
P.S. Wiem, że matryce Lee Collet są opatentowane.. Ale my nie sprzedajemy takich matryc a jedynie wykonaliśmy coś czego sama firma Lee nie wykonała...
Irytuje mnie jednak fakt, że firmy nie wykonują pełnej oferty we wszystkich kalibrach.. Np Lyman nie produkuje matryc do formatowania szyjki w kalibrze 7x64 ale produkuje expander z węglika w kalibrze 7mm, który z kolei pasuje do matryc RCBS oraz matryc Forster (po zastosowaniu odpowiednich adapterów) W ósemce nie ma oliwek expandera z węglika w ogóle... Hornady także nie produkuje matryc do formatowania szyjki w kalibrze 8mm w ogóle.. I tak dalej i tym podobnie...;-)
Nadmienię też nie jako przy okazji, (o czym może nie wszyscy użytkownicy "siódemek" wiedzą) że tak naprawdę siódemka "amerykańska" różni się od siódemki "niemieckiej" średnicą, chociaż to nie są duże różnice.. Praktycznie w strzelaniu do 200 metrów nie "przeszkadzalne" ;-)
ODPOWIEDZ