Vectan i Rem 223

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Vectan i Rem 223

Post autor: dmx »

Witam,
W związku z tym że chciałbym zrobić amunicję do karabinu ( Tikka T3) w kalibrze 223 REM. ( skok gwintu w lufie 8")
Czy któryś z szanownych kolegów ma doświadczenie w elaboracji amunicji 223 na prochach Vectana.
Mam na myśli prochy Tubal 3000 i Tubal 5000. Wg. tabeli elaboracji z Vectana dla pocisków 55-60gr dedykowany jest Tubal 3000 a dla 68gr Tubal 5000.
Pytanie czy i który z nich jest w stanie obsłużyć dobrze pociski w tym przedziale.
Według tabeli elaboracji z Lowexa dla pocisków o tym ciężarze dedykowanych jest kilka prochów. Jeżeli pominąć te które są kompresyjne, to polecono mi dwa D073.4 i D073.5.
W tabeli Lovexa są również inne prochy np: S040, D060, D063, S060, dedykowane do tego kalibru.
Strzelać planyję tylko tarczowo na dystansach 50-100-300, i chciałbym w miarę możliwości używać jednego prochu.
Wg. sprzedawcy Vectan jest znacznie lepszy jakościowo od Lovexa.
Ponieważ nie mam jeszcze własnego zdania liczę na pomoc szanownego gremium :-)
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

To może Szwajcara RS40 :?:

Składam na tym do takiego samego karabinu.
Póki co na Lapua scaner 69 i 77gr - jest Ok.
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

tyle ze RS40 jest o ile pamiętam w 1kg opakowaniach. A na początek i próbę wolał bym mniejsze opakowanie. Jakby się okazało że słabo lata na tym.
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Lovex D073-5 kulki 69gr u mnie się sprawdza bardzo dobrze.Z kulkami 52 oraz 55gr też nie było problemów.
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

wg. tabeli Lovexa D073.5 jest odpowiednikiem Tubala 3000.
Z tą różnicą że Tubal występuje w bodajże 4 odmianach T3000, 5000,7000,8000.
A Lovex niestety lub w kilku więcej, dlatego pytanie było kierowane do posiadaczy Tubala :-)
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

Czy z uwagi na brak odpowiedzi należy rozumieć że nikt nie używa Vectana do elaboracji ?
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Wlasnie oglosili wyniki konkursu elaboracja Vectan ze sklepu Parabellum http://parabellum.pl/konkurs-vectan ,
praca nr.2 wydaje sie odpowiadac na to pytanie wystarczajaco kompleksowo http://parabellum.pl/VECTAN.pdf
Moim zdaniem - bardzo ciekawa praca, warta przeczytania.

BTW - tez sie zalapalem na wyroznienie :) .
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

Fajny artykuł, z tym że odnosi się do trochę innego prochu :-)
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Jak by to ladnie ujac w slowa, nie urazic i nie zniechecic, nie za bardzo wiem czego oczekujesz,
czy wyobrazasz sobie, ze ktos zrobi na np. T3000 zestaw naboi z nawazkami o odstepie 0,2grn , a potem umowi sie z Toba na strzelnicy, aby zobaczyc ktora z tych nawazek lata najlepiej na Twoim karabinie Tikka T3 ?
Ja raczej widze to tak, ze sam powinienes to zrobic, isc na strzelnice, sprawdzic i ustalic "sweet load" dla swojego karabinu, a potem jesli bedzisz chcial, mozesz podzielic sie swoja wiedza jak to robiles i jak do tego doszedles z innymi na forum.
I tak kazdy nastepny, bedzie musial odpowiedniej nawazki dla swojego karabinu poszukac sam, ale czesto takie wskazowki sie przydaja, a metodologia postepowania jest chyba dosc dobrze opisana w artykule, ktorego link podalem.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Podłączam się do tematu. Próbuję zrobić .223 55gn PPU + Vectan tubal3000. Coś jest nie tak, bo naważka 23.0gn nie mieści mi się do łuski :-/ Coś poradzicie poza zmianą prochu ?
telpus
Posty: 84
Rejestracja: wtorek, 16 lutego 2010, 20:23
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: telpus »

Witam. Czy ktoś poza kolegą xxxam ma jakieś doświadczenia z tubalem 3000 w 223 bo wg. danych producenta max ok 26gr więc jak ma się praktyka do teorii???
jedrek2009
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 07 września 2015, 17:02

Post autor: jedrek2009 »

Ja robię na Vectan Tubal 3000 i pocisku sierra 1360. Ten proch jest bardzo gruboziarnisty i bez ubijania nie ma opcji, żeby zmieścić w łusce 26 grain.
25 gr wypełnia łuskę w 100% i przy osadzaniu pocisku proch aż trzeszczy.
A że nie ma tego proszku w QL to wyszło dopiero w praniu.
Ogólnie jednak polecam robiłem kilka różnych naważek i wszystkie latały ładnie.
Miałem trochę styki przed pierwszym odpaleniem, zdziwił mnie stopień wypełnienia przy stosunkowo niedużej naważce.
Ale spoko, poszło bez problemów.
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

xxxam pisze:Podłączam się do tematu. Próbuję zrobić .223 55gn PPU + Vectan tubal3000. Coś jest nie tak, bo naważka 23.0gn nie mieści mi się do łuski :-/.....
telpus pisze:Witam. Czy ktoś poza kolegą xxxam ma jakieś doświadczenia z tubalem 3000 w 223 bo wg. danych producenta max ok 26gr więc jak ma się praktyka do teorii???
W przypadku Tu3000, praktyka do teorii ma sie jak piesc do nosa.
Rzeczywiscie nawazka startowa nie miesci sie w lusce. Osobiscie podejrzewam, ze producent robil wazenia kiedy proch mial krociutkie szpileczki/waleczki, i gestosc usypowa byla wieksza.
Teraz, partie tego prochu maja dosc dlugie szpilki/walce, i gestosc usypowa sie zmiejszyla, powodujac, ze dane elaboracyjne na stronie staly sie nie aktualne.

Praktyka jest taka, ze po nasypaniu prochu do poziomu ramion luski (tylko szyjka pusta) i osadzeniu pocisku 55grn, nie ma zadnych objawow nadcisnienia, nawet zrobilem piec sztuk na spolonkach small pistol i tez bez objawow nadcisnienia.
Amunicja taka nadaje sie tak do walenia w blachy na dynamice, jak tez i ma zadowalajaca celnosc do 200m w gongi i takie tam.
Zasadniczo mozna powiedziec, ze proch jest wybitnie bezpieczny :) , przedawkowanie na pewno nie grozi. Wiec jak napisal kol. jedrek2009, mozna spokojnie sypac do pelna i osadzac lekko kompresujac, dla AR15 crimp nawet nie musi byc jakis wyjatkowo solidny, bo raczej nie ma mozliwosci aby zamek wbil pocisk glebiej, kiedy dosc brutalnie go pobiera i wrzuca do komory nabojowej.
Do hurtowego dynamicznego tluczenia w blachy, amunicja sie jak najbardziej nadaje, a i na dystansach 50m czy 100m, tez robi ladne dziurki w tarczy na tyle na ile AR15 i strzelec pozwoli.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

remzibi pisze: praca nr.2 wydaje sie odpowiadac na to pytanie wystarczajaco kompleksowo http://parabellum.pl/VECTAN.pdf
Szczęka mi opadła, to co zobaczyłem bardziej przypomina pracę dyplomową na poziomie akademickim.
Się chłopina nagimnastykował :shock:
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

remzibi pisze:aby zamek wbil pocisk glebiej, kiedy dosc brutalnie go pobiera i wrzuca do komory nabojowej.
Z moje doświadczenia lekki crimp objawia się wysunięciem pocisku przy podawaniu a nie jego wbijaniem do łuski.
Ze swojego ARa osiągnałem przyzwoity rezultat przy 23,6 gr z pociskiem 55 gr. i buło faktycznie dość pełno.
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Ostatnio miałem możliwość potestowania Vectan'a Tu3000 223Rem na chrono (dzięki FHU Czapla w Lublewie).
Próby były wykonane na karabinku AR15 Diamondback z lufą 16' z twist'em 1:8
Wyniki na początku wprawiły mnie w lekka konsternacje, jako, ze odbiegały od wartości katalogowych opisanych dla amunicji 223Rem.

Wiec na początek, jako benchmark, fabryczna amunicja Barnaul 5.56x45 pocisk FMJ 62grn (szare pudełko), jak pisze na opakowaniu - dedykowana do broni cywilnej z twist rate mniejszym niż 1:9 . Znalazłem dane katalogowe mówiące, ze powinna latać 3133fps czyli około 955m/s , inne dane mówiące o 2906fps (886m/s) , ostatecznie na stronie producenta http://eng.barnaulpatron.ru/production/ ... 55645.html czytamy, ze ma latać 3051fps (930m/s) dając 1735Juli.

A teraz wyniki dla Barnaul FMJ 62grn:
średnia prędkość to 2800,3fps (853,5m/s) , co daje energie 1456,9 Juli.

Jak by nie patrzeć to 3050fps (930m/s) nie ma i brakuje mi tutaj około 250fps czyli około 76,2m/s, i już to wywołało moją małą konsternację.
Jednak, po przemyśleniach, wychodzi na to, ze wszystko chyba jednak jest w porządku, a to dlatego, że musimy wziąć pod uwagę z czego strzelamy.
Po pierwsze musimy mieć świadomość, że jest to amunicja cywilna .223Rem, a nie naboje NATO M193 czy SS109 (M855), którymi w zasadzie nie wolno strzelać z cywilnej broni myśliwskiej, żeby nie zrobić broni i sobie "kuku", i która to amunicja niedostępna jest w sprzedaży dla cywilów. Dane elaboracyjne producentów prochów, dla amunicji 223Rem standaryzowane przez SAAMI, dotyczą też amunicji cywilnej.
Nie mogłem sprawdzić doświadczalnie, ale jak najbardziej mogę sobie wyobrazić, ze te pociski 62grn Barnaul'a strzelone ze sztucera/czterotakta o lufie 18', 20' czy 24' cale, spokojnie osiągną zakładane okolice 950m/s a może i więcej. W AR15 cześć energii zjada automatyka, plus krótka lufa i wyniki są, jakie są.

Ok, czyli już wiem, że na swoim AR'ku 15'stym, będę miał mniej około 250fps (76,2m/s). I tę konstatację, biorę pod uwagę interpretując następne wyniki.

Dla porządku, trzeba napisać, że łuski różnych producentów nie są równej pojemności i osobiście dzielę je na trzy rodzaje, względem dostępności, pojemności jak i ilości pracy w przygotowanie (mierzenie, skracanie, gniazdo spłonki)
- GGG (największa pojemność i najwięcej pracy, bo wszystkie gniazda spłonki i większość skracanie),
- SB (najmniejsza pojemność i najmniej pracy, tylko mycie :) ),
- reszta (pojemność pomiędzy tymi dwoma i pracy średnio w zależności od producenta)
Z praktycznego punktu widzenia, np. ta sama naważka w łusce GGG sięga do poziomu końców ramion, a w łusce SB sięga do polowy wysokości szyjki. W łusce SB proch będzie bardziej skompresowany.

Na stronie Vectan, wg. tabel, naważka startowa Tu3000 22,4grn ma dać 2973fps - 905m/s, a max load 26,2grn ma dać 3215fps - 980m/s , warto wiedzieć, ze nie ma szans na zmieszczenie w łusce (zależy jakiej) już 23grn prochu bez ubijania :) .

Wyniki:

Nabój na Tubal 3000, pocisk Frontier 55grn FMJ, naważka na próbę poniżej startowej 21,8grn
łuska GGG, średnia prędkość to 2470,5fps (753m/s)
łuska SB, średnia prędkość to 2561,5fps (780,7m/s)
Automatyka nie zawsze przeładowała i czasem zamek nie zostawał w tylnym położeniu po ostatnim strzale

Nabój na Tubal 3000, pocisk Frontier 55grn FMJ, naważka 22,6grn , tu już łuska SB jest wypełniona do prawie połowy szyjki.
łuska GGG, średnia prędkość to 2636,9fps (803,7m/s)
łuska SB, średnia prędkość to 2695,9fps (821,7m/s)
łuski różne (bez GGG i SB), średnia prędkość to 2642,8fps (805,5m/s)
Automatyka działa prawidłowo.
Na spłonkach żadnych objawów nadciśnienia.
Prędkości w partiach zaskakująco równe, różnice na poziomie +/- 10fps

No i tak sobie myślę w ramach wniosków, jeśli weźmiemy pod uwagę te brakujące 250fps (76,2m/s), to pewnie amunicja ta na czterotakcie z długą lufą będzie w stanie latać te zakładane 900m/s lub wyżej (muszę to kiedyś sprawdzić w praktyce, jeśli znajdzie się ktoś skory do współpracy ze sztucerem 223, może dmx opisze jakie ma rezultaty na swojej Tikka T3) ,
ale na AR15 z lufa 16' można o takich prędkościach zapomnieć, no może na M16A1 z twistem 1:12 i lufą 20' wyniki będą lepsze.
Producent prochu bardzo się stara, żeby elaborant nie zrobił sobie krzywdy :) , proch wydaje się być wybitnie bezpieczny, chyba aż za bardzo :) .
Można spokojnie docisnąć proch pociskiem i strzelać w blachy ile wlezie :)
Powyższe obserwacje zdają się potwierdzać wnioski kolegi wujko
wujko pisze:....Ze swojego ARa osiągnałem przyzwoity rezultat przy 23,6 gr z pociskiem 55 gr. i buło faktycznie dość pełno.
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Dodam że przy swoim eksperymencie używałem łusek GGG. Na chrono niestety nie mierzyłem, ale podobnie (jak remzibi) 22 grainy nie zapewniały 100%przeładowania i załapania zamka na zaczepie, sądzę więc że 23,6 to jest dosyć "szmaciana" prędkość. Strzelałem też z podobnej platformy (S&W M&P sport 2).
ODPOWIEDZ