45-70 gov. - problem

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

45-70 gov. - problem

Post autor: Dariusz_W »

Witam
Mam mały problem .
Karabin to nowy Levar Herego , lufa 18 cali.
Kula odlewana 405 grain ta z płaskim czubkiem do magazynka rurowego , odlewana z formy lee.
Proch N130 już kupiony.
Kule nasmarowane :)

Wymiar OAL standardowy 2.55 cala

Manual Cast Bullet Handbook na stronie dla broni o ciśnieniu 28,000 CUP , dla kuli 405 grains i tych wymiarów OAL , PODAJE:

Start 43 grains ,C.U.P 19,000 / Max 48 grains , C.U.P 27,300

Problem polega na tym że w QL taka symulacja daje dużo wyższe ciśnienia sięgające 38,000 C.U.P.
W QL podstawiam dokładnie ten sam pocisk co w manualu czyli Lyman 457193.

Chciał bym uzyskać jakieś sensowne skupienie na 100m przy 1550 - 1600 fps .Dysponuje chronometrem i taka prędkość mi wystarczy.

Zastanawiam się czy nie zacząć przy 40gr i skończyć przy 43 gr. Zmiana długości naboju nie wchodzi w grę .

Prosił bym o rade bardziej doświadczonych z tym kalibrem kolegów.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Czy symulacje w QL na pewno dają wynik w C.U.P. a nie w PSI? Natywną jednostką QL jest ciśnienie definiowane jako siła na jednostkę powierzchni, a więc MPa / Bar / PSI. Przeliczenie którejkolwiek z tych jednostek na C.U.P. jest rzeczą dość kontrowersyjną, są co najmniej dwa konkurencyjne wzory, które są liniowymi aproksymacjami dość chaotycznego zbioru pomiarów w jednej i drugiej jednostce.

https://www.shootingsoftware.com/ftp/psicuparticle2.pdf
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Dariusz_W »

OK to inaczej

W QL po wybraniu tego kalibru i podstawieniu tych danych(48 gr) mam ciśnienie max 2634 bar ( spisane z pola Maximum Chamber ) .
QL dla tego kalibru podaje w polu Pmax(MAP) bar wartość 1930.54.


Nawet jeśli pomieszałem te jednostki to i tak jest grubo na czerwonym .


PS, Ciekawy PDF , właśnie studiuje . Ale na stronie nr 3 w tabeli przy 45-70 government jest napisane ANSI CUP/28000 , ANSI PSI 28000 . Co oczywiście dla innych kalibrów jest odmienne...
\:D/
nosu
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 27 października 2011, 21:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: nosu »

Może lepiej na początek użyć N135 i ładunków dla springfielda ? Jeśli to ma być do papieru to przekraczanie prędkości 1400fps nie jest Ci potrzebne.
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Dariusz_W »

N-130 już kupiony

Na co dzień poluje z 308 , to jest broń na zbiorowe i strzelnice. Na początek kupie z 2-3 paczki Hornady żeby mieć na polowanie zbiorowe i czasem indywidualne + łuski .

Ten load to raczej do papieru ale nie był bym jednak sobą gdybym nie strzelił na zbiorowym z tego dzika. Dlatego chce mieć te 3000 J na wylocie z lufy . Tyle się naczytałem jak to ta kula powala to chce spróbować.

Poza tym jak dam któremuś koledze sobie z tego strzelić to ma poczuć że to kaliber 45 :)

Co ciekawe podstawiłem dane z manuala dla prochu N130 i kuli Lyman 457122HP i też QL pokazuje grubo na czerwonym.

N135 jest wolniejszy a ja mam lufę tylko 18 cali.
nosu
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 27 października 2011, 21:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: nosu »

Nie posiadam QL ale przy takich dylematach zszedłbym z naważką w -10% .
Łuski Hornadego są trochę krótsze niż nominał .
Co do wierzgania .45... dopiero pociski od 400 grain wzwyż zaczynają miotać pacjentem :D zalecam na początku na uważny skład tzn aby górna część okucia nie schodziła na ramieniu zbyt nisko .
Jeśli masz gumową stopkę to masz łatwiej.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

Nie traktowałbym QLa jako wyroczni - on jest ewidentnie "skalibrowany" ze sporą przesadą w stronę zapewnienia jak największego bezpieczeństwa

Jest to oczywiście wskaźnik który zmusza do rozwagi , ale w takiej sytuacji ja bym klasycznie wystartował z bezpiecznego poziomu i stopniowo delikatnie podciągał w górę szukając dobrej naważki i równocześnie bardzo uważając na efekty uboczne (np nadciśnienie)
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Dariusz_W »

Tak jak napisałem zacznę poniżej minimum z manuala ale dlaczego aż taka rozbieżność - manual - QL ? Ok czasem QL może pokazać że jest czerwono na max naważkach z książki ale aż tyle ?

Wiem że przy tym kalibrze są 3 rodzaje ciśnień , ale ja prawidłowo wybieram to środkowe . O co chodzi? Błąd w programie czy w książce jest "przypał" ?
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

Dariusz_W pisze:Tak jak napisałem zacznę poniżej minimum z manuala ale dlaczego aż taka rozbieżność - manual - QL ? Ok czasem QL może pokazać że jest czerwono na max naważkach z książki ale aż tyle ?

Wiem że przy tym kalibrze są 3 rodzaje ciśnień , ale ja prawidłowo wybieram to środkowe . O co chodzi? Błąd w programie czy w książce jest "przypał" ?
I to może być klucz - Ty wybierasz właściwe ciśnienie dla swojej broni, ale być może QL przyjął do obliczeń zachowawczo 18000 CUP dla 1873 Springfield ?

miałem takie wątpliwości przy elaboracji .223 na ołowiakach,
kierowałem się Lymanem, choć z z wątpliwościami (ale z innego powodu bo zredukowana naważka i małe wypełnienie) - wyszło pozytywnie, choć docelowo dałem większe naważki przekraczające Max z Lymana i jest ok

ja generalnie Lymanowi ufam - wychodzę z założenia że rynek USA jest wielokrotnie większy niż nasz, więc jest to wszystko sprawdzone przez wielu strzelców - ale oczywiście ostrożności nigdy nie za wiele
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Sprawdziłbym jeszcze w QL dla weryfikacji firmowe ładowanie VV dla pocisku 400gn FN Speer - co prawda płaszczowy, ale OAL i masa podobne. Tam piszą o limicie ciśnienia 210 MPa co by odpowiadało 2100 Bar, jednak explicite wymagają zamka typu Mauser a nie Marlin.

Kto wie czy 3000J jest w ogóle osiągalne z tego karabinu i tak krótkiej lufy. Wg. Lovexa się nie da, ale oni z jakichś dziwnych powodów podają tylko dwa prochy - jeden szybki na poziomie między N110 a N120, drugi za to wolny jak N150 - dla ołowiaka 378gn w lufie 23", z limitem ciśnienia 2100 Bar.

W Hameryce też się zastanawiają czy limit 28000psi (1930 Bar, raczej wykluczający te 3000J) nie jest zbyt asekurancki w tych lewarkach, ale bez jednoznacznych konkluzji.

Tu dla odmiany firmowa amunicja na pociskach ołowianych, obiecująca dobrze ponad 3000J bez przekraczania 28000psi z lufy 22", pytanie na ile te dane potwierdziłyby się w niezależnych testach:

http://www.garrettcartridges.com/4570tech.html
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

A może po prostu napisać do Herrn Brömels od QL-a? Jeśli jest to błąd, to podziękuje i wszystkim to wyjdzie na dobre, a jeśli nie, to raczej odpowie, dlaczego tak, a nie inaczej... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Dariusz_W »

Sprawdziłem w manualu speer dla ciśnień lewarowych i prochu N133 , kula FNSP 2479 , 400 grains.
(N130 nie ma w tym połączeniu w manualu speer ) . Dla N133 podają start 47 i max 51 , w manualu vihtavuori dla tej samej kuli i prochu podają 47,2 start , max 52,5 , OAL rożni się nie wiele w vv jest trochę dłuższy nabój .

Jak to podstawi się do QL to wychodzi masakra. 1/3 ciśnienia za dużo .

Zaczynam wieżyc że w manualu jednym(lyman) i drugim(vv) i trzecim(speear) mają racje a w programie jest błąd .
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Cześć,
Miałem ten sam problem: po prostu 45-70 ma bardzo szeroki zakres zastosowań: od starego karabinu Springfield Trapdoor (28 000 CUP), przez nowoczesne lewarki Marlina ( 45 000 CUP) po mocne karabiny z zamkiem blokowym jak Ruger no.1 (60 000 CUP) - po prostu QL uwzględnia tylko loady do staruszków.
Ja do swojego lewarka ustawiłem maksimum na 40 000 CUP a i tak przy 400gr pociskach SP czuję że żyję :)
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Accurate podaje 18000 psi dla Trapdoora, 28000 psi dla lewarków i 40000 psi dla mausero-podobnych.
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Dariusz_W »

Jestem po pierwszym strzelaniu. I Było bardzo dziwnie&#8230;&#8230;&#8230; .

Proszę jeśli to możliwe o komentarz osób bardziej doświadczonych.

Kupiłem fabryczną amunicje HORNADY 325 gr . Pomiar pokazał 530-537 m/s . OK . Przy lufie 18 cale spodziewałem się cos koło tego . Łuski ładnie doszczelniają do komory i wychodzą czyste . Wszystko ok jak powinno być. Kopnięcie do opanowania spodziewałem się większego kopa.

Natomiast moje ołowiane zrobione według manuala kompletnie mnie zaskoczyły. Po zważeniu przed smarowaniem wychodzi że maja średnio 409 gr a nie 405 (Tylko taka różnica w stosunku do książki ) . Łuski nowe , nie strzelane. Robiłem crimp . Cos mnie tknęło i startowej(najsłabszej) naważki zrobiłem 5 sztuk. Tak żeby ustawić celownik . Spodziewałem się prędkości rzędu 440-450 m/s i chciałem dociągnąć do 470-480 m/s a tu na pomiarze wyszło 499-512 m/s(pomiar z tych 5 sztuk). Czyli w granicach 1650-1660 fps i jakieś 3300-3400 J .W manualu co prawda piszą że startowo będzie 1612 fps ale dla o wiele dłuższej lufy i pocisku 405 gr. Dlatego dałem sobie siana i nie strzelałem kolejnych naważek. Co dziwne łuska nie doszczelnia do komory i wychodzi okopcona . Po strzale z lufy i z komory nabojowej idzie taki dym(dym nie błysk ognia) że na stanowisku obok myśleli że z czarnego prochu wale&#8230;&#8230;&#8230; Proch nowy dopiero otwarty pomyłka nie wchodzi w gre. Kule smarowane specyfikiem (wazelina+ wosk pszczeli +parafina każdego po 1/3 ) , kalibrowane w kalibrowaniu LEE . Na łuskach/spłonkach nie było żadnych objawów nadciśnienia . Skupienie OK. Startowałem z 43 gr prochu N130. Teraz się tak zastanawiam czy nie zejść z naważka do 42,5 gr i nie zrobić serii amunicji do polowania na zbiorowych . Dym mi nie przeszkadza będzie efektowniej , ważne że jest powtarzalnie. Kop mocniejszy od HORNADY i zaczęło mi lufę do góry podrywać po strzale.

Zastanawia mnie ta zbyt duża prędkość w stosunku do spodziewanej &#8230;&#8230;
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Accurate (edycja 3.5 ich manuala) podaje ładowania dla swojego prochu 2230, o szybkości spalania porównywalnej z N130, do lewarka .45-70. Ciekawe że dla ołowianego pocisku 405gn naważki są zdecydowanie niższe niż dla płaszczowego o podobnej wadze, startowa i maksymalna to odpowiednio 38.6gn - 43.2gn, natomiast dla płaszczowego Speer'a FN 400gn zakres naważek to 41.3gn - 46.0gn. Z tego można wysnuć wniosek, że do ołowiaka w tym kalibrze można i trzeba sypać zdecydowanie mniej niż do płaszcza. Co ciekawe prędkości są podobne, zarówno dla naważek startowych jak i maksymalnych - być może ołowiak lepiej doszczelnia albo ma inną charakterystykę oporu. To by mogło wyjaśniać prędkość o wiele większą niż ta z manuala.

Co do ew. oznak nadciśnienia - skoro gniazdo spłonki jest takie samo jak w normalnych kalibrach karabinowych, gdzie ciśnienie 60000psi jest czymś normalnym, nie liczyłbym w ogóle na jakiekolwiek oznaki. Spłonka nie potrafi czytać napisów na łusce, więc nie ulegnie przesadnemu spłaszczeniu czy kraterowaniu przy 30000psi tylko dlatego że kaliber to .45-70 lewar, podczas gdy w .308 Win będzie trzymać fason dla 55000psi.
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Dariusz_W »

Tak ale ja nie brałem naważek do kuli z płaszczem o wadze 405 gr i nie wsypałem tego dla ołowianego pocisku. Jak bym tak zrobił to bym się mógł tego spodziewać . Ja wziąłem podręcznik gdzie dane były dla kuli ołowianej bez płaszcza i zrobiłem dokładnie tak jak tam było napisane. Jedyna różnica to moje kule są o 4 gr cięższe i maja 409 gr. Tym bardziej powinno być wolniej . Dlatego myślę czy nie zjechać z naważka tak żeby zejść do 1600 pfs i nie zrobić serii amunicji na zbiorowe. To że nie doszczelnia łuski to będzie mało istotne skoro na tarczy i pomiarze prędkości jest ok . Zastanawiam się tylko nad tym dymem.....może smar pocisków się zapalił ? Nie żeby było tego dymu nie wiadomo ile ale kolega stojący obok sypnął tekstem cytuje: "ale zakopciłeś". Ja po strzale widziałem jak z pod zaryglowanego zamka przez moment wydobywa się taki siwy dymek jak byśmy zapalili kawałek tektury .
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

43gn jest dość blisko naważki startowej dla 400gn pocisku płaszczowego z tabel VV. Przez analogię z tabelami Accurate (na razie jedyne miejsce gdzie są obok siebie naważki dla ołowiaka i płaszczowego ok. 400gn na tym samym prochu) startowa dla ołowiaka powinna być rzędu 42gn albo i mniej - ok. 3gn niżej niż dla płaszczowego.

Co do okopcenia łusek i ziania ogniem, to chyba rzeczywiście trzeba polubić, skoro alternatywą byłoby kombinowanie naważki na jakimś szybszym prochu, jeszcze bez gwarancji że sięgnie tych 3000J i nie wyrwie się z gwintu jak go początkowe ciśnienie kopnie.
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Witam. Z okopconymi luskami miałem podobny problem. To znaczy problem był wyłącznie estetyczny bo skupienie było bardzo dobre . Pociski z płaszczem, 300 350 i 405 gr. Myślałem ze za małe ciśnienie. Z hornady 350 gr. Na n133 doszedłem do 54 gr. Dość mocna elaboracja i dalej luski osmalone. Coś mnie tknelo i na paru nie zrobiłem crimpu. Problem rozwiązany. Luski nowe Starline. Crimp robię lee fcd. Ciekawe bo w drugiej 45 -e 458 lott robię też ta sama matryca (nakładamy na nabój tulejke) i brak okopcenia niezależnie od mocy load u.
ODPOWIEDZ