Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Waga precyzyjna (lab) SBS-LW-200a
Waga precyzyjna (lab) SBS-LW-200a
stah
Odpowiedz z cytatem
Temat dla ludzi z (nieuzasadnionym) natręctwem dokładności.

Prawdą jest, że do przeciętnej elaboracji wystarczy waga o dokładności +-0,1gn.

Tym niemniej są tacy co mają inaczej i trudno im (mówię to również o sobie) zaakceptować w precyzyjnej amunicji takie, potencjalne odchylenia. Nie jest przedmiotem tego postu dalsza dyskusja na ten temat.

Od jakiegoś czasu sprawdzam róże wagi, szczególnie obserwując szybkość, powtarzalność oraz najbardziej mnie irytujące "pływanie wyniku"
(stawiamy np. łuskę i odczytujemy wartość po ustabilizowaniu (cokolwiek to znaczy, jedne wagi pokazują znacznik ustabilizowania inne nie - zazwyczaj trwa to 1-3s), po kilku dalszych s obserwujemy jak pomiar powolnie "płynie" w dół lub górę, często nawet o 0,4 gn).

W klasie 0,1gn na razie wygrała u mnie waga frankford arsenal ds-750. Użyteczność na poziomie tych markowych (elaboracyjnych) kosztujących nawet 3x więcej.

Przyszła kolej na wagę "laboratoryjną" - dostałem do testów najtańszy chyba produkt starającej się o miano wagi tej klasy:
SteinbergSystems SBS-LW-200a (sprawdzałem też SBS-LW-200 ale odrzucam ją z uwagi na brak jednostki GN oraz akumulatora, wyświetlacz też jest paskudnie mocny).

Wrażenia/opinie (subiektywne):

+ odważniki referencyjne - waga pokazuje odczyt prawidłowy (po kalibracji) + max 2mg. na 100g
+ b. dobra powtarzalność pomiaru (trzeba dać jej się "nagrzać" z 10min po włączeniu) - na poziomie +-0,015gn
+ zadowalająca jakość wykonania (co nie ma znaczenia dla użyteczności).
+ cena wysoka, ale na poziomie lepszych wag (markowych) oferujących dokładność o rząd niższą.W klasie wag laboratoryjnych cena jedna z najniższych (z jednostką gn).
- najwolniejsza z wszystkich jakimi się bawiłem - pomiar w zakresie do 50gn trwa ok 3-4s do wyświetlenia znacznika stabilności.
- instrukcja obsługi niemal bezwartościowa, brak opisanego menu konfiguracyjnego (menu ma kilkanaście opcji, z których jedno to FN01 = 164 - za cholerę nie wiem co to jest, przydatne jest wyłączenie nieużywanych jednostek (ma ich z 12), żeby nie trzeba było się przeklikiwać chcąc czasem zważyć coś w g i gn)
- gabaryty - jest spora (może to i zaleta)

Podsumowując: nieźle, zastanowię się nad nią poważnie. Spróbuję jeszcze Radwagów ale tu cena za porównywalną (mającą co prawda znacznie więcej funkcji dla nas bezużytecznych): x2.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty stahWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
wozzi
Odpowiedz z cytatem
Nie wiem na ile można wierzyć tej informacji, ale spotkałem się z bardzo niekorzystna opinia odnośnie Steinberg Systems SBS-LW-200a. Opinie znalazłem na jakiejś stronie w niemieckim amazon. Pomijając fakt, wspomnianej już przez Ciebie "prędkości" ważenia, oraz katastrofalnej instrukcji, użytkownik opisywał, ze wbudowana poziomica była zamontowana z dużymi błędami, tzn po ustawieniu przy jej pomocy "poziomu" miało się prze... wypoziomowana wagę. Po reklamacji okazało się, ze wagę prawdopodobnie "naprawiał" kowal... przynajmniej na to wyglądała. OK, "naprawy" mógł dokonywać sam sprzedający, najwyraźniej kompletnie nie zorientowany, co tam właściwie ma w mapach...

piotrb
Odpowiedz z cytatem
A ja Stahu, sprawilem sobie cos podobnego do tego czegos:

https://www.olx.pl/oferta/waga-laboratoryjna-analityczna-wa-21-CID619-IDiwWf3.html#1393de3140

tylko, ze udalo mi sie zorganizowac Satroriusa z lat chyba 50tych. Ma piekne platynowe odwazniki i w ogole caly jest piekny. Wazanie analogowa waga wcale nie jest w praktyce elaboracyjnej duzo wolniejsze od wazania waga elektroniczna, bo odchylki mojego dozownika sa na ogol w granicach 3mg, wiec na ogol mam nalozony jeden zestaw odwaznikow i prawnie nigdy nie musze krecic zadna z galek zmianiajaca odwazniki. A jesli juz musze to tylko ta od pojedynczych miligramow. Zaleta takich wag jest niezaleznosc od zrodla zasilania (przynajmniej moj Sartorius ma dokladnosc 1mg bez pradu a prad z bateryjki wymagany jest tylko do dokladnosci ponizej 1mg) i powtarzalnosc ktora w wagach elektronicznych wymaga naprawde sporych pieniedzy.

Takie stare, piekne, precyzyjne wagi rozni debile z instytutow naukowych wyrzucali swego czasu na smitenik, czasem razem z odwaznikami platynowymi. Ja uratowalem kilka okazow i mam w swoim labie mini-muzeum podobnych wag, a w domq wlasnie Sartoriusa do elaboracji.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty piotrbWyślij prywatną wiadomość
P_iter
Odpowiedz z cytatem
Stah, a sprawdzałeś pracę wagi przy zasilaniu akumulatorowym i spadku napięcia?

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty P_iterWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailGaduGadu
stah
Odpowiedz z cytatem
wozzi napisał:
Nie wiem na ile można wierzyć tej informacji, ale spotkałem się z bardzo niekorzystna opinia odnośnie Steinberg Systems SBS-LW-200a. Opinie znalazłem na jakiejś stronie w niemieckim amazon.

Wierzyć na tyle ile sobie życzysz, ja wiem co testowałem a opisuję bezinteresownie (wkład w to forum).
Opinię o której pisałeś znalazłem i dlatego postanowiłem to sprawdzić własnymi łapami. Dla odmiany na Włoskim Amazonie są (z 5) opinie wręcz przeciwne.

wozzi napisał:
użytkownik opisywał, ze wbudowana poziomica była zamontowana z dużymi błędami, tzn po ustawieniu przy jej pomocy "poziomu" miało się prze... wypoziomowana wagę.

Nie potwierdzam, pierwsze co przyłożyłem to dobrą poziomicę. Jest ok w obu osiach.
Prawda jest taka, że ta poziomica to bardziej gadżet niż profesjonalne urządzenie. Ale mało mnie to obchodzi, bo mam porządną zewnętrzną.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty stahWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
stah
Odpowiedz z cytatem
P_iter napisał:
Stah, a sprawdzałeś pracę wagi przy zasilaniu akumulatorowym i spadku napięcia?

Wszystkie testy robiłem tylko na akumulatorze. Łącznie pracował z 2-3h. Podobno akumulator starcza na 40h więc się nie zdążył za bardzo rozładować. Jako, że mam ją jeszcze, zostawię włączoną na noc i sprawdzę jak działa rano (o ile aku wytrzyma).
P_iter
Odpowiedz z cytatem
Pewnie sama się wyłączy przy braku aktywności.

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty P_iterWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailGaduGadu
stah
Odpowiedz z cytatem
P_iter napisał:
Pewnie sama się wyłączy przy braku aktywności.

Otóż nie - nie wyłącza się. 3h na pusto, potem odważnik testowy (mojej roboty - łuska 9x19 docięta do równo 60gn) zostawiony na 2h popłynął o 0,5gn, przy ponownym pomiarze pokazał dokładnie to co powinien - idealnie.
Biorąc pod uwagę zmianę temp w pomieszczeniu - ujdzie.
Waga zatem jak inne płynie ale jednostka czasu zmienia się z s na min - czyli dal nas - idealnie.

CDN.
Waga precyzyjna (lab) SBS-LW-200a