Dillon 650XL - amunicja precyzyjna 9x19

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Dillon 650XL - amunicja precyzyjna 9x19

Post autor: stah »

Kontynuując obalanie mitu jakoby nie dało się na progresie wyprodukować amunicji precyzyjnej (do krótkiej! - mit już IMHO obalony, bez tej modyfikacji na dobrych komponentach daje się szybko zrobić amunicję 9x19 dającą ponad 90 pkt /25m).
(trochę wspominałem o zamocowaniu na stałe "toolhead" (dwie tuleje z gwintem 3 wkręcone w głowicę + dwie śruby zamiast pinów). Nie pisałem, ale trzeba wyregulować shelplate tak, aby się nie "kiwał" + odpowiednio go nasmarować.)


Teraz przyszedł czas na kolejny problem: flare. Dillon przewiduje robienie go jednocześnie z zsypem. Sęk w tym, że:
- kształt kielicha mi nie pasował (pociski czasem przechylają się przed osadzeniem, co spowalnia oraz czasem daje krzywe osadzenie). Co prawda matryca FC pilnuje, żeby nie bylo problemu, ale przecież piszę o ammo do precyzji...
- trudno dobrze ustawić matrycę powder die (ostatnio ustawiałem Koledze z forum całość, i chyba więcej czasu poszło mi na nią niż na pozostałe trzy)
- łuska na tyle mocno wchodzi w podajnik prochu (który jednocześnie jest matrycą flare), że powoduje znaczny opór powrotny - zatem "szarpiemy" idąc w dół. Tu jest ryzyko braku powtarzalności wpływającej na podajnik prochu (wahania w naważce)

Eksperyment:
- Powder die ustawiamy tak, aby nie robiła kielicha (acz podajnik wchodzi w łuskę)
- w miejsce Powder check wkręcamy std. matrycę do flare (ja mam RCBS która robi kielich dla mnie idealny - mały a pociski (ćwiczyłem HN, Alsa, DMA, Frontier, Hornady) ładnie się pozycjonują)

Efekt:
- przyśpieszenie i "wygładzenie" pracy (pociski ładnie się ustawiają)
- zmierzyłem przed eksperymentem 20 naważek i 20 po - "po" jest dokładniej.

Jutro wystrzelam, ale nie mam wątpliwości - w najgorszym wypadku gorzej nie będzie... a produkuje się przyjemniej i łatwiej.

CDN. - pewnie za chwilę coś nowego wynajdę ;;pelenluz
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

O jakim micie piszesz ?
Jestem gotów zaryzykować trochę gotówki i założyć się o to że na każdej prasie progresywnej i rewolwerowej da się zrobić amunicję 9x19 która da skupienie (rozrzut ?) poniżej 10 centymetrów czyli 90 punktów i więcej .
Oczywiście na prasie bez modyfikacji i na matrycach bez modyfikacji, tylko przy zachowaniu rozsądku w doborze komponentów (bo nie uda się to na krzywych pociskach Alsa Pro).
Robiłem tak na Dillonie, robię na Lee, na Classic Cast Turrecie robię całkiem duże naboje karabinowe 7x64 które wycinają koniczynki na tarczy. Bez unieruchamiania głowicy, bo luz jest zawsze taki sam, w tym samym miejscu, o ile każdy komplet matryc ma swoją głowicę.
Flara to ostanie kilka milimetrów ruchu wajchą, w 9x19 można sypać proch bez robienia flary, jak się łuski tną na powder die to trzeba spolerować stożek do robienia flary
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: stah »

Mitu nie ma? Znaczy, udało mi się go obalić? :mrgreen: :-({|=

Polerowanie stożka - oczywiście od tego zacząłem. Nie zmienia to, że znacznie lepszy dla mnie kielich (kształt) jest ten z matrycy RCBS.
Pomimo polerowania - zacinanie nadal lekkie jest co wydaje się powoduje kształt - wąski klin - a nie kwestia polerki. (moje zdanie - moje prawo).

Mocowanie głowicy - pomiary pokazały, że pomaga znacznie.... i tak mi się bardziej podoba :D
ODPOWIEDZ