Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Mikrodozownik
Mikrodozownik
Lukas1214
Odpowiedz z cytatem
Witam.

Poszukuję mikrodozownika do prochu Vihtavuori N310, RS40 ? Czy są jakieś lepsze/gorsze czy w zasadzie jeśli chodzi o mikrodozowniki to nie ma aż takiej różnicy? Czy RCBS Powder Trickler 2 bedzie dobry?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Lukas1214Wyślij prywatną wiadomość
MarcinR
Odpowiedz z cytatem
Witaj,
Trickler RCBS jest bardzo wygodny i stabilny. Posiada regulacje wysokości i długości rurki.
Polecam
M.R.

Cyrograf15
Odpowiedz z cytatem
Wcale nie polecam, mam taki regulowany stabilny i precyzyjny i używałem plastikowej łyżeczki do lodów bo wygodniej. Używałem bo obecnie mam wagę z dozownikiem.
Wojtek
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Cyrograf15Wyślij prywatną wiadomość
JaguaR
Odpowiedz z cytatem
Ogólnie mikrodozowniki są fajne ale mało stabilne. Na początek do wagi szalowej dają radę.

Ja robię to tak:
1) zgarniam większość prochu łyżeczką Lee
2) dosypuję tricklerem horonadiego
3) +/- jedno ziarenko zawsze obsługuję pensetą
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty JaguaRWyślij prywatną wiadomość
jotpe
Odpowiedz z cytatem
zgadzam się z Marcinem R...

RCBS jest stabilniejszy. Ostatnio przyuczałem kolegę w elaboracji - miał właśnie Hornady'ego... i szlag mnie trafiał bo zbyt lekki i miotał się po stole.
Poradziłem koledze, żeby zalał spód żywicą ze śrutami i dociążył... ale cóż.. de gustibus non disputandum est .. Laughing

Natomiast w temacie "pęsety" (właściwa pisownia) czyli pincety - po kilku próbach byłem bliski samobójstwa hopeless i nawet 1-2 ziarenka dozuję ostrożnie z thicklera.

Pozdrawiam -
jp

Odpowiedz z cytatem
Potwierdzam, dzięki niemu już kilka razy zbierałem proch ze stołu. Trzeba go dociążyć - dobry pomysł Smile Dziękuję.
Dodatkowo jest za niski i zawsze muszę go podwyższać żeby nie dotykał wagi szalkowej reddinga.
jotpe
Odpowiedz z cytatem
JaguaR

Jak będziesz dociążał i lał żywicę - podłóż jakiś krążek i doklej, będziesz miał stałe podwyższenie.. 2 w 1 - łoszendgoł Smile

jp

Odpowiedz z cytatem
Obciażyc, koniecznie.
ja przykleiłem do płytki mosięznej( tak ok 10mm grubosści i 2 razy wiekszej niz podstawa mikrodozownika jest OK,...acha płytke można podkleić kawałeczki gumy, by się nie przesuwał ..
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty mkl1Wyślij prywatną wiadomość
jotpe
Odpowiedz z cytatem
JaguaR napisał:
Ogólnie mikrodozowniki są fajne ale mało stabilne. Na początek do wagi szalowej dają radę.

Ja robię to tak:
1) zgarniam większość prochu łyżeczką Lee
2) dosypuję tricklerem horonadiego
3) +/- jedno ziarenko zawsze obsługuję pensetą

Zaraz... zaraz.... chcesz powiedzieć, że nie masz dozownika prochu ?

No to bieeeda... jak masz dozownik, ustawiasz tak, że masz minimalną niedowagę (kilkanaście ziaren prochu)... dokładasz thicklerem.

Po nabyciu pewnej sprawności - bez problemu robisz ok. 100 szt ammo/h. Mówię o dobrej jakości.

Odpowiedz z cytatem
jotpe chcesz powiedzieć, że korzystając ze zsypu jeszcze dodatkowo ważysz każdy "zrzut" prochu? To znacznie wydłuża cały proces i wiele nie różni się od łyżeczek ;)
jotpe
Odpowiedz z cytatem
JaguaR,

Wydaje mi się, że wszyscy tak robią, przynajmniej ci, z którymi gadałem na ten temat. Dozownikiem 2 sek i masz nasypane minus kilka ziarenek, thickler kilka ziaren to znowu 3-5 sek i gotowe z dokładnością do 1 ziarenka. Można celować dozownikiem na 0 lub minus 2-3 ziarnka, ale zdarza się, że co jakiś czas dozownik "przesypie" i wtedy zamotka z odsypywaniem itd.. trwa dość długo, warto więc "z ostrożności procesowej" Wink ustawić na "niedosyp" i uzupełniać te kilka ziaren. Z łyżeczką nie mam doświadczenia - nie próbowałem nawet Mr. Green ..

pozdrawiam
jp

Odpowiedz z cytatem
Hm... nasypuje metalowa łyżeczką do lodów, a jak coś nie tak, to ta sama łyżeczką odbieram, lub dodaje... W czym problem? ;) OK; przy odchyłkach rzędu 0,2 grains macham ręką i idzie do łuski.

Odpowiedz z cytatem
Ja lece od razu z dozownika do łuski i co kilkanaście łusek sprawdzam naważkę na wadze elektronicznej, a dokładność mam do 0,1 graina przy naważce 1,8 graina.
Szybciej sie nie da.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty ValdiWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraGaduGadu
TommyT
Odpowiedz z cytatem
Coś mi się wydaje, że jedni piszą o jabłkach a drudzy o gruszkach.
To może kompocik... ;)
Przecież wszystko zależy od oczekiwanej dokładności.
Jak składam 9tkę, to z dozownika sypię bezpośrednio do łuski a tylko co jakiś czas sprawdzam.
Jak składam na turrecie, to po wstępnym sprawdzeniu czy już jest OK, potem sprawdzam tylko optycznie.
Ale jak składam do karabinu i walczę o jak najwyższą dokładność, to wstępnie zasypuję na szalkę dozownikiem (ale to może być dowolny inny sposób odmierzający w miarę stałe porcje prochu bo i tak potem to idzie na wagę), potem dosypuję ticklerem (RCBS). Smile
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty TommyTWyślij prywatną wiadomość
jotpe
Odpowiedz z cytatem
TommyT

Rzeczywiście - rozmawiamy o różnych sprawach.

Ja pisałem o ammo do long shota.( zapomniałem, że są inne strzelaczki) pałen luz

To wymaga bezwzględnie <1MOA ( wskazane 1/2 MOA).
Precyzja osadzenia pocisku, trym, format itd itp wymagają najwyższej staranności - zero kompromisu.

Tu żadne łyżeczki, turrety , elektroniczne wagi - nie wchodzą w grę.
Wszystko jasne Smile

pozdrawiam -
jp

Odpowiedz z cytatem
jotpe napisał:
Tu żadne łyżeczki, turrety , elektroniczne wagi - nie wchodzą w grę.

Sprzeciw! Laughing To czym nakładasz na wagę nie ma pływu na to, kiedy uznasz że naważka jest wystarczająco dokładna. Wink Od dziecka bardzo lubiłem operować małymi łyżeczkami (może dlatego ze lubię jogurty?) i najwyraźniej nabrałem przez lata wprawy w tej dziedzinie... Wink Laughing

Odpowiedz z cytatem
Strony - w duchu szacunku i wzajemnego zrozumienia - pozostały na swoich stanowiskach :-D

Odpowiedz z cytatem
mkl1 napisał:
Obciażyc, koniecznie.
ja przykleiłem do płytki mosięznej( tak ok 10mm grubosści i 2 razy wiekszej niz podstawa mikrodozownika jest OK,...acha płytke można podkleić kawałeczki gumy, by się nie przesuwał ..

Ogólnie wsypałem około 10 sztuk naboi śrutowych 2,5 i zalałem to epidianem do pełna. Efekt bajkowy Smile

Dzięki za podpowiedź!
Mikrodozownik