SEE i wypełnienie

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jedrula
Posty: 105
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 16:52

SEE i wypełnienie

Post autor: Jedrula »

Panowie proszę o radę/ sprawdzenie czy dobrze myślę.
Chcę zrobić .308win na ołowianej kulce 195gr i Lovexie D073.6, wiem że nie jest to najlepszy proch ale nie roztrząsajmy.
Prędkości na naważkach z tabeli są dla mnie zbyt duże więc naważkę chcę zmniejszyć.
Wiedząc że aby zminimalizować ryzyko SEE należy mieć naważkę większą jak 60% oraz że naważka 2.7g daje ładunek "compres" mogę z prostej proporcji wyliczyć ile mniej więcej wynosi te 60% wypełnienia?
Zdaje mi się logiczne, choć nie wiem czy ryzyko SEE ma się "liniowo" do procentowego wypełnienie?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Przerabiałem ten proch, i zdecydowanie nie polecam w tym zastosowaniu. Gęsty (960g/l wg. katalogu, mój pomiar dał wynik jeszcze wyższy), energetyczny, dwubazowy, słabo się spala chyba że prędkość pocisku jest wysoka jak na kaliber. Nie trzeba ryzyka SEE żeby się do niego zniechęcić jak komuś nie zależy na prędkości.

Dla odmiany Vectan Tubal 5000 ma niską gęstość usypową jak na tak wolny proch karabinowy - tylko ok. 800g/l. Do tego daje prędkości niższe niż obiecywane w tabelach, spalając się przy tym dobrze.
Jedrula
Posty: 105
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 16:52

Post autor: Jedrula »

Widzę że koszty Vectana nie są straszne więc można wziąć nawet do jednego celu.
Mógłbyś powiedzieć coś więcej jeśli na nim robiłeś, patrzyłem w ich tabele i niestety nie podają OAL'u?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Robiłem na nim szwajcara K31, 7.5x55 na pociskach Partizan 174gn. Łuska ma objętość prawie jak .30-06, a naważki są zwykle bliższe tym z .308 - być może producenci boją się że ktoś wsadzi naboje robione pod K31 do starszego i słabszego K11 (Schmidt Rubin). Dlatego jest to kaliber jadący po niskich wypełnieniach, przynajmniej wg. niektórych producentów prochu.

Naważki dla Tubala brałem z tabel niemieckiego dystrybutora, zaczynając raczej z dołu i ostrożnie jadąc w górę z racji innego pocisku. Na dole prędkość była mocno rekreacyjna, poniżej 2000fps. Dojechałem do max i nadal miałem manko na ponad 200fps w porównaniu z tabelą (robioną na takim samym karabinie), osiągałem niewiele ponad 2200fps. Słaby odrzut, wg. wyglądu spłonki ciśnienie raczej po niskiej stronie. Lovex D073.6 to przy tym Tubalu narowisty demon prędkości, do tego daje znacznie niższe wypełnienia. No i Tubal spala się czyściej mimo że wg. tabel jest wolniejszy.

Tak czy siak formułę 60% max. naważki to poleca tylko Hodgdon do swojego H4895.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

likker_runner, jakie skupienia miałeś na tym Vectanie i kulkach Prvi w K31?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

"Bałwanki" na 50m się zdarzały, jednak za mało tego wystrzelałem żeby autorytatywnie wypowiadać się na temat celności. Mechaniczne przyrządy (z diopterem nie mogę dojść do ładu) i mocno zacienione stanowisko do przystrzeliwania na strzelnicy koło mnie też nie pomagają.

Tym niemniej udało mi się już dostać odchylenie standardowe prędkości na poziomie 5fps (statystyka z 5 strzałów). Na razie mogę więcej powiedzieć o prędkościach i czystości spalania.

Generalnie mądrzy ludzie (Iraqveteran8888 chociażby) mówią, że ten karabin daje dobre skupienie w szerokim zakresie naważek.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

łuska się uszczelniała na małych naważkach? tzn czy szyjka nie była okopcona...
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Popatrz tu:
http://www.reloadersnest.com/frontpage.asp?CaliberID=57

Ołowiaki można spróbować robić tak jak Subsonic loads na szybkich pistoletowych proszkach.

http://www.reloadersnest.com/unverified ... 57&ID=5992
forester
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

lechu pisze:łuska się uszczelniała na małych naważkach? tzn czy szyjka nie była okopcona...
Przyznam się bez bicia, że nie zwróciłem na to uwagi, bardziej interesowała mnie prędkość i zabrudzenie lufy. W każdym razie jak dostałem 1935 fps na naważce startowej, na jednym naboju, zaraz przeszedłem na wyższe i szybko wylądowałem w okolicach maxa, gdzie prędkości nadal były poniżej typowych dla kalibru - przykładowo podawane przez VV dla cięższego pocisku 185gn są wyższe nawet dla naważek startowych.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Dzięki za odpowiedź, zamówiłem puchę tego prochu, będę testował.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

W każdym razie ten Tubal 5000 (przynajmniej z partii z którą miałem do czynienia) jest dość nietypowy - wolno ale czysto się spala, nie jest bardzo energetyczny, a jednocześnie ma bardzo niską gęstość usypową jak na proch karabinowy - na poziomie pistoletowych typu Titegroup, a niższą niż D036 czy D037.x

Dlatego jak ktoś chce wykręcać .308 na wysokie prędkości, szukałbym gdzie indziej, jednak do ładowań historycznych ew. pocisków ołowianych a może nawet nisko-odrzutowych ładowań na krótszy dystans to może być to.
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Czy próbował ktoś LovexD060/Accurate-5744 do tego celu?

Opisy producentów są zachęcające.

Pozdrowienia,

Tadek
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Pytanie na ile ten Lovex odpowiada Accurate 5744. Tak jak patrzę do tabel, to w .45-70 Lovex daje większe ciśnienie przy mniejszej naważce - dla pocisku ołowianego 500gn przy podobnym OAL. Jest też kwestia gęstości i wypełnień, niestety akurat tego jednego prochu nie ma w firmowym folderze z opisami i gęstościami.
ODPOWIEDZ