taurus-bullets / Polskie pociski monolityczne

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Warsiawiak
Posty: 153
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Warsiawiak »

Słyszałem, że zmiany prochu nie wpływają dobrze na celność , wiec jak strzelasz jednym to lepiej przy nim pozostać.
Chodzi o zmiany jakie następują w lufie po spalaniu danego prochu.
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Warsiawiak pisze:Słyszałem, że zmiany prochu nie wpływają dobrze na celność , wiec jak strzelasz jednym to lepiej przy nim pozostać.
Chodzi o zmiany jakie następują w lufie po spalaniu danego prochu.
ciekawa teoria, jak możesz to rozwiń tę tezę...
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
Warsiawiak
Posty: 153
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Warsiawiak »

To nie moja teoria , tylko doświadczonego elaboranta co na tym zęby zjadł. Chciałem zmienić proch żeby poeksperymentować z innym producentem i mi odradził. Powodem właśnie było to że pod wpływem temperatur jakie występują podczas spalania prochu i jego składników zachodzą jakieś zmiany w lufie.
Ja się nie znam , z technologii metali miałem dostateczny ale jak ktoś kto się na tym zna mi mówi że to przerabiał i pogorszyło mu się skupienie , to jestem w stanie w to uwierzyć.
Poza tym ja prochu nie zmieniam , kulka lata mi dobrze na N140
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Warsiawiak pisze:To nie moja teoria , tylko doświadczonego elaboranta co na tym zęby zjadł. Chciałem zmienić proch żeby poeksperymentować z innym producentem i mi odradził. Powodem właśnie było to że pod wpływem temperatur jakie występują podczas spalania prochu i jego składników zachodzą jakieś zmiany w lufie.
Ja się nie znam , z technologii metali miałem dostateczny ale jak ktoś kto się na tym zna mi mówi że to przerabiał i pogorszyło mu się skupienie , to jestem w stanie w to uwierzyć.
Poza tym ja prochu nie zmieniam , kulka lata mi dobrze na N140
Myślę że kolega coś ci mówił i chyba nie bardzo wiedział w czym problem.... kwestia wpływu samej zmiany prochu z jednego na inny, nie ma wpływu na lufę, jedynie zbyt wysokie ciśnienie wywoływane przez dany proch ma wpływ na zużycie lufy. Można by jedynie porównywać prochy jednobazowe i dwubazowe, te drugie spadają się inaczej i to faktycznie może skutkować większym zużyciem lufy zakładając takie same ciśnienia. Skupienie pogorszyć mu się mogło, bo naturalną rzeczą jest że inny proch nawet jaki taki odpowiednik pierwszego będzie wywoływał inne ciśnienie przy tym samym loadzie co z kolei powoduje inną amplitudę drgań samej lufy. Sama zmiana prochu z jednego na inny nie ma wpływu na zużycie lufy jeśli nie będziesz przekraczał dopuszczalnych ciśnień... Może w kwestiach materiałoznawstwa od strony naukowej będzie jakaś różnica, ale w kwestiach czysto strzeleckich żadna...
Ostatnio zmieniony piątek, 21 kwietnia 2017, 16:05 przez Equador, łącznie zmieniany 1 raz.
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

Nie jestem inżynierem, ale nawet przy zmianie partii prochu notowałem istotne zmiany prędkości początkowej (ok 20 m/s) przy tej samej naważce. Najboleśniej odczułem to na Vargecie i dotąd szukam zagubionego super loada. :(. Zastanawiam się nad doborem prochu przy monolicie ze względu na prędkość spalania i kaloryczność. Monolity dają większy opór przechodząc przez lufę. Chodzi mi o uzyskanie dość wysokich prędkości (oczywiście jak na ten pocisk i kaliber, bez przekraczania ciśnień maksymalnych oraz dostępność prochu a w dużo mniejszym stopniu cenę (choć ceny prochów amerykańskich zrobiły się zbójnickie)
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Mógłby ktoś przypaprać z tego THOR'a do mokrych gazet albo żelu i wrzucić rezultaty? :) Ew odsprzedać dwa pociski żebym samemu mógł taki test przeprowadzić i zamieścić efekt na forum?
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Ad DEDEk

Widzę, że mamy podobne zainteresowania.
Producent niestety podaje bardzo mało informacji o swoim produkcie. Ok. 3 tygodnie temu wysłałem kilka pytań do producenta. Niestety nie otrzymałem odpowiedzi. Najwyraźniej nie interesują ich klienci strzelający poniżej 1000 szt. miesięcznie. Trzeba więc trzymać się uznanych producentów.
Kiedyś z tego samego powodu nie kupiłem Poloneza.

Pozdrowienia,

Tadek
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Witam, czy są nowe doświadczenia z tymi pociskami? Sprawdzają się w sporcie i w łowisku?
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

jakis update odnośnie tych pocisków? Ktoś coś z nich już położył ?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Stanisław pisze:...Pozoztać przy VV 540 lub 550 czy spróbować z RS 52 lub może 60 czy może normę 204 albo urp? Może nacie jakieś inne propozycje?
Mysle, ze powinienes sprobowac VV N 140 i RS 52,

:wink:
Awatar użytkownika
Warsiawiak
Posty: 153
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Warsiawiak »

Odgrzeję kotleta.
Czy ta firma umarła ?
Mid life crisis. Bigger toys for bigger boys :)
ODPOWIEDZ