Kahles 624i prośba o pomoc w wyborze.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Kahles 624i prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: tomp »

Witam, planuję zakup lunety sportowej i praktycznie zdecydowałem się na 90% na w/w. Aktualnie strzelam głównie do papieru na 100-300m. Chciałbym używać jej do max 1000m w przyszłości. Zarówno bench rest jak i strzelania taktyczne. Sporadycznie polowanie.
Którą siatkę wybrać? Chodzi mi po głowie mil4, ale jako że nie strzelałem jeszcze na większe dystanse wolę zapytać. No i czy z tą lunetą nie popełniam błędu? Może lepiej poszukać czegoś innego?

pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Trochę za duże są Twoje wymagania, strzelanie, polowanie, taktyka.... prawdopodobnie bez 2-3 lunet się nie obejdzie.
Goostav
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Na razie nie stać mnie na 2-3 dobrej klasy lunety, a nawet jeżeli to nie lubię ich przekładać, dlatego chcę zakupić jedną, która możliwie dobrze sprawdzi się do wszystkich zastosowań. Polowanie poza "jasnością szkła" i wagą nie wydaje mi się, żeby stawiało jakieś straszne wymagania wobec lunety która nadaje się do strzelań taktycznych. Wagą się nie przejmuję, więc może inaczej zapytam:

Czy siatka mil4 w lunecie kahles 624i nada się zarówno do strzelania konkurencji f-class jak i taktycznych, oraz czy w/w luneta jest wystarczająco jasna do strzelania o zmierzchu lub w jasną noc. Czy lepszym wyborem będzie inna siatka, ew. zupełnie inna luneta?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

W podobnym temacie jeden z kolegow uzyl zajefajnego przykladu. Lepszego nie bylo, niema i nie bedzie. Nie ma uniwersalnych - nawet TAMNONY LUB WKLADKI MASZ W ROZNYCH ROZMIARACH !

Jezeli ma byc na 100 - 300 m i na Long shot to jest tylko jedna opcja Kahles K 1050 z siatka Fine Sport

http://www.kahles.at/index.php?eID=tx_c ... I7fQ%3D%3D

Do polowan nie bedzie wopgole ani pasowac ani sie nadawac.

:wink:
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Strzelam z niej do papieru i na tacticalach. Jest OK. Krzyż Mil 3. Do polowania nie używam. Mam co innego. Ale myślę, że powinna się sprawdzić.
Co do krzyza, to kupując moją nie miałem dużego wyboru. Obecnie wybrałbym : MSRK lub SKMR 2.

http://www.kahles.at/fileadmin/kahles/D ... g_2015.pdf
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

andy7 pisze:Jezeli ma byc na 100 - 300 m i na Long shot to jest tylko jedna opcja Kahles K 1050 z siatka Fine Sport
Sorry Andy7, ale się nie zgodzę. Mogę oceniać tylko według moich doświadczeń i mojego sposobu brania poprawek, ale z ta przez Ciebie zalecana siatka dostałbym jobla. Dlaczego? Otóż dlatego, ze z powodu zmienności wiatru odkładam poprawkę na wiatr na krzyżu, bez kręcenia wieżami. Wybrałbym K624i z MSRK, albo podobna, lub w ostateczności Mil3/4.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

wozzi pisze:
andy7 pisze:Jezeli ma byc na 100 - 300 m i na Long shot to jest tylko jedna opcja Kahles K 1050 z siatka Fine Sport
Sorry Andy7, ale się nie zgodzę. Mogę oceniać tylko według moich doświadczeń i mojego sposobu brania poprawek, ale z ta przez Ciebie zalecana siatka dostałbym jobla. Dlaczego? Otóż dlatego, ze z powodu zmienności wiatru odkładam poprawkę na wiatr na krzyżu, bez kręcenia wieżami. Wybrałbym K624i z MSRK, albo podobna, lub w ostateczności Mil3/4.
Oczywiscie, ze masz prawo sie nie zgodzic. Jest jeszcze cos takiego jak osobiste preferencje. To ta jak z zona i tesciowa :mrgreen:

A siatka MSRK Kahlesa to pjerwyj sort.

Dlatego tez porady na Forum bral bym nie w 100 % / gdz chodyi cyz o siatki cyz o regulacje Mil vs. Mrad

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Jaka jest przewaga siatki MSRK nad MIL 4? Wydaje mi się że w zasadzie są to bardzo podobne siatki. SKMR2 mi się podoba, natomiast nie wiem jak po zmierzchu sprawdzi się aż tak duże podświetlenie krzyża.
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

MSRK ma znaczniki co 0,5 mil - bardziej dokładne przy szybkim strzelaniu na różnych odległościach gdy nie ma czasu na klikanie.
Pomiędzy 4 a 5-tym milsem, co 0,2 mil + dodatkowe znaczniki dla 1m , po prawej stronie siatki, po lewej znaczniki co 0,2 Mil. Przydatne przy ocenie odległości.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Maciej Krawczak pisze:Pomiędzy 4 a 5-tym milsem, co 0,2 mil + dodatkowe znaczniki dla 1m , po prawej stronie siatki, po lewej znaczniki co 0,2 Mil. Przydatne przy ocenie odległości.
Ten jeden metr to, o ile sie nie mylę, ta cześć przeciwnika, która znajduje się miedzy czubkiem jego głowy, a hm... jego klejnotami rodzinnymi... :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Zawęziłem więc swój wybór do siatki MSRK i SKMR2.

MSRK:
+ znaczniki do szybkiej oceny odległości
+/- podświetlany tylko środek siatki
- mniej dokładne znaczniki na poziomej linii siatki (większe co 1 mil, mniejsze co 1/2mil, a między 4 i 5 mil co 1/5 mil)
- grubsze linie siatki 0,4cm na 100m

SKMR2:
+ możliwość jednoczesnego odkładania poprawek na wiatr i elewację na siatce bez kręcenia wieżami
+ cieńsze siatki krzyża 0,36cm na 100m
+ dokładniejsze znaczniki na poziomej linii siatki (większe co 1 mil, mniejsze co 1/4mil, a między 3 i 4 mil co 1/10mil)
+/- podświetlany spory fragment krzyża
- brak znaczników do szybkiego pomiaru odległości?

Jest jakiś sposób sensowny na ocenę odległości za pomocą siatki SKMR 2? Ten podświetlany krzyż będzie oślepiał? Choinka przyspiesza czy spowalnia oddanie strzału celnego?

No i co tu wybrać sam nie wiem. Proszę o podpowiedzi.
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Co do grubości siatki, to czy jesteś w stanie zauważyć różnicę 4 mm na 1000m ? ( 0,4 cm kontra 0,36 cm na 100m x 10 ) 8-)
Co do szybkiej oceny odległości. Znaczniki do szybkiej oceny są dla 1m. Dla innych wymiarów i tak trzeba przeliczać lub mieć wydrukowaną tabelę ( albo korzystać z "Mil Dot Mastera" )
Co do choinki, to niech się wypowiedzą ci co z niej korzystają.
Osobiście stosuję TMR i Mil-Dot4. Jak dla mnie są wystarczające.
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Re: Kahles 624i prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: zuxon »

tomp pisze:Witam, planuję zakup lunety sportowej i praktycznie zdecydowałem się na 90% na w/w. Aktualnie strzelam głównie do papieru na 100-300m. Chciałbym używać jej do max 1000m w przyszłości. Zarówno bench rest jak i strzelania taktyczne. Sporadycznie polowanie.
Którą siatkę wybrać? Chodzi mi po głowie mil4, ale jako że nie strzelałem jeszcze na większe dystanse wolę zapytać. No i czy z tą lunetą nie popełniam błędu? Może lepiej poszukać czegoś innego?

pozdrawiam
Tomek
Tomek kup sobie competitona night forca i bedziesz mial po problemie, w fclass bardzo duzo ludzi z tego strzela, ja sam mam 2 szt i marcha 8-80x56 , nic lepszego moim zdaniem na rynku do takich strzelan nie ma :wink:
nc rado&m.menke
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Kahles 624i prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: andy7 »

zuxon pisze:sam mam 2 szt i marcha 8-80x56 , nic lepszego moim zdaniem na rynku do takich strzelan nie ma :wink:
Chyba Cie niedlugo odwiedze ( czy chcesz czy nie :mrgreen: ) aby tego Marcha zobaczyc,

Pozdro

:wink:
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Re: Kahles 624i prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: zuxon »

andy7 pisze:
zuxon pisze:sam mam 2 szt i marcha 8-80x56 , nic lepszego moim zdaniem na rynku do takich strzelan nie ma :wink:
Chyba Cie niedlugo odwiedze ( czy chcesz czy nie :mrgreen: ) aby tego Marcha zobaczyc,

Pozdro

:wink:
Andy zapraszam warszawa wilanów ,no chyba ze na zawody wpadniesz ????? :wink: ;;pelenluz
nc rado&m.menke
Pawellang
Posty: 36
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 08:46

Re: Kahles 624i prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Pawellang »

zuxon pisze: Tomek kup sobie competitona night forca i bedziesz mial po problemie, w fclass bardzo duzo ludzi z tego strzela, ja sam mam 2 szt i marcha 8-80x56 , nic lepszego moim zdaniem na rynku do takich strzelan nie ma :wink:
Zgadzam się z kolegą w 100%. Sam kupiłem niedawno NF Competition i muszę przyznać że jestem pod wrażeniem tej optyki. Wiele March'owi nie ustępuje a cenowo 6 tys. to jednak sporo.
Jeśli kolega Zuxon ma obydwie to porównaj sobie, bo taka okazja to tylko na zawodach się zdarza :)
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dziękuję za rady. Od kilku tyg czekam na kahlesa z MSR. Zdecydowałem się na bardziej tactical, do precyzyjnego najwyżej za jakiś czas drugie szkło kupię.

pozdrawiam
Tomek
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Dobra, pochwale sie !

Wlasnie szarpnalem sie na Kahles'a K1050 z sietka Double dot. :mrgreen:

O ile nie zostane wydymany przez firme u ktorej zakupilem, to w przyszly Piatek lub Sobote powinienem miec w lapkach :mrgreen:
zuxon pisze: Andy zapraszam warszawa wilanów ,no chyba ze na zawody wpadniesz ????? :wink: ;;pelenluz
Aaaaaa, to podziekowal, podziekowal, tyle, ze jak wiesz chroniczny brak czysu, obecnie 64 h tygodniowo ( Pon i Wt to juz 30 h :mrgreen: ),

Czekam na foty kolby z STL'u bo chcialbym juz w przyszlym miesiacu zamowic :mrgreen: zdecydowalem sie na 6 BR Norma

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dotarła luneta. Wróciłem ze strzelnicy. Jestem zachwycony. Dostałem nową wersję krzyża MRS - ma na środku punkt. Nie sprawdzałem trackingu jeszcze, ale obraz żyleta. Jasny, wyraźny. Podświetlenie co ciekawe... w nocy na maksa ustawione podświetla całą siatkę. Wyniki na tarczy poprawiły się do tego stopnia że zastanawiam się czy moja poprzednia luneta (nikon monarch gold 2.5-10x56) nie jest uszkodzona.
Awatar użytkownika
JaguaR
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 23:49
Lokalizacja: WWA

Post autor: JaguaR »

A ktoś ma tą optykę z siatką AMR?
ODPOWIEDZ