broni Tikka T3 PROSBA

Moderatorzy: wierzba, P_iter

chris666
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2016, 17:58
Lokalizacja: pułtusk

broni Tikka T3 PROSBA

Post autor: chris666 »

Czy miedzy lufa a kolba kartka papieru powinna dojsc do laczenia lufy z komora nabojowa? Kolba jest z plastiku lufa plywajaca.
Mi kartka zatrzymuje sie 12 cm przed laczeniem w okolicy szczerbinki.
W sklepie powiedziano mi ze w synteksie w innych egzemplarzach tez tak sie zatrzymuje a w drzewie dochodzi kartka do konca.
Koledzy podzielcie sie doswiadczeniem.
drsaron
Posty: 32
Rejestracja: środa, 01 kwietnia 2015, 13:20

Post autor: drsaron »

Myślę, że w sklepie trochę robią ciebie w jajo aby uniknąć problemów. W momencie gdy coś dotyka lufy poza komorą nabojową- lufy już nie możemy nazwać pływającą.

Nie mam jak sprawdzić tego jak wygląda sprawa kartki w mojej T3 var. (syntetyk), ale jestem niemal pewien że przechodzi do końca. Inaczej zwróciłbym na to uwagę wcześniej.

W varmincie innej marki dorabiana osada lekko dotykała lufy. W przypadku drewnianej osady wystarczył gruby papier ścierny + 15 min szlifowania i po problemie. W syntetyku może być podobnie, tylko może się przydać pilnik ;)


Doświadczenie mam małe- może bardziej doświadczeni koledzy podpowiedzą co z tym fantem zrobić.
chris666
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2016, 17:58
Lokalizacja: pułtusk

Post autor: chris666 »

Dzieki drsaron
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Ja miałem podobnie w Tikka T3 CTR.
10 min z dremelem rozwiązało problem :-)
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Pisałem do producenta. Tak ma być. Jeśli znajdę odpowiedź to prześlę.

Pozdrowienia,
chris666
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2016, 17:58
Lokalizacja: pułtusk

Post autor: chris666 »

Ad Tadek
Nierozumiem, ze tak ma byc.
W syntetyku nie dochodzi papier do konca a w drzewi tak.
Od kolegi wlasnie sie dowiedzialem ze ma syntetyk i jemu papier dochodz 2-3 cm od konca.
Czekam na ta twoja odpowiedz od producenta jak napisałeś.
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Moje zapytanie:

Dear Sir/Madam,

I have bought Tikka T3 Lite. The manual (page 18) says:

“Check the fit between the stock and free floating barrel. A slip of paper roughly 0.5mm thick should move easily between barrel and stock over the whole length of the barrel.”

In my rifle the slip of paper stops approximately 10cm/4” in front of the receiver. I have called the dealer but it seems to me they do not know what they sell.

My questions:

1. Is it a flaw of the stock or an intentional support of the barrel?

2. In case it is the intentional support of the barrel please advise the torque for fastening screws 1 and 2

Thank you in advance and

Best Regards,



Odpowiedź:

Response (Tony Primus) - 05/25/2010 01:26 PM

Beretta customer:

Yes, on the T3 synth. model, this is a barrel support, The action screws should be torque to 57 inch pounds.

Thank you.


Jak widzisz to nie jest wada ale zamierzone podparcie lufy. Rozmawiałem też w sklepie połączonym z rusznikarnią w USA i uzyskałem takie same informacje. Więc nic nie poprawiałem i broń całkiem dobrze działa.
chris666
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2016, 17:58
Lokalizacja: pułtusk

Post autor: chris666 »

A jakbym teraz zmienial osade symtetyk na drewno, to mam uwzgledniac to oparcie czy nie?
drsaron
Posty: 32
Rejestracja: środa, 01 kwietnia 2015, 13:20

Post autor: drsaron »

Zdecydowanie zniwelować podparcie.

Dziwi mnie ta odpowiedź producenta.

We wszystkich dostępnych materiałach na jakie natrafiałem zawsze była mowa o tym, że jakakolwiek część stykająca się z lufą wpływa niekorzystnie na skupienie i powtarzalność. W przypadku drewna jeszcze mocniej, ponieważ drewno pracuje (wilgotność, temperatura). Szczególnie zauważalne może być to w broni w pełnym drewnie. Tyle czystej teorii.
chris666
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2016, 17:58
Lokalizacja: pułtusk

Post autor: chris666 »

Ad drsaron.
Mi tez tak sie wydaje. Tymbardziej ze jak lufa jest goraca to mniej trzyma skupienie. A z czeskiej 223 to wogole slabo.
chris666
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2016, 17:58
Lokalizacja: pułtusk

Post autor: chris666 »

A serwis czy sklep mowi ze tak powino byc, bo co maja innego mowic, zyby więksi laicy przwozili im do poprawy.
jotpe
Posty: 173
Rejestracja: środa, 07 maja 2014, 11:22

Post autor: jotpe »

drsaron, chris

całkowicie się z Wami zgadzam. Ja bym się nie... no-tego... ;) i skasowałbym wszelkie podparcia lufy. Z ostrożności procesowej - jak mówią prawnicy :)

Faktem jest, że historia broni palnej zna przypadki karabinów wojskowych i sztucerów, w których lufy były obudowane i podpierane, ale myślę, że to - tak jak radioodbiorniki lampowe - odeszły w przeszłość.

Pozdrawiam -
jp
Jest dobrze ale jakoś sobie poradzimy...
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

To potwierdza tylko fakt, że jak Beretta zaczęła zarządzać, to jakość, w tym przypadku fachowej obsługi lekko spadła :-/
Ja zniwelowałem, to "podparcie" i miało to przełożenie na tarczy!
chris666
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2016, 17:58
Lokalizacja: pułtusk

Post autor: chris666 »

Koledzy dziekuje za podpowiedzi, zgodnie z większością skasowałem podparcie. Teraz strzelnica tylko nie wiem kiedy sie wybiore.
Dzieki.
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

chris666 pisze:Koledzy dziekuje za podpowiedzi, zgodnie z większością skasowałem podparcie. Teraz strzelnica tylko nie wiem kiedy sie wybiore.
Dzieki.
Najprawdopodobniej bedziesz musial szukac nowych nawazek.
Ze swojego doswiadzczenia wiem,ze po ingereci w osade stykajaca sie z lufa musialem poprawiac swoje elaboeacje.

W miejcu styku wytarla mi sie oksyda na lufie.
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

W tice T3 hunter 30-06, było niby OK, ale... (jak zawsze() jak sprawdziłem to.. musiałem doszlifować odcinek ok 5mm bo były "zadziory" w osadzie..
Niestety TIKA po przejęciu przez Berettę
Czyli Włosi, JAK zawsze pierniczą jakośc
..... bo mają akurat Lunch", lub przerwę na papierosa....
chris666
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 17 grudnia 2016, 17:58
Lokalizacja: pułtusk

Post autor: chris666 »

DZIEKI.
ddoman04
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 17 marca 2017, 09:49
Lokalizacja: Warszawa/Lesko

Post autor: ddoman04 »

Cześć,

Posiadam Tikkę T3x Aadj (syntetyk z regulowaną baką) w kal 308 win.
Broń posiadam od nowości. Wczoraj wymieniałem sprężynkę w spuście na słabszą (teraz mam 750-800 gram ustawiony) i zauważyłem, że mam porysowana oksyde na lufie w miejscu gdzie zaczyna się osada. Wygląda to tak jakby lufa po strzale uderzała w to miejsce. Przy próbie z kartką też nie dochodzi ona do końca lufy. Broń jest na gwarancji i pytanie czy ingerować w osadę i coś papierem przytrzeć? Czy lepiej iść do sprzedawcy by się tym ziają?
wsteczniak
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

Sam zrób - zroluj papier ścierny najlepiej Indasa nr 80 i przeszlifuj miejsce w kolbie gdzie wypada przetarcie oksydy - posmaruj jakimś czernidłem (przepalony olej, pasta do butów) lufę, skręć całość i ściśnij rękoma łoże z lufą gdzie dodatkowo pokaże czy jest jakieś ewentualne poparcie w drewnie/ syntetyku. Luz powinien być większy niż grubość kartki papieru bo lufa wibruje podczas strzału jak i samo łoże pracuje od warunków atmosferycznych jak i od zewnętrznych napręrzeń spowodowanych np. od bipodu lub złego podparcia podczas strzału Jak będzie 1,5-2mm lub nawet więcej to lepiej. Kwestia estetyki ale jak jest równo wybrane to w czym problem. Lufa MUSI płwać od wyjścia z komory zamkowej do wylotu chyba, że konstrukcja nie pozwala na wykonanie luzu.
ddoman04
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 17 marca 2017, 09:49
Lokalizacja: Warszawa/Lesko

Post autor: ddoman04 »

Dzieki wielkie za odpowiedź. Tak zrobię. Postaram się dopracować tą osadę. Napisałem też maila do producenta i czekam na odp. Dodam im też zdjęcia porysowanej lufy i zapytam czy tak powinno być. Tak samo z kartką która nie wchodzi do końca. Jesli chodzi o skupienie to jest ono bardzo zadowalające ale zawsze może być lepsze ;)
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Ad ddoman04


Ciekaw jestem co Tobie producent poradzi. Proszę zamieść tu odpowiedź.

Pozdrowienia,

Tadek
ddoman04
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 17 marca 2017, 09:49
Lokalizacja: Warszawa/Lesko

ad Tadek

Post autor: ddoman04 »

Jak tylko będę miał info to zamieszczę. Też jestem ciekaw co oni na to powiedzą.
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Post autor: Lukas1214 »

Dziś sprawdziłem w swojej Ticce. Kartka papieru dochodzi do końca bez oporów.
ddoman04
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 17 marca 2017, 09:49
Lokalizacja: Warszawa/Lesko

Post autor: ddoman04 »

Ad Lukas 1214
Jaki model tikki posiadasz? Osada drewno czy syntetyk? Może takie dzieje się tylko w przypadku syntetyków?
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Post autor: Lukas1214 »

Tikka T3 - syntetyk
ddoman04
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 17 marca 2017, 09:49
Lokalizacja: Warszawa/Lesko

Post autor: ddoman04 »

Lukas1214
Może problem występuje tylko w nowych syntetykach z modeli t3x.
Osada jest trochę zmieniona od wcześniejszej wersji. Ja mam właśnie t3x z 2016r.
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Post autor: Lukas1214 »

Moze tak. Ja mam jeszcze bez X.
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Re: broni Tikka T3 PROSBA

Post autor: jerzy orawiec »

chris666 pisze:Czy miedzy lufa a kolba kartka papieru powinna dojsc do laczenia lufy z komora nabojowa? Kolba jest z plastiku lufa plywajaca.
Mi kartka zatrzymuje sie 12 cm przed laczeniem w okolicy szczerbinki.
W sklepie powiedziano mi ze w synteksie w innych egzemplarzach tez tak sie zatrzymuje a w drzewie dochodzi kartka do konca.
Koledzy podzielcie sie doswiadczeniem.

W Tikka T3 z syntetyczna kolba lufa ma podparcie w 2 punktach tak jest zaprojectowane przez producenta broni.
Te punty podparcia sa tam dla precyzji broni.
Stary jak te punkty podparcia zeszlifujesz to z…sz swoja bron!!!!
ddoman04
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 17 marca 2017, 09:49
Lokalizacja: Warszawa/Lesko

Post autor: ddoman04 »

Dostałem odp od producenta.
Hi,

Good to hear you have chosen Tikka!

The manual text you refer to is valid for rifles with wooden stock only.

You can find info about tightening torques at the end of your Tikka manual.

The scratches in the lower surface of the barrel are caused by the rack used in the surface treatment.

Br,
Emma/ Sako Ltd

Wygląda na to, że tak ma być. Kartka ma wchodzić tylko w drewnianych osadach. Wynika to pewnie z tego że drewno pracuje pod wpływem warunków atmosferycznych a syntetyk zawsze taki sam. Czyli nic narazie nie szlifuje. Zobaczę jak to jest w innych syntetykach z serii T3x.
Pozdrawiam
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Ad ddoman04

Dziękuję za zamieszczenie odpowiedzi od producenta. Treść podobna do tego co ja dostałem.

Porównywałem ten nowy model z „x” do mojego i rewolucyjnych zmian nie zauważyłem. Dlatego radzę (jeśli można) nic nie przerabiaj. Mam ten sztucer kilka lat i poza pstrykającym bezpiecznikiem nie ma się do czego przyczepić.

A może ktoś ma patent na hałasujący bezpiecznik?

Pozdrowienia,

Tadek
drsaron
Posty: 32
Rejestracja: środa, 01 kwietnia 2015, 13:20

Post autor: drsaron »

Skoro tak producent uważa, to w takim razie dlaczego w mojej T3 varmint kartka przechodzi bez problemu od początku do końca? Reklamować? ;)
jotpe
Posty: 173
Rejestracja: środa, 07 maja 2014, 11:22

Post autor: jotpe »

Powiem żartobliwie i bez złośliwości " wasz cyrk - wasze małpy".... nie chcecie - nie szlifujcie.

Wiem jedno : pojęcie "lufa pływająca" oznacza : "lufa NIE PODPARTA".

Na marginesie - każdy materiał dostaje naprężeń (mniejszych lub większych) wskutek zmian temperatury.

Pozdrawiam i życzę skupienia sub 1/2 MOA ;;pelenluz

jp
Jest dobrze ale jakoś sobie poradzimy...
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Tadek pisze:Moje zapytanie:

Dear Sir/Madam,

I have bought Tikka T3 Lite. The manual (page 18) says:

“Check the fit between the stock and free floating barrel. A slip of paper roughly 0.5mm thick should move easily between barrel and stock over the whole length of the barrel.”

In my rifle the slip of paper stops approximately 10cm/4” in front of the receiver. I have called the dealer but it seems to me they do not know what they sell.

My questions:

1. Is it a flaw of the stock or an intentional support of the barrel?

2. In case it is the intentional support of the barrel please advise the torque for fastening screws 1 and 2

Thank you in advance and

Best Regards,


Odpowiedź:

Response (Tony Primus) - 05/25/2010 01:26 PM

Beretta customer:

Yes, on the T3 synth. model, this is a barrel support, The action screws should be torque to 57 inch pounds.

Thank you.


Jak widzisz to nie jest wada ale zamierzone podparcie lufy. Rozmawiałem też w sklepie połączonym z rusznikarnią w USA i uzyskałem takie same informacje. Więc nic nie poprawiałem i broń całkiem dobrze działa.

Bardzo prosze Ci,e przetlumacz to co dostales od specow z Tikka na jezyk Polski, zwlaszcza krytyczne informacje odnosnie sily zacisku srub glownych.

To jest informacja b. wazna zwlaszca ze instrukcja fabryczna broni tych danych nie podaje.
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Ad jerzy orawiec

Szanowni Państwo,

Kupiłem Tikka T3 Lite. Instrukcja (strona 18) mówi:

"Sprawdź dopasowanie między osadą a pływającą lufą. Papier o grubości około 0,5 mm powinien się swobodnie przesuwać między lufą a osadą na całej długości lufy".

W moim karabinie arkusz papieru zatrzymuje się około 10cm / 4 " przed komorą zamkową. Dzwoniłem do sprzedawcy, ale wygląda na to, że nie wiedzą, co sprzedają.

Moje pytania:

1. Jest to wada osady czy zamierzone poparcie lufy?

2. W przypadku, gdy jest to zamierzone podparcie lufy, proszę o podanie momentu obrotowego dokręcania śrub mocujących 1 i 2


Odpowiedź:

Odpowiedź (Tony Primus) - 05/25/2010 01:26 PM

Kliencie Beretty:

Tak, w modelu T3 synt, jest to podparcie lufy, śruby mocujące komorę zamkową do łoża powinny być dokręcane momentem obrotowym 57 funt–siła na cal.

Dziękuję.

Do przeliczenia na „nasze”:
1 lbf*in = 0,11 N*m = 1,15 kgf*cm

Pozdrowienia,

Tadek
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Pytanie odnosnie sily zacisku srub glownych
w Tikka T3.

Porada dana przez Berette koledze Tadek zaleca zacisk 6.44 N*m czyli na stare jednostki 65.67 kgf cm.

Napiszcze prosze jaki zacisk stosujecie I w jaki sposob
takowy uzyskujecie.
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

A to bardzo ciekawe proponuje dyskusje na temat wazny dla kolegow ktorzy staraja sie wycisnac ostatni inch z precyzji swojej broni nie konieczie Tikka a tu nic!!

W instrukcji Tikki nic na ten temat nie jest napisane, moze w polskiej wesji jest. Czy tak?
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

@Tadek

W takim razie kol,Tadek pardzo Cie prosze napisz jak Ty to robisz I jak mocno, moze inni sie tez odwaza to jest bardzo wazny czynnik precyzji broni.
wsteczniak
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

Specjaliści z Tikki nie dość, że lipę robią produkując kolby syntetyczne które podpierają lufę to przyprawiają do tego głupawe terorie... Lufa MUSI być absolutnie niepodparta. Jedyny kontakt z kolbą za pośrednictwem solidnego beddingu może mieć komora zamkowa! Amen.
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Ad jerzy orawiec

Sztucer służy głównie do polowania. Czyli obciążenie niezbyt duże. Nigdy nie wpadł mi w piach czy błoto dlatego nie widziałem potrzeby aby sprawdzać co tam jest pod lufą. Jest traktowany zgodnie z instrukcją i działa poprawnie. Dlatego nie widziałem potrzeby by naprawiać urządzenie, które nie jest zepsute. O moment dokręcania śrub zapytałem dlatego, że będzie mi to potrzebne przy składaniu po generalnym czyszczeniu (sztucer ma nadzieję, że w końcu się do tego zabiorę). Znawcą/ekspertem broni nie jestem ale inżynierska dusza podpowiada mi, że siła docisku tych śrub może mieć istotne znaczenie. A w szczególności gdy jest dodatkowe podparcie pod lufą.

Ad wsteczniak

Zakwestionowałeś oficjalne stanowisko producenta wyrażone dwukrotnie, zakwestionowałeś opinię Kol jerzy orawiec , zakwestionowałeś opinię rusznikarza pracującego w dużym sklepie z bronią. Masz chyba na to jakieś dowody. Proszę podziel się z nami twardymi faktami. „Amen” zostaw panom w czarnych sukienkach.

Pozdrowienia,

Tadek
wsteczniak
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

Tadek... cały świat o tym wie, że lufa nie może być podparta ponieważ pręży się i wygina podczas strzału. Aby zapewnić powtarzalność temu zjawisku należy zapewnić swobodę jej ruchu co ma bezpośredni wpływ na poprawę skupienia. Oczywista oczywistość. Do polowaczki nie ma to większego znaczenia w przypadku syntetyków bo są mało podatne na zmianę warunków atmosferycznych i na niwie łowieckiej jest ok. Ale zapewniam Cię, że żaden ze strzelców precyzyjnych nie będzie tracić czasu na wyjazd na strzelnicę wiedząc, że osada broni podpiera lufę. Po prostu jest to niedopuszczalne.
Lufa jak rybka, też lubi pływać 😎 :P
ODPOWIEDZ