Czyszczenie lufy - Koziołki

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Czyszczenie lufy - Koziołki

Post autor: stah »

Wprowadzenie:
W ciągu ostatnich miesięcy dosyć intensywnie ćwiczę elaborację 9mm. Rezultaty niezłe, acz zabawa mnie wciągnęła i robię sporo krótkich serii. Zazwyczaj na strzelnicy mam z 4-5 różnych partii eksperymentalnych.
Testy przeprowadzam tak, że najpierw strzelam z 5-10 szt. na rozgrzewkę, a dopiero potem serie testowe. Dotychczas, na rozgrzewkę, wykorzystywałem jakieś końcówki nieudanych partii więc na wyniki nawet nie patrzyłem.

Do rzeczy:
Ostatnio, do rozgrzewki zacząłem używać już amunicji sprawdzonej (takiej co ma skupienie +-10cm). I tu niespodzianka: Koziołki (przestrzeliny w losowych miejscach, ewidentnie uderzone bokiem pocisku).
Co ciekawe, efekt zrywania z "gwintu" (mam poligonalną) - występuje tylko na początku strzelania - stąd roboczy wniosek: coś jest inaczej na "czystej lufie".

Być może resztki PKB dają w tej lufie "poślizg" przy pierwszych strzałach. Każde czyszczenie kończę przeciągnięciem lufy PKB a następnie do sucha filcem.
Realnie w lufie zostaje co najwyżej cienki film.

Czy to możliwe aby to było powodem koziołków w pierwszej fazie strzelania? Czy to własność "nasmarowanej" lufy poligonalnej?

EDIT: Opisana powyżej obserwacja dotyczy tylko malowanych ołowiaków - H&N
sauer 1
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek, 21 maja 2012, 17:56
Lokalizacja: krajenka

Post autor: sauer 1 »

kolega takie koziołki ma z 30-06 zkk600 - strzelał różną fabryczną amunicją 11,7g do dziś nie zna przyczyny
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

A lufa w tym ZKK fabryczna czy "rusznikarska" ?
forester
ODPOWIEDZ