Dopełnianie łusek przy ładunkach zredukowanych

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

winchester
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 04 grudnia 2015, 08:36
Lokalizacja: LUBELSKIE

Dopełnianie łusek przy ładunkach zredukowanych

Post autor: winchester »

Znalazłem przepis na zredukowane elaboracje do mojego Magnum - zamiast 84gr wolno spalającego prochu dającego 5000+J daje 55gr H-4895 i mam 3000+J i mniejszy odrzut.
Konsultant RS poradził mi, żebym dopełnił łuskę wełną bawełnianą (popularna wata powinna dać radę). Na forach w US piszą, zę dodawania fillerów zwiększa ciśnienie w łusce. BTW- niektórzy dopełniają łuski... papierem toaletowym (!!) :D

Stosuje ktoś z Was dopełnianie łusek przy niskim wypełnieniu łuski prochem?
Si vis pacem, para bellum
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

W jakim kalibrze bedziesz elaborowal?
Ile chcesz zejsc z predkosci poczatkoewj, 100-200 m/s dla zmnijszenia presji strzalu,
A moze amunicja poddzwiekowa.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Ja słyszałem o negatywnych zjawiskach związanych z filler'ami - jeżeli wepchnie się watę jak przybitkę między prochem a pociskiem, ciśnienie palącego się prochu zbija watę i rozpycha na boki, co skutkuje w końcu wybiciem pierścienia w komorze.

Hodgdon pisze że H4895 nadaje się do zredukowanych ładowań, i nie wspominają o żadnych filler'ach:

https://www.hodgdon.com/wp-content/uplo ... -loads.pdf

PS. Vectan Tubal 5000 z partii która mi się trafiła, sam z siebie daje efekt zredukowanych naważek. Do tego ma bardzo niską gęstość usypową jak na proch karabinowy - około 800g/l, więc daje kombinację niskiej prędkości pocisku z dużym wypełnieniem łuski. Oczywiście nie gwarantuję że dla innej partii będzie to samo.
polch
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 01 stycznia 2017, 22:23
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Miałem amunicję ze zmniejszonym ładunkiem prochowym, a zamiast wypełniacza łuski miały przybitki tekturowe. Znajomy który ją robił twierdził że przybitka zwiększa ciśnienie i powoduje lepsze, szybsze spalenie się całego ładunku. Ja podczas strzelania z niej zauważyłem wyłącznie mniejszy odrzut, na tarczy tragedii nie było, ale za słabym strzelcem jestem żeby na ten temat się wypowiadać.
winchester
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 04 grudnia 2015, 08:36
Lokalizacja: LUBELSKIE

Post autor: winchester »

Dzięki Panowie za informacje.


Kaliber 8mm Rem. Mag., ładunek 55gr H-4895, czyli jakieś 30gr ponizej pojemności łuski. MA to dać energię na poziomie 8x57 Mauser ~3kJ zamiast oryginalnego 5,5+kJ.

Ładunek zredukowany wziąłem z artykułu Steva GAsh'a: http://www.gunsandammo.com/reloading/re ... ngton-mag/

A good moderate load is the Speer 170-grain Semi-Spitzer with 55.0 grains of H-4895 at a leisurely 2,597 fps. This mimics the 8×57 Mauser and makes a terrific low-recoil load for deer.



Nic w nim nie mówi o fillerach. Zamiast H-4895 dąłem sie namówić na tańszy RS-40. W Reload-Swiss dopasowali mi naważki do tego ładunku, ale poradzili filler w postaci "cotton-wool". Pytałem w US - różnie ludzie radzą. Jedni są za, drudzy przeciw. Co człowiek to opinia - dlatego interesuje mnie zdanie praktyków, którzy z reduced loads z fillerami strzelali, lub chociaż mogą się powołać na jakiś autorytet z doświadczeniem. :)
Si vis pacem, para bellum
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Zamiast waty bawelnianej proponuje zastosowac wate poliestrowa .. stosowana w poduszkach a najczesciej w zabawkach pluszowych. Spala sie w całosci i nie za bardzo brudzi lufe.
Ja do zredukowanych ładunków stosuje IMR SR4759. Wypelnienie troche mniejsze jak przy TrailBosie ale zawsze ponad 60%
Pozdrawiam Janusz
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

Strzelam z amunicji trenigowej z 30-06 na pociskach Frontjer 155grs i prochu VVN32C

Wypełnienie ok 105% a V0 620m/s

Odrzut jest tak delikatny, że mój 9 letni syn strzela z 30-06 :D
winchester
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 04 grudnia 2015, 08:36
Lokalizacja: LUBELSKIE

Post autor: winchester »

joon pisze:Zamiast waty bawelnianej proponuje zastosowac wate poliestrowa .. stosowana w poduszkach a najczesciej w zabawkach pluszowych. Spala sie w całosci i nie za bardzo brudzi lufe.
Ja do zredukowanych ładunków stosuje IMR SR4759. Wypelnienie troche mniejsze jak przy TrailBosie ale zawsze ponad 60%
Rzeczywiście, wspominali niektórzy na forum US, zę używali "fizeliny" jakiejś z poduszek. Używasz jej sam? Czy nie dajesz fillera do "reduktów"?
Si vis pacem, para bellum
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Myśliwy pisze:Strzelam z amunicji trenigowej z 30-06 na pociskach Frontjer 155grs i prochu VVN32C

Wypełnienie ok 105% a V0 620m/s

Odrzut jest tak delikatny, że mój 9 letni syn strzela z 30-06 :D
105% wypełnienia 30-06 prochem N32C ?
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

winchester pisze:
joon pisze:Zamiast waty bawelnianej proponuje zastosowac wate poliestrowa .. stosowana w poduszkach a najczesciej w zabawkach pluszowych. Spala sie w całosci i nie za bardzo brudzi lufe.
Ja do zredukowanych ładunków stosuje IMR SR4759. Wypelnienie troche mniejsze jak przy TrailBosie ale zawsze ponad 60%
Rzeczywiście, wspominali niektórzy na forum US, zę używali "fizeliny" jakiejś z poduszek. Używasz jej sam? Czy nie dajesz fillera do "reduktów"?
Niec więcej nie daje .. czytalem tez na forach ze są tacy co sprawdzaja wage waty ...do dynamiki nak najbardziej .. do papieru niestety.
Pozdrawiam Janusz
winchester
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 04 grudnia 2015, 08:36
Lokalizacja: LUBELSKIE

Post autor: winchester »

joon, możesz rozwinąć myśl z zastosowaniem do dynamiki i match?
Si vis pacem, para bellum
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Musisz wybrac ... albo 0,3 MOA przy pociskach typu Sierra. Sako
Lapua. nawet PPU potrafi zmiescic sie ponizej 0,3 MOA/100m( juz troche strzelam... ołowiaki jak najbardziej nadają sie do strzelania .. ale....) . jesli do zabawy a nie wyczynu olowiaki jak najbardziej...fajna zabawa .tylko(Do dynamiki strzelam z M305) ołowiaki nigdy nie będą celne..
Pozdrawiam Janusz
winchester
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 04 grudnia 2015, 08:36
Lokalizacja: LUBELSKIE

Post autor: winchester »

rozumiem, dzięki za wyjaśnienie
"ołowiaki" rozumiesz jako półpłaszczowe z ołowianym rdzeniem, czy matchowe z ołowianym rdzeniem w płaszczu, np. Hornady HPBT też pod tą niską kategorię celności podpadają? To prawie FMJ... a BC powyżej 0.5.
Si vis pacem, para bellum
winchester
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 04 grudnia 2015, 08:36
Lokalizacja: LUBELSKIE

Post autor: winchester »

Na jednej ze stron internetowych dot. reloading znalazłem informację, że niedopełnienie łuski może spowodować niewypał i blokadę pocisku w lufie... że niby spłonka magnum wypchnie pocisk a nie zapali prochu (leżącego na dnie łuski ułożonej w poziomie pod strumieniem ognia ze spłonki).
Czego to ludzie nie wymyślą...
Si vis pacem, para bellum
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

winchester pisze:Na jednej ze stron internetowych dot. reloading znalazłem informację, że niedopełnienie łuski może spowodować niewypał i blokadę pocisku w lufie... że niby spłonka magnum wypchnie pocisk a nie zapali prochu (leżącego na dnie łuski ułożonej w poziomie pod strumieniem ognia ze spłonki).
Czego to ludzie nie wymyślą...
To może być nawet mechanizm zjawisk w typie SEE - spłonka wbija pocisk w lufę, magnumowy gęsty proch o ziarnach kulistych zapala się z opóźnieniem i jest wybuch za sprawą efektu przeszkody w lufie.

Dlatego właśnie ładunki zredukowane w broni krótkiej należy robić na prochach gładkolufowych o niskiej gęstości usypowej. Ew. na pistoletowych, ale stosowalnych w ładunkach śrutowych.
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

Poczyniłem ostatnio trochę eksperymentów w temacie wypełnień przy naważkach zredukowanych
Nabój 222 rem
Proch RS36 14 grain
Pocisk Prwi partizan 55grain FMJ
Wypełnienie ok 1 grain wełny poliestrowej
Zrobiłem też partię amunicji bez wypełnienia.
Wnioski na strzelnicy 100m : bez wypełnienia skupienie ok 20cm
Z wypełnieniem ok 5cm
Do rekreacji wystarczy
I jeszcze jedno: prędkość ok 800m/s
winchester
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 04 grudnia 2015, 08:36
Lokalizacja: LUBELSKIE

Post autor: winchester »

Konkretne porównanie - dzięki!
Mierzyłeś prędkości w obu wariantach?
Si vis pacem, para bellum
loosac
Posty: 24
Rejestracja: środa, 02 listopada 2016, 21:59
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: loosac »

Robiłem eksperymentalne partie subsonicow do AK.: około 50% standardowej naważki. Nie stosowałem żadnych sztucznych wypełniaczy.
winchester
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 04 grudnia 2015, 08:36
Lokalizacja: LUBELSKIE

Post autor: winchester »

zapomniałem uzupełnić o wnioski z wykorzystania w praktyce
ładunek zredukowany na 60% wypełnienia łuski, bez wypełniacza - skupienie 0,7-1MOA na 100m (do polowanie wystarczy), dobra powtarzalność. Prędkości mam w zeszycie - podam później.
Si vis pacem, para bellum
ODPOWIEDZ