45 ACP na pociskach B-N CMJ 230gn

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

45 ACP na pociskach B-N CMJ 230gn

Post autor: xxxam »

Czy składał ktoś może na 45-tkę na polskich pociskach B-N 230gn ?

Pierwsze próby przy OAL 32,00 i 31,50 mm, proch Vectan Ba9 5,1 gn - niestety nie wchodzi do komory. Dopiero poniżej 30 mm OAL zamek się domyka prawidłowo - ale dla takiej długości nie mam danych :-/
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

pisz do producenta niech poda dane, jak uszkodzisz pistolet próbami nie podpartymi niczym na papierze to nawet nie będziesz mógł rościć pretensji.
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Elaborujemy na własną odpowiedzialność, pretensje możemy rościć do samego siebie :D
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Przy amunicji elaborowanej i tak nie dojdziemy żadnych roszczeń w razie uszkodzenia broni - kto zagwarantuje że nie doszło np. do double charge albo pomyłki przy odmierzaniu prochu? Bardziej przejmowałbym się własnym (i nie tylko) bezpieczeństwem, pistolet rzecz nabyta.

Ja bym zaczął próby elaboracji od upewnienia się że dla OAL zapewniającego domknięcie zamka crimp (krawędź łuski) wypada na pełnej średnicy pocisku. Jeżeli nie, to znaczy że ten pocisk nie pasuje do tego pistoletu.

Drugi krok - sprawdziłbym jak głęboko pocisk wchodzi do łuski, a więc długość pocisku luzem plus długość łuski minus OAL. Porównałbym to z innymi dostępnymi pociskami o podobnej masie, i dopiero wtedy kombinowałbym nad naważkami.
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Jesli parametry mieszcząe sie w bezpiecznym zkresie podanym w tabeli przez producenta pocisków popsuja pistolet, to można eksperymentalnie powtórzyć próbę i jeśli efekt będzie ten sam to myśle że można coś ugrać w sądzie bo możba przyjąć że producent wprowadził nas w błąd. Jeśli opieramy się tylko na intuicji albo danych z forum to oczywiście na własną odpowiedzialność. Te pociski to niejako nowość i zakładam że producent je przetestował i ma dane, wystarczy zapytać.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Myślisz że producent tych pocisków dysponuje pełnym stanowiskiem do pomiaru ciśnienia w komorze, z wzorcową lufą itd.? Jakby miał coś takiego, to w dyrdy opublikowałby naważki dla popularnych prochów w celach reklamowych. No chyba że trzyma te dane pod korcem na zasadzie "tisze jediesz, dalsze budiesz". Pociski nie są u nas częścią istotną amunicji, więc w sumie to można je sprzedawać oficjalnie np. do celów dekoracyjnych.

W Polsce zresztą nawet nie ma oficjalnej standaryzacji, do C.I.P. nie należymy. A posucha na rynku jest taka, że pociski się sprzedają bez oficjalnych naważek. Mi tam wystarcza weryfikacja naważki w postaci zgodności kalibru, prawidłowego przeładowania pistoletu i osiągnięcia 90% factora amunicji firmowej (mierzonej na tym samym chrono z tej samej broni), czy podobnego procentu prędkości z tabel, z poprawką na długość lufy.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Panowie, nie szukam recepty tylko wskazówek, bo jest to moje pierwsze podejście do 45.
Równolegle zrobiłem próby na Alsa 230gn i przy danych z VV i FMJ RN jest ok.

Zapytam producenta i Poszperam jeszcze w informacjach nt. ołowiaków - to są pociski ołowiane miedziowane, więc może tędy.

Dzięki za odpowiedzi
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

W tabelach Lovex'a są dane dla Aresa FPBB, nie wiem czy Twój pocisk ma podobny kształt / długość, tam osadzają na 30,60 mm. Są dane dla D032. Zrobiłbym na tym prochu, trochę poniżej zalecanej naważki dla krótszego naboju, dla Twojego przypadku.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Dla odmiany pocisk Ares 230gn RNBB ma długość (luzem) 17.1mm. Z tego można sobie wyliczyć jak głęboko wchodzi do łuski i ile objętości zabiera. Ciekawe że naważki Lovex dla niego są dość podobne do tych dla 225gn FPBB, o znacznie niższym OAL.

Plus jeszcze Ares Gun podaje swoje ładowanie firmowe, akurat dla Vectana Ba9 i to jeszcze przy OAL trochę mniejszym niż podane przez Lovex'a:

http://www.ares-gun.sk/reloading.html

Oczywiście traktowałbym to jako naważkę maksymalną ew. ze środka zakresu, firmowe elaboracje Ares Gun są dość mocne, choć przyznam się, że nie przebzykałem ich jeszcze na chrono, choć kopią konkretnie. Ciekawe że Ba9 z partii która mi się trafiła (relatywnie nowej) robi wrażenie dość anemicznego, prędkości z firmowych tabel za nic nie chcą się potwierdzić na chrono, przynajmniej na pociskach 185gn.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Od producenta za dużo się nie dowiedziałem.
Aczkolwiek z lektury wydumałem, że chyba są to pociski RNFP .452 z przeznaczeniem do 45 LC i żeby je zastosować do ACP to trzeba pokombinować z osadzeniem i naważką
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Jak głęboko wchodzi pocisk do łuski przy OAL pozwalającym na przeładowanie?
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Miałem pomierzone ale zgubiłem karteczkę :-) - wieczorem wrzucę pomiary i zdjęcia
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Czy te pociski mają rowek na roll-crimp?
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Nie, nie mają. Tuta zdjęcia i porównanie do pocisku 230gn LOS

https://app.box.com/s/kjphoicvn60fcl2y1w77y1k7jj3j29hk

Pociski różnią się długością o 0,2 mm ale B-N musi być osadzony 2 mm głębiej żeby wszedł do komory
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

one mają inny promień, są bardziej "tępołukowe"
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Porównałbym głębokość na jaką pocisk wchodzi do łuski względem innych pocisków dla których są naważki. To że wchodzi głębiej o 1.8mm niż LOS (a efektywnie nawet trochę mniej bo jest BB i przy ściance zostawia trochę dodatkowej objętości) nie mówi nic, bo przynajmniej ja nie znam żadnej oficjalnej naważki dla LOS'a.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Zgadza się, są bardziej "pękate" i mają delikatny FP na czubku.

LOS przy COL 32,00 mm, niewielkim crimpie i naważce 5.3 gn BA9 już ładnie przeładowywał - zaczynałem od startowych naważek dla pocisków FMJ RN
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

W sumie to OAL masz prawie jak w .45 GAP - wg. manualu Lovexa ciśnienie maksymalne .45 GAP jest takie samo jak w .45 ACP, tylko łuska krótsza o 3.6mm, a OAL o 3.55mm. Naważki maksymalne są jakieś 67% - 78% tych dla .45 ACP, mniejszy procent dla szybkich prochów, większy dla wolniejszych.

.45 GAP ma ok. 60% objętości czynnej .45 ACP z tym samym pociskiem 230gn. Dla Twojego pocisku masz obniżenie objętości do ok. 80% względem sytuacji dla pocisku pozwalającego na większy OAL (nowy pocisk wchodzi 1.8mm głębiej niż stary). Dlatego masz sytuację jakby pośrednią.

Vectan i tak nie podaje OAL przy swoich naważkach, nie podaje też dokładnie typu pocisku, więc ich naważki są i tak mocno rockandrollowe w sensie bezpieczeństwa.

Oczywiście nikt nie zagwarantuje pełnego bezpieczeństwa naważek liczonych z proporcji objętości, bo przykładowo dłuższy pocisk mógł mieć odstęp od gwintu, a krótszy być osadzony "na gwint".

Robisz na własne ryzyko rzecz jasna. Dlatego zresztą nie podaję Ci jakichś gotowych recept czy naważek, tylko mój tok rozumowania od czego bym zaczynał w sytuacji jak Twoja.

Przy takich szacowanych naważkach dobrze jednak mieć dostęp do chrono, przeładowanie pistoletu to słabe kryterium. Ja przykładowo sypnąłem jakiś czas temu 6.5gn Vectana Ba9 pod pocisk płaszczowy 185gn. Pistolet ledwo ale przeładowywał się, jednak prędkość to były kompletne "szmaty" - 200m/s, factor nie sięgnął nawet 125. Producent obiecuje prawie 300m/s dla naważki 6.3gn. Może trafił mi się proch o niższej prędkości spalania.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Dzięki @likker_runner, bardzo mi pomogłeś tą informacją. Dokładnie sobie to policzę i zrobie jakieś próby z chrono. Nornica w imadło odpalana ze sznurka i będzie w miarę bezpiecznie ;-)

Tabelki Vectana faktycznie można zanieść do WC na "awarię"
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Na Twoim miejscu sprawdziłbym te pociski z innym prochem, który jest w ql'u.
btw, cudów bym się po nich nie spodziewał, nie wiem o ile są tańsze od los'ów, ale lepsze raczej nie będą.
ODPOWIEDZ