Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Osiowość łusek
Osiowość łusek
Myśliwy
Odpowiedz z cytatem
Witam

Ostatnio zabrałem sie za sprawdzanie osiowości swoich łusek.

Wykonałem własny przyrząd do pomiarów.

Łuska jest podparta na czterech kulkach w częsci butelkowej ( pierwsza para kulek ok 10 mm od dna łuski a druga ok 4 mm poniżej ramion )

Do pomiarów używam czujnika z dokładnością 0,001mm
Matryce RCBS Competition

Na odstrzelonych łuskach normy 30-06 z mojej broni maksymalne wskazania czujnika wykazały od 0,002 do 0,010 mm ( mierzone ok 3 mm poniżej górnej krawedzi szyjki )

Na formatowanych łuskach już od 0,005 do 0,050mm

Po osadzeniu pocisków BARNES MATCH 155 gr. czujnik wskazywał maksymalne wychylenia miedzy 0,005 do 0,100 mm ( pociski mierzone w okolicy ogive )

Jakie sa dopuszczalne odchyłki które można przyjąć dla amunicji mysliwskiej a jakie do dokładniejszych pocisków tarczowych

Zauważyłem że dokładne zosiowany pocisk nie zawsze idzie w parze z dokłanie zosiowaną szyjka łuski.

np: szyjka miała bicie 0,050mm a po osadzeniu pocisku i pomiarach w okolicy ogive czujnik wskazuje 0,010 mm. lub odwrotnie w łusce o biciu 0,005 i osadzeniu pocisku czujnik na pocisku pokazuje 0,100 mm
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty MyśliwyWyślij prywatną wiadomość
Cyrograf15
Odpowiedz z cytatem
Osobiście jako punkt odniesienia przyjąłem amunicję fabryczną w moim wypadku 6.5x55. Norma czy Lapua bicie pocisku zwykle do 0,03, natomiast S&B trafiają się 0,35. Te co składam jako dobre uznaje do 0,05, reszta do treningu/zabawy. W prawdzie niby można prostować, ale ja jakoś bez przekonania do tego.
Wojtek
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Cyrograf15Wyślij prywatną wiadomość
jerzy orawiec
Odpowiedz z cytatem
Cyrograf15 napisał:
Osobiście jako punkt odniesienia przyjąłem amunicję fabryczną w moim wypadku 6.5x55. Norma czy Lapua bicie pocisku zwykle do 0,03, natomiast S&B trafiają się 0,35. Te co składam jako dobre uznaje do 0,05, reszta do treningu/zabawy. W prawdzie niby można prostować, ale ja jakoś bez przekonania do tego.
Wojtek

A w jakich jednostkach to mierzysz?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty jerzy orawiecWyślij prywatną wiadomość
Osiowość łusek