Po co rowki w pocisku?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Po co rowki w pocisku?

Post autor: mkl1 »

mam taki pocisk
http://www.hjemmelading.no/image/bx3046 ... pace=white
Barnes TSX FB 9,3mm/.366
Po diablą są rowki?
W ołowiakach to wiem= by była kompresja pocisku i było miejsce na smar...
Ale tu?

Jedyne co wykombinowałem to wydłużono pocisk a rowki po to by nie przekroczyć masy ????
Ale może się mylę?
Mirek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Cannelure?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Po co trzy?
Sobol
Posty: 392
Rejestracja: piątek, 17 stycznia 2014, 00:35
Lokalizacja: Mazowieckie / Garwoliński

Post autor: Sobol »

Zmniejszenie tarcia podczas przelotu przez lufę. Cannelure to określenie wykończenia "szpica pocisku" ma ono na celu przyspieszenie procesu oddawania energij prze pocisk.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Do wywołania fali hydrodynamicznej w tuszy. Kanał chwilowy wykazuje pulsowanie podczas penetracji kuli. W teorii, lepiej zabija.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Dzięki za wyjaśnienie
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Dokładnie tak jak od zawsze myślałem (choć nigdy tego nie sprawdzałem) - pocisk jest z litej miedzi, więc dużo twardszego materiału niż ołów (nawet w płaszczu). Powoduje to o wiele większe siły przetłaczania w lufie, nie mówiąc już o tym co się dzieje w stożku przejściowym w czasie wcinania w gwint. Po prostu rowki zmniejszają ilość materiału który musi się odkształcić na gwincie. W niczym to nie przeszkadza, bo miedź i tak jest na tyle twarda że nie ma ryzyka zerwania pocisku z gwintu, a żywotność lufy wzrasta oraz skok ciśnienia w czasie wchodzenia w stożek też jest zredukowany.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

azmoda pisze:Dokładnie tak jak od zawsze myślałem (choć nigdy tego nie sprawdzałem) - pocisk jest z litej miedzi, więc dużo twardszego materiału niż ołów (nawet w płaszczu). Powoduje to o wiele większe siły przetłaczania w lufie, nie mówiąc już o tym co się dzieje w stożku przejściowym w czasie wcinania w gwint. Po prostu rowki zmniejszają ilość materiału który musi się odkształcić na gwincie. W niczym to nie przeszkadza, bo miedź i tak jest na tyle twarda że nie ma ryzyka zerwania pocisku z gwintu, a żywotność lufy wzrasta oraz skok ciśnienia w czasie wchodzenia w stożek też jest zredukowany.
Ok, ale czy to nie są pociski mosiężne a nie miedziane? A co z tymi o płaszczach stalowych? Są twardsze a rowków nie mają.
Goostav
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Stal miękka i jest jej cieniutko, w efekcie łatwiej odkształcić ołowiany w stalowym płaszczu niż monolitowy pocisk miedziany.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Miedziany czy mosiężny?
Goostav
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Barnes jest mono;item miedzianym...
:D
Ale sie znowu czegoś dowiedziałem...
Mirek
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Na stronie Barnes:Stop cynku i miedzi, a rowki: "Multiple bands, or rings, cut into the shank of Barnes Banded Solids relieve pressure and virtually eliminate fouling." czyl redukuje ciśnienie i eliminuje pravie całkowicie zanieczyszczenia.
Goostav
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

sokal pisze:Stal miękka i jest jej cieniutko, w efekcie łatwiej odkształcić ołowiany w stalowym płaszczu niż monolitowy pocisk miedziany.
Dokładnie tak, nie bez powodu mimo że pocisk ma rdzeń stalowy oraz płaszcz stalowy to i tak ta cienka koszulka ołowiana jest zawsze bo to właśnie ta warstwa miękkiego ołowiu się najbardziej odkształca przy wcinaniu w gwint. Stalowy płaszcz się tylko zgina, a to ten ołów jest wytłaczany by zrobić miejsce na pole gwintu.

Dlatego też można rdzeń pocisku robić z miękkiej stali (amunicja wojskowa w całym bloku wschodnim, III Rzesza w czasie II wojny itd.) oszczędzając mnóstwo drogiego i deficytowego ołowiu, ale całkowicie z jego udziału w pociskach nigdy się zrezygnować nie dało.

Staram się mówić obrazowo :)
ODPOWIEDZ