Prasa, waga

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Prasa, waga

Post autor: Lukas1214 »

Witam.

Chcę rozpocząć przygodę z elaboracją i potrzebowałbym kilku opini. Przymierzam się na początek do składania 0.32 WC, trochę 9mm oraz 223 Rem. Być może w jakiejś dalszej przyszłości 308 Win, ewentualnie coś podobnego.
Zastanawiam się na prasą Hornady Lock N Load Classic 085001 oraz wagą Hornady Lock-N-Load Auto Charge. Co o nich sądzicie - ewentualnie co może coś innego?

Nie będę robił (tak sądzę) jakiś potwornych ilości tych naboi, więc prasy progresywne odpadają. Wolę zrobić mniej a powiedzmy lepiej.

Jaki proch polecacie do 32 WC, 9-ki i 223 Rem? z 223 Rem strzelać będę na dystansach 100-400m


Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Do 32-tki szybki proch. Wielkiego wyboru nie ma, VV N310, ewentualnie Bullseye. Ja robię na N310.
Do 9-tki - temat rzeka. Większość prochów pistoletowych się nada. Ja robię na N330.

32S&W to dość trudny nabój, wymagający dużej precyzji - używa się m.in. bardzo małych naważek prochu (np. 1,4gr).
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Mam taką wagę z dozownikiem, moim zdaniem nie ma nic lepszego.
Wojtek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

cnnhead pisze:Do 32-tki szybki proch. Wielkiego wyboru nie ma, VV N310, ewentualnie Bullseye. Ja robię na N310.


32S&W to dość trudny nabój, wymagający dużej precyzji - używa się m.in. bardzo małych naważek prochu (np. 1,4gr).
Jest jeszcze Vectan BA-10.
Naważka mała, fakt, ale w 22LR jeszcze mniejsza a u Schonebeck'a wszystkie sorty Match mają naważki odmierzane objętościowo.
Skoro mistrzowie świata strzelają z naważek odmierzanych objętościowo to może nie ma co demonizować precyzji odważania.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Prasa jest ok, system l-n-l bardzo ułatwia zmianę kalibrów. Jedyne co, to jeśli myślisz o większych kalibrach karabinowych na przyszłość, to trochę szkoda tej prasy, nie formatowałbym na niej większych łusek.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: Prasa, waga

Post autor: Bready »

Lukas1214 pisze: Zastanawiam się na prasą Hornady Lock N Load Classic 085001 oraz wagą Hornady Lock-N-Load Auto Charge. Co o nich sądzicie - ewentualnie co może coś innego?
Te wage mialem ,strasznie wolna ,i na dodatek zacina sie w koncowym etapie wazenia.
Teraz mam RCBS ChargeMaster 1500 ,wazy kilkukrotnie szybciej ,i znacznie rzadziej zdarza sie ze przesypie.
Wiem ze jest drozsza ;)
Pozdrawiam Bready
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Post autor: Lukas1214 »

lechu pisze:Prasa jest ok, system l-n-l bardzo ułatwia zmianę kalibrów. Jedyne co, to jeśli myślisz o większych kalibrach karabinowych na przyszłość, to trochę szkoda tej prasy, nie formatowałbym na niej większych łusek.
Większych kalibrów czyli np 308WIn, 6,5x55 czy mowa już o całkiem poważnych kalibrach?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Jak chcesz robić precyzyjną amunicję pistoletową, to jest bardzo dobry wybór.
Jak chcesz robić powiedzmy 100-200 szt tygodniowo .308, format po całości etc - wybrałbym inną prasę.
To jest aluminiowy odlew.
W elaboracjach karabinowych używałem jej do osadzania pocisków.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Re: Prasa, waga

Post autor: tomp »

Bready pisze:
Lukas1214 pisze: Zastanawiam się na prasą Hornady Lock N Load Classic 085001 oraz wagą Hornady Lock-N-Load Auto Charge. Co o nich sądzicie - ewentualnie co może coś innego?
Te wage mialem ,strasznie wolna ,i na dodatek zacina sie w koncowym etapie wazenia.
Teraz mam RCBS ChargeMaster 1500 ,wazy kilkukrotnie szybciej ,i znacznie rzadziej zdarza sie ze przesypie.
Wiem ze jest drozsza ;)
Z ciekwości zapytam... Na 10 naważek ile razy Ci przesypie?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

.32 S&W Long WC skladam na razie na Lovex D032 i co smieszne nie gra roli czy jest to ktorys z przedzialow 1,6 grain - 2,0 grain.

Za gdzies 2 miesiace bede mial mpzliwosc przetestowania z Ransom Rest wiec wtedy dopiero sie okaze, ktora bedzie najbardziej precyzyjna.

N310 bedzie nastepnym ktorego sprobuje, ze wzgledu na mozliwosc elaborowania rowniez .45 ACP

Dozownika Hornady nie mialem, mialem za to Lyman Gen 6 - totalna kicha, bylem w 7 - mym niebie, ze znalazl sie ktos kto to kupil

:wink:
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Post autor: Lukas1214 »

andy7 a teraz naważki jak odmierzasz? Wagą szalkową?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

andy7 pisze:
Dozownika Hornady nie mialem, mialem za to Lyman Gen 6 - totalna kicha, bylem w 7 - mym niebie, ze znalazl sie ktos kto to kupil

:wink:
Jeśli dobrze kojarzę, to ogłaszałeś go na forum, :-k
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

wierzba pisze:Naważka mała, fakt, ale w 22LR jeszcze mniejsza a u Schonebeck'a wszystkie sorty Match mają naważki odmierzane objętościowo.
Skoro mistrzowie świata strzelają z naważek odmierzanych objętościowo to może nie ma co demonizować precyzji odważania.
Nikt nie demonizuje takiego odważania, sam tak zresztą robię (choć mistrzem świata nie jestem ;;pelenluz). Używam do tego dozownika Redding 10x. N310 znakomicie się na nim mierzy, precyzja +/- 0,02gr (potwierdzane na odpowiedniej wadze).
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: Prasa, waga

Post autor: Bready »

tomp pisze: Z ciekwości zapytam... Na 10 naważek ile razy Ci przesypie?
Zalezy od wielkosci ziaren prochu i tego co zalozymy na zakonczenie rurki dispensera.
Powiedzmy ze tam gdzie na 50 nawazek prochu IMR4350 ,wiec o grubych ziarnach w formie waleczkow Hornady przesypywala 10 razy RCBS przesypie 2 ,moze 3.
Na drobnoziarnistych prochach o ziarnach kulistych bylo duzo lepiej ,Hornady z 2 razy moze 3 ,RCBS wogole ,albo najwyzej raz.
Pozdrawiam Bready
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dzięki. Musiałem mieć pechowy egzemplarz.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

tomp pisze:Dzięki. Musiałem mieć pechowy egzemplarz.
Jak nie zawezilem rurki dispensera nakladajac na nia obciety kawalek luski 243win to przesypywala jeszcze czesciej.
Ale to dotyczy rownierz RCBS
Pozdrawiam Bready
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Lukas1214 pisze:andy7 a teraz naważki jak odmierzasz? Wagą szalkową?
Prawie, :mrgreen:

RCBS Combo Mastercharge :mrgreen: i dziala ! :mrgreen:
lechu pisze:
andy7 pisze:
Dozownika Hornady nie mialem, mialem za to Lyman Gen 6 - totalna kicha, bylem w 7 - mym niebie, ze znalazl sie ktos kto to kupil

:wink:
Jeśli dobrze kojarzę, to ogłaszałeś go na forum, :-k
I owszem, ale cena jaka mi zaoferowano absolutnie mnie nie satysfakcjonowala, sprzedalem na egun'ie

:wink:
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Podepnę się pod temat:

Jaką polecacie prasę do elaboracji amunicji długiej, do strzelań precyzyjnych. Nie chodzi mi o coś uber ektra drogiego, ale coś przyzwoitego, ammo docelowe jeszcze nie wiem, ale nie żadne uber wielkie kalibry tylu 338 itp. max myśle 308 albo coś z 6.5mm

mylałem o 1 stanowiskowej LEE np http://parabellum.pl/elaboracja-amunicj ... enger.html
albo o prawie 2x droższej hornady http://sklep.hubertusprohunting.pl/pras ... 85001.html

pytanie czy ta 2x wyższa cena coś wnosi do tematu ??, w ogóle czy te prasy są warte uwagi chcąc strzelać głownie 100-300m okazjonalnie jak miejse, czas itp pozwoli gdzieś na dalsze dystanse których nie wykluczam gdzieś kiedyś, a prasę wolę kupić RAZ.


pzdr. Łukasz
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

prase kup od razu lepsza, lee mialem i sprzedalem, teraz mam rcbs rc chyba IV i chwale sobie, system lapania splonek nie jest taki zly jak piszą
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

A rcbs supreme ??

pzdr. Łukasz
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

RCBS RC IV to właśnie RCBS Rock Chucker Supreme /takie sobie rożne oznaczenia fabryczne i handlowe/.
Też mam od 4 lat i sobie chwalę bardzo.
System wyłapywania spłonek trzeba trochę dopracować, można kupić/zrobić zamiennik /są na ebay/ albo użyć do brudnej roboty coś najtańszego /ja mam Lee Reloader/.
Prosty ale solidny system osadzania spłonek /przydatny dopóki nie będziesz miał nic lepszego/.
Ogólnie solidna, dobrze wykonana prasa, wygodna w pracy.
Pozdrawiam, Tomek
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

http://www.sinclairintl.com/reloading-e ... x?psize=96

bo tak się zastanawiam, nawet jak sam to ogarnę to wyjdzie nie całe 700, ale widzę, że kolega tutaj robi zamówienie jakieś

Spłonki to tam nie problem, to nie ma być prasa do masowej produkcji ;)

Ogólnie to zastanawia mnie czy tu trzeba jakieś redukcje coś pod matryce kupić, żeby w ogole je wkręcić albo w miarę szybko zmienić ?



pzdr. Łuasz
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Wyspiarz, aby bylo szybko, musisz dokupic Piggy Back II


https://www.google.de/search?q=rcbs+pig ... AQ_AUIBygC


:wink:
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

@ wyspiarz, redukcji nie potrzebujesz wkręcasz matryce i tyle.
Możesz ewentualnie dokupić adapter pod tuleje l-n-l Hornady.
Ostatnio zmieniony sobota, 05 listopada 2016, 08:14 przez lechu, łącznie zmieniany 1 raz.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

andy7 pisze:Wyspiarz, aby bylo szybko, musisz dokupic Piggy Back II


https://www.google.de/search?q=rcbs+pig ... AQ_AUIBygC


:wink:
Aż tak go nie lubisz ?
:)
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

lechu pisze:@ wysipiarz, redukcji nie potrzebujesz wkręcasz matryce i tyle.
Możesz ewentualnie dokupić adapter pod tuleje l-n-l Hornady.

Aha bo tak przyznam ciut przez lenistwo nie zgłębiłem tematu, ale wszędzie widziałem, że przewijały się jakieś adaptery tulejki do RCBSa i tak mi się jakoś w podwiadomości zrobił obraz, ze do RCBSa trzeba coś dokupywać ;)

andy7, ta prasa nie ma być do "szybkiej" roboty ;) do szybkiej mam lee tureta ale nawet na nim udało mi się zrobić ammo 223 które skupienie zrobiło do przykrycia przez 50groszówkę i to z ARa.


pzdr. Łukasz
giersza
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 12 listopada 2016, 08:12

Post autor: giersza »

Witam koledzy, przebrnąłem przez wiele wątków i doprecyzowałem wymagania i oczekiwania. Będę elaborował tylko .308WIN, stosunkowo nieduże ilości 100-200 sztuk na miesiąc, może docelowo jeszcze coś ale póki co bez perspektyw. Wybór padł zasadniczo na jednostanowiskową Big Boss II ale wciąż w tyle głowy mam turreta Reddinga T7. W każdym przypadku myślę o matrycach Reddinga Competition. W związku z tym dwa pytania:
1. zakładając, że prasa ma być do elaboracji amunicji do strzelań precyzyjnych to czy prasa Big Boss daje wyraźną/odczuwalną przewagę jakościową produkcji?
2. czy do prasy Reddigna można założyć tuleje Lock N Load i w nich osadzić matryce, czy są może inne dedykowane tuleje montażowe tego typu do przedmiotowej prasy.
Jeśli punkt 2 jest do zrealizowania i nie zmniejsza/nie pogarsza stabilności i solidności mocowania matryc to pewnie zostanę przy Big Boss. Zastanawia mnie czy lepiej na stałe mieć zamocowane matryce w turrecie czy w systemie L N L w prasie jednostanowiskowej.
pozdrawiam
Giersza
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

giersza pisze:2. czy do prasy Reddigna można założyć tuleje Lock N Load i w nich osadzić matryce, czy są może inne dedykowane tuleje montażowe tego typu do przedmiotowej prasy.
Jak juz doszedles cenowo do praasy Reddinga ja bym Ci polecil prase Forster Co-Ax ,a szybka wymiane matryc zapewniaja gwintowane pierscienie blokowane srubka ,i matryce sie tylko wsowa w slot.
Pozdrawiam Bready
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Możesz założyć do reddinga tuleję i korzystać z systemu lock n load. Zrobiłem tak z RCBSem. Polecam również co-ax. Przy osadzaniu pocisków, głębokość wychodzi równiej niż na RCBS. Minus.... jak używasz co-ax z adapterem do shellholderów to podobno tracisz przewagę tej prasy nad innymi... a bardzo lubię korzystać z zestawu shell holderów competition reddinga.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

tomp pisze:Polecam również co-ax. Przy osadzaniu pocisków, głębokość wychodzi równiej niż na RCBS.
Sprawdzałeś to na tej samej matrycy?
Jak różnica wychodziła pomiędzy tymi prasami w osadzaniu pocisków?
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Sprawdzałem na tej samej matrycy. Jeżeli nie ma skompresowanego ładunku to na co-ax przy wyzerowaniu redding comparator do najkrótszego pocisku, połowa wychodzi praktycznie na 0 i nie więcej jak + 0.001". Druga połowa + 0.001-0.002 i bardzo sporadycznie + 0.003. Przy użyciu Rock chuckera różnice były +/- 0.003" jakby losowo bez przewagi którejś frakcji. Przy kompresji odskoki na co-ax sięgają + 0.004". Na rcbs nie robiłem kompresji.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 listopada 2016, 22:05 przez tomp, łącznie zmieniany 1 raz.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

wierzba pisze: Aż tak go nie lubisz ?
:)
Nie mam powodu aby go nielubic tyle, ze pytal o szybkosc wiec co najwyzej podpowiedzialem co wiem :mrgreen:

Nawet nie orietuje sie, czy RCBS ma Jakis wlasny zamiennik Pigy Back II :mrgreen: Wiec co zlego, to nie ja :mrgreen:

:wink:
ODPOWIEDZ