Prasa do płasza pocisku

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Qurczak02
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 30 października 2016, 09:45

Prasa do płasza pocisku

Post autor: Qurczak02 »

Witam serdecznie i mam pytanie o tworzeniu pocisku pełnopłaszczowego własnymi rękami ze względu na coraz wyższą cenę pocisków. Teoretycznie wygląda rzecz prosto - wystarczy prasa wraz z matrycami potrzebnych kalibrów.
Czy ktoś z forum myślał - czy też dokonał tego ?
Qurczak
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Jak bym byl na bezrobotnym i mial w uj czasu, to moze i bym pomyslal, wole jednak isc i zarobic a za zarobiona kase kupic cos co bedzie mialo jakosc.

:wink:
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Re: Prasa do płasza pocisku

Post autor: donpablos »

Qurczak02 pisze:Witam serdecznie i mam pytanie o tworzeniu pocisku pełnopłaszczowego własnymi rękami ze względu na coraz wyższą cenę pocisków. Teoretycznie wygląda rzecz prosto - wystarczy prasa wraz z matrycami potrzebnych kalibrów.
Czy ktoś z forum myślał - czy też dokonał tego ?
zestaw matryc (bo nie wystarczy jedna) - w tym procesie najpierw wycinasz krążek mosiądzu (lub z łusek), potem formujesz kubeczek, matryca do wyciskania rdzenia ołowianego lub kokila do odlewania rdzeni, do osadzania rdzenia w kubeczku i formowania całości, finalnej kalibracji )
wiec ten zestaw kosztuje ponad 3 tyś zł, (piszę o corbin dies )

do tego potrzebna prasa z naciskiem paru ton - lub jeśli w jakiejś solidnej prasie elaboracyjnej to przedłużona rączka, bo standardową łatwo złamać

wydajność raczej taka sobie bo robisz ręcznie pocisk za pociskiem

jakość ? cudów bym się nie spodziewał, rozmawiałem raz na strzelnicy z człowiekiem który mówił że testował takie pociski w .223 - do dynamiki się nadają, strzelania na 50m , na 100 celność już widocznie słabsza

czy ten opis wygląda na dobry pomysł ? tylko dla pasjonata hobbysty czerpiącego radość z własnej produkcji pocisków ..

żeby to miało sens ekonomiczny, to policz ile pocisków musiałbyś przemłócić żeby się cena zamortyzowała , to jest chyba największe ograniczenie tej technologii.
do produkcji masowej się nie na daje bo jest czasochłonna jak diabli. a do produkcji hobbystycznej dla siebie, te matryce są za drogie.

jakby to było tańsze to też bym spróbował, bo lubię takie hobbystyczne zagwozdki ciekawostki, ale parę tysiaków za matrycę to moim zdaniem nie ma sensu

ps. w USA też narzekają na ceny tych matryc, pocieszają że po 1sze fajne hobby, po 2gie to zakup "na całe życie" - raz wydana kasa, a potem tanie robienie płaszczowych pocisków,
Qurczak02
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 30 października 2016, 09:45

re

Post autor: Qurczak02 »

Dziękuje za informacje szczególnie donpablos.
Rzadko wypowiadam się na Forach. Myślałem o marszu nie utartą drogą. Mam 2 prasy jedną 50 t hydrauliczną i jedną balansową 5 t które mogą być wykorzystane do produkcji - co do matryc to wydaje mi się że lepiej zamówić wykonanie matryc np 4 szt.
Kwestia czy nierozgrzane mosiądz lub miedź daje się uformować na zimno przy jednym przecisku ...
Qurczak
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Prasa do płasza pocisku

Post autor: piotrjub »

donpablos pisze: do tego potrzebna prasa z naciskiem paru ton,

wydajność raczej taka sobie bo robisz ręcznie pocisk za pociskiem

jakość ? nieznana, ale cudów bym się nie spodziewał, rozmawiałem raz na strzelnicy z człowiekiem który testował takie pociski w .223 - do dynamiki się nadają, strzelania na 50m , na 100 celność bardzo słaba
Redding prasy bez problemu się nadają ale nie wyobrażam sobie pracy na jednej prasie.
Jakość - bardzo wiele osób podkreśla że jak chcesz osiągać najlepsze wyniki to nie unikniesz własnoręcznie robienia pocisków.
Na pewno trzeba się mocno pobawić z całym sprzętem aby osiągnąć zakładane efekty. Sam zakładam że kiedyś się na to zdecyduje.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Re: Prasa do płasza pocisku

Post autor: donpablos »

piotrjub pisze:
donpablos pisze: do tego potrzebna prasa z naciskiem paru ton,

wydajność raczej taka sobie bo robisz ręcznie pocisk za pociskiem

jakość ? nieznana, ale cudów bym się nie spodziewał, rozmawiałem raz na strzelnicy z człowiekiem który testował takie pociski w .223 - do dynamiki się nadają, strzelania na 50m , na 100 celność bardzo słaba
Redding prasy bez problemu się nadają ale nie wyobrażam sobie pracy na jednej prasie.
Jakość - bardzo wiele osób podkreśla że jak chcesz osiągać najlepsze wyniki to nie unikniesz własnoręcznie robienia pocisków.
Na pewno trzeba się mocno pobawić z całym sprzętem aby osiągnąć zakładane efekty. Sam zakładam że kiedyś się na to zdecyduje.

- na filmach widziałem prasę Reddinga z wydłużoną rączką dźwigni do 21"
i dawał radę przy formowaniu pocisków .451 z wystrzelonych łusek - ale odbywało się to z widocznym wysiłkiem
(łuski wczesniej odpuszczane by to szło łatwiej)

więc da radę, ale przy okazji ćwiczenia na siłowni się z tego robią

co do celności to mnie zaskoczyłeś, miałem to zaszufladkowane w kategorii "drogie matryce, kupa roboty, tanie pociski, jakość taka sobie"

jakbyś się kiedyś zdecydował to koniecznie opisz na forum wyniki, ciekawy temat,


ps. jeszcze zależy jaki dokładnie będzie proces produkcji, np do wyciskania ołowiu i "produkcji" drutu ołowiowego na rdzeń ewidentnie potrzebna będzie prasa z naciskiem sporo większym niż Redding oferuje,
cięcie rdzenia z takiego drutu da większą precyzję - przy rdzeniach odlewanych mogą wystąpić różnice wagi
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Się można zdziwić :lol:

Trochę zdjęć poglądowych jak zgłębiałem temat - Lee Martin opisuje swoją przygodę z tym tematem.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek залить картинку
Qurczak02
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 30 października 2016, 09:45

Pociski

Post autor: Qurczak02 »

Cieszę się że tyle osób się odezwało z tematem który dusiłem w sobie od dłuższego czasu.
Jestem jedną nogą w innej ścieżce technologicznej i na techniczny umysł uważam że ścieżka matryc ze względu na "kruchość" jest ślepym zaułkiem.
Osobiście uważam i pójdę drogą budowy odcisku "solidnego" z dużymi marginesami nacisku przy wykożystaniu prasy 5 tonowej z krążków miedzianych.
Co do jakości wykonania to problem może polegać jedynie na jakości i staranności wykonania matrycy i chałupniczych metod.
Co do wykorzystania pras elaboroacyjnych to chyba nieporozumienie - nacisk 0,5-1 tony obciąża prasę (szczególnie te słabsze) i zużywa ją.
Qurczak
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Jeżeli pociski mają być "jakościowe" a nie masówką do plucia dynamicznego, to czemu próby produkcji składaków FMJ, a nie pociski monolityczne?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Bo dobry automat tokarski CNC to majątek (nie tokarka cnc). Kolega zainwestował ogromną kasę w przygotowanie takiej produkcji i już powoli zaczyna produkcję. Jego automat ma bi ie promieniowe do 2 mikronów i nic jakościowo lepszego nie będzie. Inna sprawa to koszty, do dynamiki takie pociski wyjdą drogo. Z monolitymi jest problem taki że trzeba opracowywać dla nich nowe kształty, generalnie są dłuższe i lżejsze. Skok lufy trochę mniejszy niż do standartowych pocisków.
Qurczak02
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 30 października 2016, 09:45

Pociski

Post autor: Qurczak02 »

A co sądzicie o TMJ - czyli Total metal Jaket ? Czyli o formowaniu pocisku z jednego pręta ? Wydaje się to bardzo proste - jak zachowuje się pocisk ?
Qurczak
ODPOWIEDZ