Amunicja 223 Barnuł lub inna do AR

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Amunicja 223 Barnuł lub inna do AR

Post autor: Stanisław »

Od niedawna posiadam AR (stag 3) i zastawiam się czy można z niego strzelać z najtańszych barnułów nie powodując jego przyśpieszonego zużycia. Ewentualnie proszę o wskazanie innej taniej i dobrej amunicji do AR. W repetierze (308 win) byłem bardzo zadowolony z amunicji hornady steelmatch. :halo-
michalloo
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 28 lipca 2013, 11:57
Lokalizacja: Wawa

Post autor: michalloo »

Większość tłucze na potęgę bernal-ami z AR. Lufa się kończy prędzej czy później w każdym karabinie i nie sądzę, że rdzeń stalowy ma na to wpływ.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Rdzeń nie, ale stalowy płaszcz już taki wpływ może mieć.
michalloo
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 28 lipca 2013, 11:57
Lokalizacja: Wawa

Post autor: michalloo »

Bernaul nie ma stalowego płaszcza...
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

To nie przejmowałbym się zbytnio i strzelał. :)
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Śmiało wal z Barnaula. Z mosiężnych GGG jest spoko. Steelmatch 223 wg mnie przereklamowany i przepłacony.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Steel match nie jest taki przepłacony, na tarczy najlepsze wyniki uzyskałem właśnie steel matchem, ze staga 6 też steel match latał najlepiej, potem w hierarchii był remington za około 1.7zł
co do GGG to porównał bym je do PPU które są tańsze a wg mnie latają lepiej, na GGG ostatnio ustawiałem kolimator i tak różnie to latało na 50m, raz z prawej raz z lewej, a z hornadego na 100m potrafiłem robić skupienie które przykrywało się 50groszówką, z GGG na 50m no nie chciało, z PPU się udawało jak wcześniej ustawiałem koli.

Michalloo barnaul ma stalowy płaszcz właśnie, magnes i sprawdź ;), podobnie ma SB ze zbiorczej 140szt paczki.

co do wskazania innej taniej AMMO to PPU powinno ( przynajmniej u mnie w rejonie ) być najtańsze, u mnie jest po 1.48zł do dynamiki rewela nawet na 200-300m


pzdr. Łukasz
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Jak dla mnie mało miarodajne porównanie trzech rodzajów amunicji w trzech różnych okolicznościach i na różnym dystansie.

Nie zmienia to faktu, że w moim przypadku (i paru moich kolegów - ale skupmy się na osobistych opiniach) Steelmatch sprawował mi się tak samo jak Barnaul SP pod względem skupienia na 100m. Ewentualne minimalne różnice jakie mogłyby się pojawić w mm skupienia, przy platformie entry level AR z mechanicznymi lub optyka x1 nie usprawiedliwiają dla użytkownika różnicy w cenie o niemal 100%. W związku z tym, przy powyższych założeniach podtrzymuję, że Steelmatch jest przepłacony.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Ciężko mi się odnieść poza własnymi doświadczeniami, choć koledzy też jak już tarcza to wyniki najlepsze robili z hornadego.

Nie rozumiem też, czemu to porównanie jest mało miarodajne ?? skoro dana amunicja na danych dystansach jest gorsza od drugiej, skoro dana amunicja na danym dystansie jest lepsza niż reszta ze stawki to jakieś miarodajne porównanie to jest.

Podsumuję raz jeszcze

Na Stagu 6 ze zmienioną kolbą i spustem, oczywiście z lunetą z fabrycznej ammo najlepsze wyniki lecą z Hornadego i jest tak ZAWSZE kiedy porównujemy fabryczne ammo, na tym karabinie GGG lata porównywalnie do PPU ale ppu jest bardziej powtarzalne choć skupienia jakiegoś lux też nie robi, ale wszystko jest w kupie.

w hierarchii z tego co używaliśmy to tak:

1. Hornady
2. Remington 223 ( 1.7zł około z hamskim crimpem na szyjce ) o te https://s3.amazonaws.com/mgm-content/si ... r__640.jpg
3. GGG/PPU
4. SB w stalowym płaszczu, czemu belotki są na końcu, bo czasem część latała całkiem spoko, a kolejna seria na 100m z lunetą rozpierdol po całym czarnym, albo mieliśmy trefną paczkę, albo była jakaś trefna seria
nie mniej jednak mało z tego strzelaliśmy ze względu na stalowy płaszcz.

z tego głównie strzelaliśmy, było też parę paczek barnaula ale bez wodotrysków.

Barnaul jest bodaj po 1.3zł hornady u nas brałem w sobotę w tamtym tygodniu po 93zł paczka czyli 1.86zł szt, to nie takie znowu niemal 100% bo co najwyżej + 43%

do rekreacji zabawy czy dynamiki sens brania hornadego jest praktycznie żaden, jednak chcąc mieć ciut lepszy wynik, to taką paczkę hornadego można mieć gdzieś na dnie szafy.

Kolega ostatnio kupił jakieś FIOCCHI matchowe w 223 za ponad 2zł szt i to to akurat nie latało za chu i to bym nazwał przepłaconym ammo....., hornady jest w stosunku jakości do ceny chyba idealnym kompromisem jak ktoś chce kupić w miarę sensowne ammo na tarczę.



Generalnie zamiast szukać lepszych wyników na tarczy przez pryzmat ekstra ammo sklepowej za nie wiadomo jakie ceny, lepiej wziąć się za elaborację.

Nam w końcu udało się znaleść ciekawą naważkę i pocisk do Staga6

koszt naboju na poziomie 1.4zł

pocisk hornady 60gr model 2260 ( kod produktu ) 0.8zł

wsio robione na prasie wielostanowiskowej lee turet classic, która nie jest super ekstra praską zwłaszcza do ammo karabinowego tym bardziej do robienia ammo stricte tarczowego, ale jak widać da się i na takiej
a skupienie wychodzi takie.
Obrazek



pzdr. Łukasz
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

wyspiarz pisze:4. SB w stalowym płaszczu
Masz na myśli te w pudełkach po 140 sztuk?
Rozciąłem kiedyś kilka pocisków, ten ich stalowy płaszcz dawał się giąć palcami. Takie mam subiektywne wrażenie, że był równie twardy, jak mosiądz na PPU (też przecinałem). Ale ekspertem w tej materii nie jestem.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Barnaul 1.09 pln
hornady 1.98 pln
ggg 1.55 pln

Każda lufa trawi inaczej. Ja strzelam z budżetówki SW

Do takich cen się odnosze
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

matthius, aż tak nie wnikałem w te płaszcze, ale jakby tego nie rozpatrywać stal raczej będzie zawsze twardsza niż mosiądz czy miedź.


XXXAM

Hmm to ciut rozbieżność :) u nas barnaul droższy niż u ciebie, a hornady odwrotnie ;) ( dziwne ciut ).

GGG akurat kosztują identyko :)

Pewnie, że każda lufa co innego lubi, jednak przynajmniej u nas na 4 karabinach, jest jednak tendencja na plus dla hornadego.

Z budżetowych niemagnetycznych, ammo najbardziej lubimy PPU naprawdę ja osobiście nie spodziewałem, się że to ammo będzie aż tak fajne, do tego ma lux łuski,
GGG trochę droższe, latają ciut gorzej w mojej ocenie, łuska całkiem spoko tylko z crimpem na spłonce i więcej srania jest, póki co do dynamiki jak mi się nie chce robić albo to PPU jest TOP 1.


pzdr. Łukasz
manbrug
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 20 lutego 2015, 11:32

Post autor: manbrug »

wyspiarz pisze:

Generalnie zamiast szukać lepszych wyników na tarczy przez pryzmat ekstra ammo sklepowej za nie wiadomo jakie ceny, lepiej wziąć się za elaborację.

Nam w końcu udało się znaleść ciekawą naważkę i pocisk do Staga6

koszt naboju na poziomie 1.4zł

pocisk hornady 60gr model 2260 ( kod produktu ) 0.8zł

wsio robione na prasie wielostanowiskowej lee turet classic, która nie jest super ekstra praską zwłaszcza do ammo karabinowego tym bardziej do robienia ammo stricte tarczowego, ale jak widać da się i na takiej
a skupienie wychodzi takie.




pzdr. Łukasz
Tylko że te pociski hornady są 55gr i dodatkowo SP a cena zgadza się. Nie żebym się czepiał albo szukał dziury w całym tylko chciałem zamówić pocisk i spróbować na nim zrobić nabój :) - patrząc na fotkę kolegi.

A jeśli to nie problem mógłbyś napisać przepis na twój nabój.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Sorka miało być Poisk hornady o kodzie 2270 :)
http://sklep.hubertusprohunting.pl/poci ... -2270.html o te dokładnie.

co do naboju to :

OAL 57.4-5mm
naważka 24.00 grain --> sprawdzone.
proch RS40
łuska Lapua match
spłonka fiocchi SR ta zwykła po około 12gr.

Bez crimpowania.


pzdr. Łukasz
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

Dzięki mam pewien materiał poglądowy. Jak założę lunetę przejdę do badań empirycznych. Tak na marginesie u mnie w repetierze (tikka t 3 varmint 308 win stellmatch najlepiej latała z fabrycznych poniżej 0,5 moa na 300 m. Niestety w 308 w miała słabą naważkę. Elaborować też zamierzam ale myśliwskie. AR kupiłem raczej do rekreacji.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

steelmatche mają ogólnie mniejsze naważki, w 223 jest najwolniejsza z jakich strzelałem mając akurat gościa na strzelnicy który przypadkiem miał chrono.


pzdr. Łukasz
ODPOWIEDZ