Jaki kaliber

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Jaki kaliber

Post autor: wyspiarz »

Pytanko, powiedzmy, że za jakiś cza chciał bym coś do LR zakupić, odległości na początek nie znaczne 100-300m co nie oznacza, że nie wybiorę się raz kidyś gdzieś na coś dalszego.


Z początku chciałem .308 ale tak poczytałem popatrzyłem ceny pocisków części do elaboracji itp i np 6.5 creedmoor jest porównywalna, a balistycznie 6.5 chyba wypada jednak ciut ciekawiej.



pzdr. Łukasz
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Kwestia zasobu porfela.

Zastanawialem sie nad 6,5 x 47 Lapua. Przewertowalem egun za luskami i stwiedzilem, ze dam sobie siana. 100 lusek w tym kalibrze to minmum 100,- € z regoly jednak kosztuja 140,- €

wiec odpuscilem i wzialem tak jak wstepnie planowalem 6 mm Norma BR.

Pociski, splonki, Proch nie stanowia problemu, problemem sa wlasnie luski.

Jaki karabin by Cie interesowal ? Standard czy custom ?

Tu masz terazniejsza strone z egun'a z luskami w kalibrze o ktory pytasz

http://www.egun.de/market/list_items.ph ... 1&x=10&y=8

czali brak jakichkolwiek.

:wink:
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

W "moim" zaprzyjaźnionym sklepie ściągnęli ammo pod klienta 6.5creedmoor właśnie, żeby gość miał łuski potem do elaboracji. Ammo o ile chłopaki się nie pomylili to była/jest na poziomie 5zł szt za hornady. Pociski jak patrzę to od 1.4zł w góre. Zakładając optymistycznie zakup np 200 nabojów dla łusek no i ogólnie postrzelania + elaboracja.

Karabin Standard sklepowy, w dobrej cenie jest SAVAGE w 6.5, nie pamiętam bo macałem w sklepie tego ostatnio tyle, że mogę mylić ceny, ale było to na poziomie miedzy 5-6k, mi pewnie zrobią jakąś lepszą cenę bo zawsze robią ;).

http://www.savagearms.com/firearms/model/12LRP

jezcze jest nowy ruger precision też w 6.5 trochę droższy ale czy lepszy ??


pzdr. Łukasz
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Coś temat chyba nie idzie :) ale mam kolejne pytanie na dokładkę.

Który kaliber wymiernie bardziej zużywa lufę ??, przy założeniu, że pociski będą nazwijmy to dobrej jakości tzn, hornady może lapua itp


pzdr. Łukasz
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

6,5 szybciej zużywa 308 jest bardzo łagodny dla lufy. Ale bez przesady z kalibru 6,5 credmoore, 260 rem, 6,5 lapua czy 6,5 se też dość długo postrzelasz. 6,5 284 norma drze lufę niemiłosiernie. Pociski 6,5 nają dużo lepszy BC i są lepsze do strzelania na odległości 800 m i więcej. Ponadto generują trochę mniejszy odrzut. Wybór należy do ciebie.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

wyspiarz pisze:Coś temat chyba nie idzie :) ale mam kolejne pytanie na dokładkę.
I jakie decyzje zapadly ,bo ja juz zamowilem ,tez Savage w 6.5 Creedmoor ,tyle ze lufa 24" a nie 26",ciezka jak w varmincie , gwint 5 polowy 1:8 i aluminiowy bedding block w osadzie.
http://www.cabelas.com/product/Savage-A ... 6CQ_st%3Db
Odbior prawdopodobnie bedzie w przyszlym tygodniu ,a teraz sie zastanawiam nad tym jakie pociski zamowic ,mam zamiar na razie strzelac na dystansach do 600yd.
Pozdrawiam Bready
Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

Post autor: Spitfire24 »

Wyspiarz, czy coś już kupiłeś ?
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Nie

to temat na następny rok :) póki co zbieram informację, ewentualnie myślę jeszcze o customie.


pzdr. Łukasz
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Bierz customa !

:wink:
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Wstępnie już nawet rozmawiałem, z jedym jegomością, który jak się okazuje ma znajomego tutaj u mnie w okolicy na wiosce ( pare km ode mnie ), rozbieżność cenowa jest w sumie różna powiedzmy od 5k w górę, jeszcze muszę realnie pomyśleć o kalibrze i potencjalnych możliwościach okolicznych strzelnic, bo większość jest 100m, na Przecławiu jest 300 ale tam iść strzelać ciężko... w Pucicach również 100 pare m, w Nowogardzie na upartego jest bezpieczna oś między osiami na 300m, pod warunkiem, że zostanie się na koniec strzelnicy samemu, tak to Drawsko gdzie również wejść tak o się nie da, do Miedzyrzecza gdzie był long shot to w ogóle, do Góry Kalwarii kawał drogi i też z wejściem nie jest tak o. Stąd nie wiem czy jest na tym etapie wchodzić w jakiś egzotyczny kaliber, czy nie zostać przy .308 z której z dobrej broni i na 1km można szurnąć sensownie.
Z drugiej strony koszt elaboracji ammo do 308 a 6.5 creedmoor jest porównywalny, ewentualnie jeszcze może 6.5 x 55 SE. Główna zagwostka u mnie to na tym etapie kaliber, czyli stosunek jakość/zużycie/celność/cena ammo x potencjalne wykorzystanie tego i ewentualny zakup ammo ( jakby się robić nie chciało ).


pzdr. Łukasz
Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

Post autor: Spitfire24 »

Biorąc pod uwagę:
"Główna zagwostka u mnie to na tym etapie kaliber, czyli stosunek jakość/zużycie/celność/cena ammo x potencjalne wykorzystanie tego i ewentualny zakup ammo ( jakby się robić nie chciało ). "
to chyba najlepiej 6,5x55. Lepsza balistyka niż 308, nie zżera mocno lufy i amunicji dobrej jest sporo jakby elaborowanie nie wypaliło.
galaktyka1
Posty: 87
Rejestracja: środa, 09 września 2015, 04:15

Post autor: galaktyka1 »

Ktorego nie wezmiesz z twojej perspektywy bedzie dobry. O trwalosc lufy bym sie nie martwil.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Spitfire24 pisze: to chyba najlepiej 6,5x55. Lepsza balistyka niż 308, nie zżera mocno lufy i amunicji dobrej jest sporo jakby elaborowanie nie wypaliło.
Na treningu w Skarzysku pytalem Rafala W. jaki kaliber wybrac na LS czy 6 Norma BR czy 6,5 x 47 Lapua.

Rafal stwierdzil, ze 6 mm bedzie lepszy, bo bedzie mniej Kopal co przy odawaniu wiekszej ilosci strzalow tez sie liczy, to tak na marginesie.

:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

ciekawe mówił o tych zawodach http://www.longshot.pl/ :lol:
Pawellang
Posty: 36
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 08:46

Post autor: Pawellang »

Na longshot to raczej nie bardzo 6BR, chyba że nie będzie wiało :)
Ale na dystans 100-300m to bardzo dobry kaliber, bo zużywa mało prochu i przez to jest dość tani w elaboracji.
W Skarżysku bardzo często wygrywa zawody 300-600-800m.
03November
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 16 listopada 2013, 14:04
Lokalizacja: ZKS Warszawa

Post autor: 03November »

Nie bez powodu na ME czy podczas PŚ, Lapua Cup w strzelaniach 300m od lat używa się praktycznie 6mmBR.
22LR; 9PARA; 6,5x55SE; 40SW; 38SP WC; 357Mag
alta32
Posty: 133
Rejestracja: środa, 30 listopada 2016, 21:57
Lokalizacja: Norge

Post autor: alta32 »

Witam 308 napewno trudniejszy do strzelania na dystansach powyzej 800m (od wiekszosci ze wspanialej rodziny 6,5) co do elaboracji to moim zdaniem pociskiskow z rodziny 0.30 jest o wiele wiecej w sklepach u nas i u sasiadow Kwestia tylko ich dopasowania do wlasnej broni.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Odkopię temacik gdyż ponownie usiadłem do tematu jakieś snajperki :).


Temat wraca odnośnie myśli przewodniej czyli kalibru. No i teraz pytanie bo wszystko mi mówi że 6.5 x 47lapua albo 6.5creedmorr to jest chyba ten kaliber który warto brać pod uwagę.

Elaboracja nie zabije, pociski 1.5-2zł ( lucze tu jakieś matchowe hornady ) prochu 2g z kawałkiem, więc tak licząc +/- cenowo czy 308 czy 6.5 jaki kolwiek to jest to podobna kwota.

Jeszcze ten 6mmBR ... i tak kurde dreptam w miejscu. Powiedzmy, że 1000m to ostateczność co będę chciał kiedyś bardziej spróbować niż strzelać regularnie ( bo nie ma gdzie ). Ale te 300-600m jak się uda to bedzie bdb.

Nie chce ograniczać się do 308 bo elaborkę ogarnę sukcesywnie dokupując sprzet głównie pomiarowy bo reszta jest, więc nie przerażą mnie jako tako brak miliona rodzajów fabrycznej ammo.


pzdr. Łukasz
Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

Post autor: Spitfire24 »

Wybierając kaliber musisz jeszcze pamiętać, że 308 jest w kategorii "Tactical" i tam nie ma takiego wyścigu zbrojeń jak w Open do którego idą wszystkie inne kalibry (oczywiście poza 223). Ze Szczecina możesz jeździć (masz max 350 km) na Longshot, Drawsko, Mykitę i Snajper Mission.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Może ja liznę regulamin pierw xD bo nie przypuszczałem, że wsio inne jak 308 ląduje w open :)

pzdr. Łukasz
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

w kategorii "Tactical" możesz używać wszystkiego pod warunkiem że jest to kaliber 308 Win lub 223 Rem :D
Na dalsze odległości ten drugi można pominąć.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Dobra sytuacja się klaruje, kaliber raczej na 99% będzie .308

Teraz pytanie od Jakiej kwoty jest sens iść w Customa ??

Myślę czy Tikka w Varmincie 24" t3x była by wystarczająca z czasem nowa osada ?? może savage jakiś ( widziałem na wynikach z Fclass że dużo z tego rąbie i ma wyniki bdb )

Może Rem700 + osada ??. Pytanie czy w tych cenach jest sens się bawić w ogóle w customa ??

pzdr. Łukasz
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Wczoraj liczylem co mniej wiecej by wyszlo

jezeli przyjac, ze za przecietny karamin trzeba wybecalowac 1600,- Jurkow to

Osobiscie dalbym zrobic sobie sam System w Niemczech i dorobil pod niego custom'owa osade. Mi w 2015 gosciu dal oferte na 1 500,- Jurkow za System, od tamtego czasu troche inflacja poszla w gore ale mysle, ze w dalszym ciagu byloby warto pojsc wlasnie ta droga

Warto by tez spytac u Schwarz'a z NC Rado

STL na ten uklad nie idzie a jak pomysle jaka ujowa osade dostalem ( tydzien mojej roboty ( po godzinie dziennie ) to dzis zgrzytalbym zebami.

:wink:
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

A rodzimy rynek ?? do jurków dochodzi jeszcze papierologia :).

Tak spytam " system " to komplet lufa z zamkiem itp ??

z gotowych znalazłem Savage Arms - Savage 12F/TR lufa słuszna, cena pewnie do negocjacji, i ponoć to bdb karabin

Tikka tx3 varmint z osadą GRS wyszł by mnie jak liczylem i pytałem to koło 7500


pzdr. Łukasz
ODPOWIEDZ