Wybór prasy

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Prasy wymagają jak wszelkie urządzenia mechaniczne konserwacji > czyszczenie i smarowanie. Przetarcie tłoka szmatką i kapnięcie oliwą to coś ale mało. Wszystkie moje prasy po kupnie (nowe i używane) rozbierałem, czyściłem i smarowałem. Fabrycznie nowe są składane praktycznie na sucho. Po pewnym czasie prasa dociera się i wtedy należy wyczyścić i wymienić smar. Czyszczenie i smarowanie tłoka to znacznie częstszy zabieg. Który z kolegów z ręką na sercu może powiedzieć że tak robi? Kto fabrycznie nową prasę rozebrał i przesmarował? Może i stosunkowo nie wiele składam amunicji ale śladów zużycia pras nie stwierdzam.
Wojtek
tomasz82
Posty: 72
Rejestracja: środa, 04 marca 2015, 17:42
Lokalizacja: Chełm

Post autor: tomasz82 »

mkowalczuk pisze:Tomasz82 - a co myślisz o tym aby przebudować którąś z istniejących na rynku pras za pomocą dostępnych łożysk liniowych i wałków? Budowa od początku jest lepszym rozwiązaniem?
Moim zdaniem lepiej zbudować od podstaw,można oczywiście wykorzystać elementy fabrycznej prasy skoro już się ją posiada.
W prasach istniejących na rynku można jedynie wstawić łożysko liniowe w miejscu pracy tłoka w obudowie ,jeżeli oczywiście pozwalają na taką modernizację wymiary obudowy w tym miejscu,w mojej prasie LEE mogłem tylko rozwiercić o 3mm więcej bo grubości ścianek byłyby za cienkie i łożysko się nie mieści, więc jak już pisałem,wstawiłem tuleje mosiężną o grubościach ścianki ok 1,5mm.
tomasz82
Posty: 72
Rejestracja: środa, 04 marca 2015, 17:42
Lokalizacja: Chełm

Post autor: tomasz82 »

Cyrograf15 pisze:Prasy wymagają jak wszelkie urządzenia mechaniczne konserwacji > czyszczenie i smarowanie. Przetarcie tłoka szmatką i kapnięcie oliwą to coś ale mało. Wszystkie moje prasy po kupnie (nowe i używane) rozbierałem, czyściłem i smarowałem. Fabrycznie nowe są składane praktycznie na sucho. Po pewnym czasie prasa dociera się i wtedy należy wyczyścić i wymienić smar. Czyszczenie i smarowanie tłoka to znacznie częstszy zabieg. Który z kolegów z ręką na sercu może powiedzieć że tak robi? Kto fabrycznie nową prasę rozebrał i przesmarował? Może i stosunkowo nie wiele składam amunicji ale śladów zużycia pras nie stwierdzam.
Wojtek
Zgadzam się w zupełności co chodzi o czyszczenie i smarowanie, ja stwierdziłem luz tłoka po złożeniu ok 1500 szt. pistoletowej i 1800 szt. karabinowej,posiadam tylko jedną prasę i wszystkie czynności z wyjątkiem spłonkowania wykonywałem na niej, więc często na tłok dostawały się jakieś zanieczyszczenia i ziarenka piasku,z ciekawości będąc u kumpli, jeden ma Big Boss,a ,drugi RCBS,a,sprawdziłem luz tłoka w górnym położeniu w obu prasach występuje mimo że prasy nie aluminiowe i trochę z wyższej półki cenowej.
Desperado
Posty: 86
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 23:35
Lokalizacja: CCH

Post autor: Desperado »

Luz w górnym położeniu wynika też z konstrukcji większości pras.
Dlatego konstrukcja Turbana jest pod tym względem najlepsza.
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Dzięki za wyjaśnienie :-)
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Nie rozbieralem mojej, nie czyscilem, nie smarowalem. Przy odsplonkowywaniu na tlok Spada sporo syfu, ktory zbieram zwyklym papierem toaletowym, tak jak wspomniano, kropla oleju lub W40 przetarte papierem toaletowym i znowu naoliwienie, i chodzi od 25 lat. :mrgreen:

:wink:
tomasz82
Posty: 72
Rejestracja: środa, 04 marca 2015, 17:42
Lokalizacja: Chełm

Post autor: tomasz82 »

Desperado pisze:Luz w górnym położeniu wynika też z konstrukcji większości pras.
Dlatego konstrukcja Turbana jest pod tym względem najlepsza.
Konstrukcja Turbana lub inna z górnym prowadzeniem tłoka i wszystko w temacie.
ODPOWIEDZ