Northwest 308Win 10g HORNADY A-MAX MOLY

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

pabl0777
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 23 września 2008, 18:57

Northwest 308Win 10g HORNADY A-MAX MOLY

Post autor: pabl0777 »

Witam

Zakupiłem wyżej wymienioną amunicję
http://www.traper.tarnow.pl/prodlista.p ... T&limit=15

i nie chcąc tracić czasu i kulek na strzelnicy porównałem tabele balistyczne dołączone do pudełka amunicji z kalkulatorem balistycznym Hornady
http://www.hornady.com/ballistics-resou ... calculator
i innym darmowym na komórkę
http://strelok.borisov.mobi/
i wyszły mi duże rozbieżności
Dostępu do QuickTarget"a niestety nie mam
Może ktoś z kolegów przerabiał temat(amunicje)?

Dane dołączone do Amunicji przez producenta:

odległość yardy ; prędkość m/s ; energia J ; opad cale
0 802 3230 -1,5
100 735 2713 0,0
200 671 2262 -5,7
300 610 1872 -19,9
lufa 60cm ,gwint 1-14
DB
Awatar użytkownika
pasjonat
Posty: 346
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 11:11
Lokalizacja: podkarpackie i Bayern

Post autor: pasjonat »

Prześle Ci mailem tabele balistyczną tego pocisku wyliczoną przez QT. Porównaj i napisz, które dane są bliższe fabrycznym.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Jeżeli nie zmierzysz prędkości rzeczywistej - to wszelkie wyliczenia są bez sensu
Piotr
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Bez "macania do tarczy" możesz tylko sobie poteoretyzować......
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Re: Northwest 308Win 10g HORNADY A-MAX MOLY

Post autor: lu.dzie »

pabl0777 pisze:nie chcąc tracić czasu i kulek na strzelnicy
w ogole ciekawe stwierdzenie na forum elaboracji :lol:
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Lu: no cóż, nie wszystkie owoce zainteresowań elaboracją dojrzewają do eksperckiego poziomu w tym samym czasie; czasami zimny prysznic czy osąd nawraca na właściwy kierunek. Mało to przypadków radosnej twórczości w życiu????????????????????
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
Marek Biały
Posty: 809
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 23:21

Re: Northwest 308Win 10g HORNADY A-MAX MOLY

Post autor: Marek Biały »

"... i nie chcąc tracić czasu i kulek na strzelnicy porównałem tabele balistyczne dołączone do pudełka amunicji z kalkulatorem balistycznym Hornady ..."

Ja poszedłbym dalej... nalezy obejrzeć sobie jakies tarcze(swoje lub kolegi), a może nawet samemu siedząc w fotelu je podziurkować i w ten sposób nie tracić czasu na jazdę na strzelnicę. Tym sposobem można też polować ...

:lol: :lol: :lol:
Marek

tel.603930452
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Dajcie spokój. Pabl0777 przynajmniej szuka jakiś informacji. Wczoraj dowiedziałem się o dwóch dużo starszych kolegach, elaborujących od niedawna amunicję do 7,62x54R. Jeden i drugi sypią "jakiś" proch nie używając wagi. Tak zupełnie na oko. Nie wiem jaki mają sprzęt ale jednemu udało się rozcalić nabój w komorze nabojowej Mośka. Wypchnął pocisk wyciorem, załadował nowy nabój i strzelił. Zapomniał tylko wyjąć wyciora. Bardzo celny Mosin udał się do krainy wiecznych łowów. Szczęście, że strzelającemu i sąsiadą na stanowiskach nic się nie stało.
Przyznam, że wolałbym aby Ci koledzy siedzieli sobie w domowym fotelu i sami dziurawili sobie tarcze bez narażanie siebie i innych.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

WOW :shock:
Do tej pory w rankingu oszolomow prowadzil zawodnik, ktory w czasie kolowego "treningu" strzeleckiego zniknal za walem, po czym odnaleziono go z kombinerkami w rekach - cos poprawial w amunicji. Na pytanie co robi odpowiedzial - SPUCHNIAM KULE, bo mam troche lufe juz wyslizgana.
pabl0777
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 23 września 2008, 18:57

Post autor: pabl0777 »

Koledzy

W stwierdzeniu "nie chcąc tracić czasu i kulek na strzelnicy" chodziło mi o to, że skoro są duże rozbieżności w tabelach balistycznych to może któryś z bardziej doświadczonych z Was zamiast pisać złośliwe komentarze wyjaśni mi skąd biorą się takie rozbieżności i które dane są najbardziej prawdopodobne.

Amunicja jest fabrycznie elaborowana i nie mam technicznej możliwości zmierzenia prędkości początkowej, miałem nadzieje że już ją ktoś sprawdzał w praktyce.

Podobno najpierw się myśli a potem dopiero strzela.

Na strzelnicę oczywiście że pojadę i to nawet jutro.

Jedynie kolega Pasjonat mi pomógł przesyłając tabele z QuickTarget za co mu dziękuję, niestety i one odbiegają od danych fabrycznych co jeszcze bardziej komplikuje temat.

Więc jak pojadę na strzelnicę 100m to co powinienem po kolei zrobić wg "loży szyderców", aby znaleźć odpowiedź na pytanie?
rafw
Posty: 137
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 17:58

Post autor: rafw »

pabl0777 pisze:Koledzy

......wyjaśni mi skąd biorą się takie rozbieżności i .....
Większość tabel balistycznych podawana przez producentów jest marketingowo podrasowana to poprzez podniesienie predkości początkowej, zawyżone BC itd. a czasem jest już całkiem z sufitu (niestety)
Jeśli chodzi o róznice w kalkulatorach balistycznych to każdy program ma różny algorytm i rózną wiarygodność.

Chcesz mieć zbliżone do rzeczywistości wyniki to policz sobie tym www.cbal.eu
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

To nie jest złośliwośc tylko doświadczenia. Nawet obliczenia QT sa niewiele warte - nie masz pewności jaki jest proch, jaka jest naważka, QT liczy też teoretycznie i topodstawie teoretycznie wyliczonych przez QL wartości - więc jest to warte tyle samo co napisy na pudełku. Strzelając z elaboracji swoich masz więcej parametrów wiadomych - ale to tez tylko dalej teoretyczne liczenie. Wydaje mi sie ze nie ma sensu żadne porównywanie - po prosstu strzel, ustaw optykę, tak jak koledzy radzą empirycznie ustal przewyższenia czy opad na odległościach które Cie interesują, zmierz prędkość o ile masz dostęp do chrono - i tyle. Ammo fabrycznie nie jest warte analizy - a tylko praktycznych doświadczeń....
Piotr
Awatar użytkownika
pasjonat
Posty: 346
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 11:11
Lokalizacja: podkarpackie i Bayern

Post autor: pasjonat »

......Nawet obliczenia QT sa niewiele warte - nie masz pewności jaki jest proch, jaka jest naważka, QT liczy też teoretycznie i topodstawie teoretycznie wyliczonych przez QL wartości - więc jest to warte tyle samo co napisy na pudełku......

Do QT jest niepotrzebny proch i jego naważka. Istotna jest Vo i inne dane. Czy aby napewno programy QL i T są tyle wart co napisy na pudełku? Chyba Kolega coś z czymś innym pomylił.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

A masz V0? Z pudełka czy z kalkulatora Hornady?Czy z innego źródła? DEVA wiederladen? czy manuala?
Poza tym napisałem ze wyliczenia z QT są niewiele warte - chyba jasne że w tym konkretnym przypadku. Zresztą - V0 na accurate w 243 rózniło sie o 120m/s w stosunku do wyliczeń z QL - a co za tym idzie wyliczenia QT były bez sensu....
Piotr
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Pablo777:
Ustaw sobie proszę na strzelnicy identyczne do sprawdzenia punktu trafień ( z podziałką np. 10mm i wyraźnie naniesionym i prawidłowo ustawionym krzyżem Pion - Poziom)tarcze na 50, 100, 150, 200 m i oddaj po dwa strzały do każdej przy zachowaniu tych samych warunków składu broni. Bez względu na punkt trafień nie rób korekty lunety. Strzały oddawaj w odstępie około 10 min. Po wykonaniu serii kontrolnej zbierz tarcze a otrzymane wyniki nanieś na wykres współrzędnych odpowiednio na rzędnych pionowych podając milimetry a na rzędnych pionowych np. co 10. Przez połaczenie punktów na układzie współrzędnych otrzymasz krzywą balistyczną. Możesz z tego wykresu odczytać wszystko. O Zdobywanie wiedzy kosztuje, jak mawiał niejaki Newton, ocierając obbite czoło jabłkiem w sadach JKM, ale w ten praktyczny sposób znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Powodzenia.
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

To jeszcze przydalby sie niwelator, zeby to idealnie zjustowac...
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Lu: Masz rację, ale w tym przypadku wystarczy do zjustowania tarczy najzwyklejsza poziomica murarska o długości 800mm....Ciekawość rzeczy i zjawisk kosztuje.... ale efekty i wyniki są pouczające. "Uebung macht die Meistern" jak mawiają znawcy praktyki.......
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Nie kwestionuje pomyslu - to bardzo ciekawe doswiadczenie i jesli dobrze przeprowadzone, na pewno bardzo pouczajace.
Mnie zawsze bawilo, gdy ktos mowil - mam bron przystrzelana na 154m (np.) A jak to zrobiles? No, ustawilem na +4cm/100m, a z pudelka wynika, ze jest na 154m. 8-)
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Na początku zabawy z balistyką i strzelaniem na nieprzyzwoite odległości tak sprawdzałem ustawienia mojego pierwszego varminta z Made in Poznań i co ciekawe, znałem doskonale balistykę pocisków z pierwszej, elaborowanej własnoręcznie amunicji w trochę nieprzyzwoitym kalibrze 30-06.... Robiłem tak dlatego, że posiłkowałem się najprymitywniejszym celownikiem jaki miałem OP4 odkupionym od starego wojaka. Wyniki mogłem sobie odnieść do "podziałki" lunety a lisów wtedy było oj dużo, dużo. Z jednego ułożenia czasami w okresie cieczki i cztery padały trafione 168 granową Sierrą HPMK.......
"Uwielbiam chorał ruski..."
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

a tak dla ciekawosci bo tez szukam gdzie w okolicach poznania masz strzelnice z osia 200m????
chyba nie w lesie? :wink:
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

piotrpawel1:
Czy to pytanie kierowałeś do mnie???
"Uwielbiam chorał ruski..."
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

No tak bo szukam w okolicy poznania osi 200 + m a jakos o niej w poblizu poznania nie wiem.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Ja też nie mam zielonego pojęcia o strzelnicy w okolicach Poznania, ponieważ mieszkam i swój stend mam akurat po przeciwnej stronie krajum od Poznania całe 580 km..... stąd moje pytanie.......
"Uwielbiam chorał ruski..."
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

no to wszystko jasne moj blad . Sam nie wiem dlaczego bylem pewien ze jestes z okolic poznania. Chyba pokrecilem niki i odpowiedzi.
ODPOWIEDZ