Wiarygodność chrono AMMOMASTER RCBS

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
piurek
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 05 marca 2016, 14:20
Lokalizacja: Morąg

Wiarygodność chrono AMMOMASTER RCBS

Post autor: piurek »

Nabyłem ostatnio drogą kupna chronograf AMMOMASTER RCBS. Próby na wiatrówce i łuku wypadły bardzo wiarygodnie i powtarzalnie. Zabrałem więc zestaw na strzelnicę. Pierwsze strzały z mojej sprawdzonej już na strzelnicy i w polu elaboracji myśliwskiej (Vulkan 180gn, N550 53,1 gn, OAL 81.00, łuski 68,5 gn H2O) pokazały 798 m/s, czyli bardzo zbliżone do QL. Następnie strzelałem kilka grup Sierra RN 180 gn na N550 i tu też wyniki wyszły dość wiarygodne – np. ostatnia testowana naważka 52,6gn dała 780 m/s, czy mniej więc zgodnie z QL. Choć zdarzyły się dwa wyniki odbiegające od średnich w dół i w górę. Na koniec postanowiłem puścić jeszcze raz przez chrono 4 szt. Vulkana. I tu szczęka mi opadła: wynik 853, 854, 854, 861 m/s. Wg Ql musiałbym wejść na czerwone pole, żeby uzyskać takie prędkości. W domu pomierzyłem pozostałe naboje z tej serii, jeden rozcaliłem i przeważyłem proch i wszystko ok, 53,1 gn prochu, OAL 81.00. Dla dziennikarskiej rzetelności dodam tylko, że chronograf stał w odległości 5m, niestety w miejscu zacienionym przez drzewa z prześwitami słońca (tak jest na wszystkich stanowiskach). Niestety nie wpadłem na pomysł żeby zresetować chrono między pomiarami. Łuski z tej ostatniej serii nie odbiegają od pozostały, a ta 4 strzałowa grupa dała przyzwoite skupienie 0.9 MOA. Co może być przyczyną takich dziwnych wyników: błąd chronografu czy ja popełniłem jakiś błąd?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Przestawiałeś chrono? Zmieniły się warunki oświetleniowe?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
piurek
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 05 marca 2016, 14:20
Lokalizacja: Morąg

Post autor: piurek »

Tak, chronograf był przestawiany, oświetlenie też się zmieniało - cień z drzew nad stanowiskiem przesuwał się, gałęzie ruszały się. Po pierwszych strzałach (2 z elaboracją Vulkana, i kilka początkowych z sierry) chronograf odłączyłem i odstawiłem na bok. Potem strzelałem kilka grup bez chrono i ustawiłem go ponownie na ostatnie grupy. Wspomniana grupa sierry na N550 52,6gn była strzelana w tym samym ciągu pomiarowym co ostatnie 4 szt. Vulkana.
Awatar użytkownika
piurek
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 05 marca 2016, 14:20
Lokalizacja: Morąg

Post autor: piurek »

Powtórzyłem wczoraj pomiary przy idealnej pogodzie: chronograf stał w słońcu, zero wiatru. Wyniki wyszły w granicach 800 m/s, czyli chyba wszystko ok.
Przetestowałem przy okazji kilka fabrycznych nabojów: Hornady SST 180 gn - 830 m/s; Rws Uni 13 g - 750 m/s i największe zaskoczenie: Barnes Vor-Tx (TTSX 180 gn) - 780 m/s. Myślałem, że taką kulę trzeba napędzać trochę szybciej.
młody70
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 04 października 2015, 20:48
Lokalizacja: Opole

Post autor: młody70 »

Ja też miałem problemy z chrono na strzelnicy. Ciemno. Znalazłem rozwiązanie.


Obrazek
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Załączniki
lab.JPG
lab.JPG (48.22 KiB) Przejrzano 643 razy
forester
Awatar użytkownika
pepet
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 30 maja 2010, 20:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pepet »

Hej,
i jak Ci się labradar spisuje ?
Pozdrawiam
P.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Jak na razie doskonale :D Jeszcze nie robiłem zrzutu danych do kompa, ale ma pamięć 999 serii to prędko się nie zapełni. Fajna jest opcja pomiaru na 5 wybranych odległościach. V0, V10, V20, etc. Pokazuje Vmax, Vmin, liczy średnią, odchylenie. Po wprowadzeniu masy pocisku wylicza faktor. Wersja kanadyjska ma 2 tryby pracy- STANDARD i LOW. Wersja na Europę tylko LOW. Bardzo fajne i pomocne urządzenie.
forester
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

forester2008 pisze:Wersja kanadyjska ma 2 tryby pracy- STANDARD i LOW. Wersja na Europę tylko LOW. Bardzo fajne i pomocne urządzenie.
Czym dokładnie różnią się te tryby, bo nazwa nie jest jednoznaczna...?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Moc transmisji wiązki radarowej. W EU dostępna tylko na poziomie LOW. Moc STANDARD daje większy zasięg, ale może być bardziej podatna na odbicia (szczególnie na małych strzelnicach).
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
drifter
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 08 lipca 2016, 22:45
Lokalizacja: Szczecin/Hamburg

Post autor: drifter »

Witam,

Przy STANDARD POWER moc emitowana wynosi 4.84 dBm i wzmocnienie anteny 22dBi. Przy LOW POWER moc emitowana jest o 30% niższa. Przy STANDARD POWER radar "śledzi" pociski .308 do ok. 100 yardów, 22LR do 60 yardów. (Info z 65grendel.com).

Nie jestem pewien czy moc emitowana jest ograniczona "softwarowo" czy "hardwarowo".

Wersja ze Standard Power dostępna jest na rynek: USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia. Na EU tylko LOW. Czy wynika to z amerykańskich przepisów eksportowych czy ograniczeń obowiazujących w EU nie wiem (choć obstawiałbym to drugie).

Drifter
ODPOWIEDZ