Nutella dla pocisków odlewanych

Moderatorzy: wierzba, P_iter

manbrug
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 20 lutego 2015, 11:32

Nutella dla pocisków odlewanych

Post autor: manbrug »

Witam

Czy ktoś mógłby się podzielić przepisem na smarowanie pocisków ołowianych. Mam na myśli oczywiście własną sprawdzoną recepturę bo nie chcę używać Aloxu a pociski to LEE 356-125-R2. A może lepiej kupić farbę proszkową i paczkę kulek od ASG i w piekarniku wypiekać(na YT to wygląda tak śmiesznie prosto).

Z góry dziękuję za pomoc
PRzemek
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Co kto lubi. Są generalnie 4 metody:

- Alox ze wszystkimi jego wadami, ale i zaletą w postaci prostoty

- Pan Lubing, można znaleźć tutoriale na youtube. Sam na razie odpadłem, wafel smaru z pociskami kurczył się przy zastyganiu i generował dziurę od której szły pęknięcia, może dlatego że używałem czarnoprochowego smaru na bazie wosku. Ledwo połowę dałem radę wycisnąć z plastra jak należy, resztę smarowałem palcyma.

- Maszyna typu Lube Sizer. Drogie, nie każdy potrafi dojść z tym do ładu, ale pozwala połączyć operacje kalibracji i smarowania, i oszczędzić czasu ew. wyprodukować więcej pocisków

- Lakierowanie proszkowe i wypiek. Upierdliwość zależy od stopnia perfekcjonizmu. Podobno jak się wrzuci w jednej warstwie na siatkę z cienkich drucików i wypiecze, wychodzą na jako-takości. Tylko trzeba uważać żeby nie sztachnąć się pyłem.

Jest niezły kanał FortuneCookie45LC - ma filmiki o odlewaniu, smarowaniu, łącznie z produkcją własnego smaru pod maszynę typu Lube Sizer. O lakierowaniu proszkowym zrobił całą serię.
manbrug
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 20 lutego 2015, 11:32

Post autor: manbrug »

-Alox odpuszczę sobie

- Maszynę Lube Sizer również ze względu na koszty

Najpierw spróbuje Pan Lubingu mam przepis z YT: 20% Linolina, 60% Parafina, 20% Smar litowy
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Niewykluczone że w przyszłości będziemy musieli jednak przeprosić się z lakierowaniem proszkowym, bo jest bardziej tolerancyjne na braki antymonu w stopie, a zaginane ciężarki do kół czy linotyp coraz trudniejsze do zdobycia.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Za to antymon coraz tańszy...
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Tylko że niełatwo go stopić, potrzeba do tego insrafrukfury jak do amelinum. Nie ma też za bardzo jak zrobić wygodnych w użyciu pigułek uszlachetniających do ołowiu, bo już przy zawartości antymonu na poziomie 30% temperatura topnienia stopu Pb-Sb przekracza tę dla czystego ołowiu. Eutektyka niestety jest zwykle bliżej składnika o niższej temp. topnienia, a w tym przypadku jest w okolicach 10% Sb.
ODPOWIEDZ