Elewacja a montaz

Moderatorzy: wierzba, P_iter

andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Elewacja a montaz

Post autor: andy7 »

Siemka !

Mam szklo ktorego elewacja wynosi 60 MOA. Kaliber to 6 mm Norma BR, lufa dlugosci 710 mm.

Pytanie jakie mnie nurtuje to czy z ta elewacja dam rade na Long shot'cie na dystansie 1076 m czy tez musze siegnac po montarz z pochyleniem

z gory dziejuje za odpowiedzi

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Producenci optyki podają zakres elewacji w całości - tj. Jeżeli luneta ma całość zakresu 60 moa tzn że środek optyczny jest mniej więcej w połowie. Czyli od środka 30 moa w górę i 30 w dół. Jeżeli zastosujesz w tym przypadku szynę z pochyleniem 30 moa będziesz miał wtedy dopiero 60 moa na walkę z opadem pocisku. Tak pi razy drzwi.
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Tak na szybko, na 105 grainowym pocisku, na 1100 metrach opad wychodzi ok. 45 MOA, zimą, przy wysokim ciśnieniu będzie w okolicy 50, więc skośny montaż.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

tomp pisze:Producenci optyki podają zakres elewacji w całości - tj. Jeżeli luneta ma całość zakresu 60 moa tzn że środek optyczny jest mniej więcej w połowie. Czyli od środka 30 moa w górę i 30 w dół. Jeżeli zastosujesz w tym przypadku szynę z pochyleniem 30 moa będziesz miał wtedy dopiero 60 moa na walkę z opadem pocisku. Tak pi razy drzwi.
I tu lezy Problem, szyna jest wyfrezowana z / w systemie, wiec nieda sie jej zmienic. Pozostaje tylko montaz.
Akraw pisze:Tak na szybko, na 105 grainowym pocisku, na 1100 metrach opad wychodzi ok. 45 MOA, zimą, przy wysokim ciśnieniu będzie w okolicy 50, więc skośny montaż.
Kurde, 45 by jeszcze pasilo, 50 moze sie okazac, ze bedzie ciut za malo, ale zaryzykuje. W .308 mam nastawnego Era-Tac'a ale okienko do wkladania naboi znacznie sie przez to zmniejszylo. W 6mm BR chcialem tego uniknac, bede wiec chyba musial zrezygnowac z blkowego montazu i uzyc zwy´klych pojedynczych uchwytow.

:wink:
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Chyba nie zrozumiałem... 60 MOA to cały dostepny zakres regulacyjny na lunecie, czy polowa jej zakresu "od zera" - po przystrzelaniu na poziomym montażu?

Do dystansu szukałbym jednak monolitycznego montażu, widziałem jednostke ktora miała zamontowaną optyke na 2 pojedyńczych "kostkach" i niestety co jakiś czas jakoś dziwnie to pracowało, coś się przesuwało, krzywiło, po poł roku i tak kolega zamienił to na monolit.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Zawsze można użyć lunety z mil dotem lub podobną siatką.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Akraw pisze:Chyba nie zrozumiałem... 60 MOA to cały dostepny zakres regulacyjny na lunecie, czy polowa jej zakresu "od zera" - po przystrzelaniu na poziomym montażu?

Do dystansu szukałbym jednak monolitycznego montażu, widziałem jednostke ktora miała zamontowaną optyke na 2 pojedyńczych "kostkach" i niestety co jakiś czas jakoś dziwnie to pracowało, coś się przesuwało, krzywiło, po poł roku i tak kolega zamienił to na monolit.
Sorry, ze nie napisalem. Cala elewacja w pionie to 60 MOA.

Nurtuje mnie pytanie czy producent bierze pod uwage, ze regulacja w dol jest mniej istotna ( przynajmniej w/g mnie. Wychodzi na to, ze bedzie po 30 MOA w gore i w dol.


P_iter pisze:Zawsze można użyć lunety z mil dotem lub podobną siatką.
Oczywiscie, ze mozna, tyle, ze mildot nigdy mi nie lezal. Preferuje dot'a a szklo juz kupione.

:wink:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

No niestety producent podaje całą regulację a środek optyczny jest w połowie.... Piszę niestety, bo jak ktoś kupi sobie savage to jak go zamontują ze skrzywioną w górę lufą to dobrze, że jest te 30 moa regulacji zarówno w górę jak i w dół.

Przepraszam za offtop... ale jakość niektórych jednostek jest taka, że nawet regulacja lunety nie jest w stanie skompensować dupowatości jednostki. :/
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Tomp

z ta jakoscia u mnie raczej problemu nie bedzie. Wyslalem maila do producenta, moze cos w przystepnej cenie bedzie, jak nie to trzeba bedzie kupic nastawny Era-Tac'a do 70 MOA i Problem bedzie rozwiazany, tyle, ze ladowanie nie bezdie juz tak przyjamne, ale tez nie bedzie az tak wazne

:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Na 6BR mam lunetę NF 15-55x52 z nastawnym montażem Era-Tac'a do 70 MOA (ustawiony jest na 20MOA). Jest OK, a strzelałam najdalej na 1140m (taka odległość miałem do tarczy).
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

piotrjub pisze:Na 6BR mam lunetę NF 15-55x52 z nastawnym montażem Era-Tac'a do 70 MOA (ustawiony jest na 20MOA). Jest OK, a strzelałam najdalej na 1140m (taka odległość miałem do tarczy).
Piotr,

jaka elewacje ma Ten Twoj Competition ?

:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Instrukcja mówi tak
Zakres regulacji: 55MOA w pionie, 50MOA w poziomie - 10MOA na obrót
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

W/g tego co piszesz,

ringi montazowe o pochyleniu 20 MOA, Elewacja w pionie 60 MOA wiec niby powinno spiknac.

:wink:
ODPOWIEDZ