Historia namacalna broni i elaboracji

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Historia namacalna broni i elaboracji

Post autor: remzibi »

Jak co roku bylem w rodzinnych stronach, a tym razem zostala mi przez ojca przekazana pamiatka rodzinna.
Oryginalna ksiazeczka wydana w 1934 roku w Nowogrodku (tam gdzie sie wieszcz Mickiewicz urodzil) a wtedy jeszcze byla tam Polska.

Henryk Downar-Zapolski
Dubeltowka Srutowa.
Naboj.
Strzelanie.

Obrazek

Wydano tylko 1200szt. numerowanych egzemplarzy co zostalo zaznaczone w ksiazeczce, a ten moj ma numer 1173 .
Dziwnym trafem ksiazeczka tyle lat sie uchowala przez wojne i pozniej byla sobie spokojnie przechowywana.
A na dowod, ze ksiazeczka miala sporo szczescia, powiem, ze przed wojna byla czescia sporej biblioteczki rodzinnej w Augustowie, co ciekawe ta bibioteczka jakos przetrwala wejscie rosjan w 39, potem atak niemcow na rosjan, i dopiero przed ostatnim przejsciem frontu rosyjskiego na Berlin, pod koniec wojny, ewakuowano z Augustowa czesc mieszkancow.
Po przejsciu rosjan domy pozostaly w miare cale, ale z biblioteczki pozostaly strzepy, chyba sie rosjanom papier do czegos przydawal :( (nie winie ich, w koncu byla wojna), ale ta ksiazeczka jakims cudem ocalala :) .
Jako, ze zdaje sie to byc ciekawa historyjka i egzemplarz tez swoja (mi kompletnie nie znana) wartosc historyczna posiada, to dziele sie nia ze wspol-forumowiczami :) .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 lipca 2016, 19:53 przez remzibi, łącznie zmieniany 1 raz.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Jakby się Tobie chciało zrobić skan całości... Prawa autorskie juz raczej dawno wygasły... :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Sobol
Posty: 392
Rejestracja: piątek, 17 stycznia 2014, 00:35
Lokalizacja: Mazowieckie / Garwoliński

Post autor: Sobol »

Oj nawetposiadać skan to było.by już coś......
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Lektura ciekawa dla każdego a obowiązkowa dla tych co to uważają, że wszystko (włącznie ze słownictwem) co związane ze strzelectwem przyszło do nas niedawno z za oceanu.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Taka książka to naprawdę bezcenna pamiątka.
Nie dlatego, że rzadka, stara i numerowana ale dlatego, że jest związana z konkretnymi osobami, wspomnieniami i historią przekazywaną z pokolenia na pokolenia.

A co do samej książki to była także wznawiana po wojnie, na pewno w roku 1947. Te wydania czasem można dostać na aukcjach w Alle...
A jakby ktoś chciał wersję elektroniczną w pdf to znalazłem ją w Bibliotece na stronie internetowej Koła Łowieckiego nr 47 Diana w Inowrocławiu.
http://www.diana47.pl/index.php/biblioteka/dubeltowka
Mają tam też kilka innych bardzo starych pozycji.
Trochę takich podobnych książek widziałem też w Bibliotecze ZG PZŁ na stronie www.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

tomkoziol pisze:.....
A jakby ktoś chciał wersję elektroniczną w pdf to znalazłem ją w Bibliotece na stronie internetowej Koła Łowieckiego nr 47 Diana w Inowrocławiu.
http://www.diana47.pl/index.php/biblioteka/dubeltowka
......
Tak, to w tresci taka sama ksiazeczka, w dodatku zrobiony bardzo ladny skan.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

remzibi pisze:Tak, to w tresci taka sama ksiazeczka, w dodatku zrobiony bardzo ladny skan.
Wielkie dzięki. Zassane. :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
ODPOWIEDZ