300 WSM - prośba o opinie

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

300 WSM - prośba o opinie

Post autor: tomp »

Witam. Do tej pory wierny byłem .308 i zastanawiam się czy nie czas na małą zmianę. Myślę o tikka t3 super varmint w 300 WSM głównie do polowania. Czy Koledzy macie doświadczenia z tym kalibrem i elavoracją do niego? Jak z dostępnością łusek? Szukam i szukam i nic rozsądnego nie znajduję.

pozdrawiam
Tomek
Traser
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 08 stycznia 2013, 08:58

300 WSM - prośba o opinie

Post autor: Traser »

Witaj,
Faktycznie z łuskami nie jest łatwo. Norma produkuje ale w Niemczech kosztują 80 Euro za 50 szt.
Jeśli do polowań, to Varmint mniej praktyczny. Raczej lufa standardowa.
Kolega ma do sprzedania Sako w tym kalibrze. Jest wystawiony na jednym z portali.
W zamian wziął R8 w tym samym kalibrze. Od kilku lat skutecznie elaboruje do niego ammo.
Ostatnio na Barnesie TTSX - skuteczność bardzo wysoka przy mniejszych uszkodzeniach tusz.

Pozdrawiam,
Adam
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Łuski Normy kupowałem w;
http://www.artemix.com.pl/
Sprowadzili na zamówienie, nawet dość szybko.
Minęło już parę lat,ale może warto zadzwonić.
jotpe
Posty: 173
Rejestracja: środa, 07 maja 2014, 11:22

Post autor: jotpe »

Zapytam z czystej ciekawości. ... jakie argumenty przemawiają za zmianą kalibrow ? Szczególnie przy twierdzeniu, że chodzi o polowanie ( w domyśle: w kraju )
Pozdrawiam
jp
Jest dobrze ale jakoś sobie poradzimy...
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

jotpe pisze:Zapytam z czystej ciekawości. ... jakie argumenty przemawiają za zmianą kalibrow ? Szczególnie przy twierdzeniu, że chodzi o polowanie ( w domyśle: w kraju )
Pozdrawiam
jp
Ciekawość?
Albo niedosyt.
A może po prostu niezadowolenie z .308?
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Za zamianą 308 na 300wsm w moim przypadku przemawia wzrost prędkości pocisku. Po pierwsze nie zadowala mnie moja ocena odległości więc bardziej płaski tor lotu jest ok. Druga sprawa - pociski monolityczne lepiej napędzić. Po trzecie mam spory zapas różnych kulek .30 do zabawy więc nie chcę przechodzić na inne średnice :)
Na strzelnice 308 mnie zadowala. Na polowaniu wolałbym nie tracić za dużo czasu zastanawianie się czy nie za duży opad będzie ani czy się otworzy kula. Spokój ducha jednym słowem :)
jotpe
Posty: 173
Rejestracja: środa, 07 maja 2014, 11:22

Post autor: jotpe »

Sławekp nie przypominam sobie żebym Cię o coś pytał, więc nie oczekuję odpowiedzi ani insynuacji.

tomp
Dzięki za wyjaśnienia. Zwróć jednak uwagę, że na dopuszczalnym u nas dystansie 200 m różnice w opadzie są mniejsze niż ew. błąd strzelca. 308w jest wg mnie absolutnie satysfakcjonujący . Biorąc pod uwagę wachlarz pocisków do 308 , ich dostępność i cenę, trwałość lufy ( wszak jako myśliwi trenujemy na strzelnicy) odradzałbym "magnumy". Modne ale w naszych warunkach - chyba przerost formy nad treścią. ..ale z drugiej strony - kto bogatemu zabroni ? ](*,)
Pozdrawiam. ..
Jest dobrze ale jakoś sobie poradzimy...
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Również serdecznie pozdrawiam Cię, jotpe.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

jotpe pisze:Sławekp nie przypominam sobie żebym Cię o coś pytał, więc nie oczekuję odpowiedzi ani insynuacji.

Chyba źle odczytałeś intencję Sławka. My tu rozmawiamy w przyjaznej atmosferze a nie patrzymy jak komu przypierdolić.
Mod.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Pociski są dokładnie te same w 308 i 300wsm. Wrzucając na szybko elaboracje do QL a potem import do quick target. W 308 (lufa 26")przy przystrzelaniu na 177m szybkiej elaboracji 150gr max wznios wzg linii celowania będzie 3.5cm, opad na 200m 3.5cm. Dla tej samej kuli i szybkiej elaboracji w 300wsm mimo krótszej lufy ( a więc lżejszej i skałdniejszej broni ) (24") będzie max +2cm a na 200m - 2cm. Niby nic te 1.5cm. Ale błędy się sumują. Jak się okaże, że z powodu błędnej oceny odległości strzeliłem na 250m... złamanie prawa, złamaniem prawa, ale szkoda, żeby zwierzak się męczył.

Co do zużycia lufy. Jeszcze nie sprawdzałem w QL, ale myślę, że da się zelaborować 300wsm do podobnych prędkości co 308 - wtedy na strzelnicę zużycie lufy będzie takie samo jak w 308 - bo czemu miało by być inne?

Problem jak dla mnie cena i dostępność łusek. No i finanse na zakup jednostki, dlatego mocno się zastanawiam co wybrać. Tikka t3x ma jedną długość systemu. Czyli karabin w 308, 300wsm czy 300 WM będzie miał przy tej samej długości lufy te same wymiary i wagę. 300 wsm jest podobno celniejszy, a 300wm ma tańsze i dostępniejsze łuski. Do 300wsm przy wymianie łoża można zastosować długie magazynki i wtedy COL jest nieograniczony magazynkiem. W 300WM nie wyskoczysz.

Ale to już chyba gadżeciarstwo ;)
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

tomp pisze:300 wsm jest podobno celniejszy, a 300wm ma tańsze i dostępniejsze łuski.
Mam kilka przykładów w szafie na obalenie tezy że kaliber jest celny :mrgreen:
Znalazłem kilkanaście łusek do 300WSM, chciałem je formatować do 270WSM ale z czasem zdobyłem nominalne.
Jak kupisz sztucer to daj znać, wyślę.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dzięki :) Mam nadzieję, że się odezwę niedługo.
jotpe
Posty: 173
Rejestracja: środa, 07 maja 2014, 11:22

Post autor: jotpe »

ok. SławekP,
jeśli źle odczytałem intencje - sorry.
Jestem uczulony na wpinki typu "a u was murzynów biją"

tomp - bez zacietrzewienia - podtrzymuję tezę, że, jak sam wspomniałeś - różnica 1,5 cm... naprawdę wierzysz, że błąd strzelca nie jest większy ?

Dość często się zdarza, że odruchowo wpisujemy nasze skupienie tarczowe - w łowisko. Różnica zasadnicza - na strzelnicy dwa dobre punkty podparcia bronki, zero stresu czasowego, itd itp. W łowisku - sam wiesz jak jest.

Moja teza o braku zasadności używania kalibrów mocniejszych niż 308 czy 7 mm jest oparta na pragmatyźmie. Nic więcej.

Co do gadżeciarstwa - szanuję jak najbardziej, nie rzucę kamieniem, bo i sam nie jestem bez grzechu :)

Uzasadnienie " bo tak mi się podoba" jest jak najbardziej zasadne i.. no comment :wink:

Pozdrawiam - jp
Jest dobrze ale jakoś sobie poradzimy...
ODPOWIEDZ