Pociski 9mm

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Kształt pocisku ma znaczenie. Polecam posiadaczom CZ i pochodnych: http://www.czfirearms.us/index.php?topic=42062.0
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Tak ku ścisłości pociski Hornady XTP i HAP to całkiem inne konstrukcje choć kształt zewnętrzny prawie identyczny.
A podstawowa różnica to przeznaczenie.
HAP to typowy pocisk "sportowy" - ma być celny, powtarzalny i tani (cienki płaszcz o jednakowej grubości) - i w zasadzie tyle bo do zrobienia dziury w tarczy nic więcej nie trzeba.
XTP to pocisk specjalizowany, przeznaczony do strzelania do "siły żywej" - dla służb i samoobrony i czasem do polowania (tam gdzie wolno).
Też ma być celny ale przede wszystkim ma odpowiednio zachowywać się po trafieniu w cel - oddawać energię i odpowiednio penetrować aby jak najszybciej "unieruchomić" trafiony obiekt.
Stąd całkiem inny profil wewnętrzny i grubość płaszcza oraz te nacięcia - niestety przez to także całkiem inna cena.
Historycznie to najpierw był XTP i na bazie jego doskonałych parametrów balistycznych powstał "usportowiony" znacznie tańszy HAP.
Tomek
Pozdrawiam, Tomek
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Ok wczoraj na szybko przewaliłem te HAPy 115, 27,4mm i latały lux, naważka 4,8-9 w sumie strzelała łagodnie, łagodniej niż alsa 29,00mm na solidnej naważce. Myślę 5-5,1gr mogę robić na luzie.


pzdr. Łukasz
ODPOWIEDZ