Kula w 3006 do półautomatu

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Kula w 3006 do półautomatu

Post autor: sowland »

Koledzy.Jako że jestem jeszcze zielony /dobrze że nie złoty ;-)/ proszę o poradę.Chciałbym scalić amunicję do 3006 w półautomacie typowo do treningu na 40-50metrów /dzik w przebiegu etc/.Za wszelkie propozycje co do kuli i rodzaju prochu byłbym wdzięczny .Interesuje mnie tylko aspekt ekonomiczny /jeżeli takowy występuje/

Pozdrawiam
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
Alphamale
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 05 kwietnia 2012, 03:40

Re: Kula w 3006 do półautomatu

Post autor: Alphamale »

sowland pisze:Koledzy.Jako że jestem jeszcze zielony /dobrze że nie złoty ;-)/ proszę o poradę.Chciałbym scalić amunicję do 3006 w półautomacie typowo do treningu na 40-50metrów /dzik w przebiegu etc/.Za wszelkie propozycje co do kuli i rodzaju prochu byłbym wdzięczny .Interesuje mnie tylko aspekt ekonomiczny /jeżeli takowy występuje/

Pozdrawiam
Jaki sztucer i dla jakiej kuli? :mrgreen:
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Stary poczciwy Remington 742 ;-)Kula obojętnie.
Pozdrawiam
Załączniki
P2250176.JPG
P2250176.JPG (68.34 KiB) Przejrzano 1480 razy
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
Alphamale
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 05 kwietnia 2012, 03:40

Post autor: Alphamale »

To co napisze to tylko podpowiedz, musisz to samemu sprawdzic.

Kula 165gr Hornady SP
Proch Varget 48gr, od tego momentu zaczalbym isc lekko w gore
Splonka-poniewaz automat, to taka ktora mi zbije
Zalozylbym maly crimp
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

''Zalozylbym maly crimp'' zapewne żeby zapobiec nie kontrolowanemu przesunięciu się pocisku w łusce? zwłaszcza jak się strzela raz za razem.A fabryczny wtok na pocisku nie zapobiegnie temu?
Pozdrawiam
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
Alphamale
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 05 kwietnia 2012, 03:40

Post autor: Alphamale »

sowland pisze:''Zalozylbym maly crimp'' zapewne żeby zapobiec nie kontrolowanemu przesunięciu się pocisku w łusce? zwłaszcza jak się strzela raz za razem.A fabryczny wtok na pocisku nie zapobiegnie temu?
Pozdrawiam
Crimp ma rozne zastosowania w obecnej elaboracji.
Kiedys nakladalo sie crimp wlasnie w celu, ktory podales.
Obecnie rowniez azeby nie bylo 'niedoladowan' komory.
Jesli czesc szyki wystaje zbyt 'agresywnie' moze chaczyc.
W pistoletach azeby temu zapobiegac i nie crimpowac zbytnio polerujemy rampe wejsciowa do komory.
Ja osobiscie nie jestem zwolennikiem crimpu, choc zdaje sobie sprawe z tego, ze jest wazny przy pewnych elaboracjach.

Mam nadzieje ze choc troche wyjasnilem
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

''mądrego posłuchać lepiej niż wagon amunicji wystrzelać'' ;-)
Dziękuje i pozdrawiam
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
sniper4
Posty: 154
Rejestracja: środa, 07 marca 2012, 15:57

Post autor: sniper4 »

Z doświadczenia wiem, że w automatach najważniejszy jest proch. Bardzo często jest tak, że ten który stosowany jest w repetierze nie będzie dobry do automatów.
Ważne żeby wybrać proch o jak najmniejszej granulacji( czyli jak największej gęstości) , bo takie dają najlepsze ciśnienie przy otworze gazowym. Odpowiednie ciśnienie pozwoli na bezproblemowe wyciągnięcie łuski.
Dlaczego mówię że najważniejszy jest proch? Dlatego,że z automatu i tak nie uzyskasz takiego skupienia jak z systemu bolt action, najważniejszym jest żeby po pierwszym strzale, nie martwić się o drugi.
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Ja kiedyś do mojego remika załadowałem do magazynka tak zwane znajdy ;-) /każda kula z innej parafii i różnej gradacji/ i nigdy mi się nie zaciął i nigdy mnie nie zawiódł tylko raz nie przeładował czeskiej amunicji ale powodem było że pazur wyrwał kawałek łuski przy wtoku.A jak Święty Hubert czasem dopuści to dublety a i czasem tryplety się zdarzają ;-)
Ale dziękuje za cenną radę i pozdrawiam

Adam
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Kolego
Jesli interesuje cie tylko aspekt ekonomiczny -to sprobuj Prvi P. albo Hornady jednak wybieraj pociski z wtokiem do zawiniecia łuski
Crimp w pelnym tego slowa znaczeniu nie jest konieczny ale zawinięcie łuski na wtoku pocisku wskazane jak najbardziej w automacie
Pociski bez wtoku takze będa chodzic bezporoblemowo -jednak bedziesz miał nastrugane sporo opilków na zeslizgu tak jak zauwazył Alphamale

Co do pocisków Prvi - to nie masz na forum wiekszego autorytetu jak winek 69

w automacie bardzo wazne jest aby cofajacy sie zamek nie napotykał oporow -"reszta jest milczeniem"
sniper4
Posty: 154
Rejestracja: środa, 07 marca 2012, 15:57

Post autor: sniper4 »

Dokładnie.
To jest właśnie uniwersalność amunicji seryjnej. Ona ma z każdego strzelać. Wiadomo co uniwersalne nie zaspokoi wymagań elaboranta.
Może w Twoim 30-06 obędzie się bez żadnych kłopotów, ale ja zacząłbym na proszku dość gęstym(zależy jaki wybierzesz pocisk) Jak już się zdecydujesz- napisz pomogę;)


Pozdrawiam.
Alphamale
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 05 kwietnia 2012, 03:40

Post autor: Alphamale »

sniper4 ma absolutna racje. Proch w pol automatach odgrywa bardzo wazna role. :halo-
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Dziękuje koledzy za pomoc.Jak juz będę zdecydowany to na pewno się odezwę.
Pozdrawiam
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

walther pisze:Co do pocisków Prvi - to nie masz na forum wiekszego autorytetu jak winek 69
dziękuje kologo walther za uznanie dla mojej wiedzy, dodatkowo odmłodziłeś mnie o 5 lat. Co prawda nie jestem dziewczyną ale też się ciesze.
A tak poważnie te Partizany nie są takie złe dotąd jedynie elaborowałem je do automatu w 9,3x62 i nic nie kombinując wiele używałem prochu N150 i było bardzo dobrze . Na 100m myślę że mój 303 mimo krótkiej 51cm lufy nie ustępuje większości sztucerów myśliwskich jeżeli chodzi o skupienie i celność. Na dalekie dystanse nie próbowałem bo strzelam z niego głównie na zbiorówkach i w nocy. Ostanio elaborowałem również na tych pociskach w 9,3x74R . Robiliśmy wstępne próby i było też bardzo dobrze poniżej 1MOA. Nie mam doświadczenia na razie z tymi pociskami w innych kalibrach ale w 9,3mm mogę je polecić są naprawdę niezłe i skuteczne a przy tym najtańsze. Oczywiście kupioną partie kulek dzielę na partie wagowe gdyż są bardzo nierówne i gdyby ktoś brał je do elaboracji jak leci wyniki byłyby zapewne dużo gorsze.
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

czy w półautomacie wystarczy crimp matrycą osadzającą na wtoku pocisku, czy jednak stosować oddzielną matrycę do zaciskania?
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

tribal pisze:czy w półautomacie wystarczy crimp matrycą osadzającą na wtoku pocisku, czy jednak stosować oddzielną matrycę do zaciskania?
W tym przypadku ważne jest aby wszystkie łuski miały jedną długość,typowa matryca krimpująca LEE radzi sobie z nie ciętymi.
\:D/
ODPOWIEDZ