Temat dotyczący 8emki

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jakub
Posty: 12
Rejestracja: środa, 06 lipca 2016, 09:05
Lokalizacja: POZNAŃ

Temat dotyczący 8emki

Post autor: Jakub »

Koledzy, mam pytanie i może wydawać się bardzo dziwne więc z góry przepraszam,

Czy można do 8x57 JS i 8x68S używać tej samej kuli?

Z tego co wyczytałem i sprawdziłem
8x57 JS to .318
8x68 S to .323

Więc to różne kule

Pytam bo kolega który sam elaboruje i strzela twiedzi że ósemka to ósemka i to ta sama kula.

WIec najpierw się trochę zdziwiłem a potem przestraszyłem czy to bezpieczne, lecz może to tylko moje niewiedza
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Akurat właśnie ósemka ósemce nierówna.
Wszystko zależy, czy w oznaczeniu kalibru jest to "S" czy go nie ma.
I tak te kalibry, które podałeś czyli 8x57JS i 8x68S mają pociski o średnicy 0,323" (podobnie jak np. 8x60S i 8x64S).
Stary nabój 8x57J ma pociski o średnicy 0,318" ale tych jest coraz mniej bo to z reguły bardzo stare karabiny na bazie Mauserów sprzed I WŚ.
Za to jest całkiem sporo starej dobrej broni kombinowanej na kaliber 8x57JR z pociskami właśnie 0,318", w odróżnieniu od nowego naboju 8x57JRS z pociskiem 0,323".
O ile zamiana pocisku o większej średnicy 0,323" na mniejszy 0,318" spowoduje co najwyżej kiepski strzał i trochę więcej ognia z lufy (przedmuch) to zamiana w odwrotną stronę może już spowodować poważne problemy z rozerwaniem broni włączane. Tak więc trzeba uważać, szczególnie, że pociski 0,318" są trudne do kupienia (chyba tylko RWS i S&B je robią) i czasem ktoś nieświadomie może chcieć zaelaborować stary kaliber nowszym, łatwo dostępnym pociskiem 0,323". Jeśli ktoś to zrobił i nic mu się nie stało to może mówić o wielkim szczęściu i chyba tylko dlatego, że ma mocno zużytą lufę.
Tak w ogóle to właśnie w ósemkach jest największy problem ze średnicą pocisków bo była ich całkiem spora ilość kalibrów, zarówno z pociskiem 0,318" jak i nowszych 0,323" a całe zamieszanie wynikło ze zmiany średnicy pocisków w broni wojskowej Mausera około roku 1905. W armii po prostu sukcesywnie wymieniano stare lufy 0,318" na nowe 0,323" a broń myśliwska z tamtych czasów jest często jeszcze dziś w użyciu i trzeba dokładnie patrzeć na oznaczenie kalibru.
Pozdrawiam, Tomek
Jakub
Posty: 12
Rejestracja: środa, 06 lipca 2016, 09:05
Lokalizacja: POZNAŃ

Post autor: Jakub »

No i wszystko jasne, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź)))
ODPOWIEDZ