Vectan BA9 1/2

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jedrula
Posty: 105
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 16:52

Vectan BA9 1/2

Post autor: Jedrula »

Witam.
Chciałbym się czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym prochem do elboracji 9x19?
Planuje do kupić do pierwszych elaboracji 9x19 z pociskiem 124gr RN Frontier.
Cena zachęcające ale danych mało
PKU_Parabellum
Posty: 453
Rejestracja: czwartek, 09 października 2008, 16:43
Lokalizacja: Sulejówek
Kontakt:

Post autor: PKU_Parabellum »

Dane na stronie producenta są dla pocisku 124 gr. Jest to nowy produkt w ofercie firmy Nobel Sport. Raczej Ci którzy do tej pory używali Vectana to albo BA9 lub SP2. BA 9 1/2 powstał po to by uzupełnić lukę w szybkościach spalania pomiędzy prochem BA10 a BA9.

Pozdrawiamy
grzeesiek
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 02 marca 2015, 14:31

Post autor: grzeesiek »

Szukałem i nie znalazłem nigdzie w danych tego prochu długości COL
Czy źle szukam?
Giorgio
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2012, 18:21

Post autor: Giorgio »

Wybierasz typ amunicji, typ prochu i dostajesz listę z danymi.

Ja na stronie producenta znalazłem takie dane:

Reload (9 mm Parabellum (9 Luger) (9 x 19) / Ba9 1/2 )
CIP rules
Length [mm]
19,15
Pressure [bar]
2350
Bullet
Type
FMJ-FP
Weight [g]
8.00
Weight [grs]
124
Primer
Primer
Small Pistol
Powder
Powder
Ba9 1/2
Starting load
Weight [g]
0.22
Weight [grs]
3.4
Velocity [m/s]
296
Velocity [fps]
975
Maximum Load
Weight [g]
0.28
Weight [grs]
4.3
Velocity [m/s]
334
Velocity [fps]
1096
ale są też i inne gramatury pocisków. Generalnie nie ma wielkiego znaczenia jaki typ pocisku. I tak musisz zacząć od naważki startowej. Ważne żebyś pilnował długości całkowitej naboju podanej w tabelach.
grzeesiek
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 02 marca 2015, 14:31

Post autor: grzeesiek »

A która z tych wartości to długość całkowita naboju?
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

grzeesiek pisze:A która z tych wartości to długość całkowita naboju?
Może warto zacząć od przeczytania jakiejś książki o elaboracji?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
grzeesiek
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 02 marca 2015, 14:31

Post autor: grzeesiek »

Chyba faktycznie muszę do książki zerknąć :)
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Giorgio pisze:Ważne żebyś pilnował długości całkowitej naboju podanej w tabelach.
Super, to gdzie dokładnie producent podał COL naboju? Ja nie potrafię znaleźć tej informacji, bo raczej trudno mi uwierzyć, że pociski miałyby być osadzane na całą głębokość w łusce (jak sugerowałaby wartość podawana jako length). Chyba, że przy wszystkich nabojach producent założył maksymalny dopuszczalny COL, ale trudno mi w to uwierzyć.
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
grzeesiek
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 02 marca 2015, 14:31

Post autor: grzeesiek »

To może ja sobie odpowiem.
Proszę mnie poprawić jak źle myślę.

CIP rules jak mi się wydaje oznacza m.in. długość naboju 29,69mm tak?
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Maksymalna długość naboju 9x19mm to faktycznie 29,69mm, ale naprawdę trudno mi uwierzyć, że producent testował wszystkie podane w tabeli naboje dla ich maksymalnych długości.
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

grzeesiek pisze:To może ja sobie odpowiem.
Proszę mnie poprawić jak źle myślę.

CIP rules jak mi się wydaje oznacza m.in. długość naboju 29,69mm tak?
Wydaje mi sie ze to jest max.COL ,a przy tym pocisku to ?????
Spróbuj poczytac tutaj , http://www.reloadersnest.com/frontpage_ ... aliberID=6
może cos dopasujesz?
Pozdrawiam Janusz
Giorgio
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2012, 18:21

Post autor: Giorgio »

Powiem szczerze, że jestem zaskoczony. Faktycznie nie podają długości całkowitej naboju tak jak to robią przeważnie wszyscy producenci. Ja bym jednak jechał standardem CIPowskim, a przy wybitnie lekkich i krótkich pociskach trzymał się głębokości osadzenia nie większej jak 3,23 mm.
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Zna ktos moze wartosc VMD dla Vectan Ba1 1/2 ?
Bede skladal 9x19 z pociskiem 124gn FMJ .
Kombinuje z LEE auto-disk , i po zasypaniu zbiornika nie chce sto razy rozkrecac i wymieniac dyskow do wazenia.

W tabeli LEE jest tylko Vectan SP9, SP10, SP3 SP7 SP8
:(

EDIT
Ostatecznie wkladalem dyski bez zbiornika i wypelnialem je malym lejkiem a potem wazylem.
Wyszlo mi, ze wartosc startowa dla Vectan Ba9 1/2 to dysk .37 i mamy okolo 3,6gn prochu , czyli wartosc objetosci usypowej VMD bedzie w okolicach 0.103 ,
tak podaje jakby komus mialo sie w przyszlosci przydac.
Ostatnio zmieniony czwartek, 02 czerwca 2016, 17:48 przez remzibi, łącznie zmieniany 3 razy.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Przyda się, dzięki
I faktycznie Vectan nie podaje COL
Robiłem pierwsze kulki na Ba9, wg tabeli od 4.2 do 5.2. Przy COL 29.4mm przeładowywał dopiero od 4.8gr.
Produkuje przy tym sporo sadzy, poprawcie jeżeli sięmyle ale wypadałoby zwiększyć ciśnienie ?
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Starsze tabele jakie mam do BA9 i BA10 dla 9x19 podają COL na 28,45-28,65 mm
pociski hp i lrn
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Amunicja 9x19 sprawdzona na strzelnicy.
Od razu mowie, ze dysk .37 z auto-disk LEE mozna sobie darowac, nie przeladowuje XDM'a 4.5 .
100% nieprzeladowan, albo luska klinuje sie wzdluz miedzy lufa a zamkiem albo cofa ja do komory, trzeba recznie przeladowac i nastepny naboj strzela tez z zacieciem.
Troszke sadzy jest, ale strzela bardzo celnie.
Kulki zrobione byly na 29.35 , z pociskiem 124gn FMJ Alsa Pro.
Nie mialem jak sprawdzic na innym pistolecie ze slabsza sprezyna powrotna, moze glock by przeladowywal, tak czy siak nawazka MUSI byc wieksza.

Nastepna partia bedzie na dysku .40 , nie ma bata na tym juz musi przeladowywac, to bedzie okolo 3.9gn.
Chyba, ze sugerujecie jeszcze wiecej (w sensie nastepny otwor w dysku .43) - ale to juz bedzie okolica Max Load.
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 maja 2016, 14:08 przez remzibi, łącznie zmieniany 1 raz.
Jedrula
Posty: 105
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 16:52

Post autor: Jedrula »

Co prawda nie z Vectanem, a z Winchesterem pokazują że producenci są bardzo ostrożni, ja musiałem dużo po za max load wyjechać żeby zaczął przeładowywać.
Zobacz jeszcze na średnicę kulki ja przez pomyłkę dla kulki .355 dawałem naważkę i OAL dla kulki .356 i ledwo wtedy strzelały.
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Zrobilem partie na dysku .40 i .43 , sprawdze w sobote jak sie wyrobie.

EDIT
Tak sobie mysle, ze o ile do broni samopowtarzalnej trzeba go bedzie sypac raczej wiecej, to do takiego np. westernowego plumkania w blachy pociskami olowianymi, dla .38Spec czy .357Mag powtarzalnej, typu westernowe rewolwerki czy lewarek, to bedzie bardzo dobry proch :D .
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

No i juz wszystko wiadomo, na dysku .40 (3.9gr) ladnie 100% przeladowuje ale luski sa okopcone na zewnatrz jak przy dysku 3.7,
na dysku .43 (4.2gr) tez ladnie 100% przeladowuje, oczekiwalem, ze kop z .43 bedzie jakis znaczaco wiekszy niz z .40 ale jest tylko moze troszeczke wiekszy.
Co ciekawe luski na zewnatrz wygladaja na czystsze, czyli wnioskuje lepiej uszczelniaja.

Zatem wniosek moj jest taki, ze na 9x19 z pociskiem 124gr na Vectan Ba9 1/2 zostaje przy dysku .43 (4.2gr) , ladnie przeladowuje i luski sa ladniejsze :D
slawekw
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 26 grudnia 2015, 18:35

Post autor: slawekw »

remzibi pisze:No i juz wszystko wiadomo, na dysku .40 (3.9gr) ladnie 100% przeladowuje ale luski sa okopcone na zewnatrz jak przy dysku 3.7,
na dysku .43 (4.2gr) tez ladnie 100% przeladowuje, oczekiwalem, ze kop z .43 bedzie jakis znaczaco wiekszy niz z .40 ale jest tylko moze troszeczke wiekszy.
Co ciekawe luski na zewnatrz wygladaja na czystsze, czyli wnioskuje lepiej uszczelniaja.

Zatem wniosek moj jest taki, ze na 9x19 z pociskiem 124gr na Vectan Ba9 1/2 zostaje przy dysku .43 (4.2gr) , ladnie przeladowuje i luski sa ladniejsze :D
zmieniałeś osadzenie czy takie jak przy poprzedniej partii zostawiłeś ?
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Osadzenie bez zmian, 29.35 , to jest takie jak w nabojach fabrycznych SB czy Winchester.
Zrobilem wieksza partie, bede opisywal wnioski ze strzelania.
grzeesiek
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 02 marca 2015, 14:31

Post autor: grzeesiek »

Macie może jakieś pomysły dla pocisków Alsa Pro 147 gr ?
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

grzeesiek pisze:Macie może jakieś pomysły dla pocisków Alsa Pro 147 gr ?
Zrob sobie na nich .38Spec lub .357Mag , a do 9x19 zostan przy 124gr (pisze to konkretnie w kontekscie Vectan Ba9 1/2, bo tego dotyczy ten watek) .
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

remzibi pisze:.....Zatem wniosek moj jest taki, ze na 9x19 z pociskiem 124gr na Vectan Ba9 1/2 zostaje przy dysku .43 (4.2gr) , ladnie przeladowuje i luski sa ladniejsze :D
remzibi pisze:Osadzenie bez zmian, 29.35 , to jest takie jak w nabojach fabrycznych SB czy Winchester.
Zrobilem wieksza partie, bede opisywal wnioski ze strzelania.
No to jak obiecalem to opisze wnioski.
Przepuscilem jak do tej pory okolo 450 sztuk, na okazyjnych treningach i na zawodach Level1 IPSC. Zadnego najmiejszego zaciecia (splonki 200szt. CCI a reszta oczywiscie Fiocchi) , z celnosci jestem bardzo zadowolony, double Alfy i popery kladzione pierwszym strzalem nie sa rzadkoscia.
Mimo, ze luski oczernione/okopcone od srodka, to na zewnatrza sa Ok i latwo sie czyszcza (na mokro), w pistolecie tez duzo czyszczenia nie ma, standardowo psik psik i wytrzec, wszystko blyszczy.
Robie te naboje caly czas, az do wyczerpania butelki. Suma sumarum, jak sie juz ogarnie, to nie jest jakis najgorszy proch i sprawdza sie calkiem przyzwoicie.

Pewnie tez poprubuje skladania na tym prochu .38 i .357 na olowianych pociskach lanych wlasnorecznie (ciezarki do wywazania kol).
Mysle nad kupnem kulolejki 9mmPara i tez potestowaniu tej opcji.

Tak czy siak Prabelum sie pochwalil, ze ma juz Lovex D032 , wiec kupie maly zapas :D na przyszlosc .
grzeesiek
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 02 marca 2015, 14:31

Post autor: grzeesiek »

A ma może ktoś informację jaką naważkę stosować do pocisku ołowianego 124 gr z form Lee ?
jasko70
Posty: 95
Rejestracja: niedziela, 13 marca 2016, 19:28
Lokalizacja: malbork

Post autor: jasko70 »

Witam kolegów ,robię kulki na Alsie 124 gr ale zrobiłem lekką zmianę wpuściłem pocisk o 1 mm głębiej ,stosuję naważkę 3,70 i jest super ,na cz 75 sch, na Xdm i Mag wszystko gra,a na domiar łuski sypią się zaraz obok i brak kopnięcia .
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

jasko70 pisze:Witam kolegów ,robię kulki na Alsie 124 gr ale zrobiłem lekką zmianę wpuściłem pocisk o 1 mm głębiej ,stosuję naważkę 3,70 i jest super ,na cz 75 sch, na Xdm i Mag wszystko gra,a na domiar łuski sypią się zaraz obok i brak kopnięcia .
To znaczy jaką masz całkowitą długość po tej operacji ?

Tak się pytam bo w przyszłym tygodniu jadę do Wawy i może sobie też kupię ten proszek, cena identyczna jak za Lovexa, kulki mam te same i broń poza CZ taką samą to i u mnie może będą fajnie latać.
jasko70
Posty: 95
Rejestracja: niedziela, 13 marca 2016, 19:28
Lokalizacja: malbork

Post autor: jasko70 »

proszek bardzo drobny i ja ważę na wadze złotniczej -bardzo dokładna ,ale przyjemnie się pyka super OAL 28,60 przez co ciśnienie jest trochę wyższe ale na 100 m mam skupienie ok 30cm cz75 sch ,a co do Lovexa wiele informacji,że reaguje na temperatury-bynajmniej w 223/308
Jedrula
Posty: 105
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 16:52

Post autor: Jedrula »

remzibi pisze:
remzibi pisze:.....Zatem wniosek moj jest taki, ze na 9x19 z pociskiem 124gr na Vectan Ba9 1/2 zostaje przy dysku .43 (4.2gr) , ladnie przeladowuje i luski sa ladniejsze :D
remzibi pisze:Osadzenie bez zmian, 29.35 , to jest takie jak w nabojach fabrycznych SB czy Winchester.
Zrobilem wieksza partie, bede opisywal wnioski ze strzelania.
No to jak obiecalem to opisze wnioski.
Przepuscilem jak do tej pory okolo 450 sztuk, na okazyjnych treningach i na zawodach Level1 IPSC. Zadnego najmiejszego zaciecia (splonki 200szt. CCI a reszta oczywiscie Fiocchi) , z celnosci jestem bardzo zadowolony, double Alfy i popery kladzione pierwszym strzalem nie sa rzadkoscia.
Mimo, ze luski oczernione/okopcone od srodka, to na zewnatrza sa Ok i latwo sie czyszcza (na mokro), w pistolecie tez duzo czyszczenia nie ma, standardowo psik psik i wytrzec, wszystko blyszczy.
Robie te naboje caly czas, az do wyczerpania butelki. Suma sumarum, jak sie juz ogarnie, to nie jest jakis najgorszy proch i sprawdza sie calkiem przyzwoicie.

Pewnie tez poprubuje skladania na tym prochu .38 i .357 na olowianych pociskach lanych wlasnorecznie (ciezarki do wywazania kol).
Mysle nad kupnem kulolejki 9mmPara i tez potestowaniu tej opcji.

Tak czy siak Prabelum sie pochwalil, ze ma juz Lovex D032 , wiec kupie maly zapas :D na przyszlosc .
Czyli faktor trzyma?
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Jedrula pisze:....
Czyli faktor trzyma?
Trzyma. Pomiar nie na chrono, ale kladzie ciezkie popery tak jak ma klasc.
Jak tylko na zawodach pojawi sie chrono to sie to zweryfikuje, ale jestem pewien, ze bedzie OK .
Jak juz naprawde bylo by trzeba, to mozna zawsze pocisk wcisnac te pol milimetra glebiej .
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Może nie koniecznie o tym konkretnym, ale o Vectanie.
Pojechałem dziś do sklepu z zamiarem kupna pistoletu, ale że sprzedali ten po który pojechałem to sobie kupiłem XDma w 45 ACP. No i teraz ktoś robi 45 na jakimś Vectanie i może coś bliżej powiedzieć ? W Parabellum widzę że mają pociski Frontier - tylko jakieś lekkie bo 200 grs.
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

wujko pisze:W Parabellum widzę że mają pociski Frontier - tylko jakieś lekkie bo 200 grs.
Zaraz tam lekkie. Ja robię na 185gr 8-). Ale nie Vectan (VV N310).
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Mialem chwile czasu, wiec pobawilem sie z odlaniem pociskow olowianych z ciezarkow samochodowych (fajna zabawa).
Kokila typowa dla 9mm LEE TL356-124-2R .
Pociski FMJ 124 AlsaPro maja srednice 9.02mm , te olowiane po odlaniu 9.05-9.07mm
Pociski smarowalem woskiem z minimalnym (maciupenkim :D ) dodatkiem smaru CP aby lekko zniwelowac lepkosc wosku. Smarowalem swoim "patentem" tylko w miejscu gdzie sa rowki. Smaru jest tylko troche na pocisku, taki film "smarowy".
Zlozylem partie probna 9x19 , OAL 29,20 mm
Pociskow nie kalibrowalem, nie bylo zadnych problemow z osadzeniem, po osadzeniu matryca factory crimp nadala pozadana srednice 9.64mm przy wyjsciu luski, wiec pocisk sie tez sila rzeczy "skalibrowal". Ladnie wpadaja do lufy , jak amunicja fabryczna.
Nawazka Vectan BA9 1/2 identyczna jak dla FMJ 124gn.
Obrazek
https://s31.postimg.org/gs0j4lnq3/S6304916.jpg

Na najblizszych zawodach IPSC Level1 w Lublewie Gdanskim(10.07) postaram sie je przetestowac jak lataja, czy nie olowia lufy i czy przeladowuja bron (XDM).
O wynikach oczywiscie napisze, glownie dla samego siebie, aby latwo bylo znalezc informacje z wlasnych eksperymentow :D
Jedrula
Posty: 105
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 16:52

Post autor: Jedrula »

Właśnie planuje się zabrać za odlewanie i szukam materiałów po okolicznych hutach, niestety u mnie ciężarków "niet", nawet przy materiale z huty cena wypada lepiej w porównaniu do fabrycznych kulek.
Jeżeli utwardzałeś je wrzucając gorące do zimnej wody to powinno być ok., ewentualnie trzeba sróbowac smarować całe Aloxem.
ogólnie polecam forum http://castboolits.gunloads.com/forum.php

Powodzenia jak zrobie u siebie jakieś testy to też opisze.
grzeesiek
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 02 marca 2015, 14:31

Post autor: grzeesiek »

remzibi pisze:Mialem chwile czasu, wiec pobawilem sie z odlaniem pociskow olowianych z ciezarkow samochodowych (fajna zabawa).
Kokila typowa dla 9mm LEE TL356-124-2R .
Pociski FMJ 124 AlsaPro maja srednice 9.02mm , te olowiane po odlaniu 9.05-9.07mm
Pociski smarowalem woskiem z minimalnym (maciupenkim :D ) dodatkiem smaru CP aby lekko zniwelowac lepkosc wosku. Smarowalem swoim "patentem" tylko w miejscu gdzie sa rowki. Smaru jest tylko troche na pocisku, taki film "smarowy".
Zlozylem partie probna 9x19 , OAL 29,20 mm
Pociskow nie kalibrowalem, nie bylo zadnych problemow z osadzeniem, po osadzeniu matryca factory crimp nadala pozadana srednice 9.64mm przy wyjsciu luski, wiec pocisk sie tez sila rzeczy "skalibrowal". Ladnie wpadaja do lufy , jak amunicja fabryczna.
Nawazka Vectan BA9 1/2 identyczna jak dla FMJ 124gn.
Obrazek
https://s31.postimg.org/gs0j4lnq3/S6304916.jpg

Na najblizszych zawodach IPSC Level1 w Lublewie Gdanskim(10.07) postaram sie je przetestowac jak lataja, czy nie olowia lufy i czy przeladowuja bron (XDM).
O wynikach oczywiscie napisze, glownie dla samego siebie, aby latwo bylo znalezc informacje z wlasnych eksperymentow :D
Zrobiłem takie same z tą różnicą że formatowałem, malowałem je proszkowo i znowu formatowaniem na .356
W Glock 19 latały bardzo celnie. Broń zachowywała się tak jakby aż prosiła się żeby z niej strzelać. Strzały nie bardzo mocne, za to broń sama szybko wracała na cel.
Bardzo przyjemnie się z niej strzelało.
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

grzeesiek pisze:....., malowałem je proszkowo i znowu formatowaniem na .356.....
Moze jakies szczegoly w kwestii malowania proszkowego ? chetnie czegos sie dowiem .
Moze wydzielic te posty i zrobic jakis watek np. pociski olowiane 9x19 - rozne wariacje :) .
grzeesiek
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 02 marca 2015, 14:31

Post autor: grzeesiek »

Już gdzieś tu było napisane.
Przepis mam od kolegów z forum, jednak ja robie trochę inaczej.
Używam lakieru proszkowego - ważne żeby był to lakier epoksydowy.
Robiłem najpierw tak, że proszek wsypywałem do plastikowego pojemnika, do tego dodawałem aceton techniczny i mieszałem do uzyskania gęstej mazi, następnie wrzucałem oczyszczone w acetone kulki i pokrywałem je tak jak w przypadku Lee Liquid alox. Później na sitko i jak odparował trochę aceton do piekarnika na 20 minut w 180°C. Problem w tym, że kulki w trakcie wypiekania trzeba było mieszać, bo kleiły się ze sobą, przez co nie wyglądały pięknie i gładko jak przy profesjonalnym malowaniu pistoletem tylko były chropowate. Lepszy efekt był jak ustawiałem je pionowo ale strasznie dużo z tym roboty. Cały proces powtarzałem jeszcze raz.
Drugi trochę lepszy sposób jest taki, że oczyszczone kulki trzeba zagrzać w piekarniku. Nie wiem do jakiej temperatury, u mnie sprawdza się sposób taki, żebym po zagrzaniu mógł je utrzymać w dłoni bez poparzenia. Takie kulki wrzucam do zamykanego pojemnika z samym proszkiem i przez około pół minuty energicznie potrząsam nim. Później układam pionowo na blaszkę i do pieczenia. Tu też dwa razy trzeba piec. W tej metodzie trzeba uważać żeby nie wrzucić do lakieru za gorących pocisków bo obkleją się tak mocno, że będą nadawały się tylko do ponownego przetopu.
Metoda ta daje trochę ładniejsze pociski, jednak nadal nie tak ładne jak z pistoletu.

I jedna i druga metoda jest czasochłonna.

Piszę z telefonu, przepraszam za błędy.

Grzesiek
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 25 lutego 2016, 22:25
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

remzibi pisze:......
Obrazek
https://s31.postimg.org/gs0j4lnq3/S6304916.jpg

Na najblizszych zawodach IPSC Level1 w Lublewie Gdanskim(10.07) postaram sie je przetestowac jak lataja, czy nie olowia lufy i czy przeladowuja bron (XDM).
O wynikach oczywiscie napisze, glownie dla samego siebie, aby latwo bylo znalezc informacje z wlasnych eksperymentow :D
Wiec tak, wyniki nie sa jednoznaczne z mojej winy. Przeladowuje ladnie, strzela raczej celnie .
Przed zawodami przepuscilem 10sztuk, w "safety area" obejzalem sobie lufe przez lupe. Byla brzydka , nie wiem czy to resztki smaru czy smugi olowiowe.
Potem przepuscilem 30sztuk normalnej amunicji, smugi po ogledzinach byly mniejsze, potem jeszcze ze 120 sztuk i smugi jeszcze mniejsze.
W domu po czyszczeniu brunoxem nie ma sladu zadnych smug, lufa jak nowa.
Trzeba bylo przepuscic te olowiane po zawodach i sprawdzic czy lufa sie ladnie doczysci brunoxem, jesli tak to smar, jesli nie to olow, czyli dalej nic nie wiem :( .
I musze to sprawdzenie powtorzyc jeszcze raz na spokojnie .
:D
Jedrula
Posty: 105
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 16:52

Post autor: Jedrula »

Spekuluję ale jeśli smugi zeszły po użyciu Brunoxu to raczej byl to smar, z tego co wiem ołowiu to on nie ruszy.
ODPOWIEDZ