9x19 Alsa 124gr Vectan BA9 - prośba o QL

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

9x19 Alsa 124gr Vectan BA9 - prośba o QL

Post autor: xxxam »

To będzie moje pierwsze ładowanie, więc po kilku dniach studiowania tabelek proszę o sprawdzenie. Porady i sugestie bardzo mile widziane.

AlsaPro 124gr FMJ - dł 15,7mm
Łuski Fiocchi i S&B (umyte i odspłonkowane)
Spłonki Fiocchi
Proch Vectan BA9 z AutoDisk

Lee Load Master, matryce Lee + Factory Crimp

Celem jest amunicja trzymająca PF 125-130

OAL - 29,40mm
Naważki chciałem zacząć od 4,2gr do 5gr

Druga sprawa - czy przerabiał ktoś polecane za wodą rozwiązanie formatowania na stanowisku nr2 podczas osadzania spłonki. Matrycą formatującą z wykręconym trzpieniem - w tym przypadku zostawiłbym pierwsze gniazdo puste bo łuski są już bez spłonek.

Z góry dzięki
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Mi wyszedł fajny pocisk na prochu RS20 na kulce właśnie 8g

OAL 29mm naważka 0.34g, odczucia na broni lux.

Niestety nie mierzyłem prędkości bo fizycznie póki co nie mam gdzie, nie mniej lata to bardzo dobrze, szybko mozna robić dublety, po zabawie z naważkami sprężyną kurka i powrotną jest bdb.

Robię to na całym zestawie matryc LEE, mimo że łuski odsponkowuje uniwersalną matrycą wcześniej, to potem normanie formatuje pierwszą matrycą która też wrazie potrzeby usuwa spłonki ale z czpeniem, potem matryca do robienia kielicha pod pocisk która też podaje naważkę, potem osadzająca a na koniec matryca która robi format całego naboju + lekki crimp który jest właściwie niewidoczny jedyne co widać to lekką jakby fazkę na krawędzi łuski.

Generalnie do zachowania faktora raczej zrób krótszy pocisk, będzie troche większe ciśnienie, lepiej się proch spali.

https://www.youtube.com/watch?v=CmbXT8HyecE
https://www.youtube.com/watch?v=qU0YhP7VfB4
https://www.youtube.com/watch?v=HmH1VK5fuGU

Tu na 10LBS zacięcie ale nie wiem czy to wina sprężyny czy złego osadzenia pocisku w magazynku bo trochę na szybko to robiłem, a strzelałem już z tej sprężyny i to wlaściwie jej piersze zacięcie i to akurat na fabrycznej ammo 8g SB.

pzdr. Łukasz
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

No ja muszę pomierzyć przed zawodami, wiec wolę, żeby bardziej kopało a było dopuszczone.

Jeżeli można to poproszę też QL dla OAL 29,10 mm
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

Ogólnie te moje latają ciut wyżej niż standardowe 8g SB a jak one się łapią to te co zrobiłem tym bardziej powinny, SB 8g mają OAL 29,4-5mm, ale póki co nie mam gdzie zmierzyć, znalazłem gdzieś tabelkę od mojego prochu, przy strzelaniach dynamicznych na pocisku 8g i właśnie tym się sugerowałem robiąc go, jednak na mniejszej naważce testowo i wydaje mi się, że powinien się łapać mimo to, tam zalecali większą naważkę o jakieś 0.3 do 0.6g w zależności od wariantu. Ale bazując na SB 8g i odczuciach wydaje mi się, żę powinno być ok. Tam zalecają przy OAL i prochu RS20 dać 5.8-6.2 graina prochu i teoretycznie faktor wychodzi odpowiednio 145-154. przy lufie 6"


Jak znajdę tą fotkę to podeślę.

pzdr. Łukasz
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Dzięki, ale danych porównawczych i tabelek mam sporo, interesuje mnie kombinacja tych konkretnych komponentów.
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

jak masz gdzie mierzyć to zrób kilka partii i pomierz, 9mm jest raczej bezpieczne w zabawie więc kuku sobie i pistoletowi taką testową partią nie zrobisz. Oczywiście robiąc w granicach rozsądku. Do IPSC czytałem, że robią tzw kompresyjne ładunki i schodzą z OAL poniżej 28mm. Dla lekkich kulek 6.2g nawet do 26mm




pzdr. Łukasz
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Już wytestowałem, poniżej 4.8 gr same szmaty, nawet nie przeładowuje :-)

Następna partia od 4.5 gr z COL 29.00 mm
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

daj @ na pw to Ci wyślę tabele Vectana do 9'tki

nie ma tego dużo, ale robią znacznie krótsze 28,45-65 mm
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

xxxam pisze:Już wytestowałem, poniżej 4.8 gr same szmaty, nawet nie przeładowuje :-)

Następna partia od 4.5 gr z COL 29.00 mm
Dalej będzie mało mi przy 5.2-3gr na moim prochu lata super, i co zauważyłem po ostatnich zabawach w trening ipsc, że po 80 kulkach broń była dużo czystsza niż po fabrycznej ammo. widać to u mnie bdb bo zamek do okoła przy wylocie jest okopcony ( srebrny pistolet ), na moich po 80 strzałach właściwie nie było nic. Łusku pozornie wydają sie ciut brudniejsze na DNIE niż fabryczne np belotki, doczyszczają się ciut dłużej, ale jakoś na broni jest zdecydowanie "czyściej". W prawdzie było ciepło. może lepiej proch się spalał, choć przy 9mm to chyba nie ma większego znaczenia.



pzdr. Łukasz
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Gdybyście obydwaj czytali więcej postów na TYM forum, to byście wiedzieli, że złośliwe klimaty akceptowane na iwebie, łowieckim i innych onetach są tu niemile widziane.
Mod.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
ODPOWIEDZ