proszę o pomoc w naważkach

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

S&B243Win
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 maja 2009, 00:17
Lokalizacja: Gdańsk

proszę o pomoc w naważkach

Post autor: S&B243Win »

7x64 pocisk norma vulkan 170gr - dla prochu N-160 lub N-560 lub N-165
6,5x55se norma vulkan 156gr - dla prochu najlepiej N-560 ;lub N-160
9,3 x 74R RWS Tmantel 285gr - dla prochu N-?
7,62 x 54R Speer hot-cor 150gr - dla prochu wydaje się ,że odpowiadał by N-130 ale nie jestem pewien

cel pocisków typowo myśliwski, dodatkowo pytanko czy któryś z kolegów używał pocisku Speer hot-cor i z jakim efektem

pozdrawiam
pozdrawiam Maciej
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Uzywalem hot-cor 270gr .366" w 9,3x62, teraz uzywa moj tato.
Pocisk raczej miekki, przy predkosciach wylotowych ~ 700m/s dziki albo klada sie w ogniu, albo odchodza niedaleko, zostawiajac sporo farby za soba. Jest tani, ale zupelnie przyzwoity.
Skupienia uzyskiwane na tarczy w granicach 1-1.5MOA, bez wielkich dociekan.
Mysle, ze mozna go smialo polecic.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Dla kuli 150 granowej ( o niskich parametrach balistycznych ) w kalibrze 7,62MN proponuję nie schodzić z Vo poniżej 810 - 820 m/s przy wykorzystaniu i myśliwskim i typowo tarczowym:
1. Przy wykorzystaniu myśliwskim ten pocisk potrzebuje trochę energii dolotowej a traci ją bardzo szybko w uwagi na swój kształt i na 100m jest jeszcze "jako tako" ale dalej to już i stabilizacja i energia pocisku są na opak
2. 7,62MN przy pociskach "lekkich" lubi szybkość, z uwagi na prowadzenie lufy, skok gwintu.
"Uwielbiam chorał ruski..."
S&B243Win
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 maja 2009, 00:17
Lokalizacja: Gdańsk

dzięki za cenne uwagi

Post autor: S&B243Win »

dziękuję za cenne uwagi , właśnie wróciłem i zaraz je w czyn obrócę , tylko nurtuje mnie pytanie Stefanie na jakim dystansie w tym kalibrze " poszaleję " tylko 100m , w innym wypadku zwiększyć masę pocisku do 180 gr i działać , bo z tego co zauważyłem nie jest to pocisk rewelacyjny , chyba że w dużym kalibrze (post ludzia).

apropos z normy Vulkan nikt nie korzysta ? - zastanawiam się czy mogę sugerować się naważkami w garmaturze pocisków innych producentów np Lapua Mega przy kalibrze 6,5x55 se ma taka samą wagę jak vulkan czyli logicznie i proch i naważki nie powinny się różnić - różnica polega na kształcie pocisku .

czy to dobra analiza ?

pozdrawiam
pozdrawiam Maciej
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

odpowiednikiem pocisku firmy Lapua typu Mega jest pocisk typu Alaska firmy Norma a odpowiednikiem pocisku Vulkan firmy Normajest raczej pocisk typu MirA ( wycofany zresztą z uzycia ) i tutaj można zrobić interpolację danych dla tych odpowiedników. u
"Uwielbiam chorał ruski..."
S&B243Win
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 maja 2009, 00:17
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: S&B243Win »

I tak to powoli człowiek zdobywa bezcenną wiedzę :-)

pozdrawiam
pozdrawiam Maciej
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Stepan Bazyluk pisze:odpowiednikiem pocisku firmy Lapua typu Mega jest pocisk typu Alaska firmy Norma a odpowiednikiem pocisku Vulkan firmy Normajest raczej pocisk typu MirA
Mira, Mega, Oryx i Alaska to cztery rozne konstrukcje. Nie bardzo rozumiem w jakim kontekscie widzisz te "odpowiedniki"?
ODPOWIEDZ