Remington 700 SPS Varmint

Moderatorzy: wierzba, P_iter

KubaG
Posty: 218
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:48
Lokalizacja: Rzeszów

Remington 700 SPS Varmint

Post autor: KubaG »

Co koledzy sądza o tym sztucerku?
Myśle nad czymś takim w .223Rem - zastosowanie w 95% strzelnica (generalnie wielobój).

Do tego pewnie szyna weavera, spust Jewell albo coś podobnego ...
Awatar użytkownika
grzegorzsikorski
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 29 lipca 2008, 13:50
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Reminkton 700 SPS Varmint

Post autor: grzegorzsikorski »

Kolego ja zdecydowałem się 308 i 12" myślę że to dobre cacko.
Poczytaj co mnie koledzy odpowiedzieli na moje pytania, to dobra lekcja.
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Panowie, strzelanie 100-300m i dwie propozycje:

- Rem 700 SPS tactical - lufa 20", skok 1:9
- Rem 700 SPS varmint - lufa 26", skok 1:12

Co będzie lepsze?

Jaki wpływ na celność i dystans max ma długość lufy przy danym skręcie gwintu?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Osmiele sie stwierdzic, im dluzsza lufa tym bardziej celny. Skok gwintu dobiera sie do wagi pociskow ktorymi zamierzasz strzelac.

W przypadku 1:12 masz przedzial od ca. 147 - 150 do 168 - 180 grain. Choc napewno znajda sie tacy ktorzy stwierdza ze mozna innymi.

:wink:
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Jakoś mam przeczucie, że Goliardowi chodzi o .223
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Tak, chodzi o .223
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Piter masz racje, ustosunkowalem sie do .308

:wink:
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

andy7 pisze:Osmiele sie stwierdzic, im dluzsza lufa tym bardziej celny...

:wink:
Mógłbyś to uzasadnić?
Goostav
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

goostav pisze:
andy7 pisze:Osmiele sie stwierdzic, im dluzsza lufa tym bardziej celny...

:wink:
Mógłbyś to uzasadnić?
A co tu uzasadniac ? Lepsze prowadzenie pocisku i tyle, bez roznicy czy bron krotka czy dluga. Oczywiscie ze sa granice i mozna przedobrzec - mimo odpowiedniej dlugosci nie przyniesie lepszego rezultatu, tyczý sie rowniez grubosci, choc znam przypadku gdzie pewien gunsmith ma inne zdanie.



:wink:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 marca 2016, 19:47 przez andy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

andy7 pisze:
goostav pisze:
andy7 pisze:Osmiele sie stwierdzic, im dluzsza lufa tym bardziej celny...

:wink:
Mógłbyś to uzasadnić?
A co tu uzasadniac ? Lepsze prowadzenie pocisku i tyle, bez roznicy czy bron krotka czy dluga. Oczywiscie ze sa granice i mozna przedobrzec - mimo odpowiedniej dlugosci nie przyniesie lepszego rezultatu, taczeý sie rowniez grubosci, choc znam przypadku gdzie pewien gunsmith ma inne zdanie.



:wink:
Nie odpowiedziałeś na pytanie, a jeszcze postawię kolejne: co to jest lepsze prowadzenie pocisku, na czym to polega?
Czy właściwie rozumuję, że pocisk w długiej lufie" lepiej się" prowadzi (cokolwiek to oznacza), a ta cecha przekłada się na lepszy wynik na tarczy?
Co można jeszcze zrobić na etapie elaboracji by ten pocisk lepiej się prowadził?
Goostav
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

goostav pisze: Nie odpowiedziałeś na pytanie, a jeszcze postawię kolejne: co to jest lepsze prowadzenie pocisku, na czym to polega?
Czy właściwie rozumuję, że pocisk w długiej lufie" lepiej się" prowadzi (cokolwiek to oznacza), a ta cecha przekłada się na lepszy wynik na tarczy?
Co można jeszcze zrobić na etapie elaboracji by ten pocisk lepiej się prowadził?
Naprawde oczekujesz odemnie, ze streszcze Ci w kilku slowach Cale Forum ?

Juz zmiana samych matryc moze przeniesc z epoki kamienia lupanego do XXII wieku

pozdro :mrgreen:
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Wracając do sedna.

Mamy:
- Rem 700 SPS tactical - lufa 20", skok 1:9
- Rem 700 SPS varmint - lufa 26", skok 1:12 i dodajmy jeszcze np.
- Savage 12BTCSS - lufa 26", skok 1:9

Czy przy amunicji dobranej do w/w sprzętów:

1. Będzie różnica w skupieniu na 100m?
2. Będzie różnica w skupieniu na 300m?
3. Z którego da się strzelić najlepiej na 600m?

Zakładamy możliwości sprzętowe, pomijamy czynnik ludzki.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Wracając do sedna to wypowiem się na temat savage 12 BTCSS jaki posiadałem. Otóż będzie różnica w skupieniu na 100 i 300m. Na 300m miałem najlepsze skupienie 0,554 MOA co daje ok 4.84cm dla grupy 15 strzałów, na 100m skupienia nie mierzyłem ale można powiedzieć że nie więcej niż 4-5mm dla 10 strzałów. Na 600 kariery nie zrobisz w tym kalibrze, co nie oznacza że nie jest celny, jednak nie na tyle by współzawodniczyć z efektami z innymi kalibrami. No chyba, że jesteś ekspertem w czytaniu wiatru i odmierzaniu na niego poprawki lub trafisz na idealną, bezwietrzną pogodę.

Wracając do Twojego pytania to bez zastanowienia wybrałbym właśnie Savage (ale na strzelnicę) ze względu na skok gwintu i fakt, że z lufy 26" uzyskasz większą prędkość. Na 600m powinien być celniejszy)
Jeśłi chcesz wziąść pod uwagę ergonomię (polowanie), to skłaniałbym się ku Remingtonowi z lufą 20". Krótszy, poręczniejszy, a na 300-400m na pewno tak samo celny jak Savage. Moim zdaniem uzysk prędkości na takim dystansie nie daje przewagi dłuższej lufy nad krótszą.

Oczywiście, nikt z moją opinią nie musi się zgadzać.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 marca 2016, 16:38 przez goostav, łącznie zmieniany 2 razy.
Goostav
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

andy7 pisze:
goostav pisze: Nie odpowiedziałeś na pytanie, a jeszcze postawię kolejne: co to jest lepsze prowadzenie pocisku, na czym to polega?
Czy właściwie rozumuję, że pocisk w długiej lufie" lepiej się" prowadzi (cokolwiek to oznacza), a ta cecha przekłada się na lepszy wynik na tarczy?
Co można jeszcze zrobić na etapie elaboracji by ten pocisk lepiej się prowadził?
Naprawde oczekujesz odemnie, ze streszcze Ci w kilku slowach Cale Forum ?

Juz zmiana samych matryc moze przeniesc z epoki kamienia lupanego do XXII wieku

pozdro :mrgreen:
Coraz śmielsze tezy. Nie nie oczekuję streszczenia całego forum, a jedynie odpowiedzi na pytania. Więc zrób to rzetelnie, przedstaw argumenty by poprzeć to co piszesz.
Cały czas chciałbym się dowiedzieć dlaczego dłuższa lufa jest celniejsza od krótszej? I jak to jest z tym prowadzeniem się pocisku w lufie krótszej i dłuższej i dlaczego toto ma się odnosić do skupienia-celności.
Goostav
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Moim skromnym zdaniem, długość lufy ma znaczenie. Jednak jej przewaga uwidoczni się dopiero na dystansach większych niż 300 metrów. Co najważniejsze podczas elaboracji przy dłuższej lufie mamy większe możliwości przy rozpędzaniu kuli, większe spektrum doboru prochów czy doboru naważek. Pytanie podstawowe to takie czy na lufie 20 calowej nie uzyskamy tego samego co na lufie 26? W broni krótkiej na pewno z lufy 4" będziemy mieć lepsze skupienie niż z 2" strzelając tą samą amunicją. Dlatego tą zależność przekładam na 20 i 26".
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

goostav pisze: Coraz śmielsze tezy. Nie nie oczekuję streszczenia całego forum, a jedynie odpowiedzi na pytania. Więc zrób to rzetelnie, przedstaw argumenty by poprzeć to co piszesz.
Cały czas chciałbym się dowiedzieć dlaczego dłuższa lufa jest celniejsza od krótszej? I jak to jest z tym prowadzeniem się pocisku w lufie krótszej i dłuższej i dlaczego toto ma się odnosić do skupienia-celności.
Wiec smiej sie, moze wtedy bedziesz czul sie lepiej. Nie wiem co jest smiesznego w tym co napisalem. Nie wiem na jakich matrycach pracujesz. Zawsze mozesz sobie sprawdzic co wyjdzie ci z Lee a co z Redding'a.

Na chlopki rozum zapytam, dlaczego na LS nie widzialem nikogo z lufa 14 czy 20 Cali, no ale przeciez dla Ciebie niema roznicy.

buziaczki

:wink:
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

goostav pisze:
andy7 pisze:Osmiele sie stwierdzic, im dluzsza lufa tym bardziej celny...

:wink:
Mógłbyś to uzasadnić?
Balistyka, ( wewnętrzna) ale mało sie znam.
Nie jestem Prof. J.E ....
ale poczytać warto jego książki

Po kilku bolesnych lekcjach( na własnej skórze) juz wiem, że:
-długa lufa,
-varmintowa(lub cięższa)
-szybki gwint...
No i teraz mam dylemat... bo musiałbym zamienić lufę w R 700 ( 1/12" kal.308) na lepszą, ale koszt LH przerasta wartość karabinu..
:bh|:
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

goostav pisze:a na 300-400m na pewno tak samo celny jak Savage. Moim zdaniem uzysk prędkości na takim dystansie nie daje przewagi dłuższej lufy nad krótszą.
P_iter pisze:Moim skromnym zdaniem, długość lufy ma znaczenie. Jednak jej przewaga uwidoczni się dopiero na dystansach większych niż 300 metrów.
I o takie stwierdzenia mi chodzi.

Na razie nie mieszajmy szamanów z LS do naszych rozważań.
Rozglądam się po prostu za sprzętem, który pozwoli mi uczyć się strzelać na w/w dystansach.

Czyli wiemy już nieco o długości lufy.

Jak jest ze skokiem gwintu w analogicznej sytuacji?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Szybszy skok pozwala na użycie cięższych pocisków które są mniej podatne na wiatr. Natomiast lżejsze pociski w gwincie 11-14' można bardziej przyspieszyć. Taka jest teoria. Z praktyką bywa różnie. Np. mój SPS lufa 26" gwint 1-12 świetnie strzelał pociskami 50-55 gr a już 62-69 latały tragicznie. Natomiast Stag mimo gwintu 9" rozrzuca ciężkie pociski a kulki 53 i 55 latają przynajmniej przyzwoicie.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Właśnie P_iter, dłuższa lufa to na pewno możliwość uzyskania większej prędkości dla tego samego ładunku niż w krótszej. Wyciąganie z tego wniosku, że to oznacza celniejsza, to już śmiała teza. Trzeba jeszcze uwzględnić profil (gruba-cienka) i odległość na jaką się strzela. Lufa krótka i sztywna powinna mieć lepsze skupienia niż dłuższa i cienka. Lufy długa i krótka ale jednakowo sztywne powinny być identycznie celne. Długa da większą prędkość więc jest bardziej odpowiednia na dalsze dystanse od krótkiej. W każdym razie nie można autorytarnie stwierdzić, że długa lufa jest celniejsza (daje lepsze skupienia) z założenia bo tak nie jest. Lufa długa musi być sztywna, a więc o grubym profilu, i tu napotkamy problem jej wagi. Co więcej, do lufy krótszej o wiele łątwiej znaleźć- zrobić amunicję niż do długiej.
W przypadku kalibru 223rem i dystansu +-450 m lufa 20" czy 26" nie da różnicy na tarczy. Często policyjne wersje karabinków snajperskich mają właśnie lufy 20" ze względu na ich zastosowanie.

Nie wiem czy odnoszenie się do długości luf pistoletowych do ich celności jest wykładnikiem w przypadku luf repetierów. Chociażby z uwagi na odległości strzelania i przyrządy celownicze
Goostav
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

goostav pisze: 1. Lufa krótka i sztywna powinna mieć lepsze skupienia niż dłuższa i cienka.

2. Lufy długa i krótka ale jednakowo sztywne powinny być identycznie celne.

3. Lufa długa musi być sztywna, a więc o grubym profilu, i tu napotkamy problem jej wagi. Co więcej, do lufy krótszej o wiele łątwiej znaleźć- zrobić amunicję niż do długiej.
W przypadku kalibru 223rem i dystansu +-450 m lufa 20" czy 26" nie da różnicy na tarczy. Często policyjne wersje karabinków snajperskich mają właśnie lufy 20" ze względu na ich zastosowanie.


Wydawalo mi sie, ze pisalem wyraznie

andy7 pisze: ...Oczywiscie ze sa granice i mozna przedobrzec - mimo odpowiedniej dlugosci nie przyniesie lepszego rezultatu, tyczý sie rowniez grubosci, choc znam przypadku gdzie pewien gunsmith ma inne zdanie.


1. Dyskusyjne ale to tez bedzie kwestia dystansu, i ilosci oddynych strzalow / seri.

2. Nie beda przenajmniej nw momencie x bedzie widac roznice na korzysc dluzszej.

3. O jakim strzelaniu rozmawiamy ? Tarcza czy polowanie ? Przy tarczy nikogo nie interesuje waga, przynajmniej na tyle aby miescic sie w regulaminie dyscypliny. Zasada im ciezsze tym lepsze byle nie przekroczyc gornej granicy.

W polowaniu ma byc lekkie.

Nie wiem jak u Ciebie, mnie nie interesuje jak ciezko zrobic. Co najwyzej ile zajmie mi znalezienie....

W dyskusje na temat .223 nie moge sie wdawac, bo nie mam o tym pojecia, co najwyzej, ze na jednych zawodach kolega zloil nam wszystkim ( .308 ) tylki wlasnie z .223 lufa 600 mm o skok nie pytaj bo n ie wiem, dystans 300 m

:wink:
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

goostav pisze:Właśnie P_iter, dłuższa lufa to na pewno możliwość uzyskania większej prędkości dla tego samego ładunku niż w krótszej. Wyciąganie z tego wniosku, że to oznacza celniejsza, to już śmiała teza. Trzeba jeszcze uwzględnić profil (gruba-cienka) i odległość na jaką się strzela.
Nie można wprowadzać takich różnic w rozpatrywaniu problemu celności i lufy. Bierzemy pod uwagę (lufa cienka i długa/krótka), (lufa gruba i długa/krótka). Tak samo jak nie możemy porównywac celności wprowadzając różnice kalibru z którego strzelamy.

goostav pisze: Lufa krótka i sztywna powinna mieć lepsze skupienia niż dłuższa i cienka.

Teraz Ty próbujesz wprowadzić zależność z którą się nie zgodziłeś w przypadku odwrotnym. Co Cię upoważnia do takiego stwierdzenia?
goostav pisze:Lufy długa i krótka ale jednakowo sztywne powinny być identycznie celne. Długa da większą prędkość więc jest bardziej odpowiednia na dalsze dystanse od krótkiej. W każdym razie nie można autorytarnie stwierdzić, że długa lufa jest celniejsza (daje lepsze skupienia) z założenia bo tak nie jest. Lufa długa musi być sztywna, a więc o grubym profilu, i tu napotkamy problem jej wagi.
Coś co ma taką samą średnicę i taki sam rodzaj materiału z którego jest wykonane i różną długość nie może być tak samo sztywne. Lufy nie robi się grube, bo są sztywniejsze, tylko gruba lufa znacznie później zaczyna się odkształcać od temperatury. Gdyby pozwolić cienkiej lufie wystygnąć do temperatury z przed pierwszego strzału, uzyska się takie samo skupienie jak z lufy grubej.

goostav pisze: Co więcej, do lufy krótszej o wiele łątwiej znaleźć- zrobić amunicję niż do długiej.
A to już nieprawda.

goostav pisze: /.../Często policyjne wersje karabinków snajperskich mają właśnie lufy 20" ze względu na ich zastosowanie.
Zgadza się. Tylko w tej pracy strzały na odległość większą niż 150 metrów zdarzają się niezwykle rzadko. Natomiast wojskowe karabiny snajperskie mają lufy dłuższe.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

To ja swoje trzy grosze dodam do dyskusji, mam R 700 Tactical .
Spust wymieniony na Timney 501 Tactical, osada usztywniona i dociążona dodatkowo(Timney 165euro, epoxyd ok.40pln), na kulkach 68 i 69 gr da się strzelić ok. 0.4 moa na 300m dalej nie miałem okazji niestety. Dla mnie to dobry wynik jak by nie było z karabinu nisko budżetowego, bardzo często udaje mi się zlać kolegów z Savage lub Keppelerami i to jest fajne.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

robo_chlop pisze:/.../ bardzo często udaje mi się zlać kolegów z Savage lub Keppelerami i to jest fajne.
Nie pomoże lufa Kruppa, gdy strzelec dupa.
Nic nie ujmując Kolegom którym w danym dniu się nie powiodło... :)
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

=D>
Ale i tak mordka mi się cieszy za każdym razem i to bez złośliwości bynajmniej.
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

robo_chlop pisze: Timney 501 Tactical,
W jaki sposób i jak bardzo spust wpływa na wynik?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Ksiazke by mozna napisac a jezeli nie ksiezke to dobry Elaborat.

Generalnie im mniejsza sila nacisku tym lepiej. Liczy sie tez dlugosc iel potrzeba do oddania strzalu i odleglosc jaka spust musi pokonac do momentu oporu / wlasciwej drogi przy zwalnianiu strzalu.

To wszystko regulujesz pod siebie.

:wink:
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Dokładnie tak jak kolega andy 7 napisał.
Ja nie potrafiłem sie dogadać z fabrycznym spustem, dlatego wybór padł na 501 mimo bardzo skromnych opinii czy recenzji w necie na jego temat.
Ma dla mnie fajny zakres regulacji dosłownie wszystkiego i zadawala mnie w 100% przede wszystkim bo może być naprawdę "mięciutki" a to bardzo lubię, a koszt jest umiarkowany.
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Dobra, to o karabinach wiemy wszystko ;;pelenluz

Lunety:
1. Jaki jest użyteczny zakres powiększeń?
2. Na jakie siatki należy zwracać uwagę?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

robo_chlop pisze: Ja nie potrafiłem sie dogadać z fabrycznym spustem, dlatego wybór padł na 501 mimo bardzo skromnych opinii czy recenzji w necie na jego temat.
Ma dla mnie fajny zakres regulacji dosłownie wszystkiego i zadawala mnie w 100% przede wszystkim bo może być naprawdę "mięciutki" a to bardzo lubię, a koszt jest umiarkowany.
JA sie jakos dogaduje, ale jestem zdania, ze gdy wymienie to ta dogadywalnosc bedzie jeszcze lepsiejsza

W Maju bede dorabial osade do Rem 700 a w Czerwcu bede chcial wymienic na Jewel od 45 do 2000 gram :mrgreen:
goliard pisze:Dobra, to o karabinach wiemy wszystko ;;pelenluz

Lunety:
1. Jaki jest użyteczny zakres powiększeń?
2. Na jakie siatki należy zwracać uwagę?
Kwestia rozwiniecia slepoty strzelca, osobistej preferencji sietki oraz rodzaju planu jej umieszczenia ( pierwszy lub drugi plan )

najwazniejsze jednak to zasobnosc portfela kupujacego. Przed wczoraj dostalem oferte polskiego dystrybutora na March'a z sietka m. cos tam 2 i podswietleniem cos tam ponad 16 tys. :mrgreen: powiekszenie wystarczajace nak Moment obrotowy w 16 litrowej ciezarowce i 500 KM na osi :mrgreen:

Ja osobiscie preferuje zwykly ( no moze nie do konca ) DOT

MAm w zaleznosci 10 x; 30 x ; 40 x i 50 x w pierwszym jak i drugim planie i obecnie bede kupowal tylko 2 plan.

:wink:
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Ja mam ustawione na ok. 150 gram i jak paluchy zmarznięte(-5C) to już nie do końca czyje opór troszke za miekko jak dla mnie, ale gdy temperatura ludzka jest super.
Co do szkła ja mam Vortexa Viper Hs 6-24 w pełni mnie zadawala, pewnie mogło by być lepiej no ale kasa się nie zgadza aż tak bardzo.
adamn1975
Posty: 31
Rejestracja: środa, 06 stycznia 2016, 14:41

Post autor: adamn1975 »

Od siebie też coś napiszę o celności lufy,
w porównaniu lufy długiej i krótkiej o tej samej średnicy, lufa sztywniejsza bedzie celnejsza a więc krótka.
ale to w teorii, bo w lufie dłuższej gazy prochowę bedą oddziałowywać na pocisk dłużej a wieć nadadzą mu większą prędkość początkową (zakładamy, że korona lufy jest wykonana identycznie w obu lufach)
tym samym pocisk o większej prędkości i tym samym współczynniku balistycznym będzie miał mniejszy opad na danej odległośći.
Różnica w celności będzie wynikać tutaj z tego, że w lufie długiej ciśnienie gazów prochowych w chwili opuszczania lufy długiej jest bardziej powtarzalne niż w przypadku lufy krótkiej, a więc różnica prędkość np z 10 pocisków powinna być mniejsza niż w lufie krótkiej.
Kolejną kwestią będzie czas oddziaływania na pocisk w czasie od wylotu do trafienia celu, tutaj przewagę będzie mieć pocisk z większą predkością początkową, gdyż krócej będzie poddawany czynnikom z dziedziny balistyki zewnętrznej
(w założeniu, że będą to te same pociski )
co do skoku gwintu, to trzeba poprostu dobrać do pocisku,
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

P_iter pisze:
goostav pisze: Właśnie P_iter, dłuższa lufa to na pewno możliwość uzyskania większej prędkości dla tego samego ładunku niż w krótszej. Wyciąganie z tego wniosku, że to oznacza celniejsza, to już śmiała teza. Trzeba jeszcze uwzględnić profil (gruba-cienka) i odległość na jaką się strzela.

Nie można wprowadzać takich różnic w rozpatrywaniu problemu celności i lufy. Bierzemy pod uwagę (lufa cienka i długa/krótka), (lufa gruba i długa/krótka). Tak samo jak nie możemy porównywac celności wprowadzając różnice kalibru z którego strzelamy.
Precyzuję, pod uwagę należy wziąść jedynie fakt,czy lufa jest sztywna czy nie.

P_iter pisze:
goostav pisze: Lufa krótka i sztywna powinna mieć lepsze skupienia niż dłuższa i cienka.

Teraz Ty próbujesz wprowadzić zależność z którą się nie zgodziłeś w przypadku odwrotnym. Co Cię upoważnia do takiego stwierdzenia?
Długość wpływa na sztywność jak sam zauważyłeś,i to jest jedyne kryterium. Większa średnica ją zwiększa a co za tym idzie amplituda drgań jest mniejsza. Idealnie byłoby gdyby lufa nie drgała. To jest to co upoważnia mnie do takiego stwierdzenia.
P_iter pisze:
goostav pisze:Lufy długa i krótka ale jednakowo sztywne powinny być identycznie celne. Długa da większą prędkość więc jest bardziej odpowiednia na dalsze dystanse od krótkiej. W każdym razie nie można autorytarnie stwierdzić, że długa lufa jest celniejsza (daje lepsze skupienia) z założenia bo tak nie jest. Lufa długa musi być sztywna, a więc o grubym profilu, i tu napotkamy problem jej wagi.
Coś co ma taką samą średnicę i taki sam rodzaj materiału z którego jest wykonane i różną długość nie może być tak samo sztywne. Lufy nie robi się grube, bo są sztywniejsze, tylko gruba lufa znacznie później zaczyna się odkształcać od temperatury. Gdyby pozwolić cienkiej lufie wystygnąć do temperatury z przed pierwszego strzału, uzyska się takie samo skupienie jak z lufy grubej.
Ja nie pisałem o średnicach tylko założyłem jednakową sztywność. Chyba się zgodzisz, że tak może się zdarzyć? Lufy robi się właśnie dlatego grube, że są sztywne i mają mniejszą amplitudę drgań. Nie dlatego, że później zaczynają się odkształcać. Gdyby tak uznać, to z broni wojskowej po 10 min walki nie można by było prowadzić celnego ognia. A ta jak wiemy potrafiła zagotować wodę w chłodnicy lufy.

P_iter pisze:
goostav pisze: Co więcej, do lufy krótszej o wiele łątwiej znaleźć- zrobić amunicję niż do długiej.
A to już nieprawda.
Jak najbardziej prawda. Mniejsza amplituda powoduje lepsze skupienia, różnica w prędkości pocisku nie powoduje znacznie mniejszego skupienia jakby to miało miejsce w lufie mniej sztywnej. Wystarczy strzelić grupy w różnych zakresach prędkości i porównać minimalne i maksymalne skupienie odpowiednio dla lufy sztywnej i dla lufy "mniej sztywnej". W pierwszym przypadku minimalne skupienie będzie znacznie lepsze niż w drugim.

I to by było na tyle z mojej strony.
Pozdrawiam
Goostav
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Rozważania na temat długości i grubości lufy prowadziło juz wielu mądrych ludzi, przeczytałem trochę na ten temat. Nie chcę tu przytaczać znacznie mądrzejszych ode mnie, bo za długo by to trwało ale kol. goostav ma wiele racji. Zachowując minimalne długości lufy, znacznie lepsza będzie krótsza i gruba i niż cieńsza i dłuższa. Zakładając oczywiście jednorodność stali z której są zrobione i taki sam load. Najzwyczajniej w świecie inne czyli mniejsze ugięcie fali i amplituda drgań będzie w lufie grubej (która dodatkowo lepiej oddaje ciepło) niż w lufie cienkiej. Kwestia następna aby lufa była tak ucięta i miała taką długość aby kula wychodziła z lufy w odpowiednim miejscu fali - co ma ogromny wpływ na celność i skupienie (nie pamiętam teraz czy w dolnej czy w górnej amplitudzie drgania, chyba to ostatnie ale do końca pewien nie jestem). Zatem rozważania na temat grubości i długości są znacznie bardziej zaawansowane niż nam się wszystkim wydaje. Faktem jest że w strzelaniach długodystansowych znacząca większość strzelców wybiera lufy dłuższe i jednocześnie maksymalnie do wagi grube. Ja w kalibrze 6,5x55 mam lufę 740 mm i 32 mm grubą gwint 8 - sprawdza się super i znacznie mnie przerasta.
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Dzięki Equador za backup. Myślę, że efekt opuszczania lufy przez pocisk można uzyskać długością lufy (są specjalne kompensatory które można skracać bądź wydłużać a tym samym zmieniać amplitudę drgań) jak również zwyczajnie naważką. To co my robimy bawiąc się z naważkami (prędkościami pocisku) właśnie służy temu by pocisk opuszczał lufę przy jej maksymalnym ugięciu-w tym momencie lufa jest nieruchoma. Ta kombinacja powoduje skupienie. Maksymalne ugięcia -nody występują często 2 dla pełnego zakresu naważek- dla 2 maksymalnych wychyleń. Czyli mamy dobre skupienie gdzieś w dolnym zakresie prędkości i kolejne w górnym. Czym amplituda jest mniejsza tym łatwiej dorobić amunicję (okres amplitudy jest mniejszy), skupienie jest lepsze czyli celność. Reasumując celność wynika ze sztywności a ta z kombinacji długość/profil.
Goostav
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Niestety Equador backup dał mnie nie Tobie. :D Wprowadził zbyt daleko idące rozróżnienie, czyli lufa krótka i gruba oraz długa i cienka. Chwilę wyżej zgodziłeś się, że takie rozróżnienie jest nie do przyjęcia. Natomiast przyznał, że czołówka strzelań długodystansowych używa broni z długą lufą. Dwudziestki się nie liczą krótko mówiąc. Mimo, że startują. Właściwie ten argument powinien zakończyć naszą teoretyczną dyskusję, ale w końcu chodzi nam aby gonić tego króliczka...
Co do występowania amplitudy drgań pełna zgoda. Występują tyle tylko, że przy krótkiej lufie amplituda ta ma inna charakterystykę. Podczas elaboracji amunicji do broni o lufie krótkiej (Dla ułatwienia przyjmijmy, że lufy o których mówimy są jednakowo grube.) kroki przy robieniu naważek powinny być jak najmniejsze. Przy wstępnym określeniu obiecującej naważki, ja przyjąłem 0,2 - 0,3 gr. Przy długiej wystarczy zastosować krok 0,4 - 0,5 gr. Później oczywiście zacieśniamy do 0,1. Dobór prochu przy długiej lufie jest banalnie prosty. Wybór, przyjmując minimum 90% wypełnienia i 100% dopalenia, przy lufie długiej jest znacznie większy i łatwiejszy. Dlatego twierdzę, że stwierdzenie, że elaboracja amunicji do lufy krótkiej jest łatwiejsza, jest błędne.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Mądrzeję z postu na post i o to chodzi.

Wnioskuję z rozmowy, że na dystansach do 300m przy odpowiednim doborze naboju do lufy wyniki na tarczy będą bardzo zbliżone bez względu, czy lufa to 20"-1:9, czy 26"-1:12.
Prawdziwa zabawa zaczyna się dalej.

Zdaję sobie sprawę z ogromu wiedzy w tym temacie, ale teraz chciałbym nauczyć się chodzić, na bieganie przyjdzie czas. (a może wystarczą spokojne spacery)

Kolejna ważna sprawa to przebieg lufy w .223, po ilu strzałach przestaje trzymać kulę i czy w związku z tym warto kupować używki, wierząc w deklarowane przebiegi, przeważnie około 500 strzałów.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

goliard pisze:
Kolejna ważna sprawa to przebieg lufy w .223, po ilu strzałach przestaje trzymać kulę i czy w związku z tym warto kupować używki, wierząc w deklarowane przebiegi, przeważnie około 500 strzałów.
Skatować lufę można bardzo szybko. Jeśli ktoś nie dba o broń, strzela z kiepskiej i korodującej amunicji, przegrzewa lufę, nie czyści broni po strzelaniu, to te 500 strzałów może być dużo. Normalnie w kalibrze .223 5000 strzałów, to nie problem.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

I tu się z P_iterem zgadzam w 100%. Nie tyle istotne ile przebiegu, ale jak ten przebieg zrobiono. Wypalenie gwintu w stożku przejściowym ma kolosalny wpływ na skupienie. Jeśli strzela się wolno nie nagrzewając-przegrzewając lufy to można zrobić większy przebieg. Na skupienie ma również wpływ "moc" naważki. Jak ładunek bardziej energetyczny to wypala szybciej. I tu znowu można się rozpisywać o prochach dających większe ciśnienie przy mniejszych temperaturach i innych itp, itd.

Używana broń to loteria. Ale można kupić, pobawić się, podszkolić w elaboracji, strzelaniu,a później wymienić lufę. Do sprawdzenia lufy służy bore sighter. Kupując broń używaną nie idź z nią na strzelnicę ale raczej do rusznikarza żeby sprawdzić stan i stopień wypalenia stożka.
Goostav
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

To jeszcze na chwilę skoczmy do lunet. Nie dotykajmy tematu indywidualnych upodobań. Nie szalejmy z cenami.

1. Jakie są teoretycznie optymalne zakresy powiększeń na 100, 300, 600m?

2. Jaka siatka, kropka, krzyż, poświetlenie?
ODPOWIEDZ