Skracanie łusek na jaką długość?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

waskacz6
Posty: 158
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 14:06

Skracanie łusek na jaką długość?

Post autor: waskacz6 »

Witajcie ile skracacie łuski np. 3006, 223rem., 8x57JS? czy jak skróce do np. 3006 do 62,5 mm to będzie za dużo? Co z np. 223? Czekam na info. Wiem ze jak bym nie skrócił to wypali i nie bedzie problemu ale czy sa jakies załozenia ze np takie tak skracamy a inne na inny wymiar?
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

W każdym manualu są podawane długości łuski - maksymalna dla danego kalibru oraz ta, na którą łuskę należny skrócić.
Jak Ci się przyda to masz tu "wersję skróconą" w pliku .doc, którą kiedyś zrobiłem dla siebie aby nie szukać za każdym razem po książkach.
Dane głównie z manuali Hornady i Speer.
Załączniki
Dane COL i TRIM dla typowych kalibrów z shelholderami.doc
(153 KiB) Pobrany 200 razy
Pozdrawiam, Tomek
waskacz6
Posty: 158
Rejestracja: piątek, 25 października 2013, 14:06

Post autor: waskacz6 »

Ad. tomkoziol
Dziękuje wydrukowana juz wisi w warsztacie elaboracyjnym. Dokładnie zawsze sie zapomina ile tam ma być. Teraz bedzie szybciej. Dziwi mnie dlaczego jedne skracamy ponizej wymiaru łuski a drugie sa dłuzsze. ale to juz niewazne. Pozdrawiam
Tomasz64
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2012, 12:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: Tomasz64 »

Pozdrawiam Tomek
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Co do tej długości to zawsze skracamy poniżej długości nominalnej, przeciętnie o ok 0,3mm.
Tyle, że niektóre łuski mają inną długość nominalną niż wynikałoby to z ich oznaczenia.
Patrz np. "rodzina" mauseropochodnych łusek x57 albo 243Win i 308Win.
Wystarczy sprawdzić w normach CIP lub SAAMI - były na forum tematy z linkami do takich danych.
Moim zdaniem najlepiej i najprościej korzystać z danych w manualach.
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ