na jakim dystansie testować pierwsze elaboracje?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
matthius
Posty: 699
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

na jakim dystansie testować pierwsze elaboracje?

Post autor: matthius »

Pierwsze testy elaborowanych nabojów wypadły pomyślnie - brak niewypałów i problemów z przeładowaniem, ciśnienie w normie.
Teraz biorę się za celność. Wiem, z 16 cali nie zrobię karabinu wyborowego, ale warto sprawdzić, co najbardziej pasuje mojemu karabinkowi. Przygotowałem 12 naważek w odstępach 0.3 graina, w każdej po 5 nabojów (.223 Rem + 62 grain FMJBT).

No i stąd pytanie. Na jakim dystansie testować ich celność? 50 metrów, 100 metrów? Większe dystanse mają chyba sens dopiero w drugiej rundzie, gdy naważki będą różnić się od siebie 0.1 graina.

Karabinek ma zamontowany celownik x3, w ostateczności mogę też zabrać lunetę 3-9x40 z Brna 1 syna. :)
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

100 metrów, to dystans na którym jest możliwość weryfikacji naważki. Dopiero jak znajdziesz kilka poprawnych, warto sprawdzić je na dłuższym dystansie.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Celownik X3 na 100m ,to trochę za mała krotność żeby wyniki były miarodajne .Lepsza by była optyka o większym powiększeniu.
Pozdrawiam Janusz
wsteczniak
Posty: 306
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

Ale jak przyzoomuje na 9x to już da radę :)
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 699
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Dzięki za rady.
Kupię więc montaż i pożyczę od syna jego lunetkę.
Docelowo i tak planowałem kupić coś dla siebie, ale jakoś nie mogłem się zdecydować na zakres powiększeń. Zobaczę, jak mi pójdzie z 9x. :-)
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

matthius pisze: Docelowo i tak planowałem kupić coś dla siebie, ale jakoś nie mogłem się zdecydować na zakres powiększeń. Zobaczę, jak mi pójdzie z 9x. :-)
Moja Rada, kup cos z wiekszym powiekszenieniem niz 12 x i z regulacja 1/8 MOA

Sprawdz jak lataja na 100 m, jak bedziesz mial mozliwosc to przetestuj na 300 m To co lata idealnie na 100 m nie musilatac idealnie na 300 m.

:wink:
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 699
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

andy7 pisze: Moja Rada, kup cos z wiekszym powiekszenieniem niz 12 x i z regulacja 1/8 MOA
Sprawdz jak lataja na 100 m, jak bedziesz mial mozliwosc to przetestuj na 300 m To co lata idealnie na 100 m nie musilatac idealnie na 300 m.
:wink:
O, tego nie wiedziałem. Wydawało mi się, że jak coś jest celne na 100m, to będzie też dobre na 300m. Dzięki za radę!
Nie strzelam często na 300m, zazwyczaj jest to rekreacyjne dziurawienie różnych sprzętów na 50 lub 100m. Może teraz to się zmieni i zdecyduję się na zakup mocniejszej lunety, ale raczej nie będzie to górna półka (jakiś Vortex, może nawet DOT). Powiększenie 16x chyba styknie na tej odległości?
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

O, tego nie wiedziałem. Wydawało mi się, że jak coś jest celne na 100m, to będzie też dobre na 300m.
Celne na 100m nie musi byc celne na 300m, ale celne na 300m musi tez byc celne na 100m.
ODPOWIEDZ