Długość komory nabojowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Długość komory nabojowej

Post autor: goostav »

Mam mały kłopocik jak w temacie. Otóż pomierzyłem długości w swoich 2 karbinach-do gwintów i wyszły mi 59,75mm, w drugim 59,80mm . I teraz zaczyna sie problem,bo w/g tabel C.I.P. długość powinna wynosić nie mniej niż 55,46mm (o ile umiem czytac te tabele). Ale żeby aż tyle? Pomierzyłem oryginalny nabój lapu scenar 185gr i jego długośc do OGIVE wynosi 56,45mm, przy elaboracji scenara 155gr i dlugości naboju 71mm długość do ogive wynosi zaś 54,80mm. Czy robię coś żle z pomiarem? Jak to sie ma do głębokości osadzania w przedziale 0,3-0,5mm?
Goostav
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

według mnie różnice wychodzą z powodu stosowania innych od C.I.P.przyrządów pomiarowych +tolerancja wielkość ,,osobnicza"poszczegolnych producentów.
To tak jak byś dokonywał pomiaru tego samego wymiaru starą wytartą sówmiarką a potem nową,wymiar przedmiotu sie nie zmieni a bedzie różnica między tymi narzędziami.
Jestem pewien że Więksi odemnie napiszą jak jest z tymi wielkościami :D
:halo-
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Osadzane na gwint nie jest uważane przez wszystkich za kanon, często osadza sie na długość magazynka a nie komory. Jeżeli sztucer dobrze tym strzela....
Piotr
Awatar użytkownika
protechpr
Posty: 142
Rejestracja: poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 19:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Długość komory nabojowej

Post autor: protechpr »

goostav pisze: Jak to sie ma do głębokości osadzania w przedziale 0,3-0,5mm?
A czemu chcesz osadzać na akurat takie odległości. :?:
Może po ustaleniu najlepszej elaboracji twój karabin będzie strzelał najcelniej na zupełnie innych. :idea: :roll:
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Nie,że chcę tak osadzać. Poprostu zaciekawiła mnie taka różnica. Broń strzela mi dobrze przy zupełnie innych osadzeniach. Ciekwaość zrodziła pytanie.
:!--!
Goostav
ODPOWIEDZ