Lubrykacja szyjki - olej czy mika?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Lubrykacja szyjki - olej czy mika?

Post autor: Akraw »

Jakie koledzy mają doświadczenia i wrażenia z pracy z nawilżaniem szyjki miką albo smarowidłami olejowymi - plusy / minusy?
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

przy matrycy FL smarujecie szyjkę od wewnątrz?
epaa
Posty: 124
Rejestracja: piątek, 04 kwietnia 2014, 13:55

Post autor: epaa »

30-06 czy 7,62x54R - bez smarowania od zewnątrz i od środka nie działa.

Używam oleju do pił łańcuchowych - bo taki akurat miałem pod ręką. Mam jakieś oryginalne smarowidło LEE ale nawet go nie próbowałem.

Jeden nieposmarowany jakoś przejdzie, drugi z trudem a przy 3 jest obawa że urwę coś w matrycy lub prasie.

A potem trzeba umyć. :D
Ludwik r35
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2014, 20:07
Lokalizacja: polska

Post autor: Ludwik r35 »

dokładnie olej do smarowania łańcucha piły motorowej.
doskonała lepkość i oczywiście cena. do smarowania
wewnątrz i na zewnątrz.byle nie przesadzić z ilością bo łuski
można uszkodzić.pozdrawiam.
witam
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Do wewnątrz to samo co na zewnątrz ( jezeli zmiesza się płynne z sypkim będzie pasta ścierna ).
W środku nie smaruję gdy : formuję bez ekspandera, lub gdy jest on pokryty trwale azotkiem tytanu lub czymś podobnym.
Jasiek
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 17:58
Lokalizacja: Pomorskie Ustka

Post autor: Jasiek »

Ja od samego początku przygody z elaboracją używam ciekłej parafiny do nabycia w aptece.Dobrze się czyści, jest w niewielkim pojemniczku
raptorek
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 17 lutego 2015, 22:31

Post autor: raptorek »

Oleje przeznaczone do lubrykacji są na bazie wody, a oleje do pił czy silników na bazie ropy (która jest bardzo szkodliwa).
Ja jak robię format szyjki używam matryce zaciskowe i nic nie smaruję bo nie potrzeba przy pełnym formacie smaruję całość i od środka specjalnym olejem np. RCBS oczywiście nie za dużo.


Pozdrawiam
grando08
Posty: 123
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2015, 09:26
Lokalizacja: Strzelnica Łącko

Post autor: grando08 »

do smarowania wnętrza szyjki można użyć też grafitu .
Pozdrawiam
M 98 7x64 S 303 8x57 IS Rem 700 338 wm
epaa
Posty: 124
Rejestracja: piątek, 04 kwietnia 2014, 13:55

Post autor: epaa »

raptorek pisze:Oleje przeznaczone do lubrykacji są na bazie wody, a oleje do pił czy silników na bazie ropy (która jest bardzo szkodliwa).
Pytam bo nie wiem dlaczego olej, ropa jest szkodliwa dla mosiądzu czy stali
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

I wszystoko jasne :idea: teraz wiem dlaczego wśród myśliwych i sportowców tyle skorodowanej broni :D
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Czyli najprościej jest zakładać expander z węglików i podarować sobie zabawę ze smarowaniem środka. Dzięki ;)

Czy jeżeli zdecyduję się na format szyjki z bushingami tytanowymi(?), to też będę mógł zrezygnować ze smarowania zewnętrza?
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Tak.
Jeżeli będziesz formował w matrycy FL, to musisz smarować korpus łuski ( w NS bez smarowania ).
Ekspandery i częsć bushingów dawałem do krycia tutaj: http://www.decosan.pl/
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Czy te bushingi już mają powłokę umożliwiająca format bez smarowania?

http://parabellum.pl/elaboracja-amunicj ... anowe.html

(nie jest to węglik - tytan kojarzy mi się jedynie z dosyć nieprecyzyjnym określeniem różnych stopów metali z zawartością tytanu...)
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Tak. Są to stalowe pokryte azotkiem tytanu.
Mszar
Posty: 29
Rejestracja: niedziela, 02 marca 2014, 18:16
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: Mszar »

Szyjkę wewnątrz i łuskę na zewnątrz smaruje delikatnie wazeliną bezkwasową. Tani i dobry środek. Dobrze zmywa się. Wystarczy przepłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Maciej Krawczak pisze:Tak.
Jeżeli będziesz formował w matrycy FL, to musisz smarować korpus łuski ( w NS bez smarowania ).
Ekspandery i częsć bushingów dawałem do krycia tutaj: http://www.decosan.pl/
Kolego jaki był koszt takiej imprezy?
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Ok. 20-25 PLN za bushing lub expander. ( kryte azotkiem tytanu - złote, lub węgloazotkiem tytanu- ciemne szaro-granatowe nieco w odcieniach tęczy)
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Też wysłałem do tej firmy jeden ekspander do pokrycia TiCN - takie pokrycie polecił właściciel firmy (bardzo "do rzeczy" człowiek) jak wyjaśniłem co i do czego.
Kosztowało to 23,37 zł ... z przesyłką ! (jeszcze raz sprawdziłem fakturę - nie ma pomyłki) Uczciwie zostałem poinformowany, że taki drobiazg to zrobią "przy okazji" więc może potrwać, czekałem coś około 3 tygodni więc jak dla mnie bez problemu.
To mi przypomniało, że muszę wysłać drugi.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Maciej Krawczak pisze:Ok. 20-25 PLN za bushing lub expander. ( kryte azotkiem tytanu - złote, lub węgloazotkiem tytanu- ciemne szaro-granatowe nieco w odcieniach tęczy)
Jakie parametry podac wykonawcy?
Temp. odpuszczania expanderów itd.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

pokrycia TiCN robiliście na nowych bushing-ach czy na tych pokrytych (czy powłoka się starła wtedy na nich ?)
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Nowy nie był ale tak jak fabryka dała, niczym nie pokrywany.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Nie podawałem żadnych parametrów. Sam Pan Stańczak ( bo z nim załatwiałem sprawę ) wykonał pracę na podstawie własnego doświadczenia.
Do krycia dawałem bushingi stalowe Reddinga oraz expandery Reddinga i RCBS-a.
Myślałem też o pokryciu matrycy wewnątrz, ale nie wyszło. W rozmowie z P. Stańczakiem dowiedziałem się, że ze względów technologicznych nie jest to możliwe. Możliwość pokrycia tulei wewnątrz jest możliwa tylko na głębokości równej jej średnicy.
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Wracając do mazideł do smarowania - dotychczas używałem dosyć gęstego smarowidła Reddinga - Imperial Bio Green.
Problemem dla mnie jest jego bardzo szybkie zasychanie i zielony nalot który pojawia się na łuskach pozostawionych na dzień / dwa bez umycia.
Zgodnie z radami kolegów zakupiłem olej do smarowania łańcuchów pił łańcuchowych (Orlen, Pilarol (Z)) - i tu wątpliwość - olej jest (w porównaniu z mazidłem Reddinga) bardzo rzadki - czy tak ma być, czy może nadaje się do tego tylko olej jakiegoś konkretnego producenta o innej gęstości?
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Zastosuj jakikolwiek przekładniowy 85W (firma nie ważna ,ja stosuje Orlen) i będzie dobrze (trochę dłużnej trzeba pobawić sie przy odtłuszczaniu ale przynajmniej u mnie działa )
Pozdrawiam Janusz
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Właśnie wysłałem swoje oliwki od ekspanderów do Decosan na pokrycie węgloazotkiem tytanu. Wszystkie dziewięć sztuk. Z Reddinga, Forstera i Hornady... Nie udało mi się tylko odkręcić oliwki z RCBS (może ktoś wie jak to zrobić? Bo chyba na distal albo inny klej to połączyli) no i jedyna formatująca matryca Lee (nie liczę colleta) - też okazała się nierozbieralna.. Przynajmniej przy pomocy mojej siły i dwóch kluczy nie dałem rady ...Tam w ogóle nie mogę rozebrać samej matrycy...Pozdrawiam
Wojtek
Posty: 374
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 22:06
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Wojtek »

Dawno temu dawałem do pokrycia kilka detali - wyglądają dokładnie tak jak te.

Obrazek
DB
SP9IUM
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Te na zdjęciu są pokryte najpewniej azotkiem tytanu. Ja dałem do pokrycia węgloazotkiem tytanu. Barwa niebieskoszara z odcieniami tęczy.. Podobno..;-) Powłoka dużo twardsza.
ODPOWIEDZ