Kompletowanie sprzętu do elaboracji.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

MarcinR pisze:Ja nie wiem czy ja taki szczęściarz jestem czy jak ?
Robię około 1,5 tys. rocznie i jeszcze żaden pin mi nie pękł. Wydaje mi się że trzeba uważać i nie cisnąć na siłę.
Mi tez jeszcze nie pękł, ale... z berdana już boxera zrobiłem. :lol: Najwyraźniej Forster Co-Ax ma bardzo dobra osiowość i spore przełożenie. Poczułem nienormalnie duży opór, ale nie zdążyłem już wstrzymać nacisku, jak opór puścił... :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Zrobiłem więcej.
Tak.Jesteś Szczęściarzem :mrgreen:
PKU_Parabellum
Posty: 453
Rejestracja: czwartek, 09 października 2008, 16:43
Lokalizacja: Sulejówek
Kontakt:

Post autor: PKU_Parabellum »

Nie znam dokładnie zasady działania tych tulei Hornady, ale jeżeli jest to podobne w swojej konstrukcji do tulei Lee to według mnie gryzie się to z Twoim założeniem robienia precyzyjnej amunicji. Z mojego doświadczenia na takich tulejach będą występowały minimalne luzy co przełoży się na precyzję. Zatem albo prasa Big Boss i bezpośrednie wkręcanie matrycy do prasy, albo jeżeli chcesz mieć większy komfort pracy związany z ich wymianą czy tez raczej brakiem takiej konieczności to pomyśl o prasie Redding T7.

Poza tym mówiąc o maksymalnej precyzji weź pod uwagę zestaw 308 Win Competition zamiast Type S Match. Różnica jest znacząca jeżeli chodzi o matrycę robiąca format szyjki. Przede wszystkim w zestawie Competition w matrycy Neck masz ruchoma wkładkę która od samego początku stabilizuje i prowadzi łuskę. Oczywiście już sam dobór odpowiedniego bushingu minimalizuje ryzyko przekoszenia szyjki, ale wkładka wspiera jednak łuske w jej dolnej partii.

Do 9 Para podobnie jak tomkoziol proponowałbym zestaw 4 matryc, gdyż crimp przy 9 Para według mnie jest wskazany.

Pozdrawiam,
Grzegorz Wiśniewolski
Awatar użytkownika
Adico
Posty: 218
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 23:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Adico »

Tuleje Hornady to zupełnie inna liga niż Lee. W Lee rygle są pod skosem (jak w gwincie) tak więc przy podnoszeniu tłoka może dochodzić każdorazowo do delikatnego wykręcania tulei. W Hornady bardziej przypomina to rygle w zamku karabinowym - są prostopadłe do kierunku pracy tłoka - takie rozwiązanie gwarantuje powtarzalność bo przy wciskaniu łuski w matryce rygle na matrycy i w prasie są do siebie dociskane. Znam oba rozwiązania - miałem zestaw Lee Brench Lock teraz mam Hornady L'n'L i widzę różnicę. Moim zdaniem system Hornady'ego pod względem powtarzalności nie ustępuje bezpośredniemu wkręcaniu matryc, zaryzykowałbym stwierdzenie, że nawet jest lepszy bo przy wkręcaniu nigdy nie miałem pewności że wkręciłem z identyczną siłą :)
Adam Madejczyk
www.adima.strefa.pl
PKU_Parabellum
Posty: 453
Rejestracja: czwartek, 09 października 2008, 16:43
Lokalizacja: Sulejówek
Kontakt:

Post autor: PKU_Parabellum »

Dzięki za wyjaśnienie.

Pozdrawiam,
G.W.
Flexpoint
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 23 października 2015, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

sprzęt do elaboracji .45 i .357

Post autor: Flexpoint »

witam,
jestem tu nowy. strzelam na zks warszawa. proszę o poradę jaki sprzęt kupić do elaboracji amunicji .45 acp i .357 magnum. zależy mi na precyzyjnej i niekoniecznie szybkiej elaboracji, natomiast na równej i precyzyjnej amunicji. jestem cierpliwy, nie strzelam dużo. aspekt oszczędności na amunicji jest dla mnie drugorzędny. słyszałem o prasach single stage, matrycach wolframowych... im więcej czytam tym mniej wiem. Mam stół, wagę i chcę elaborować wyłącznie w nowych łuskach. nie chcę odlewać pocisków. co kupić by za miesiąc nie chcieć tego sprzedać na allegro?
pozdrawiam wszystkich,
robert
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Ad. Flexpoint
Przede wszystkim zacznij od książki "Elaboracja kulowej amunicji myśliwskiej i sportowej" Paweł Morawski.
Tam masz wszystko rozpisane, zarówno teoretycznie jak i praktycznie.
Po lekturze na pewno będziesz mniej więcej wiedział co będziesz potrzebował.
A koledzy elaborujący amunicję do broni krótkiej na pewno doradzą bardziej szczegółowo.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
frankonia
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 12 października 2015, 13:52
Lokalizacja: Warszawa/okolica

Post autor: frankonia »

tomkoziol pisze:Ad. Flexpoint
Przede wszystkim zacznij od książki "Elaboracja kulowej amunicji myśliwskiej i sportowej" Paweł Morawski.
Tam masz wszystko rozpisane, zarówno teoretycznie jak i praktycznie.
Po lekturze na pewno będziesz mniej więcej wiedział co będziesz potrzebował.
A koledzy elaborujący amunicję do broni krótkiej na pewno doradzą bardziej szczegółowo.
Tak przy okazji...
Gdzie można tą książkę nabyć? Nie mogę nigdzie znaleźć a chętnie bym nabył.
Pozdrawiam
Sławek
PKU_Parabellum
Posty: 453
Rejestracja: czwartek, 09 października 2008, 16:43
Lokalizacja: Sulejówek
Kontakt:

Post autor: PKU_Parabellum »

Zapraszam do nas. W sklepie możesz popatrzeć na różne prasy, przymierzyć się. Myślę, że też jestem w stanie temat przybliżyć i coś doradzić. Z tego co pamiętam w książce Morawskiego mało jest o elaboracji amunicji do broni krótkiej. Poza tym nakład został wyczerpany i może być ciężko ja kupić.

Pozdrawiam,
Grzegorz Wiśniewolski
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Adico pisze:W Lee rygle są pod skosem (jak w gwincie) tak więc przy podnoszeniu tłoka może dochodzić każdorazowo do delikatnego wykręcania tulei.
Ale jest też blokada breech lock'a specjalnym pinem. Więc raczej wykręcenie mozliwe nie jest.
Awatar użytkownika
Adico
Posty: 218
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 23:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Adico »

Niby jest, ale miałem być może mylne wrażenie, że jednak się to wszystko troszkę rusza.
Adam Madejczyk
www.adima.strefa.pl
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Tak czasem rusza się, przy czym zależy to od tulei.
Są wykonane lepiej, spasowane lepiej, gdzie wkręcenie tulei w okolice pinu powoduje, że tuleja jest praktycznie dokręcona do oporu.
Są i takie, gdzie można je dalej dokrecić "do oporu". Przy czym zawsze to nie więcej niż jakieś 1/10 obrotu.
Można wtedy albo tę tuleję dokrecać do oporu albo kończyc na pozycji pinu ustalającego. W sumie tu i tu powinno być w miarę powtarzalnie.
Z mojego zestawu tulej mam tak pół na pół takich i takich.
Wprawdzie nie składam kalibrów karabinowych, ale moim zdaniem do polowań czy strzelnicę nawet do 300m nie powinno to stanowić problemu - ale proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Awatar użytkownika
Adico
Posty: 218
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 23:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Adico »

Wiesz, wszystko jest kwestią tego czego oczekujesz. Ja kupiłem matryce redding competition i uznałem że czas na prasę w której nie będę się zastanawiał czy matryca za każdym razem jest ustawiona tak samo.
Adam Madejczyk
www.adima.strefa.pl
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Jasne, nie ma sensu zaprzęgać wołu do karety...
ODPOWIEDZ