Tikka ctr opinie a może coś innego

Moderatorzy: wierzba, P_iter

goralgg
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 09 sierpnia 2015, 10:13

Tikka ctr opinie a może coś innego

Post autor: goralgg »

Witam
Proszę użytkowników tikka ctr o opinie. Planuje zakup czegoś poręcznego na strzelnice + ambona kaliber 308win. Interesują mnie tylko varminty 308 sako lub tikka w nierdzewce stainless steel może ktoś ma inne propozycje?
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

Jestem Bardzo zadowolony z tikki t3 varmint (308 win) celna lekka bez problemu 0,5 moa z sportowych i 1 moa z myśliwskich (do sportu może za lekka) i umiarkowana cena.
goralgg
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 09 sierpnia 2015, 10:13

Wiosło

Post autor: goralgg »

No trzymałem w ręku tikka super varmint i wydawała mi się strasznie długa jak bym operował wiosłem a na ambonie to troche mało komfortowe
Piotr Wardęcki
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 30 września 2008, 13:49
Lokalizacja: Łódż

Post autor: Piotr Wardęcki »

Witam!
Nie jestem bezpośrednim użytkownikiem , ma kolega :oops:
ale moje wrażenia: nie jest to typowy varmint ( lufa fi. 20 mm) , krótki-lufa 510 mm przez to poręczny na pędzone ,
dana jednostka precyzyjna i trzymająca kulę o różnej gramaturze i różnego producenta.
Testowane : LAPUA MEGA-9,7 g SCENAR -12 g RWS TARGET ELITE-10,68 g(najlepsze skupienie 0,3 MOA) SAKO SHH i Arrowhead II oba 11,7 g
S@B SPCE 11,7 g(najgorsze skupienie 1 MOA) HORNADY InterBond 10,68 g
Wszystkie kule dały skupienie 2 MOA , dystans 100 m , strzelaliśmy po 3 szt. bez kręcenia lunetą ;;pelenluz
Kupiona w SZÓSTAKU za 4200,00
Oczywiście chodzi o TIKKA CTR :bh|:
Pozdrawiam serdecznie Piotr Wardęcki :lol:
mariusz_nasz
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 03 września 2015, 11:05
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: mariusz_nasz »

Witam

Jestem użytkownikiem Tikki CTR i jestem bardzo zadowolony, broń składna lekka jak na grubą lufę.
To moja druga Tikka i z obu byłem zadowolony.
Użytkuję strzelnica/las w obu przypadkach świetnie się sprawdza.
Pozdrawiam
Mariusz
goralgg
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 09 sierpnia 2015, 10:13

Post autor: goralgg »

Mam jeszcze pytanie czy po paru strzałach z zimnej i z gorącej lufy (jednak nie bardzo grubej)nie zmienia się punkt celowania. Czy nie zwiększa się rozrzut?
mariusz_nasz
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 03 września 2015, 11:05
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: mariusz_nasz »

U mine nie ma problemu lufa jest pływająca i nie dotyka osady.
CanisMaioris
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2016, 21:07

Post autor: CanisMaioris »

Odświeżam temat bo jestem zainteresowany zakupem T3X CTR .308 do celów myśliwskich. Czy mogą się koledzy podzielić swoimi opiniami w tym zakresie. W łowisku jeleń i dzik pół na pół.
BRAK
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

Przy odpowiednim doborze pocisków 308 win wystarczy zarówno na dzika jak i jelenia. Moim zdaniem broń jest dobra i celna.
Skorpion 2210
Posty: 266
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2015, 09:13
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Skorpion 2210 »

kaliber wystarczający w naszych łowiskach i przy dystansie dozwolonym nie ma problemu ze skutecznością. Poluję z tym kalibrem na od 6 lat, od 2 dwóch tylko pocisk 180 gr RN Hornady i żadnej reklamacji nie miałem , w ogniu bądź odejścia do 50 m ,dużo farby . Wcześniej polowałem z 243 win i bywało różnie.
CanisMaioris
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2016, 21:07

Post autor: CanisMaioris »

Dziękuję za odpowiedzi, jednocześnie chciałabym nieco doprecyzować swoje pytanie. Nie chodzi mi ogólnie o kaliber 308 ale o ten sztucer w tym kalibrze. Czy w związku z krótszą niż standard lufą a co za tym idzie mniejszą prędkością i energią pocisku reakcja zwierzyny na strzał jakoś dramatycznie się różni, np. częstsze i dalsze odejścia? Jak bardzo strzał jest głośniejszy? Czy trzeba montować hamulec wylotowy aby broń nie "kopała"? Czy sztucer nie waży zbyt dużo aby wygodnie nadawał się do polowania z podchodu? Jaką fabryczną amunicję możecie koledzy polecić?
BRAK
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Amunicję najlepiej gdybyś dobrał po zakupie karabinu. Lufa 20" to nie jest jakaś super krótka dla 308" Nie masz czego się obawiać. Prawdopodobnie nie wyczujesz różnicy w kopnięciu pomiędzy 20" a 24". Co da hamulca. Nie jest konieczny, ale poprawa zauważalna. Prędkości będzie max mniej o ok 80 fps w stosunku do 24". To naprawdę niewielka różnica.
ignas
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 13 sierpnia 2017, 19:41

tikka ctr

Post autor: ignas »

Mam takie pytanie do posiadaczy tikki ctr
jakiej grubości jest lufa?
i jaki jest nacięty gwint na jej końcu

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Ja mam lufę 41 cm w 308 i strzały do jeleni w granicach 200 m wychodzą nader dobrze. Padają w ogniu lub odejście max 10 m. Po pocisku Hornady 165 SST, farby dużo nie ma ale siła obalająca jest aż nadto. Także lufą bym się nie martwił. Zresztą czytałem jakieś długaśne opracowanie na temat różnic pomiędzy lufami od 13 do 24 cali na jakiejś anglojęzycznej stronie i konkluzja była taka że różnice są tak niewielkie że do 600m to nawet nie ma co się tym aspektem zajmować.
Piotr Wardęcki
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 30 września 2008, 13:49
Lokalizacja: Łódż

Post autor: Piotr Wardęcki »

Witam!
Kol. ignas zobacz mój poprzedni post.
Powtarzam lufa 20" = 510 mm , fi=20 mm.Gwint calowy 5/8x24.
Za nowym katalogiem od tego roku ma być dostępna lufa 620 mm.
Kol. Greenhard nie było luf o takiej długości.
Pozdrawiam Piotr Wardęcki.
sajder
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 02 kwietnia 2016, 21:22
Lokalizacja: Katowice

Post autor: sajder »

Mam taką broń z lufą 20"

Gorąco polecam. Lufa w miarę gruba, super trzyma skupienie
0,3 MOA na dobrej amunicji to dla niej żaden problem
NA zwykłym barachle PPP albo GGG spokojnie 1- 1,2 MOA na 100 m

Prędkością wylotową się nie przejmuj
GGG 308 WIN 147 Gr 812 m/s
Elaborowane EDL-X 178 Gr - od 740 do 840 m/s

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Piotr Wardęcki pisze: Kol. Greenhard nie było luf o takiej długości.
Pozdrawiam Piotr Wardęcki.
Temat wątku to Tika CTR lub cos innego i zgodnie z tematem napisałem że mam lufę 41 cm i nie ma problemów w skupieniu nawet na duże dystanse. Nie napisałem jednak czy to w Tika :) - mój błąd bo mogło to zostać źle odebrane. W każdym razie na dystanse myśliwskie to nie wahałbym się strzelać nawet z luf 11".
ODPOWIEDZ