luneta

Moderatorzy: wierzba, P_iter

frugo
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2011, 17:37
Lokalizacja: Kraków

luneta

Post autor: frugo »

jak koledzy porównali by następujące lunety:

1) Schmidt Bender 12-50x56
2) March 10-60x56

jakość obrazu, funkcjonalności i praca bębnów, jakość wykonania, wytrzymałość, itp...
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

ciekawe ile będzie odpowiedzi zważywszy że w Polsce są chyba 3 Marche (z tego, o ile się nie mylę, 6-60 jest tylko jeden).
O S&B opinii będzie chyba więcej.

Ja miałem okazję kilka miesięcy testować S&B 12-50 i kilka razy zerknąć przez Marcha (6-60 i w 8-80). Potem zamówiłem S&B (już ponad 7 miesięcy temu - nadal czekam).
Czy był lepszy ? zależy.

+ Mnie przekonał zakres regulacji i fakt, że po wyzerowaniu bębnów do dyspozycji strzelca jest pełny zakres regulacji pionowej (75MOA)
+ Sam sposób wskazania ustawień bębnów wydaje się być (przynajmniej dla mnie) czytelniejszy.
+ Ostrość i kontrast są co najmniej zadowalające.
+ bardzo dokładny/powtarzalny mechanizm regulacji siatki
+ Cena znacznie niższa.

- dość mała odległość okularu od oka
- system regulacji bębnów skomplikowany mechanicznie (sporo części)
- znane przypadki wadliwych egzemplarzy - problemy z paralaksą
- dostępność - często trzeba czekać ponad pół roku

... to tyle o S&B.

teraz March:

+ standardowa regulacja bębnów - prostsza konstrukcja - mniej podatna na uszkodzenia
+ kontrast i ostrość bez zarzutu
+ logiczna "krotność" powiększeń - pozwala łatwo wykorzystywać siatki celownicze (te w 2fp) na kilku przybliżeniach (np. 20, 40 i 60x)
+ dostępność od ręki (UK)

- potwierdzone przypadki problemów z powtarzalnością regulacji siatki
- mniejszy zakres reg. pionowej (i tak w większości starcza)
- standardowy system regulacji bębnów - łatwiej o błąd (IMHO)
- serwis dość daleko (Japonia)
- cena


o jakość wykonania i wytrzymałość z punktu widzenia strzelca sportowego bym się nie martwił.

piotrek
6mmBR
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

+ Ostrość i kontrast są co najmniej zadowalające.
+ kontrast i ostrość bez zarzutu
Piotrek proszę cię .....w tym parametrze między tymi lunetami jest przepaść.
W/g mnie S&B pod tym względem spokojnie ustępuje drugiego miejsca lunecie Nightforce 12x42x56,oczywiście przy takim samym powiększeniu tj.x42
frugo
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2011, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: frugo »

Az tak zle byloby z tym obrazem w Schmid Benderze? Mam wspomnianego NF i obraz przy 42x jest taki sobie...jezeli SB ma wyraznie gorszy to niedobrze...
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

Myślę że sporo zależy od tego na jaki egzemplarz się trafiło. Zdaje się, że to jest tak jak z lufami - nie wszystkie są tak samo dobre ale producent wie które.

Mogłem bezpośrednio i na spokojnie porównać S&B mojego Taty z NF (obydwa do 32x) i moim zdaniem było znacznie lepiej. nawet przy 50x S&B był porównywalny z NF na 32x.

Nie mówimy o NF Igora, bo on wydaje się być ostrzejszy nawet od jego Marcha. :)



piotrek
6mmBR
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Wydaje mi się że jest taka zasada.
Zdaje się, że to jest tak jak z lufami - nie wszystkie są tak samo dobre ale producent wie które.
Może S&B twojego Taty to super egzemplarz.
Trudno stwierdzić czy March jest powtarzalny,jak sam napisałeś są chyba tylko trzy w Polsce

Patrzyłem przez trzy sztuki Marcha w tym jedną w Bisley i dwie szt.S&B.
Jak dla mnie zdecydowanie wygrywa March.
frugo
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2011, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: frugo »

Ja mam NF benchrest i na powiekszeniu 42 wydaje mi sie czasem jakby, obraz byl lekko mleczny. patrzylem tez przez inne NF i na tych duzych powiekszeniach mial podobnie, wiadomo, ze im mniejsze to obraz sie poprawial

a moze mi sie tylko zdaje...
S&B243Win
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 maja 2009, 00:17
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: S&B243Win »

mam S&B 5-25x56 z siatką p4L i jestem super zadowolony - ale ostatnio korci mnie osobiście zakup march 8x80x56 tylko się zastanawiam czy się nie zawiodę jakością wykonania , dokładnością itp.
fakt patrzyłem przez lunetę march - ale jak bym miał obiektywnie stwierdzić czy będę z niej zadowolony to tak po tygodniu bym doszedł do jakiegoś konstruktywnego wniosku.

dla kalibru 338 LM

bardzo pomocne w tym wypadku były by wasze opinie - bo raczej do pożyczenia na tydzień do testowania nikogo nie namówię :-)
pozdrawiam Maciej
frugo
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2011, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: frugo »

Ja tez mam SB pmII i uwazam, ze jest super, nie zamienilbym go na nic innego, ale chcialem teraz kupic lunete o wiekszym powiekszeniu niz 25 i dlatego moje pytanie. po doswiadczeniu z pmII jakos tak blizej mi do kolejnego Schmidt Bendera, ale teraz troche sie mowi o tych March i dlatego mnie kusi czy nie sprobowac czegos innego...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Uzywalem S&B przez dlugie lata i trzeba przyznac, ze PM 5-25X56 jest jedna z najlepszych taktycznych lunet. S&B 12-50x56 widzialem duzo i dobrego wrazenia na mnie nie zrobily, szklo jest gorsze niz w PM 5-25x56(w mojej opini) duza waga, maly eye relief (samobojstwo na 338). March wazy mniej, ma bardzo dobry eye relief i lepsze szklo ( wmo), ale gorszy FOV i maly eyebox.. March ma 60 MOA elewacji, S&B 75 MOA (BR jest OK, ale nawet ze skosem dla 338 jest troche malo).
S&B ma dobra gwarancje, March tylko 5 lat. Kupic March 8-80x56 nie jest latwo, bo robia tylko 12 na miesiac.
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

Paradoksalnie marche 8-80 leżą do kupienia "od ręki" u Garrego w UK ... a S&B dostało zlecenie od USMC i rynek cywilny całkiem olali - na lunetę trzeba czekać prawie rok. Gwarancję S&B ograniczyło do 3 lat.

tyle że za Marcha można kupić prawie 2 sztuki S&B (3500euro : 1900 euro)


piotrek
6mmBR
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Można poprosić o namiary na Garrego ?
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Co kraj to obyczaj :D Co do 12 miesiecznie to wiem to z ShotShow , o cene trzeba pytac Kelby. W Stanach gwarancja na PM jest 30 lat. Na March 5 lat. USMC nie kupuje PM 12-50x56m. Mozna je kupic bez czekania np tutaj http://www.eurooptic.com/schmidt-bender ... scope.aspx
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

S&B podrozal w ostatnim miesiacu 12%
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

S&B zatrudnia nieco ponad 60 osób. Wygrali przetarg na ponad 25mln euro ($ ?)
Ktoś musi zrobić te lunety.

Co do Garrego :

Garry Costello
http://www.marchscopes.co.uk/


piotrek
6mmBR
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Zgadzam sie z Twoim tokiem myslenia i pewnie cos w tym jest, ale nie zapomnij o wegierskim S&B. S&B dostarcza lunety do DOD juz od lat, tak samo jak Leupold, NF,USO i Premier Reticle.
Jestem pewny, ze w Stanach nie ma problemu z kupnem S&B. (wszyscy czekaja na 3-20x50 PM II)

Pozdrawiam
PS: widze ze mamy wspolne zainteresowania :D
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

Chyba muszę nieco zrewidować moje poprzednie stwierdzenia.
... właściwie tylko tylko kilka z nich.


Ponieważ okazało się że termin realizacji zamówienia na mojego S&B przesunął się w trudną do zdefiniowania przyszłość a sezon strzelecki na dobre się rozpoczął, musiałem jaszcze raz przeanalizować moje priorytety i zdecydowałem się na Marcha.
Gary miał jeszcze ostatnie 2 sztuki (resztę podobno kupili Ukraińcy) a następna dostawa będzie dopiero w maju - więc zastaniawiać nie mogłem się za długo.
Koniec końców po załatwieniu zgody eksportowej (!) i nazajutrz po wysyłce mogłem cieszyć już się nową lunetą.


Obrazek


Obrazek

Następnego dnia była już zamontowana a ja mogłem przeprowadzić pierwsze testy.
Luneta jest naprawdę fajna.
+ W pochmurny, ale dość jasny dzień obraz jest jasny i kontrastowy do ok 60x później ciemnieje i się nieco rozmywa.
+ Zmiana powiększenia nie powoduje najmniejszej nawet zmiany punktu trafienia (często obserwowane w tańszych lunetach)
+ Regulacja siatki jest powtarzalna i równomierna w całym zakresie 60 x 40 MOA (W sightronie 10-60 np. tak nie jest)
+ Duża odległość okularu od oka daje poczucie bezpieczeństwa nawet przy strzelaniu free recoil z mocniejszych kalibrów.

---------- największym i póki co jedynym problemem , moim zdaniem, jest absolutnie bezsensowne oznaczenie regulacji pionowej bębnów.
Skala na samych bębnach jest ok, ale podziałka (w formie kolorowych ringów) pozwalająca teoretycznie na rozpoznanie w którym miejscu zakresu się znajdujemy jest zupełnie bezużyteczna.
trudno to wytłumaczyć, ale w uproszczeniu odstęp pomiędzy wspomnianymi znacznikami nie pokrywa się ze skokiem gwintu bębna.
efekt jest taki: po pierwszym obrocie bębna (10MOA) widać jeden pasek na skali , po drugom (20 MOA) półtora paska po trzecim (30 MOA) dwa i ciut a po czwartym (40 MOA) trzy i ciut.
Łatwo się pogubić. Pod tym względem S&B jest zdecydowanie lepszy.


piotrek
6mmBR
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

trudno to wytłumaczyć, ale w uproszczeniu odstęp pomiędzy wspomnianymi znacznikami nie pokrywa się ze skokiem gwintu bębna.
Gratuluje zakupu, mysle ze na F class czy benchrest nic lepszego nie znajdzies, karabin tez cacko.
Co do powyzszego problemu to S&B tez je mialy, pokretla byly zle wygrawerowane i S&B dal nowe( zero bylo ok i czym wyzej kreciles tym blad byl coraz wiekszy). Jezeli grawerunek jest dobry to moze nakretki sa luzne, odkrec, ustaw i mocno przykrec i sprawdz na calym zakresiesa, moze tez byc tkzw backlash, musisz napiac beben, jak krecisz w lewo, przekrec wpierw jeden klick w prawo i dopiero w lewo, odwrotnie w drugaq strone. Powinienes porozmawiac na ten temat z dealerem.

Jaka masz siatke? Jaka jest grubosc srodka siatki? kogo jest ten montaz?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

problem ewidentnie polega na nieodpowiednio dobranej grubości znaczników. jeszcze mała fotka z netu ilustrująca same znaczniki.

Obrazek

Obrazek

nakrętka z napisem "free" to "zero stop" i stanowi razem z widoczną tuleją z kolorowymi paskami jedną część - działa jak śruba kontrująca - tyle że z lewoskrętnym gwintem. Tak więc położenie pasków można zmieniać - niestety ich szerokość nie pokrywa się ze skokiem gwintu.

- "backslash" na szczęście nie jest zauważalny.

- z dealerem już porozmawiałem - przekazał dalej do panów z Deona, - może dostanę tą zapasową nakrętkę z zero stopem i skalą do kustomizacji.

- montaż to Era - Tac (Recknagel) - i jest naprawdę baardzo dokładnie wykonany. Był lapowany prze z Menkego ale nie przetarło nawet tej anodowanej powłoki.

- Siatka MTR 1 (SFP) z podświetlaniem grubość przy 20x 0,04MOA

piotrek
6mmBR
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

- z dealerem już porozmawiałem - przekazał dalej do panów z Deona, - może dostanę tą zapasową nakrętkę z zero stopem i skalą do kustomizacji.
Na razie mozesz sobie zrobic BDC skale z tasmy przylepnej. Przed laty robilem je w excelu, wycinalem i oklejalem nimi wiezyczki.
MTR-1 tez mi sie podoba bo zaslania mniej niz kropki, plus pomaga w trzymaniu karabinu w poziomie.
Co do ciemnienia powyzej 60x, to nic dziwnego , zauwazam to w bardzo drogich lunetach powyzej 20x.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Mozesz tez teraz wystawic na sprzedaz swoja lunete obserwacyjna :D
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zuxon »

michalop pisze:problem ewidentnie polega na nieodpowiednio dobranej grubości znaczników. jeszcze mała fotka z netu ilustrująca same znaczniki.

Obrazek

Obrazek

nakrętka z napisem "free" to "zero stop" i stanowi razem z widoczną tuleją z kolorowymi paskami jedną część - działa jak śruba kontrująca - tyle że z lewoskrętnym gwintem. Tak więc położenie pasków można zmieniać - niestety ich szerokość nie pokrywa się ze skokiem gwintu.

- "backslash" na szczęście nie jest zauważalny.

- z dealerem już porozmawiałem - przekazał dalej do panów z Deona, - może dostanę tą zapasową nakrętkę z zero stopem i skalą do kustomizacji.

- montaż to Era - Tac (Recknagel) - i jest naprawdę baardzo dokładnie wykonany. Był lapowany prze z Menkego ale nie przetarło nawet tej anodowanej powłoki.

- Siatka MTR 1 (SFP) z podświetlaniem grubość przy 20x 0,04MOA

piotrek
Piotrek czy ty masz m.menke ????
nc rado&m.menke
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

1. Bedac na Long shot'cie slyszalem juz opinie, ze jakosc S& B w ostatnim czasie spadla.

2. Producent broni custom u ktorego bede zamawial..... odradz9il mi S & B 12 - 52 x56 ( spadajaca jakosc oraz problemy z reklamacjami ) a polecil Kahles K1050i

3. Na szkoleniu strzelania dlugodystansowego uczestnicy wypowiadali sie o S & B negatywnie. W krotkim czasie popadaly bebny

Mozna by dyskutowac o teoriach spiskowych ale troche za duzo slyszy sie o tym z roznych stron. Na IWA obladalem March'y i zrobily na mnie naprawde ogromne wrazenie.

Sam bede kupowal w/w Kahles'a

:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

andy7 pisze: Producent broni custom u ktorego bede zamawial..... ............................. polecil Kahles K1050i
To chyba mówisz o Nc Rado on ostatnio poleca kahles-a.
Zobacz startujących w zawodach na świecie - March i Nightforce.
Jak zbliżenie króluje March jak waga króluje Nightforce, jeden i drugi to świetny wybór.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

piotrjub pisze:
andy7 pisze: Producent broni custom u ktorego bede zamawial..... ............................. polecil Kahles K1050i
To chyba mówisz o Nc Rado on ostatnio poleca kahles-a.
Nie mowa o STL - Manferd projektowal m/i to szklo - przynajmniej tak mowi.



:wink:
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zuxon »

andy7 pisze:
piotrjub pisze:
andy7 pisze: Producent broni custom u ktorego bede zamawial..... ............................. polecil Kahles K1050i
To chyba mówisz o Nc Rado on ostatnio poleca kahles-a.
Nie mowa o STL - Manferd projektowal m/i to szklo - przynajmniej tak mowi.



:wink:
Schwarze i Manfred stl obaj polecają kahlesy , ich sprawa , ja wolę co innego panowie :wink: ;;pelenluz ;;pelenluz ;;pelenluz
nc rado&m.menke
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

zuxon pisze: Schwarze i Manfred stl obaj polecają kahlesy , ich sprawa , ja wolę co innego panowie :wink: ;;pelenluz ;;pelenluz ;;pelenluz
I Cale szczescie, bo nudno by bylo. Dla mnie za Kahles'em przemawia oprocz reputacji cena, i Service przy ewentualnym ... odpukac w niemalowane.

:wink:
ODPOWIEDZ